Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 3.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ελπιζω το ταξιδι να ειναι ομορφο και να μαθω ακομα περισσοτερα :)
χαιρετώ την πιο ομορφη παρεα τησ ελλαδας.. επιτελους μπορω να γραψω ενα θεμα και να μπω και γω σε αυτη την παρεα με την δικια μου καλιεργεια θα ηθελα απο την αρχη να με συγχορεσεται για το ορθογραφικα μου γιατι ειμαι μιση αμερικανα μιση ελλινιδα Smile παμε σιγα σιγα να σασ πω και γω τα δικα μου κοριτσακια που θα μεγαλωσουν και πως με απορειες και φωτογραφιες και να μαθω και αλλα ακομα για να γινομαι καλυτερη σιγα σιγα.. λοιπον ο χωρος που θα μπουν τα κοριτσακια ειναι

μια τεντα 1χ1χ2  
φωτισμος 400βατ hps 
φιλτρο ανθρακα και εξαερισμος 100ρης 
ανεμιστιρας φαν κλιπ 
χωμα βιομπιζ λαιτμιξ 
λιπασματα βιομπιζ και ενα big bad απο ΑΝ

παμε στα κοριτσακια που εχω αγορασει 

CBD lemon pation auto x3 (barney farm)
pineapple express ayto x3 (barney farm)
glue gelato auto x1 (barney farm)
critical kush auto x1 (barney farm)
girl scout cookies x1 (fastbuds)
g14 x1  (fastbuds)
fastberry  x1  (fastbuds)
και μου εκαναν δωρο ενα auto blueberry απο σποραδικο και ενα amnesia auto απο seedsman απο τα οποια δεν εχω καμια πλιροφορια για το καθε σπορι.

[Εικόνα: v26p9Lum.jpg]

να και μια φωτο 

παμε απορειες προσπαθω να μην βγει σεντονι αλλα θελω ολα να τα εχω εδω Smile

λοιπον επειδη τα σπορια απο barney λενε οτι απο σπορι σε σοδια θελουν 60-70 μερες το ιδιο και απο fastbuds
σκευτικα επειδη θα εχω περιθοριιο μεχρι μεσα οκτομβριου δηλαδη 4,5 μηνεσ αν με περνει να κανω δυο grow αυτο θα μου το πειτε εσεις εγω θα σασ πω πως σκεφτηκα να βαλω τα σπορια..πρωτα σκεφτηκα να βαλω 6 απο τα barney και στο δευτερο grow να βαλω οτι μεινει απο barney και τα σπορια απο fastbuds.. ισως να σασ μπερδεψα αλλα θα το σηζητησουμε και απο κατω.. 

μια ακομα απορεια μου ειναι επειδη εχω 400βατ φωτισμο ελεγα στην αρχη που θα ειναι μωρακια για λιγες μερες να τουσ βαλω μια απλη λεντ λαμπα 40βατ που εχω..μετα θα ηταν καλο να τους βαλω κατευθειαν την 400αρα η να αγορασω μια 250βατ? 
και κατι βασικο ακομα και κλεινω  ειναι με τισ φωτο αν μπορει καποιοσ οταν το δει να μου πει αν ειναι οκ σε θεμα ασφαλειας.. αυτα απο εμενα συγνωμη και παλι για το μεγαλο κειμενο να ειστε καλα και ευχαριστω εκ των προτερων Smile

ανοιγω το ιδιο θεμα στους αρχαριους γιατι δεν σας βλεπω πολυ θετικυος εδω Smile
Απάντηση

ads by gr420info

"barney farm"... εγγυηση !!!

ΚΑλως ηρθες κατ αρχας Χριστιαννα, φανταζομαι εχεις ξανακαλλιεργησει διοτι τα αυτοματα οπως ξερεις δεν συγχωρουνε τυχον λαθη

Επειδη το pineapple express, ειναι το αγαπημενο μου θα σου πω οτι θα το καταχαρεις εαν (που ευχομαι) πετυχεις μια καλη καλλιεργεια

Οσον αφορα τα 40 watt νομιζω οτι ειναι λιγα για 8 φυτα που εχεις, βαλε κανα δυο ακομη ετσι ωστε να διαχεεται σε ολα το φως.

