Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY e27 panel από Αρχάριο
Έχει έρθει η ώρα να αναβαθμίσω τον φωτισμό μου καθώς  μπαίνω σιγά σιγά σε ανθοφορία(με το καλό..) ,και έφτιαξα το παρακάτω panel .

[Εικόνα: il0aqWrm.jpg]
[Εικόνα: DhZzJAQm.jpg]
[Εικόνα: ls8BgkZm.jpg]

Η σιλικόνη θα αντέξει? Huh

[Εικόνα: EzbQgBGm.jpg]  [Εικόνα: b5S7WYdm.jpg]
Να πώ την αλήθεια πήγα να βάλω τις λάμπες απ την κάτω πλευρά του panel αλλά σε test drive που έκανα με μία λάμπα ξεκόλισε Dodgy ( δεν είχαν περάσει 6 ώρες απ όταν την είχα κολήσει) . Τώρα το έχω αφήσει 1 μέρα απ όταν τις κόλησα - και καλά για να στεγνώσει/κολήσει καλά Confused

Επίσης σκεφτόμουν να βάλω Mylar .Το "ετοίμασα" (χάλια το έκανα...)αλλά μετά άρχισα να φοβάμε μήπως και πάρει καμιά φωτία Tongue

[Εικόνα: 4kpo3ZJm.jpg]

Η λάμπες είναι 9-10watt ( θα βάλω κ άλλες να γεμίσει στα κοντά).

Τέλος έφτιαξα αυτά τα ανεμηστηράκια .
[Εικόνα: Bj2JwFCm.jpg] [Εικόνα: dllpXTfm.jpg]
[Εικόνα: kU1FNNgm.jpg] [Εικόνα: YUkPjtVm.jpg]

Τα 3 λέω να τα βάλω να φυσάνε τις λάμπες απ την πλαϊνή πλεύρα του panel και το ένα να φυσάει κάτω απ το panel προς τα πάνω(θα τα κρεμάσω κάπως).

Βλέπετε καμιά γκάφα? Το Mylar να το βάλω ?Φοβάμε την σιλικόνη και γενικότερα μην πάρω καμιά φωτία Tongue 

ΥΣ. Θα κάνω άλλες 2 τρύπες για γάτζους ώστε να μπορεί να κρεμαστεί από ένα οριζόντιο "δοκάρι".
Απάντηση

ads by gr420info

Ωραια δουλεια μαν μπραβο για το χρονο σου και την υπομονη. Το μονο κακο εναι οτι ειναι πολυ κοντα οι λαμπες μεταξυ τους και ειναι μιας χρησης, δεν βγαινουν οι λαμπες να τις αλλαζεις.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Να σε καλά νομέ για τα καλά σου λόγια & γενικότερα που βοηθάς Big Grin

Εγώ φοβάμε μην λίωνει η σιλικόνη και βγαίνουν για πλάκα, θα δείξει Undecided 
Η αλλαγή λάμπας θα γίνετε με βία Big Grin  (σφυρί)

Το Mylar να το κολήσω ή λες να αρπάξει?

Δεν το έκανα με ντουί καθαρά για οικονομικούς λόγους..
Τα 35 ντουί x 0.7€ = 24,5€  και οι 18 λάμπες(174,6watt) ~27€ ..

Υπολόγιζα να φτιάξω άλλο 1 ακριβώς ίδιο για να καλύψω τέντα 1x1x2  και με χάλαγε να δώσω 50€ σε ντουί Rolleyes  .

Εν τέλη ψήθηκα να κάνω "πατέντα" Angel  .
Χώρισα την 1x1 τέντα στην "μέση" με Mylar 1x2 για να μειώσω τον χώρο, αφού τελικά παλεύω με 2 φυτά, και υπολογίζω να φτάσω τα 400watt σύνολο.
Απάντηση
Μια χαρα δεν ξεκολλαει με τιποτα. Και να μαλακωσει ελαφρα μη σε τρομαξει. Βρες ενα τροπο να φευγει η ζεστη προς τα πανω, θα πνηγετε και θα μενει στις κορυφες. Κανε τρυπες αναμεσα στις λαμπες οπου εχει κενο να περναει ενδιαμεσα και να πηγαινει πανω. Οπως ειναι τωρα με τις υπαρχουσες τρυπες που δεν εχουν μπει λαμπες, καπως ανασενει.
Απάντηση
Δεν έχω προβλέψει να μείνουν τρύπες για να περνάει αέρας απ το panel Sad 

ήλπιζα & ελπίζω με τα 3 ανεμηστηράκια να τις φυσσάνε απ τα πλάγια και το ένα που θα φυσάει από κάτω προς τα πάνω να παλεύετε.

