Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3xwhite widow
Photo 
Γεια σας απο καινουριο θεμα μιας και βγηκε το πρωτο παιδι σημερα...εχω και φωτοοοο  Big Grin  Weee
εβγαλα και το υγρασιομετρο να μου πειτε αν το χω καλα..
επισης αναψα και το φως και το χω ψηλα η να το κατεβασω;θα τα καψει τωρα που δεν εβγαλαν φυλλα ετσι;καλα δεν το χω πανω;;η να το σβησω...το παιδι μεγαλωνει πολυ γρηγορα..τρελαινομαιιιιι!!!! Weee  περιμενω και αλλα.....!

[Εικόνα: DSC00784%20Small_zpsugt7uvhe.jpg]

[Εικόνα: DSC00783%20Small_zps1rrb77yo.jpg]

[Εικόνα: DSC00789%20Small_zpsxwfkgfnr.jpg]
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση

ads by gr420info

αντε με το καλο να σου πανε ολα  Smoke23
Απάντηση
να σαι καλα φιλαρακιιιιι!!! Weee  Smoke16
Απάντηση
καλη αρχη και απο μενα...βλεπω οτι ποτιζεις μονο στο κεντρο που ειναι το φυτακι..αν το συνεχισεις ετσι το υποστρωμα που μενει αποτιστο θα γινει υδροφοβικο δηλ θα ξεραθει με αποτελεσμα οταν θα ποτιζεις ολη τη γλαστρα τα σημεια αυτα δεν προκειτε να μουσκευουν με τιποτα..καθε δυο με τρια ποτισματα ποτιζε ολη τη γλαστρα με αρχη απο χθες!!!!!
Peace-and-love-033
Απάντηση
και να κατεβάσεις τα φώτα γιατι θα σου τεντώσει πολύ
Απάντηση
μακη μου με τρομαξεςςς!!!!ψεκαζω γυρο απτο φυτο γιατι το εβαλα απο σπορο δηλαδη να ψεκαζω ολη την γλαστρα;η να ποτιζω;ψεκαζα για να μην τα πνιξω...καθε 12 ωρες τα μουσκευα...τωρα που πεταχτηκε το πρωτο παιδι να ποτιζω ολη την γλαστρα με ποσοτητα νερου μεχρι να τρεξει λιγο κατω;δηλαδη να μουσκευεται ολοκληρο το χωμα μεσα στην γλαστα;δεν θα πνιγει που ναι μικρουλικο;

μονκ μου ποσα εκατοστα πανω απτο κεφαλι τους να τα βαλω τα αλλα 2 που δεν εχουν βγει αχνοφαινονται εχει κανει μια σχισμη στο χωμα...θα βγουν οπου να ναι...

ειναι να τα ποτισω στις 12 το βραδυ να τα ποτισω ολοκληρα και μετα οποτε στεγνωσουν ας πουμε σε 2-3 μερες να ξεκινησω απο τωρα δηλαδη τα κανονικα ποτισματα;

κατι ακομα απο σημερα ξεκιναω 18/6 ετσι;
Απάντηση
το εβαλα 35 εκ πανω απτις γλαστρες!ειναι οκ;
Απάντηση
(08-30-2015, 07:31 PM)makis Έγραψε: καθε δυο με τρια ποτισματα ποτιζε ολη τη γλαστρα με αρχη απο χθες!!!!!
 δηλαδη δεν ποτιζω σε καθε ποτισμα ολη την γλαστρα;με μπερδεψεεεες.... Confused
Απάντηση
ποτισε μια φορα ολη τη γλαστρα να μουσκεψει ολο το υποστρωμα και για τα επομενα δυο ποτισματα ποτιζε οπως το κανεις..με λιγα λογια να φροντησεις το υποστρωμα σου να διατηρει καποια υγρασια να μη ξεραθει...τωρα για το φως εγω θα τους εδινα τις 2 πρωτες βδομαδες 24/0 ..και αποσταση 15εκατοστα νομιζω εχεις λεντ...τις πρωτες μερες τις ζωης του το καμαρι μας εχοντας το φως κατακεφαλα δεν ψαχνει να το βρει ετσι δεν τεντωνει και δινει προτεραιοτητα στο ριζικο συστημα που ειναι πολυ σημαντικο σε πρωτη φαση..ισως να παρατηρησεις καποια καθυστερηση αλλα αυτο ειναι το ζητουμενο το φυτο αναπτυσει δυνατο ριζικο συστημα και εδω παιζει ρολω το μεγεθος τις γλαστρας...οταν μετα απο 3/4 εβδομαδες του ξεκινας το φαι κατεβαζεις σταδιακα το φως σε 18 η 16 και θα τριβεις τα ματια σου καθε μερα ισως χρειαζετε να σηκωνεις το φως(πανελ) θα γεμισει ο τοπος Tongue
Peace-and-love-033
Απάντηση
μακη μου ευχαριστω απο θερμο-υγρασιομετρα ξερεις;
Απάντηση
ξέρεις απο βέεεεσπα? Big Grin

