Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
White widow fem/384w LED/Hydroponic
Photo 
Καλημέρα και καλό μήνα! 2ο grow!
Τα σπόρια έφτασαν σήμερα το πρωί από 420.gr Dutch passion feminized white widow σε μία βδομάδα ήταν εδώ  ευχαριστώ πολυ τα παιδιά του 420. Loveleaf
Στον εξοπλισμό προστέθηκαν 2 πάνελ του astir helios τα οποία θα παραλάβω σε λίγες μέρες και πολλές αλλαγές στο grow room μιας και από τα λάθη μου έμαθα αρκετά μπορώ να πω και έκανα κάποιες τροποποιήσεις όπως αεραντλία/αερόπετρες και μία μεγάλη τροποποίηση στην δεξαμενή wilma για να αδείαζω το νερό με μια βάνα γιατί πραγματικά είχα σπάσει πριν αρκετές φορές τα φυτά μου έτσι ώστε να αδειάσω και τα 50L νερού έτσι ώστε να είναι όλα πιο πρακτικά και με λιγότερα λάθη όσο γίνετε δηλαδή γιατί πάλι σίγουρα όλο και κάτι θα κάνω επίσης από λιπάσματα πήρα και τα rihno/bud ignitor/bud factor x/piranha/flawless finish.
Το A/C μπήκε έξω από το grow room και μπαίνει μέσα ο αέρας με αεραγωγό που έφτιαξα οπότε τυχόν προβλήματα με θερμοκρασίες τέλος μιας και ο καιρός με ευνοεί εδω που είμαι ψηλά και να είχα θέμα τώρα όλα οκ με το A/C που είναι σε σωστή θέση.
Σήμερα μπαίνουν τα σπόρια σε νερό και ξεκινάει η διαδικασία του germination τα 2 σπόρια που θα περισέψουν για το επόμενο grow μιας που πήρα 6 και θα χρησιμοποιήσω τα 4 να τα βάλω κατάψυξη?

[Εικόνα: IMG_4320_zpsnjlnykvs.jpg]
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση

ads by gr420info

καλη αρχη αγορινα
Απάντηση
Καλή αρχή και από εμένα ! Τα σποράκια στην ψύξη .
Απάντηση
Όχι κατάψυξη, στη συντήρηση σε αεροστεγή συσκευασία μιας και θα έχουν ανοιχτεί οι δικές τους.
Απάντηση
Και καλή αρχή φυσικά Smile
Απάντηση
με τις ευχες μου φιλε balinor!!!
Smoke25 grow your own...don't support the black market Weee   
Απάντηση
ναι οχι κατάψυξη.. πάει το έμβρυο μετάBig Grin

άντε καλή αρχή Bal! Smoke8

(αυτο το 420.gr που λες... τι site είναι? δε το βρίσκω Tongue )
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Τα 3 σπόρια σκάσανε και βγήκε αρκετά η ριζούλα, το 1 είναι λίγο πιο μικρό σε μέγεθος και δεν έχει σκάσει ακόμα αναμονή Tongue
Drunken χαχαχαχα μην με παρεξηγείς μαστουρομένως είμαι από το Northen light Wink ευχαριστώ λοιπόν το gr420 Tongue
Απάντηση
Καλή αρχή κ από εμένα κ καλές σοδειές να έχεις πάλι με υγειη φυτά.
Απάντηση
Καλησπέρα φίλοι μου!
Έχω 3 απορίες:
  • Τι θερμοκρασίες πρέπει να έχει το νερό στην υδροπονία απο πόσο μέχρι πόσο?
  • Σκέφτομαι να ρίξω και τα 50L νερό Α/Ο και να ρίξω λίγο λίπασμα βάσεις μόνο και να το πάω 0,5 ec να το κάνω ή να ρίξω μισό βρύσης μισό Α/Ο το λέω για να μην είναι 0 το ec.
  • Τους ανεμιστήρες πότε τους ανοίγουμε για να χτυπάνε τα φυτάκια μας?
Απάντηση
* όχι πάνω από 23, αν το έχεις στους 20 είσαι μια χαρά
* Α/Ο στο φούλ αν δε σε σκάει το χαμένο νερό
* εγώ τους έχω με τα φώτα, αλλά αν είσαι στην άνθιση και έχεις υγρασία έχε τους συνέχεια ανοιχτούς. Με γάμησε η μούχλα
Απάντηση
Από πόσο ξεκινάει όμως το επιτρεπτό όριο στην θερμοκρασία του νερού? Λόγο κρύου μπορεί να κατέβει αρκετά γιαυτό ρωτάω να ξέρω από πόσο.
Οκ Α/Ο μόνο το ec να το ανεβάσω με τα λιπάσματα από τώρα ή οχι ακόμα? οχι πολύ έλεγα μήπως κάνει ίσα ίσα π.χ 0,5ec.
Αρα τους ανεμιστήρες τους ανοίγω από όταν είναι και μιρκούλια δεν έχουν κάποιο θέμα?
Απάντηση
Δώσε το EC στο ,2-,3 στην αρχή και μετά όπως σου λέει το φυτό. Όταν είναι μικρά λίγη προσοχή με τους ανεμιστήρες αν είναι ξερή η ατμόσφαιρα να μην τα χτυπάνε κατευθείαν.
Απάντηση
Καμία πρόταση για να σκάσουν και τα άλλα 2 σπόρια ρε παιδιά?
2 μέρες τα είχα σε ποτήρι με νερό βυθίστηκαν ανοίξανε μετά τα έβαλα σε μπόλ με χαρτί βρεγμένο στον πάτο και τα σκέπασα πάλι με χαρτί απο πάνω έκλεισα το μπολ και το τύλιξα με μία πετσέτα απο τα 2 σπόρια μεγάλωσαν οι ριζούλες τα 2 έμειναν το ίδιο από όταν τα έβγαλα από το ποτήρι ίσα ίσα που σκάσαν δεν μεγάλωσε η ριζούλα τους..
Να τα αφήσω και άλλο ή να τα βάλω στο πετροβαμβακα?
Απάντηση
βάλτα στο πετροβάμβακα δε χρειάζονται άλλο στο νερό, ελπίζω να βγουνε, μπορεί και να μην όμως. Αλλά δώστα λίγες μέρες
Απάντηση
Blues έβαλα και τα άλλα 2 σε ποτήρι σκάσαν να τα βάλω λες κατευθείαν στον πετροβάμβακα ή σε μπολ με χαρτί όπως έχω κάνει όλες τις φορές?
Απάντηση
με τον πετροβάμβακα δεν έχεις ανάγκη το χαρτί
Απάντηση
Δυστηχώς μάλλον κάτι έκανα λάθος και μόνο 2 μεγάλωσαν απο τα υπόλοιπα 4 οι ρίζες μείναν μικρές..
Ξανά παραγγελία και σε λίγες μέρες ξανά προσπάθεια..
Απάντηση
Καλημέρα καλημέρα τα μωρά σκάσαν με τα καινούργια σπόρια είμαι στην 5η μέρα ανάπτυξης!

