Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εξαερισμός σε diy box μπαλκονάτο προς αποφυγή φωτός
καλησπέρα στην παρέα!

έχω ένα φ.π. μπαλκονάτο που είναι 40 ημερών και λέω στους 2 μήνες να το γυρίσω σε ανθοφορία.
θέλω να το δουλέψω 12/12 με ωράριο 9 το πρωί με 9 το βράδυ στον ήλιο και το υπόλοιπο 12ωρο σε σκοτάδι.
τώρα, για να αποφύγω το καθημερινό μέσα-έξω του φυτού στο σπίτι, θέλω να κατασκευάσω ένα box 60χ60χ80 το οποίο θα είναι μόνιμα στο μπαλκόνι (σε σκιερό μέρος) για να μπαίνει το 12ωρο του σκοταδιού.
αυτό που με απασχολεί, είναι το πως θα φτιάξω είσοδο-έξοδο για κυκλοφορία του αέρα, ουτοσώστε να μην μπαίνει φως της πρώτες πρωινές ώρες 6-9, που θα είναι ακόμα στο 12 ωρο του σκοταδιού, ή σε περίπτωση που ανοίξω το φως το βράδυ.

είναι ευφικτό?
"Αν ένας τρόπος είναι καλύτερος από έναν άλλο, τότε σίγουρα είναι ο τρόπος της φύσης" Αριστοτέλης
Απάντηση

ads by gr420info

όπως στις τέντες
σωλήνες με γωνιες,το φως δεν στρίβει στην γωνια
ή κάτι σαν ράφια,οπως σε βολέψει
δυστυχώς ανεμιστηρα θα χρειαστείς οποτε πρέπει να ειναι στεγανη η ολη κατάσταση
Απάντηση
(05-25-2019, 06:15 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: όπως στις τέντες
σωλήνες με γωνιες,το φως δεν στρίβει στην γωνια
ή κάτι σαν ράφια,οπως σε βολέψει
δυστυχώς ανεμιστηρα θα χρειαστείς οποτε πρέπει να ειναι στεγανη η ολη κατάσταση

τι εννοείς όταν λες "κάτι σαν ράφια"?
ανεμιστήρας δε νομίζω να χρειαστεί, (αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον) μιας και θα έιναι στο μπαλκόνι και ο αέρας είναι άπλετος και από παντού.
"Αν ένας τρόπος είναι καλύτερος από έναν άλλο, τότε σίγουρα είναι ο τρόπος της φύσης" Αριστοτέλης
Απάντηση
ε,πρέπει να το ζωγραφισω τωρα
δεν έχει σημασία,ευκαμπτο σωληνα να τον στρίψεις,ειναι υπεραρκετο
αν ανοίξεις το πρωί,μυρίζει κλεισουρα και έχει κατεβασει τα μουτρα κατω σκεψου ανεμιστηρα στην εξαγωγή

είναι ο καλύτερος τρόπος και ειναι ο τρόπος του γκροουερη,χε
Απάντηση
οκ αλαφρωΐσκιοτε, σε ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σου !χε
Απάντηση
παντελής άσχετος είμαι,αλλά με τοση μούχλα που εχω φάει..
Απάντηση
(05-25-2019, 07:14 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: παντελής άσχετος είμαι,αλλά με τοση μούχλα που εχω φάει..

σωτήρης, χαρηκα! Smile
ε τότε κάτι θα ξέρεις παραπάνω...κι εγώ άσχετος είμαι. Rolleyes

παίδες, αν κάποιος άλλος μάστορας έχει να προτείνει καμιά άλλη πατέντα, είμαι όλος αφτιά. Angel
Απάντηση
οι περσίδες εξαερισμού (πολύ πυκνές) λέτε να κάνουν δουλειά?
το έχει δοκιμάσει κανείς?
Απάντηση
μπα
μόνο αυτες οι περσιδες κάνουν δουλειά[Εικόνα: dpxke4nm.jpg]
Απάντηση
το box με τι θα το κάνεις?ξύλο ή γυψοσανίδα?
το καλύτερο είναι να βάλεις 2 σωλήνες γωνιακους pvc 90 μοιρες και στη μέση τον εξαερισμο/εσαερισμό, όχι ευκαμπτο που κάνει αντανακλάσεις.
[Εικόνα: scdlbjxm.jpg]
Αν θέλουν μεταφύτευση, τα νύχια μην μυρίσεις,
για τα σημάδια κοίταξε, πριν το αποφασίσεις.
Dodgy
Απάντηση
(05-25-2019, 10:22 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: μπα
μόνο αυτες οι περσιδες κάνουν δουλειά[Εικόνα: dpxke4nm.jpg]

χεχε..σωστός ο παντελής! :d

(05-25-2019, 10:36 PM)mohito Έγραψε: το box με τι θα το κάνεις?ξύλο ή γυψοσανίδα?
το καλύτερο είναι να βάλεις 2 σωλήνες γωνιακους pvc 90 μοιρες και στη μέση τον εξαερισμο/εσαερισμό, όχι ευκαμπτο που κάνει αντανακλάσεις.
[Εικόνα: scdlbjxm.jpg]

χμμμ σωστός ο παίχτης...