οτι είπε ο μάκης γι αυτά που ρώτησες
Απάντηση
(08-30-2015, 09:58 PM)CatAek Έγραψε: μακη μου ευχαριστω απο θερμο-υγρασιομετρα ξερεις;

να τα φτιαχνω? Tongue
Απάντηση
οχι αν το εχω στο καταληλο υψος.νομιζω οτι το out μετραει μεσα και το in εξω.αναποδα δηλαδη..τι παιζει;που πρεπει να το εχω για να μετραει σωστα;
Απάντηση
στο υψος των φυτων ειναι μια χαρα
Απάντηση
ακομη δεν εχω φυτα κατι μυτες πεταχτηκαν τι εννοεις να το βαλω μεσα στην γλαστρα αν μπει εκει σε εκεινο το σημειο ερχετε σε επαφη με το φως και γραφει αλλα νταλον...εχουν σπασει τα νευρα μου...προς το παρον το χω στην ακρη μετραει και την υγρασια λαθος ειμαι 1000% σιγουρη...απο βδομαδας θα παω στο παιδι που αγορασα τα πραγματα και θα τον ρωτησω...δεν μπορω να βγαλω ακρη...........
Απάντηση
Καλη αρχη κ απο μενα..
Απάντηση
Καλο ξεκινημα να χεις Κατ και με το καλο να σου βγουν και τα αλλα 2...
Το θερμο-υγρασιομετρο εγω προσωπικα το εχω στο υψος των φυτων(εκει που ειναι οι κορυφες) για να ξερω ακριβως την θερμοκρασια που δεχονται τα φυτα σε εκεινο το σημειο... Γιατι αλλη θερμοκρασια μπορει να δειχνει σε εκεινο το σημειο εφοσον ειναι κοντα στον φωτισμο και αλλη σε ολοκληρο το δωματιο.
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση
ευχαριστω πολυ παιδιαααα Smile βγηκαν σημερα και τα αλλα 2.. Smile τα παιδια μουυυ...
το εβαλα απο χθες στο υψος της γλαστρας και ειναι καπως καλυτερα καπου ειχα διαβασει(τωρα που;με τοσα που χω διαβασει,το μυαλο μου εχει γινει πουρες..)οτι πρεπει βαλεις στον σενσορα ενα κομματι χαρτονι να μην ερχετε σε αμεση επαφη με το φως...εβαλα κι εγω...θα δουμε..
Απάντηση
καινουριες φωτο απτα παιδια μου με σειρααα

το πρωτο παιδι που βγηκε χθες

[Εικόνα: DSC00796%20Small_zpsj9avbrcd.jpg]

το δευτερο που βγηκε σημερα

[Εικόνα: DSC00795%20Small_zpsgtghpmtj.jpg]

και το τριτο που το περιμενω απο ωρα σε ωρα

[Εικόνα: DSC00801%20Small_zpsyjte7yqb.jpg]

το ξεμπαρκο τιποτα και το big bang επισης!!

ωραια εεε;; Big Grin Weee
Απάντηση
Καλημέρα Cat και καλή αρχή.
Αν θες επειδή ξεκίνησες ημερολόγιο (που σημαίνει οτι θα το διαβάσουν πολλοί το θέμα σου) γράψε μας περισσότερα για το grow σου. Χώμα, φώτα, λίτρα γλάστρας, λιπάσματα κλπ.
Άντε με το καλό!
Απάντηση
προσεξε γιατι το θερμουγρομετρο οταν το εχεις εξω απ το γκροου με το σενσορα δεν μετραει υργασια....αυτο που δειχνει ειναι η εξωτερικη υγρασια
Απάντηση
(08-31-2015, 11:02 AM)Asmonte Έγραψε: Καλημέρα Cat και καλή αρχή.
Αν θες επειδή ξεκίνησες ημερολόγιο (που σημαίνει οτι θα το διαβάσουν πολλοί το θέμα σου) γράψε μας περισσότερα για το grow σου. Χώμα, φώτα, λίτρα γλάστρας, λιπάσματα κλπ.
Άντε με το καλό!