Έχω και 15volt clip fan μέσα στην τέντα εξαερισμό 315m3/h .

Βέβαια να πώ την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου βγεί το grow . Τα 30άρια τα ακουμπάω εύκολα κάτι μέρες τώρα και άμα δεν κάνουν δουλεία τα ανεμηστηράκια τον ήπια Sad 

Έχω ακόμη 1 ανεμηστήρα να βάλω ,που μάλλον έπρεπε να τον είχα βάλει μέρες τώρα μπας και έπεφτε λίγο η θερμοκρασία Confused

Έτσι όπως το έχω κάνει τώρα , 4 τρύπες με πέρνει να αφήσω ( έναν "σταυρό" στο κέντρο ) και να χάσω 40 watt απ το panel.

[Εικόνα: hO9Ycsym.jpg]

Καλύτερα έτσι ή μια τρύπα στο νέρο τόσο λίγες τρύπες?

44cm x 34cm  είναι η διαστάσεις του .

Μια έξτρα λύσει είναι να πάρω το τρυπάνι και να το κάνω σουρωτήρι αλλά φοβάμαι μην σπάσει το ξύλο απ το βάρος .( έχει πάχος 4 χιλιοστά η σανίδα )
Απάντηση
(06-12-2019, 08:21 PM)NLfanatic Έγραψε: Βγάλε την θερμόκολλα και βάλε φλαντζόκολλα, λίγη σε 2 σημεία είναι αρκετή για να κρατάει την λάμπα στην θέση της.
Η θερμόκολλα αρχίζει και υγροποιείται μετά τους 45-50°C και τα κάνει όλα σκατά όταν ξανακρυώσει.

Φοβάμε πως έχεις δίκιο και πρέπει να ξεκολάω Sad

Θα κάνω μια δοκιμή να το αφήσω ανοικτό μια μέρα και θα δώ..

Με καλάι λές να κολάνε καλύτερα ή γελάμε?
Απάντηση
Πολυ καλά το κανείς και εγώ θα το έκανα ετσι το σκεφτόμουν σαν ιδέα σε παρόμοιο πρόβλημα απο το ίδιο υλικό που έκανες το τελάρο ένα ακόμα με πλαϊνά και καπακώσε τις λάμπες και βάλε τα ανεμηστιρια να φυσάνε μέσα και μια εξαγωγή στην μέση και την βγάζεις έξω. Όπως κ να έχει θα το βρεις το κόλπο 
[Εικόνα: rxo0WMGm.jpg]
Riders On The Storm

Απάντηση
Να σου πω την αληθεια, εκλεισα 4ο μηνα λειτουργειας του πανελ μου, με θερμοκολλα τα παντα επανω κολλημενα, και δεν εχει κουνηθει τιποτα.
30 βαθμους φτανει για πλακα και σιγουρα αντεχει κ αλλο. Η συσκευασιες λενε μεχρι 40 +. Η μαυρη θερμοκολλα που εχω κολλησει τα ντουι αντεχει ακομα περισσοτερη θερμοκρασια απο την διαφανη που εχω τα φαν.
[Εικόνα: KIyX8qNm.jpg]
Απάντηση
(06-12-2019, 10:53 PM)NLfanatic Έγραψε: Ρε φίλε tsipos εμείς οι 2 πρέπει να κάνουμε brainstorming, μα τον Θεό και εγώ ακριβώς το ίδιο σχέδιο είχα στο μυαλό μου!
Το είχα φτιάξει και στο Google Sketchup αλλά έχασα τα αρχεία ρε γαμώτο και ήταν πολύ ωραίο κουτάκι.

