Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Summer Fever by Exotic Seeds
Καλησπέρα και απο μένα.
Μετά απο καιρό χωρίς grow ήρθε η ώρα για το επόμενο!
Θα κάνω μια μίνι εισαγωγή στον εξοπλισμό και στα σπόρια που θα χρησιμοποιήσω.
Αρχικά η περίοδος που ξεκινάω είναι απο τις χειρότερες αλλά θα πάρω το ρίσκο εν γνώση μου μιας και έχω καιρό εκτός.
Grow Area:Grow Tent 0,80x0,80
Lights:1x120w DIY Led(2xCob)+1x250w MH/HPS
[Εικόνα: 1m6QGCJm.jpg][Εικόνα: 35tdiErm.jpg]

Ventilation: TT Fan 125mm 280 m3/h+carbon filter 125mm 450m3/h(μελλοντικα)
Clip Fan
3 υφασμάτινα pots(12Λιτ) και 3 πλαστικά(8Λιτ)
Τυρφόχωμα με λίγο Ατταπουλγίτη αν βρώ για να κρατάει το νερό και τα λιπάσματα.
Σπόρια αυτή τη φορά επέλεξα να δοκιμάσω auto απο την exotic seeds απο το https://healthandcannabis.gr
Θα μπούν 2 Α.Α.Α
https://www.exoticseed.eu/products/aaa
2 Monster Mash
https://www.exoticseed.eu/products/monster-mash
και 2 Black Lemon
https://www.exoticseed.eu/products/black-lemon-auto
Όσο αναφορά τα φαγητά τους θα κινηθώ με το Βιοcanna Vega -Flora και ίσως στην ανάπτυξη λίγο Micro που μου χει μείνει απο παλιά.
Αν κάποιος έχει μεγαλώσει κάποιο απο τα σπόρια που θα βάλω, παρατηρήσεις και συμβουλές καλοδεχούμενες!
Επίσης σε κανένα grow μέχρι τώρα δεν είχα εισαγωγή αέρα παρα μόνο παθητική και αυτό που θά ναι καλοκαιρινό πιστευω θα χρειαστεί, αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι ανάλογο του εξαερισμού μου θα με βοηθούσε ιδιαίτερα(πόσο μικρότερος πρέπει να ναι της εξαγωγής, τι να μην πάρω να πετάξω λεφτά κτλ)
Τέλος αν κάποιος έχει βάλει ατταπουλγίτη σε γλάστρα να μου πεί εντυπώσεις και ποσότητα που έβαλε.
Αντε να δουμε..
Αν θέλουν μεταφύτευση, τα νύχια μην μυρίσεις,
για τα σημάδια κοίταξε, πριν το αποφασίσεις.
Dodgy
Απάντηση

ads by gr420info

(05-24-2019, 08:12 PM)Mohito Έγραψε: Καλησπέρα και απο μένα.
Μετά απο καιρό χωρίς grow ήρθε η ώρα για το επόμενο!
Θα κάνω μια μίνι εισαγωγή στον εξοπλισμό και στα σπόρια που θα χρησιμοποιήσω.
Αρχικά η περίοδος που ξεκινάω είναι απο τις χειρότερες αλλά θα πάρω το ρίσκο εν γνώση μου μιας και έχω καιρό εκτός.
Grow Area:Grow Tent 0,80x0,80
Lights:1x120w DIY Led(2xCob)+1x250w MH/HPS
[Εικόνα: 1m6QGCJm.jpg][Εικόνα: 35tdiErm.jpg]

Ventilation: TT Fan 125mm 280 m3/h+carbon filter 125mm 450m3/h(μελλοντικα)
Clip Fan
3 υφασμάτινα pots(12Λιτ) και 3 πλαστικά(8Λιτ)
Τυρφόχωμα με λίγο Ατταπουλγίτη αν βρώ για να κρατάει το νερό και τα λιπάσματα.
Σπόρια αυτή τη φορά επέλεξα να δοκιμάσω auto απο την exotic seeds απο το https://healthandcannabis.gr
Θα μπούν 2   Α.Α.Α
https://www.exoticseed.eu/products/aaa
2 Monster Mash
https://www.exoticseed.eu/products/monster-mash
και 2 Black Lemon
https://www.exoticseed.eu/products/black-lemon-auto
Όσο αναφορά τα φαγητά τους θα κινηθώ με το Βιοcanna Vega -Flora και ίσως στην ανάπτυξη λίγο Micro που μου χει μείνει απο παλιά.
Αν κάποιος έχει μεγαλώσει κάποιο απο τα σπόρια που θα βάλω, παρατηρήσεις και συμβουλές καλοδεχούμενες!
Επίσης σε κανένα grow μέχρι τώρα δεν είχα εισαγωγή αέρα παρα μόνο παθητική και αυτό που θά ναι καλοκαιρινό πιστευω θα χρειαστεί, αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι ανάλογο του εξαερισμού μου θα με βοηθούσε ιδιαίτερα(πόσο μικρότερος πρέπει να ναι της εξαγωγής, τι να μην πάρω να πετάξω λεφτά κτλ)
Τέλος αν κάποιος έχει βάλει ατταπουλγίτη σε γλάστρα να μου πεί εντυπώσεις και ποσότητα που έβαλε.
Αντε να δουμε..