Καλημεραααα  Smile ευχαριστω πολυ!!
ειχα γραψει στο αλλο αλλα θα τα γραψω τωρα αναλυτικα γιατι δεν ειχα γραψει ψωμα και λιπασματα..θα το φτιαξω τωρα το κειμενακι σε λιγο θα το ποσταρω Smile

(08-31-2015, 11:29 AM)makis Έγραψε: προσεξε γιατι το θερμουγρομετρο οταν το εχεις εξω απ το γκροου με το σενσορα δεν μετραει υργασια....αυτο που δειχνει ειναι η εξωτερικη υγρασια

μεσα ειναι ο σενσορας..απλα το out που γραφει πανω μετραει μεσα και οχι εξω...ετσι καταλαβα...
Απάντηση
για την υγρασια σου γραφω Angry
Απάντηση
Λοιπον ας αρχισουμε με αυτα που χρησιμοποιω!
εν αρχη...η τεντα!!!
[Εικόνα: Hydro-Shoot-Growbox-HS60%20Small_zpsvro5p5tw.jpg]

2.το φως...
[Εικόνα: 3097%20Small_zpsl6jcgrk4.jpg]

Optical Parameter

Emitting Colours: Red/Blue/Orange
Wavelength: 660nm, 460nm, 615nm
LED Type: 3W
Number of LED: 135 pieces
Par Reading: 5cm - 3787, 15cm - 2399, 30cm - 1100.8, 60cm - 327.6

3.ο εξαερισμος..Axial Fan 125 185m3
Aποτελεσματικός και αθόρυβος εξαερισμός.
[Εικόνα: 101678_ventilution_axial_fan_for_100_mm_...lkr4bu.jpg]

4.γλαστρες..Tex Pot Black 10lt
Tex Pot Black 10lt: Γλάστρα από γεωύφασμα, χωρητικότητας 10 λίτρων χωραει μεχρι 15λιτρα.
[Εικόνα: tex-pot-black-10lt%20Small_zpsp0akxlkb.jpg]

5.χωμα..Plagron Lighmix 50lt
Το Lightmix της Plagron είναι ένα υπόστρωμα από τύρφη υψηλής ποιότητας, φυτικές ίνες και περλίτη.
Πρόκειται για ιδιαιτέρως ελαφρύ μείγμα, ελαφράς λίπανσης, αρκετής για την πρώτη εβδομάδα της καλλιέργειας.
Συμβάλλει στην επαρκή οξυγόνωση των ριζών των φυτών σας.
--το παιδι μου ειπε οτι αρκει για 3 βδομαδες η λιπανση γιαυτο που το θελω  
[Εικόνα: lightmix25_1%20Small_zpsj3l3vjsu.jpg]

6.ο καινούργιο θερμό-υγρασιόμετρο της Mammoth κατασκευάστηκε για αυτούς που θέλουν ακρίβεια και αξιοπιστία στις μετρήσεις τους.
Είναι υψηλής ποιότητας και ιδανικό για λήψεις θερμοκρασιών από 0ο – 50ο C.
Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Θερμόμετρο εσωτερικού χώρου με μετρητή υγρασίας
Ένδειξη μέγιστου & ελάχιστου
Μνήμη θερμοκρασίας
Μετρήσεις από 0ο – 50ο C
Ακρίβεια ±1ο C RH ±5%
Εσωτερική μέτρηση υγρασίας  25% RH έως 90%
[Εικόνα: dsc_0256_3%20Small_zpscgdw5cfw.jpg]

7.και τα λιπασματα...
[Εικόνα: DSC00804%20Small_zpseoxomh5w.jpg]

το προγραμμα για τα λιπασματα ξεκιναει με νυχτεριδοκουραδα Tongue  και το sensi για συμπληρωμα σε ενα στοιχειο που λειπει απτο πρωτο..
(το προγραμμα το χω σημειωσει και αναλογα βλεποντας και κανοντας)
και μετα βαζω το candy και τελος το finish..
χρειαζομαι και κατι ακομα;ρωτησα το παιδι και μου ειπε οτι ειναι ενταξει,ξερει περι τινος προκειται γιατι δεν κανουμε σωστη δουλεια με αερολογιες του τυπου τα θελω για τριανταφυλλιες...αστε που και το παιδι δικο μας ειναι...   και ποιος δεν ειναι εδω που τα λεμε.....  
λοιπον αυτα για τωρα,περιμενω σχολιααααα 
Απάντηση
(08-31-2015, 11:52 AM)makis Έγραψε: για την υγρασια σου γραφω  Angry

οκ το καταλαβα...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)