Βέβαια έχει θέμα το σχέδιο με τις οσμές κατά την άνθιση και κάπου εκεί στράφηκα σε άλλα σχέδια αλλά μετά σκέφτηκα πατέντα με 2 fan σε κάθε τρύπα σε διάταξη push-pull και ένα DIY φίλτρο ενεργού άνθρακα ενδιάμεσα αλλά ανεβαίνει το κόστος λόγω των fans.

Και φυσικά οι fans θα πρέπει να έχουν υψηλή στατική πίεση για για να λειτουργήσει το φίλτρο ενεργού άνθρακα.

εγκεφαλική καταιγίδα χαχαα
το ιδανικότερο θα ήτανε με έναν βαρβάτο εξαερισμό να ρουφάει απο το κέντρο από το καπάκι και το φίλτρο κουμπομενο στην έξοδο και μαζεύεις και βγάζεις όλη την ζεστή έξω αλλα κ τα φουρφουρακια θα κανουν δουλεια αλλα οχι με φιτρο ισως με καμια πατεντα οπως λες με φίλτρο άνθρακα πλακε
Riders On The Storm

Απάντηση
το τροφοδοτικο για τους ανεμιστηρες φοβαμαι πως θα σου καει .πρεπει να τραβανε πιο πολυ ρευμα και οι τρεις ανεμιστηρες απο οσο δινει το τροφοδοτικο , με αποτελεσμα να υπερθερμανθει και να καει , σε μονιμη χρηση .
Απάντηση
ρε παιδια να ρωτησω, δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα πολλα
μιας και λεμε κατασκευη απο αρχαριο
αντι να καθεσαι να μπλεκει με καλωδια, κλεμες κλπ κλπ αν παρεις κατι τέτοιο και του κουμπωσεις τα λεντ που θελεις, ειναι με ε27 ντουι το συγκεκριμενο, θα γινει κανενα μπουμ η ολα καλα? και τα βαζεις σε μια βαση εννοειται και τσακ πανελ...αν δεν υπαρχει θεμα το σκεφτομαι για συμπληρωμα σε panel ετοιμο
Απάντηση
Φυσικά και γίνεται και σε καλη τιμή τα έχει
Πανάκριβα τα ειχαν πρώτα
Κι εγω και Νονός νομιζω τα κάναμε ετσι,αλλα σε χυμα κομμάτια και τα ενωσαμε

Παρε την σχαρα απο τον φούρνο
Απάντηση
(08-03-2019, 01:37 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Φυσικά και γίνεται και σε καλη τιμή τα έχει
Πανάκριβα τα ειχαν πρώτα

πολυ πιο γρηγορο και ευκολο...θα το παιξω ετσι!!
Απάντηση
(08-03-2019, 01:42 AM)PuffpuffLaugh Έγραψε:
(08-03-2019, 01:37 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Φυσικά και γίνεται και σε καλη τιμή τα έχει
Πανάκριβα τα ειχαν πρώτα

πολυ πιο γρηγορο και ευκολο...θα το παιξω ετσι!!
Αν παρεισ το ετοιμο καλωδιο που λινκαρεσ τακτοποιηστο ετσι ωστε να το ανεβοκατεβαζεισ ευκολα και πρακτικα
αναλογα με το υψοσ των φυτων σου
Καντο απο τωρα μια και καλη
Απάντηση
Ναι το έχω υπόψιν αυτό, αυτό που δεν ξέρω είναι στο περίπου τι απόσταση να αφήσω από λάμπα σε λάμπα
Επίσης θα παίξω 12-12 οπότε θα βάλω και 3000κ και 4000κ από την αρχή, με δύο σειρές έτοιμες καλωδίου είναι 30 λάμπες, άρα έστω ότι κάνω ένα πάνελ 6x5, τις λάμπες να τις διαταξω εναλλάξ? Δεν το έχω δει στην πράξη ποτέ αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι μου φαίνεται λογικο,ώστε να διαχέεται το ίδιο φως παντού
Απάντηση
(08-03-2019, 01:29 AM)PuffpuffLaugh Έγραψε: ρε παιδια να ρωτησω, δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα πολλα
αντι να καθεσαι να μπλεκει με καλωδια, κλεμες κλπ κλπ αν παρεις κατι τέτοιο και του κουμπωσεις τα λεντ που θελεις, ειναι με ε27 ντουι το συγκεκριμενο, θα γινει κανενα μπουμ η ολα καλα? και τα βαζεις σε μια βαση εννοειται και τσακ πανελ...αν δεν υπαρχει θεμα το σκεφτομαι για συμπληρωμα σε panel ετοιμο

Κάνει την δουλειά αυτό το καλώδιο αλλά οικονομική λύση δεν την λές.