Επισης δεν ειπες σε τι γλαστρες θα τα βαλεις. Αν ειναι να τα βαλεις σε 5 λιτρες τοτε ναι χωρανε, που ειναι ισως και η καλυτερη λυση. Μ εκανε εντυπωση οι 60 - 70 μερες για πληρη ζωη και μπηκα και τσεκαρα οτι οντως ετσι λεει. Αν ειναι ετσι τοτε νομιζω οτι οι 5 λιτρες ειναι η ιδανικοτερη λυση.

Οσον αφορα τα 400 hps ειναι οριακα λιγα. Αν σκοπευεις να παρεις και την 250 watt hpς, τοτε οι δυο μαζι θα σου δωσουν εξαιρετικα αποτελεσματα. Ξεκινα ομως γιατι ηδη αργησες, πιασανε οι ζεστες εκτος κι αν παιζει κλιματιστικο

ΚΑλο ξεκινημα να εχεις
Απάντηση
καταρχας ευχαριστω για την απαντηση ναι εχω ξανακανει καλιεργεια οντως δεν ειπα.. θα μπουν σε 10λιτρες γλαστρες και θα βαλω 6 φυτα..κλιματιστικο δεν εχω διστιχος αλλα το γκροου θα ειναι σε υπογειο το ξερω οτι μπηκαν ζεστες αλλα για φετοσ μονο καλοκαιρι μπορω απο οκτομβρι θα βαλω και χειμονα..ενα αλλο παλικαρι διαβασα σε ενα αλλο γκροου οτι τα 400βατ γ αυτη την τεντα ειναι πολι καλα.. το θεμα το εγραψα και στους αρχαριους ισως ειναι καλυτερα εκει οποτε εαν θελεις μπορεις να μπεις εκει και να μιλησουμε για την πορεια του γκροου.. ευχαριστω και παλιι Smile
Απάντηση
Ξεκινα ομως... σκαστα ηδη εισαι αργα. Εγω θα εβαζα τα 4 μονο σε 10λιτρες για ναχω να πινω και τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβρη θα εσκαγα και τα αλλα για να τα παρω Νοεμβρη με περισσοτερη σοδεια (λογω θερμοκρασιας) και να βγαλω τον χειμωνα μου
Απάντηση
το θεματακι μου ειναι το εξης..οτι τωρα τωρα δεν μπορω να ασχοληθω καθολου λογο δουλειας και θα τα σκασω απο 1 ιουνιου..το αλλο θεμα ειναι οτι σε αυτο το σπιτι που ειμαι τωρα θα ειμαι μεχρι μεσα οκτομβριου και μετα θα μετακομισω..οποτε οτι μπορεσω να βγαλω τωρα καλοκαιρι και μετα απο οκτωμβρι να ειμαστε καλα θα παω σε μια μικρη τεντουλα για χειμερινο γκροου
Απάντηση
Καλη αρχη και στο νεο κοριτσι του 420!!
Μονο προσεχε με τους σπορους μην μπερδευτεις και βαλεις φωτοπεριοδου και αυτοματα μαζι
Απάντηση
(05-18-2019, 05:32 PM)Skunky88 Έγραψε: Καλη αρχη και στο νεο κοριτσι του 420!!
Μονο προσεχε με τους σπορους μην μπερδευτεις και βαλεις φωτοπεριοδου και αυτοματα μαζι

καλως σας βρικα Smile ε νταξ δεν ειμαι και τοσο ασχετη χαχαχαχα με τισ φωτογραφιες εδω περα ειμαι ασφαλης ετσι?
Απάντηση
Ναι τις ανεβάζεις με το imgur και δεν έχει πρόβλημα
Απάντηση
Απλα ετσι οπως ωραια μας τα εγραφες δεν εγραψες τι θα βαλεις για αρχη και λεω κατσε να το πω. Μια χαρα τοτε!!
Απάντηση
(05-18-2019, 06:59 PM)pansek Έγραψε: Ναι τις ανεβάζεις με  το imgur και δεν έχει πρόβλημα

ενταξει τοτε Smile

(05-18-2019, 07:06 PM)Skunky88 Έγραψε: Απλα ετσι οπως ωραια μας τα εγραφες δεν εγραψες τι θα βαλεις για αρχη και λεω κατσε να το πω. Μια χαρα τοτε!!

