Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εξαερισμός με pc fans
Παιδιά καλησπέρα σε όλη την ομαδα SmileΘελω επιτέλους να βάλω 2 pc fan στην τέντα μου να έχω έστω έναν κάποιο εξαερισμό,έχω ένα ανεμιστηρακι μόνο προς το παρών λάθος το ξέρω..Η τέντα μου είναι 40χ40χ160 μικρή,με αυτά νομίζω θα κάνουν δουλειά..Θα θελα να με βοηθήσετε όσοι ξέρετε ποια ανεμηστηρακια κάνουν,ποια προτείνετε εσείς?Κ τι υλικά γενικά χρειάζομαι για να τα συνδέσω αυτά?Είμαι άσχετος με το θέμα εξαερισμού τελείως..Αν δν κάνω λάθος βάζω το ένα χαμηλά κ το δεύτερο στην απέναντι πλευρά ψηλά?Η ακόμα κ εδώ κάνω λάθος?Είναι ανάγκη δν γίνετε άλλο μόνο με τον ανεμιστήρα κ ειδικά με αυτές τις ζεστες
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση

ads by gr420info

Ο Cpt Flint σε ντουλάπα κάπως μεγαλύτερη απο την δική σου ειχε βάλει δυο 12αρια σε σειρά εξαγωγη και αν θυμάμαι σωστα ενα 12αρι εισαγωγη
Ομως ειχε ακόμη ψυχρα τότε
Οι εοιμοι των γκροου σοπ απο 13€ αρχίζουν αλλά ο θόρυβος θόρυβος
Απάντηση
Έχει δλδ σε γροουσοπ έτοιμα τέτοια φαν?Έχουμε ένα εδώ π είμαι αλλά δν πήρε κάτι το μάτι μου,θα το ρωτήσω πάντως..Αν δν είναι πολύ ο θόρυβος δν πειράζει αν είναι όπως πχ όταν φυδμσαει ένας κανονικός αμεμηστηρας

https://www.skroutz.gr/s/4910453/Thermal...html#specs Είδα αυτό έχει κ φθηνότερα αλλά τα χαρακτηριστικά του είναι καλά σε σχέση με άλλα παρόμοια που είδα..Με 2 τέτοια είμαι οκ?
Απάντηση
Όχι,για συνηθισμένο εξαερισμό ελεγα
Σαν παλιος αποροφητηρας κανει εμενα
Ήθελα κι εγω να δοκιμάσω με πσ φαν αλλά βαρεθηκα η αλήθεια ειναι
Κανα τεσσαρι ηθελα να βαλω
Τα κυβικά που γράφουν οτι τραβανε είναι αρκετά αλλα πρέπει να έχουν στατική πιεση λέει,ποτε δεν καταλαβα τι ειναι
Αφου έχεις όρεξη δοκιμασε,δεν πανε χαμενα τα πσ φανς
Εμενα μου αρεσουν και για μέσα,απλωνουν ωραία τον αέρα,ο ανεμιστηρας προσπαθει να ξηλώσει τα φυτά
Απάντηση
Από φίλο την πήρα την ιδέα έχει κ αυτός δύο μέσα στο χώρο του όχι όπως θέλω εγώ να τα βάλω απλά έτσι να κρέμονται κ βγάζουν αέρα με σχετικά χαμηλό θόρυβο..Θα το δοκιμάσω δν έχω επιλογές το μόνο π σκέφτομαι είναι πως θα στερέωση τα φαν μέσα στις τρύπες της τέντας...
Απάντηση
Δεν τα συγκεκριμένα στο λινκ
Αρκτικ εχω δοκιμασει 14αρια
Έτσι που τα νιώθω,θα έβαζα 2 για εξαγωγη και μετα βλεποντας
Θες και 12βολτους φορτιστες
Απάντηση
Έλεγα να έβαζα ένα χαμηλά κ ένα ψηλά όπως με τν εξαερισμό αλλά είναι μικρά λες .εννοείς να πάρω πιο δυνατά από αυτά?έχεις κάποιο λινκ ?
Απάντηση
Τα 12αρια πρεπει να χωραν στα δοχεια απο γιαούρτι του λιτρου
Το ειδα σ ενα βίντεο αλλα ο τυπος εσπαγε τις γωνίες
Κοφτη θέλει
Πήγα να τις σπασω με πενσα και το διελυσα
Απάντηση
Σωστός η σε κανένα πλαστικό σωλήνα η χοντρό χαρτόνι..Κάπως θα γίνει,ας πάρω τα ανεμηστηρακια πρώτα,θα τα πάρω δν έχω να χάσω κάτι καλύτερο από το τπτ θα ναι στανταρ
Απάντηση
Δεν μου βγαζει λινκ αλλά είναι πολυ συνηθισμένα τα Arctic
Στο Σκρουτζ θα στα βγάλει αμεσως
Δεν ξέρω πολλά απο φανακια,έχει και με 20€ τα καλά,αλλά εντάξει τωρα
Δεν νομιζω να φτασουν δυο,εχει και υψος ο χωρος σου