καλη πορεια να εχεις...
οχι τα στραιν δεν τα ξερω
η εξαγωγή πρέπει να είναι μεγαλύτερη απο την εισαγωγή για να εχεις αρνητική πίεση μεσα στην τεντα σου ο εξαερισμός πρέπει να ειναι ανάλογος του χωρου και την λάμπα κάπου εχει εδω ενα θεμα με τον εξαερισμο αναλυτικά με υπολογισμούς ευκολο ειναι θα το βρεις στην πορεία.
αταπουλγιτη εχω βαλει ενα 10% ψιλός σαν την άμμο αλλα δεν μου πολύ άρεσε διοτι λασπώνει το σύνολο, θελει λιγότερο απο οτι εχω καταλάβει και ο ζεόλιθος λασπώνει οταν ειναι σαν πούδρα, στην κοκομετρια 3- 5 mm που το μεταχειρίζομαι ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. οταν ξεριζώσεις ενα φυτο που εχει μεγαλώσει σε ζεολίθο παρατηρείστε την ριζα πως εχει κολλήσει όλος ο ζεόλιθος επάνω απορροφώνται θρεπτικά συστατικά και τα προσλαμβανόσουν οταν τα χρειάζονται, αυτή ειναι η λογική χρησιμοποίησης τους και η ικανότατοι να κρατάνε νερο
Riders On The Storm

Απάντηση
Θενξ Τσίπο!
Ατταπουλγίτη 10% νομίζω έβαλες πολύ ίσως γιαυτο. Εγω αν βρώ τον θέλω για τις υφασμάτινες γτ καλοκαίρι στεγνώνουν γρήγορα.
Για το inline ρώτησα να δω αν κάνουν δουλειά αυτα τα μικρά με 20-30 ευρώ που παίζουν ή καίγονται για πλάκα.Ξέρω οτι πρέπει να ναι μικρότερος απο τον πάνω αλλά δεν ξέρω πόσο μικρότερος.
Σκεφτόμουν αυτόν τον κινέζο που είναι και φτηνός https://www.organic-growshop.gr/product/...h/?lang=en
Ελπίζω να αντέξει
Dodgy
Απάντηση
Και εγώ περίπου εγώ τα ιδια m2 με εσενα στην αρχή είχα ένα μικρό σαν κ αυτο που δείχνεις αλλά φ100 μόλις έβαζα το φίλτρο έκοβε πολύ δύναμη και με φουλ λάμπες γίνονταν Σαχάρα η ντουλάπα ετσι έβαλα έναν σιλεντερ από επάνω να βγαζει και το μικρό να στελει μέσα αέρα 
https://www.aenaos-sa.gr/sp-td-350125-si...ς-διατομής
Σαν αυτόν αλλά το μικρό μοντέλο της εταιρίας
Riders On The Storm

Απάντηση
Kαλησπερα μαν και καλη πορεια να χεις. Δικος μας εισαι ειμαι φαν diy σχεδον σε ολο μου το γκρου. Σημερα στην ντουλαπα βεβαια, 60χ80-χ1.50 και μετα απο 3 γκροου σε αυτη και πειραματισμους, εχω εξαερισμο 150μμ για σχεδον 150μ3, και εσαερισμο 125μμ. Χωρις φιλτρο. Με ε ανεμιστηρες ειμαι οπως πρεπει. Μενα 100αρι κατω να βαζει θα εισαι σουπερ. Αν εχεις και ρυθμιστες ροης ακομα καλυτερα , ντιμαρει και τα φτειαχνεις ολα οπως πρεπει.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(05-24-2019, 09:23 PM)Tsipos Έγραψε: Και εγώ περίπου εγώ τα ιδια m2 με εσενα στην αρχή είχα ένα μικρό σαν κ αυτο που δείχνεις αλλά φ100 μόλις έβαζα το φίλτρο έκοβε πολύ δύναμη και με φουλ λάμπες γίνονταν Σαχάρα η ντουλάπα ετσι έβαλα έναν σιλεντερ από επάνω να βγαζει και το μικρό να στελει μέσα αέρα 
https://www.aenaos-sa.gr/sp-td-350125-si...ς-διατομής
Σαν αυτόν αλλά το μικρό μοντέλο της εταιρίας