Ντουί τα είχα δει μέσα σε μαγαζί 0,7€ το ένα , τα καλώδια είναι πανφτηνά (εγώ πήρα τα καλώδια απο ένα χαλασμένο τροφοδοτικό και μια παλία σάπια μπαλαντέζα..) .

Αυτό που πουλάνε 27.80€ με λίγο κόπο το φτιάχνεις με 7€ + 1-2€ αν δεν έχεις καλώδια..
Φιλέ είναι πολύ πιο εύκολο απ ότι,μάλλον, νομίζεις..Και στο λέω γιατί θυμάμε πως και λεφτά δεν παίζουν και πως θες να "παίξεις" με DIY

Πάρε και 2 φωτό που με βοήθησαν στην συνδεσμολογία( ειδικά η 2ή , που νομίζω κάπου απ το φορουμ την τσίμπησα Tongue )

[Εικόνα: m6odGl3m.jpg]

[Εικόνα: epEGkMjm.jpg]
Απάντηση
(08-03-2019, 11:50 AM)november27 Έγραψε:
(08-03-2019, 01:29 AM)PuffpuffLaugh Έγραψε: ρε παιδια να ρωτησω, δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα πολλα

Κάνει την δουλειά αυτό το καλώδιο αλλά οικονομική λύση δεν την λές.

Ντουί τα είχα δει μέσα σε μαγαζί 0,7€ το ένα , τα καλώδια είναι πανφτηνά (εγώ πήρα τα καλώδια απο ένα χαλασμένο τροφοδοτικό και μια παλία σάπια μπαλαντέζα..) .

Αυτό που πουλάνε 27.80€ με λίγο κόπο το φτιάχνεις με 7€ + 1-2€ αν δεν έχεις καλώδια..
Φιλέ είναι πολύ πιο εύκολο απ ότι,μάλλον, νομίζεις..Και στο λέω γιατί θυμάμε πως και λεφτά δεν παίζουν και πως θες να "παίξεις" με DIY

Πάρε και 2 φωτό που με βοήθησαν στην συνδεσμολογία( ειδικά η 2ή , που νομίζω κάπου απ το φορουμ την τσίμπησα Tongue )

[Εικόνα: m6odGl3m.jpg]

[Εικόνα: epEGkMjm.jpg]
το ξερω οτι ειναι απλο αλλα το φοαβαμαι αφου θα δουλευει φουλ μην εχουμε αλλα
θα το κοιταξω και θα το σκεφτω
αυτο με την διαταξη για τις λαμπες το γνωριζεις?

εχω παλια κακη εμπειρια με λεντοταινια η οποια αρπααξε φωτια
Απάντηση
(08-03-2019, 12:08 PM)PuffpuffLaugh Έγραψε: το ξερω οτι ειναι απλο αλλα το φοαβαμαι αφου θα δουλευει φουλ μην εχουμε αλλα

Αυτά που "ξέρω" για την διάταξη (βάση φάσματος) είναι σαν χαλασμένο τηλέφωνο...Δεν είμαι σε καμιά περίπτωση ο κατάλληλος να σου μιλήσω περι του θέματος.