Πες και μένα μετα που είμαι τεμπελαρος,να μου έρθει πιο εύκολο
Απάντηση
Χαχαχα έγινε φίλε!!!Θα τα βάλω κ θα σε ειδοποιήσω ελπίζω κ με το ανεμηστηρακι εκεί μέσα μαζί με αυτά να κάνουμε κάτι,θα δείξει
Απάντηση
(06-29-2019, 07:36 PM)AEGEANGROWER-6- Έγραψε: Σωστός η σε κανένα πλαστικό σωλήνα η χοντρό χαρτόνι..Κάπως θα γίνει,ας πάρω τα ανεμηστηρακια πρώτα,θα τα πάρω δν έχω να χάσω κάτι καλύτερο από το τπτ θα ναι στανταρ
Ανά μπράβο σε πλαστικό σωλήνα καμία 20αρια πόντους μήκος και αναλόγως το μέγεθος του φαν ανάλογο Φ σωληνα
Κάτι τέτοιο ασ πουμε
https://www.polisafety.gr/product/μούφα-...λήνα-φ100/
Και με σιλικόνη θερμοσυστελομενη το κολασ
Oχι έξω-έξω καμία 6-7 στο βάθος του σωληνα  για να μπορείς αλαζωντασ την φορά του σωλήνα να αλλάζεισ και τη κατευθυνση του αερα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Προσωπικά είχα καταλήξει σε κάτι τέτοιο ως το πιο εύκολο
Φυγοπονος τέρμα[Εικόνα: 6s61nh5m.jpg][Εικόνα: PaxDbwum.jpg]
Τώρα αν κάνει τζιζ καμιά ωρα...

Στην θεωρία
Απάντηση
(06-29-2019, 08:22 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Προσωπικά είχα καταλήξει σε κάτι τέτοιο ως το πιο εύκολο
Φυγοπονος τέρμα[Εικόνα: 6s61nh5m.jpg][Εικόνα: PaxDbwum.jpg]
Τώρα αν κάνει τζιζ καμιά ωρα...

Στην θεωρία
Σε καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές έτσι είμαι κ εγώ θέλω τν εύκολο τρόπο κ πιο ξεκούραστο χωρίς να σκέφτομαι το μετά..Κάποιες πετυχαίνει άλλες φορές όχι κ λέω γιατί δν το κάνα σωστά από τν αρχή..Δν βαριέσαι καλά να είμαστε κ Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια

(06-29-2019, 08:11 PM)Roukounas Έγραψε:
(06-29-2019, 07:36 PM)AEGEANGROWER-6- Έγραψε: Σωστός η σε κανένα πλαστικό σωλήνα η χοντρό χαρτόνι..Κάπως θα γίνει,ας πάρω τα ανεμηστηρακια πρώτα,θα τα πάρω δν έχω να χάσω κάτι καλύτερο από το τπτ θα ναι στανταρ
Ανά μπράβο σε πλαστικό σωλήνα καμία 20αρια πόντους μήκος και αναλόγως το μέγεθος του φαν ανάλογο Φ σωληνα
Κάτι τέτοιο ασ πουμε
https://www.polisafety.gr/product/μούφα-...λήνα-φ100/
Και με σιλικόνη θερμοσυστελομενη το κολασ
Oχι έξω-έξω καμία 6-7 στο βάθος του σωληνα  για να μπορείς αλαζωντασ την φορά του σωλήνα να αλλάζεισ και τη κατευθυνση του αερα

Καλώς έτσι το σκέφτηκα φίλε Ρούκουνα γιατί είχα σκαλωσει στο πώς θα μπει στη τρύπα αλλά εντάξει..Θα τα παραγγείλω κ μόλις τα χω στα χέρια μου κ ξεκινήσω θα σας ενημερώσω.. Ευχαριστω πολυ
Απάντηση
αρχικα πρεπει να υπολογισεις το χωρο σου φιλε. ο αερας πρεπει να ανανεωνεται περιπου ανα 3 με 5 λεπτα αναλογα το φωτισμο σου, τι θερμικα φορτια εχεις αν δουλευεις λεντ η κατι αλλο. τα κυβικα σου δηλαδη 0,40*0,40*1,60 δηλαδη εισαι 0,25 κ.μ. κανε τους υπολογισμους σου ανα 3 λεπτα να κανεις ανανεωση αν εισαι και καλοκαιρινος τυπος, υπολογισε ο εξαερισμος να ειναι μαγελυτερος ενα 20% - 30% απο την εισαγωγη σου,να δουλευεις παθητικα,και για φιλτρο αν θελεςι αργοτερα,τα pc fan ειναι σε cfm κυβικα ποδια ανα λεπτο, εδω μπορεις να κανεις τη μετατρωπη http://www.endmemo.com/sconvert/m3_hft3_min.php.

στη αρχη του grow μου ειχα βαλει αυτο https://www.skroutz.gr/s/7193035/Fractal...120mm.html τις γωνιες μπορεις να τις βγαλεις, αν δεις αφερουνται πανευκολα και το βαζεις με σλικονη σε ενα σωληνα φ125,ειχε και καλη στατικη πιεση σχεδον ολη την αναπυξη με εβγαλε. ειχα παρει ενα συνδεσμο απο φ150 σε φ125 και το ειχα κολησει εσωτερικα.με το καιρο δηλαδη 2.5 μηνες αρχισε να μειωνεται η αποδοση του και τα εβγαλα, πηρα ενα κανονικο μοτορι κ ξεμπερδεψα. τωρα εχω μονο μερικα μεσα μονο για την ανακυκλωση του αερα γυρω απο τις πανινες και για να βαρανε λιγο τα φυτα εσωτερικα απο κατω για πιο δροσερα.
γνωμη μου παρε ενα σωστο μοτερ για εξαερισμο μονο και δουλεψε παθητικα το χωρο σου εαν θελεις και για φιλτρο αργοτερα
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
Ευχαριστω παιδες με τα πολλα κ εγω αυτο καταλαα πως καλυτερα μια κ εξω ενας σωστος εξαερισμος αλλα δεν υπαρχουν φραγκα προς το παρων θα το κανω ομως με τν πρωτη ευκαιρια..Θα το κανε με pc fan προσωρινα μεχρι να παρω ενα κιτ σωστο,απλα θα κοιταξω να παρω σχετικα καλα να κανουν δουλιτσα..Ωραιο Καρχαρια το ανεμιστηρακι θενξ!Κανενα κιτ εξαερισμου για το μεγεθος της τεντας μου εχετε κατα νου?Βρισκω κιτ αλλα για πιο μεγαλες τεντες
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)