χαχα ναι εγραψα ακριβος τα σπορια απλα δεν εγραψα ακομα το τι θα βαλω ακριβως μολισ σκασω τα σπορια θα τα παρουμε ολα απο την αρχη με φωτογραφιες θα τα λεω ολα αναλιτικα Smile
Απάντηση
χαιρετω την ομαδα λιγες μερες πριν ξεκινησουμε παρεα το γκροου.. και χαζευοντας τυχαια σελιδες με σπορους επεσε το ματι μου πανω σε αυτο Solomatic CBD (Royal Queen Seeds) και επειδη γενικοτερα με ενδιαφερει πολυ το cbd θα ηθελα να βγαλω και ενα φυτο με πολυ χαμηλο ποσοστο σε thc αναλιτικα τα χαρακτιριστικα του σπορου ειναι :
Τύπος Καλλιέργειας Εσωτερικής / Εξωτερικής Καλλιέργειας
Είδος σπόρων Θηλυκοποιημένοι
Είδος Επικυριαρχεί Indica
Τύπος φυτού Αυτόματης άνθισης
Από σπόρι σε σοδειά 70 ημέρες
CBD % 21%
THC % 1%
Κατασκευαστής Royal Queen Seeds

και επειδη ο 1 σπορος εχει 17E και εχω ακουσει τοσα πολα για αυτη την εταιρια θα ηθελα γνωμες μην πεταξω αδικα τα λεφτα μου ευχαριστω εκτων πορτερων Smile
Απάντηση
Πολύ αστάθεια η συγκεκριμένη seedbank, είναι σαν το Joker.. Μπορεί να σου κάτσει, μπορεί όμως να πας και κουβά με συνοπτικές διαδικασίες.
Απάντηση
God shave the queen
Απάντηση
(05-21-2019, 11:59 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: God shave the queen

χαχαχαχα

(05-21-2019, 11:56 PM)NLfanatic Έγραψε: Πολύ αστάθεια η συγκεκριμένη seedbank, είναι σαν το Joker.. Μπορεί να σου κάτσει, μπορεί όμως να πας και κουβά με συνοπτικές διαδικασίες.

οποτε τι προτινεις να κανω? υπαρχουν απο αλλεσ εταιριες σποροι με bcd? και thc κατω απο 1% ?
Απάντηση
Ορίστε μερικές επιλογές με μια γρήγορη αναζήτηση (μερικά strains έχουν κυμαινόμενο ποσοστό CBD, ανάλογα με τον φαινότυπο):

CBD Charlotte's Angel (Dutch Passion)
Medikit CBD (Buddha Seeds)
Candida CBD (Medical Marijuana Genetics)
ErdPurt (Ace Seeds)
NightingTale (Medical Marijuana Genetics)
Απάντηση
(05-22-2019, 01:24 AM)NLfanatic Έγραψε: Ορίστε μερικές επιλογές με μια γρήγορη αναζήτηση (μερικά strains έχουν κυμαινόμενο ποσοστό CBD, ανάλογα με τον φαινότυπο):

CBD Charlotte's Angel (Dutch Passion)
Medikit CBD (Buddha Seeds)
Candida CBD (Medical Marijuana Genetics)
ErdPurt (Ace Seeds)
NightingTale (Medical Marijuana Genetics)

ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και τισ αμεσες απαντησεις θα τα κοιταξω τωρα Smile
Απάντηση
Καλώς όρισες Kristiana ! 
Ξεκινάς δυναμικά βλέπω ...Με 6 δέντρα να μην σου μυρίσει όλη η γειτονιά κ θα λένε ότι το έκανες Αμέρικαν μπαρ το διαμέρισμά σου  Big Grin !
Καλλωπιστικά να είναι τα σποράκια σου ! Με το χώμα της Biobizz να θυμάσαι το εξής ...
Το χώμα της biobizz light mix είναι για το ξεκίνημα των σπόρων ...και επειδή θα καλλιεργήσεις μέχρι το τέλος μέσα στις γλάστρες θα χρειαστεί να πάρεις και το all mix για να κάνεις δύο στρώματα μέσα στην γλάστρα δηλαδή γεμίζουμε την μισή την γλάστρα μας ξεκινώντας με το κάτω υπόστρωμα το all mix και κάνουμε το άλλο μισό υπόστρωμα με το light mix φυτεύουμε τον σπόρο κ έτσι δεν χρειαζόμαστε να κάνουμε την μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα το φυτάκι μας ! Αυτή είναι η ερμηνεία της εταιρίας bibiobizz (γλυτώνεις δηλαδή το στρες της μεταφύτευσης )...Η αλλιώς πηγαίνεις στην εταιρία της canna για ποιο οικονομική λύση ! ( Αυτά από εμένα έτσι ενημερωτικά για να ξέρεις και τα χώματα της biobizz ! ) 
Όσοι καλλιεργούν στην εξωτερική τους είναι αχρείαστο το biobizz all mix επειδή έτσι κ αλλιώς θα μεταφυτευτεί στο χώμα ..
Απάντηση
καλός ήρθες και καλή συνέχεια
δεν τα εχω δοκιμάσει αυτα που θέλεις να βάλεις
εγω εχω διαλεξει αυτα για φετος με cbd
https://sporadiko.gr/garden-of-green/826...green.html
https://growdiaries.com/diaries/3874-fas...week/25280
το green crack το κανονικό ειναι δυνατό φυτο και αρκετά παραγωγικό με ωραία αρώματα εσπεριδοειδών  αργαει να τελειώσει οταν καλλιεργείτε έξω στην γη
το cbd crack θα το δω φετος τι θα κανει εξωτερικά
Απάντηση
(05-22-2019, 02:43 AM)7LEAF Έγραψε: Καλώς όρισες Kristiana ! 
Ξεκινάς δυναμικά βλέπω ...Με 6 δέντρα να μην σου μυρίσει όλη η γειτονιά κ θα λένε ότι το έκανες Αμέρικαν μπαρ το διαμέρισμά σου  Big Grin !
Καλλωπιστικά να είναι τα σποράκια σου ! Με το χώμα της Biobizz να θυμάσαι το εξής ...
Το χώμα της biobizz light mix είναι για το ξεκίνημα των σπόρων ...και επειδή θα καλλιεργήσεις μέχρι το τέλος μέσα στις γλάστρες θα χρειαστεί να πάρεις και το all mix για να κάνεις δύο στρώματα μέσα στην γλάστρα δηλαδή γεμίζουμε την μισή την γλάστρα μας ξεκινώντας με το κάτω υπόστρωμα το all mix και κάνουμε το άλλο μισό υπόστρωμα με το light mix φυτεύουμε τον σπόρο κ έτσι δεν χρειαζόμαστε να κάνουμε την μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα το φυτάκι μας ! Αυτή είναι η ερμηνεία της εταιρίας bibiobizz (γλυτώνεις δηλαδή το στρες της μεταφύτευσης )...Η αλλιώς πηγαίνεις στην εταιρία της canna για ποιο οικονομική λύση ! ( Αυτά από εμένα έτσι ενημερωτικά για να ξέρεις και τα χώματα της biobizz ! ) 
Όσοι καλλιεργούν στην εξωτερική τους είναι αχρείαστο το biobizz all mix επειδή έτσι κ αλλιώς θα μεταφυτευτεί στο χώμα ..

καλησπερα και ευψαριστω για την απαντηση σου η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα και γω αυτο με τα χωματα και ηθελα να το ρωτησω αλλα μετα το ξεχασα χαχα Tongue τωρα εχω παρει 100 λιτρα απο το λαιτ μιξ ρε γαμοτο.. και δεν ξερω εαν βγω οικονομικα για να αγορασω το all mix...εαν αποφασισω να σινεχισω με light mix θα χρειαστει στην ανθοφορεια να αυξισω το λιπασμα? περσι που λες για τα φυτα ειχα βαλει 5 χωρις φιλτρο ανθρακα και δεν πηρε κανενας χαμπαρι χαχαχα

(05-22-2019, 09:38 AM)Tsipos Έγραψε: καλός ήρθες και καλή συνέχεια
δεν τα εχω δοκιμάσει αυτα που θέλεις να βάλεις
εγω εχω διαλεξει αυτα για φετος με cbd
https://sporadiko.gr/garden-of-green/826...green.html
https://growdiaries.com/diaries/3874-fas...week/25280
το green crack το κανονικό ειναι δυνατό φυτο και αρκετά παραγωγικό με ωραία αρώματα εσπεριδοειδών  αργαει να τελειώσει οταν καλλιεργείτε έξω στην γη
το cbd crack θα το δω φετος τι θα κανει εξωτερικά

καλοσ σας βρηκα και γω πολυ καλη επιλογη φαινεται το kush n coockies να σου πανε και εσενα ολα καλα με τα φυτακια σου Smile
Απάντηση
Καμμια φορα λεμε "δεν με πηρανε χαμπαρι"....