Στην "τύχη" ακολούθησα αυτά τα ποσοστά( την φώτο την είχε ανεβάσει ο NL στο φορουμ αν θυμάμε σωστά Rolleyes )

[Εικόνα: HS0s40Qm.png]

ΥΣ.1 Αντί για 6500Κ έχω μόνο 4000Κ και αυτά που γράφει στην τελευταία γραμμή της φώτο δεν τα έκανα ποτέ Tongue Blush
ΥΣ.2 Πρέπει να ξεχάσεις την κακή σου εμπειρία και να το κάνεις Big Grin  -  γλυτώνεις ~20€ ανα καλώδιο άμα θες 30 λάμπες γλυτώνεις ~60€ Rolleyes
Απάντηση
(08-03-2019, 12:35 PM)november27 Έγραψε:
(08-03-2019, 12:08 PM)PuffpuffLaugh Έγραψε: το ξερω οτι ειναι απλο αλλα το φοαβαμαι αφου θα δουλευει φουλ μην εχουμε αλλα

Αυτά που "ξέρω" για την διάταξη (βάση φάσματος) είναι σαν χαλασμένο τηλέφωνο...Δεν είμαι σε καμιά περίπτωση ο κατάλληλος να σου μιλήσω περι του θέματος.

Στην "τύχη" ακολούθησα αυτά τα ποσοστά( την φώτο την είχε ανεβάσει ο NL στο φορουμ αν θυμάμε σωστά Rolleyes )

[Εικόνα: HS0s40Qm.png]

ΥΣ.1 Αντί για 6500Κ έχω μόνο 4000Κ και αυτά που γράφει στην τελευταία γραμμή της φώτο δεν τα έκανα ποτέ Tongue Blush
ΥΣ.2 Πρέπει να ξεχάσεις την κακή σου εμπειρία και να το κάνεις Big Grin  -  γλυτώνεις ~20€ ανα καλώδιο άμα θες 30 λάμπες γλυτώνεις ~60€ Rolleyes

και πως πηγε η παει το γκροου?
Απάντηση
(08-03-2019, 12:39 PM)PuffpuffLaugh Έγραψε: και πως πηγε η παει το γκροου?

Αυτό είναι το νήμα του grow μου: https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4803
πάει πολύ μέτρια προς χάλια θα έλεγα.....

Ακόμα το "τρέχω" , στις 31 μέρες ανθοφορία είμαι. Προβλήματα είχα και έχω πολλά ,κυρίως με πολλύ ψηλές θερμοκρασίες  & τετράνυχο...

Κατά πόσο έκανα σωστά με τις αναλογίες στα φάσματα στις λάμπες δεν έχω ιδέα - δεν έχω ξαναμεγαλώσει για να έχω κάτι να συγκρίνω . Κανονικά θέλει πολύ διάβασμα για να καταλάβεις τι παίζει με το φώς στην εσωτερική καλλιέργεια που άμα πας να το κάνεις σαν πρωτάρης μάλλον θα ξεκινήσεις του παρα χρόνου Big Grin

Εγώ γιατί δεν την πάλευα άλλο να ψάχνω εν τέλη ακουλούθησα στο περίπου τα παραπάνω ποσοστά (έβαλα 60% 2700Κ και 40% 4000Κ ).
Σκόπευα να έβαζα κ'αλλες λάμπες αλλά έχω πολύ σοβαρό θέμα με την θερμοκρασία και το αμέλησα Dodgy

ΥΣ.Βγήκαμε off-topic Sad
Απάντηση
Πιστεύω ότι για λόγους απλότητας και οικονομίας η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιεί κανείς ντουι Ε27 σε σειρα για τις ιδιοκατασκευές. επίσης η διαθεσιμότητα σε φτηνές λάμπες όλων των φασμάτων και watt είναι τεράστια για αυτό τον τύπο λάμπας.

Για τους ανακλαστήρες πολύ καλή λύση είναι τα αλουμινένια ταψακια μιας χρήσης που παίζουν σε πολλά σχήματα και μεγέθη.

Όσον αφορά το φάσμα έχω την υποψία ότι το 4000Κ βοηθάει στο να μειώσει τα κρούσματα ερμαφροδιτισμου. Είναι πιο ασφαλές σε αυτό το ζήτημα. Προσωπική άποψη που δεν θα αναλύσω ιδιαίτερα απλά έχει προκυψει από παρατήρηση πολλών γκροου.

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω αφορούν quick and dirty, low budget λυσεις. Από εκεί και πέρα μπορείς να επενδύσεις άπειρα στον φωτισμό και να φτιάξεις παπάδες. Μου άρεσε πολύ πάντως η προσπάθεια του φίλου με το πάνελ. Και μπράβο για την προσπάθεια.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)