το box θα γίνει με ξύλο osb.
εξαερισμό/εσαερισμό εννοείς το ανεμιστηράκι?
γιατί είχα σκοπό να μην μπερδευτώ με τέτοια...αν δεν γίνετε δουλειά όμως και έχω θέμα με μούχλα, αναγκαστικά θα βάλω!
Απάντηση
για μένα να βάλεις,δεν κάνεις δουλειά αλλιώς..ή άστο έξω και μην ανάβεις πολυ το φώς.
και κανα ανεμιστηρα μέσα για κυκλοφορία, θα χρειάζεται οξυγόνο και δεν πρέπει να ανεβαίνει η υγρασία στην άνθηση.άσε που αν βάλεις απλά περσίδες θα το κάνεισ ιδανική φωλιά για έντομα.και στους σωλήνες πρεπει να βάλεις κανα τούλι-καλσόν γιατί θα κάνουν παρελαση.
γιατί το βράδυ δεν το βάζεις σε κανα δωμάτιο μέσα στο σπίτι?
Αν θέλουν μεταφύτευση, τα νύχια μην μυρίσεις,
για τα σημάδια κοίταξε, πριν το αποφασίσεις.
Dodgy
Απάντηση
μάλιστα...
είχα την εντύπωση οτι επειδή θα είναι στο μπαλκόνι θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και δεν θα χρειαζόταν να μπλέξω με μπιμπιχλιμπίδια!
τελικά δεν το βλέπω να το γλυτώνω το μέσα έξω στο σπίτι!

ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας παίδες!!!
Απάντηση
καλησπέρα και πάλι παίδες...
ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.
σήμερα είμαι στην 8η μέρα 12/12 (μέσα έξω στο σπίτι, δεν το γλύτωσα τελικά).
για πείτε μου αν θέλετε, είναι σημάδια ανθοφορίας αυτά ή δεν φαίνεται ακόμα?
αν είναι, φαίνεται αν είναι θηλυκό?...γιατί ο σπόρος ήτανε regular!

[Εικόνα: wfhcbmjm.jpg]
[Εικόνα: rmztriym.jpg]
[Εικόνα: obnhkmum.jpg]
[Εικόνα: f8y9ceum.jpg]
Απάντηση
ακόμα το σκέφτεται η χασισια σου 
θα περιμένεις να δεις άσπρες τρίχες να βγαίνουν από τους κάλυκες 
όπως εδώ
[Εικόνα: l0cwukmm.jpg]
Riders On The Storm

Απάντηση
χμμμ κατάλαβα!
ευχαριστώ φίλτατε tsipo!
άργησε λίγο ή μου φαίνεται?...βέβαια είναι και ο καιρός τις τελευταίες μέρες χάλια και ίσως αυτό να το καθυστέρησε το φυτό.

edit:
όταν και αν δω άσπρες τρίχες, από κει και πέρα ξεκινάω να μετράω μέρες ανθοφορίας για λίπανση?
Απάντηση
όχι δεν άργησε και γρήγορα παει μάλιστα σε λίγο θα δείξει φύλο μερικά ξεπερνάνε τις 2 εβδομάδες 
και αν έχεις σπόρια σκάσε και μην βασίζεσαι σε ένα ειδικά ρεγιουλαρ αυτο μπορεί να βγει λεβέντης που φοβάμαι διότι πολύ τεντώνει.λίπανση ξεκινά αφού τεντώνει χρειάζεται τωρα, αλλά χαλαρα στην αρχή .
Riders On The Storm

Απάντηση
οκ φίλε μου, σε ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες απαντήσεις-συμβουλές σου!
να είσαι πάντα καλά και να έχεις καλές σοδειές!
Απάντηση
οοοο σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια nl.
θα ήθελες να μου πεις από που κατάλαβες το φύλο, για να μάθω κι εγώ και να μην ξαναρωτάω?
Απάντηση
ωραία...
ευχαριστώ και πάλι nl, να είσαι πάντα καλά!
Απάντηση
παίδες καλησπέρα και πάλι!
καταρχήν να πω οτι...nl είχες δίκιο, κοριτσάρα είναι το φυτό παραπάνω, μου έδειξε και τριχούλες!

τώρα...
έχω κι ένα αυτοματάκι το οποίο είναι απο σπόρι που βρήκα σε φουντάκι απο auto ultimate και είπα να το βάλω και οτι βγει...
είμαι σχεδόν σίγουρος οτι τελικά μου βγήκε φαντάρος.
για πείτε μου κι εσείς για να σιγουρευτώ.
όχι τίποτα, αλλά να μη μου μαγαρίσει και την κοπελιά γιατί τα έχω και δίπλα-δίπλα!

[Εικόνα: ll4pg5jm.jpg]
[Εικόνα: kcb79ztm.jpg]
[Εικόνα: m4impigm.jpg]
[Εικόνα: b2gqvoum.jpg]
Απάντηση
σ' ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια nl!
Απάντηση
πως τα βλέπετε βρε παιδιά τα πράγματα, θα πάρω κανένα γραμμάριο?
είμαι στην 17η μέρα ανθοφορίας (41 μέρες ανάπτυξη) και από φαγητό τρώει όλη τη σειρά της biobizz εκτός απο bio heaven (μία φορά την εβδομάδα και δοσολογία σύμφωνα με το πρόγραμμα της biobizz).
aπό φως...από τις 12 ώρες τις 9 της τρώει κατακούτελα ήλιο.
είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με φ.π.

[Εικόνα: asznxorm.jpg]
[Εικόνα: 2gko0wwm.jpg]
[Εικόνα: tvvwva5m.jpg]
[Εικόνα: eusmetem.jpg]
Απάντηση
θα γίνει πολύ σπέσιαλ
Απάντηση
(06-13-2019, 03:02 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: θα γίνει πολύ σπέσιαλ

χαχαχα... να 'σαι καλά παντελάκο, ευχαριστώ! Smoke20
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)