Θερμοκρασία χώρου: 26,8°C
Θερμοκρασία νερού: 24,1°C
Υγρασία: 70%
EC: 0,2
PH: 6,2

Να ανοίξω τους ανεμιστήρες να χτυπάνε τα μωρά και να ρίξω και λιπάσματα/πρόσθετα λίγο βέβαια να πάει το ec 0,6 κάπου εκεί?
Απάντηση
Τα εμαφες αφου , γιατι ρωτας ? :-)
Απάντηση
Είπα να ρωτήσω για σίγουρα μην κάνω καμία πατάτα.. Tongue
Απάντηση
Υπάρχει περίπτωση να χαλάνε τα λιπάσματα και τα πρόσθετα? Σήμερα που πήγα να ρίξω το Μicro και το Β-52 είχαν κομμάτια ξεραμένα μέσα και το χρώμα τους ήταν κάπως περίεργο τα έχω κάπου 5 μήνες τώρα ευτυχώς έριξα απο τα καινούργια που πήρα.
Όπως είπα είμαι στην 1η βδομάδα ανάπτυξης και σήμερα έριξα βάσεις M-G-B 1ml/L και πρόσθετα Β-52/voodoo juice/piranha 0,5ml/L και το EC από 0,3 πήγε 0,7.
Επίσης άνοιξα και τους ανεμιστήρες στο χαμηλό να χτυπάνε τα μωράκια.
Απάντηση
Δε χαλάνε σε τόσο καιρό εκτός αν δεν ήταν σωστά κλεισμένα. Πάντα τα κουνάς πριν τα ανοίξεις φυσικά, ίσως ένα καλό κούνημα/ανακάτεμα θα τα βοηθήσει
Απάντηση
2η βδομάδα ανάπτυξης:
PH: 5,7
EC: 0,9
Θερμοκρασία χώρου: 25,3°C
Θερμοκρασία νερού: 20,8°C
Υγρασία: 68%

Το piranha λειτουργεί κάπως διαφορετικά μήπως? γιατί έλεγε και κάτι άλλα στις οδηγίες και δεν έβγαλα άκρη.. πάντως έχω ρίξει 1ml/L από M-G-B άρα 50ml από το κάθε ένα και από 0,5ml/L στα πρόσθετα (piranha/b-52/voodoo juice) άρα 25ml από το κάθε ένα όλα αυτά σε δεξαμενή 50L με νερό Α/Ο.

Και μερικές φωτογραφίες το ένα φυτάκι έιναι λίγο περίεργο δεν έχω ξανα δεί σε φωτογραφίες τέτοιο πράγμα είναι κάτι ανησυχητικό?

Τι φάση αυτό το φυτό?:
[Εικόνα: DSC01476_zpsvijxukdh.jpg]

Ένα από τα φυσιολογικά:
[Εικόνα: DSC01478_zps866keq3l.jpg]

Και όλα τα μωρά μαζί:
[Εικόνα: DSC01477_zpsx9dmq4xs.jpg]
Απάντηση
επ, το φυτό είναι φάση ότι θα βγάζει 3 αντί 2 ανά γόνατο, συγχαρητήρια. Η ωραία κατάσταση είναι να πετύχεις τετραπλό
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)