Καλό φαίνεται αλλά δεν είναι για το πορτοφόλι μου αυτή την περίοδο!

(05-24-2019, 10:26 PM)godfather Έγραψε: Kαλησπερα μαν και καλη πορεια να χεις. Δικος μας εισαι ειμαι φαν diy σχεδον σε ολο μου το γκρου.  Σημερα στην ντουλαπα βεβαια, 60χ80-χ1.50 και μετα απο 3 γκροου σε αυτη και πειραματισμους, εχω εξαερισμο 150μμ για σχεδον 150μ3, και εσαερισμο 125μμ. Χωρις φιλτρο. Με ε ανεμιστηρες ειμαι οπως πρεπει. Μενα 100αρι κατω να βαζει θα εισαι σουπερ. Αν εχεις και ρυθμιστες ροης ακομα καλυτερα , ντιμαρει και τα φτειαχνεις ολα οπως πρεπει.

Το DIY είναι κατασκευης φίλου, πολυ καλή δουλειά και chipset!
Εγώ είχα εξαερισμό παλιά 185 και δεν μου κανε δουλεια,ειδικά με το φίλτρο.Οπότε το μπάτζετ θα πέσει σε εξαερισμο που ανέφερα παραπάνω και με βλέπω για ψευτοεισαγωγή 100-180.
Στην ντουλάπα τέτοια εποχή τι θερμοκρασίες έχεις και πόσα w?
Dodgy
Απάντηση
Παλίκαρε καλησπέρα και καλη αρχή να έχεις.Με πιο παλιά εμπειρία που είχα απο καλοκαίρι με hps θα σου πω οτι δεν γίνεται.και αν γίνεται δεν πίνεται..Πραγματικά,το χόρτο που είχα βγάλει ούτε ο σκύλος μου δεν το μύριζε..χαχα..Χάνει τα αρώματα αν έχεις υψηλές θερμοκρασίες.Αν έξω εχει τα 40αρια τότε θα αναγκαστείς να ανάψεις aircondition.Εγω αυτη τη στιγμή με 600αρα(που βγάζει πολύ παραπάνω ζέστη απο την δικιά σου) αν δεν βάλω aircondition ανεβαίνω στους 33.Ακόμα και οι 33 είναι πολύ επικίνδυνοι για το φυτό.

Σου συνηστώ οπωσδήποτε aircondition στο χώρο και cooltube για την λάμπα.
Το ποτό και τα αλβανά με το τσουβάλι,κάνανε τον κόσμο μου..να ζεί σε μαύρο χάλι. Loveleaf
Απάντηση
Στη ντουλαπα εχω a/c συννδεδεμενο με την εισαγωγη. 25-26 με φωτα και 22-23 βραδυ. 330watt led.
Απάντηση
(05-24-2019, 11:42 PM)MikrosTsigaristis Έγραψε: Παλίκαρε καλησπέρα και καλη αρχή να έχεις.Με πιο παλιά εμπειρία που είχα απο καλοκαίρι με hps θα σου πω οτι δεν γίνεται.και αν γίνεται δεν πίνεται..Πραγματικά,το χόρτο που είχα βγάλει ούτε ο σκύλος μου δεν το μύριζε..χαχα..Χάνει τα αρώματα αν έχεις υψηλές θερμοκρασίες.Αν έξω εχει τα 40αρια τότε θα αναγκαστείς να ανάψεις aircondition.Εγω αυτη τη στιγμή με 600αρα(που βγάζει πολύ παραπάνω ζέστη απο την δικιά σου) αν δεν βάλω aircondition ανεβαίνω στους 33.Ακόμα και οι 33 είναι πολύ επικίνδυνοι για το φυτό.

Σου συνηστώ οπωσδήποτε aircondition στο χώρο και cooltube για την λάμπα.