Θελει προσοχη γιατι το δεν με πηρανε χαμπαρι μπορει ευκολα να ειναι "δεν μου την ειπανε ακομη"

Οχι χαλαροτητες παιδια
Απάντηση
Ενας τρόπος να καταλάβεις αν μυρίζει είναι να φύγεις χαράματα και να γυρίσεις μεσάνυχτα
Απάντηση
καλα εννοειται αυτο και γ αυτο εβαλα και φιλτρο φετος..επεισης εχω μια μεγαλη κλειση προς μια τεντα 60χ60..να το παω λιγο πιο χαλαρα και σειφ..απο την αλλη στην 60χ60 θα χορανε μαξ 3-4 φυτα.. σε περιπτωση που θα αλλαξω τι φως να εχω? 250βατ θα ηταν οκ?
Απάντηση
Είναι λίγο too much τα 250W με HPS σε τόσο μικρό χώρο, θα πρέπει να έχεις ξεχωριστή γραμμή για το cooltube.
Ειδικά για τώρα το καλοκαίρι, HPS χωρίς Air-Condition το ξεχνάς, θα κάνεις τα φυτά φλαμπέ στο άψε-σβήσε!

Προτίμησε κάτι σε LED, μερικά κομμάτια Sirius θα ήταν μια χαρά στην 0.60Χ0.60, αλλιώς μετά πας σε κατασκευή με λάμπες LED E27, αν έχεις κανένα φιλαράκι που να πιάνουν τα χέρια του (ή και εσύ) είναι σχετικά εύκολη κατασκευή και οι λάμπες έχουν αρκετά χαμηλό κόστος και με λίγα λεφτά μπορείς να βγάλεις πολύ καλά αποτελέσματα στον χώρο σου.
Απάντηση
(05-24-2019, 02:19 AM)NLfanatic Έγραψε: Είναι λίγο too much τα 250W με HPS σε τόσο μικρό χώρο, θα πρέπει να έχεις ξεχωριστή γραμμή για το cooltube.
Ειδικά για τώρα το καλοκαίρι, HPS χωρίς Air-Condition το ξεχνάς, θα κάνεις τα φυτά φλαμπέ στο άψε-σβήσε!

Προτίμησε κάτι σε LED, μερικά κομμάτια Sirius θα ήταν μια χαρά στην 0.60Χ0.60, αλλιώς μετά πας σε κατασκευή με λάμπες LED E27, αν έχεις κανένα φιλαράκι που να πιάνουν τα χέρια του (ή και εσύ) είναι σχετικά εύκολη κατασκευή και οι λάμπες έχουν αρκετά χαμηλό κόστος και με λίγα λεφτά μπορείς να βγάλεις πολύ καλά αποτελέσματα στον χώρο σου.

ε αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν αλλα λεφτα για να ξωδεψω σε φως κλπ ειδη εχω παρει εναν μετασχιματιστη που κανει για λαμπεσ 400βατ.. το να παω σε λεντ λιγο δυσκολο..εχω αγορι που του πιανουν τα χερια αλλα λογο φορτου εργασιας δουλευουμε και οι δυο παρα πολυ δεν υπαρχει χρονος για κατασκευες..εγω σκεφτη για την 60αρα τεντα να το παω λιγο πιο σεφ γιατι οποιοσ θελει τα πολλα χανει και τα λιγα .. ελεγα να βαλω 4 φυτακια και αν μου μεινει χρονος αλλα 4 οταν τελειωσουν αυτα.. μια ερωτηση που δεν ξερω.. ξερεις εαν υπαρχει λαμπα hps 150 η 200 βατ? εγω προσωπικα εχω δει 250-400 και 600 βατ
Απάντηση
https://www.amazon.es/System-Watt-Light-...B00KM1EXXW
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)