Ξέρω ξέρω, την έχω πατήσει και γω στο παρελθον..αν δω οτι ζορίζει θα την εγκαταλείψω και θα δω μήπως πάρω μια led ακόμα.
Dodgy
Απάντηση
Ήρθαν τα δώρα σήμερα και καπάκια μπήκαν στο χώμα!
Όλες οι ποικιλίες είναι απο Exotic βάζω και φώτο με τη συσκευασία τους και τον κατάλογο που παρέλαβα για να υπάρχουν όλα τα χαρακτηριστικά εδώ!
[Εικόνα: zWXDnsJm.jpg] [Εικόνα: J5g8invm.jpg] [Εικόνα: fLHhGvVm.jpg]

Στις 6 γλάστρες μπήκε συνολικά 75 λίτρα φυτόχωμα 5.5-6.5 ph με μέτρια λίπανση και λίγο περλίτη( εξτρα περλίτη δεν έβαλα αυτή τη φορά).
Έπειτα έριξα 1,5 λίτρο νερό στην καθεμία μέχρι που μούσκεψαν εντελώς.
Τοποθέτησα τα σπόρια μαλακά και τα έκλεισα με ζελατίνες να κρατάνε την υγρασία μέχρι που θα σκάσουν μύτη.(Αυτο με την χαρτοπετσέτα δεν το δουλεύω γενικά,απο συσκευασία χώμα)
Μπήκαν στο χώρο και με φωτισμό μόνο την led (120w 3500k)για αρχή και απο πολύ ψηλά.
Αυριο μεθαυριο το πολύ θα κοτσάρω και τον εξαερισμό αν και με τη led και λίγο ανοιχτό το τέντ δεν παει πάνω απο 25 βαθμούς ακόμα.
Η υγρασία είναι δυστυχώς στο 55% ελπίζω να αυξηθεί με τς μουσκεμένες γλάστρες αλλιώς θα γίνει άλλη παρέμβαση. [Εικόνα: MmjcCINm.jpg]
[Εικόνα: 0sFtjY4m.jpg]

Άντε να δούμε τι θα μας φέρει το καλοκαίρι..
Dodgy
Απάντηση
Αντε με το καλο Mohito. Ωραια τα diy
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(05-27-2019, 10:42 PM)trompetas Έγραψε: Αντε με το καλο Mohito. Ωραια τα diy

Θενξ τρομπέτα,
το diy είναι κατασκευής φίλου και είναι πολύ καλό!
Dodgy
Απάντηση
Σκάσανε χτές τα 4 απο τα 6 αρκετά ορεξάτα!
Τα 2 Α.Α.Α ακόμα άφαντα..
Σήμερα μπήκε στο setup ένας γενναίος εξαερισμός 450μ3/h και ένα inline 100m3/h..
Δοκίμασα δυστυχώς και τις 2 λάμπες μαζί και η θερμοκρασία έπιασε 30...
Κάποια μάλλον θα χρειαστεί να αποχωρήσει ή να αντικατασταθεί άμεσα η MH με LED εκτός αν βελτιωθεί με clip fans που δε νομιζω..

[Εικόνα: xD0Aakem.jpg][Εικόνα: PcAX4Dfm.jpg]
Dodgy
Απάντηση
Δυστυχώς τα 2 Α.Α.Α δεν μας έκαναν την τιμή..
Αντικαταστάθηκαν με ένα Black Lemon που είχε μείνει και με ένα royal queen critical που παίζει να ταν στον πάγκο κανα 2χρονο Tongue
Tα υπόλοιπα πάνε μια χαρά μέχρι στιγμής..
Το μόνο κρίμα είναι οτι δεν θα δοκιμάσω το Α.Α.Α..
Τα 2 δεν βγήκαν και το 3το ήταν σπασμένο και ξερό, να παίζω Κίνο είμαι..
[Εικόνα: tfkhD3Qm.jpg][Εικόνα: aSD8np3m.jpg]
Dodgy
Απάντηση
Ωραιος Μοhito,καλη αρχη και απο 'μενα!

Τα λεγαμε παλιοτερα εδω στο φορουμ,ειμαι ο Mits420 αν θυμασαι..
Anyway,καλη τυχη με τα μικρα!
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf

Απάντηση
(06-04-2019, 06:57 PM)Original Skunk#1 Έγραψε: Ωραιος Μοhito,καλη αρχη και απο 'μενα!

Τα λεγαμε παλιοτερα εδω στο φορουμ,ειμαι ο Mits420 αν θυμασαι..
Anyway,καλη τυχη με τα μικρα!

Ευχαριστώ mitς420!
Άν και δεν ξεκίνησαμε καλά ελπίζω να αξίζει τον κόπο!
Καλή συνέχεια!
Dodgy
Απάντηση
Μην μασας εχεις χρονο ακομα,επαιξες και τα μπαλαντερια σου (Black Lemon & critical).
Μια χαρα εισαι!
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf

Απάντηση
[Εικόνα: z1Jf6fHm.jpg]
[Εικόνα: OQEMn7dm.jpg]
Κάτι γίνετε σιγά σιγά, έχουμε και γεννητούρια στο μπλάκ λέμον και στο κρίτικαλ.
Ελπίζω να συνεχίσω χωρίς άλλα απρόοπτα
Dodgy
Απάντηση
Μια χαρα φαινονται ωραιος! Καλοταξιδα και τα 2 νεα φυτα!
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ νονέ!
Επίσης αν καποιος έχει λογαριασμό στο growdiaries.com ας κάνει κανα follow και εκει!
Link για το ημερολόγιο:
https://growdiaries.com/diaries/30797-summer-fever
Dodgy
Απάντηση
Οι θερμοκρασίες άρχισαν να ζορίζουν αλλά όλα είναι σε μια ανοδική πορεία,
Περίπου 11 μέρες ζωής για τα 4 και 4 μέρες ζωής για τα 2..
Αν δω οτι οι θερμοκρασίες βαράνε κοκκινο θα μείνω μόνο με τη led 120 Sad
[Εικόνα: LRsY7NDm.jpg]
Dodgy
Απάντηση
Αν και οι μεγάλες θερμοκρασίες μας ζορίζουν με έξτρα ποτίσματα, ξεκίνησα λίγο γρήγορα τα λιπάσματα με ελαφριές δόσεις..
Σήμερα μπήκαν για τα 4 που είναι στην 11μέρα 2,5μλ/λιτρο Biocanna Vega 1ml/litro Micro και 1 ml/λιτρο Activera..
ο τζουνιορ(Critical auto RQS) της παρές έχει γυρίσει τα φύλλα του και μας βγάζει γλώσσα Tongue
[Εικόνα: C7BPS40m.jpg]
Σιγά σιγά παίρνουν και τα 6 το χώρο τους, λάμπες ψηλά για θερμοκρασία και απο αυριο μεθαυριο θα μπει και ανεμιστηράκι για κυκλοφορία(μέχρι τώρα κυκλοφορία έδινα απο τον εσαερισμο με κλίση να χτυπάει λίγο τα φυτάκια..
[Εικόνα: MB1GANcm.jpg]
Και μερικές κοντινές
[Εικόνα: k4lzdcmm.jpg]
Black lemon
[Εικόνα: IBsaoxPm.jpg]
Monster mash
[Εικόνα: ueBhDtom.jpg]

Πρόγραμα λίπανσης εβδομάδας 2
[Εικόνα: ACCnLkGm.png]
Dodgy
Απάντηση
μια χαρά είναι τα φυτά σου φίλε
και εύχομαι να πάνε όλα καλά
τώρα αν με κάποιο προσωρινό τρόπο μπορούσες να ανεβάσεις την υγρασία με αυτήν την  θερμοκρασία στην ανάπτυξη προσωρινά θα ήταν ιδανικό για τα φυτά σου.
Riders On The Storm

Απάντηση
(06-11-2019, 06:10 PM)Tsipos Έγραψε: μια χαρά είναι τα φυτά σου φίλε
και εύχομαι να πάνε όλα καλά
τώρα αν με κάποιο προσωρινό τρόπο μπορούσες να ανεβάσεις την υγρασία με αυτήν την  θερμοκρασία στην ανάπτυξη προσωρινά θα ήταν ιδανικό για τα φυτά σου.

Έχω βάλει μια παλιομπλούζα σε ένα τάπερ και ποτίζω συχνότερα να την ανεβάζω όσο μπορώ..
Τα φύλλα έχουν λίγα στριψίματα αλλά λογικό με τέτοια αναλογία θερμοκρασίας/υγρασίας..
Θενξ τσίπο
Dodgy
Απάντηση
Μια χαρα τα εχεις στησει ολα ωραιος. Συμφωνω για το κλιμα, θα τα ζορισεις, χρειαζονται οι παλιοσυσκευες!
Καλη πορεια να' χουν!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)