Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1η προσπάθεια με Red Diesel και Liberty Haze
Φίλοι μου καλημέρα

Ξεκινάω και εγώ ένα ημερολόγιο για την πρώτη μου προσπάθεια.

Με ένα Red Diesel  και ένα Liberty Haze.

O Θάλαμος είναι ιδιοκατασκευή  από λευκή μελαμίνη 0,80 x 0,60 x 1,80.

Φώτα                 Quantum GX200 pro της Phytolite
Εξαερισμός         Vents TT 125 RV 220-280 m3/h
Είσοδος              Vents 125 VKOL  190m3/h

Το χώμα είναι Bio Light mix και το νερό  είναι εμφιαλωμένο ph 7.5
Από Λιπάσματα θα ακολουθήσω  την πρακτική του φίλου sig-p420.
Ξεκίνησα με Roo!it first feed kai Amino 16.
Θα ακολουθήσει βάση  της ΑΝ  [size=small][font=Roboto, RobotoDraft, Helvetica, Arial, sans-serif]pH Perfec GBM , [/font][/size] [size=small][font=Roboto, RobotoDraft, Helvetica, Arial, sans-serif]Sensi Cal-Mag Xtra  , ΒigBud , OverDrive.[/font][/size]

Για την ώρα βρίσκονται σε μονόλιτρες AirPot και θα καταλήξουν σε 20 λιτρες AirPot.

Στις 26/6 μπήκαν στην χαρτοπετσέτα 
στις 29/6 Μπήκαν στο χώμα .
Το πρώτο πότισμα έγινε με Roo!it kai Amino16 από 5ml/litro το κάθε ένα.

το ξημέρωμα  της 30/6 έσκασαν από το χώμα .Καπελώθηκε το γλαστράκι  με σακουλάκι 
τροφίμων για να συγκρατήσει υγρασία που θα βγει την επόμενη μέρα. 

Το βράδυ της 30/6 με υγρασία στους 50 βαθμούς το χώμα στεγνό, ποτίστηκαν με 100ml το καθένα
με Roo!it kai Amino . 
Από τότε οι θερμοκρασίες είναι  από 27 έως 32   ΚΑΙ το μεγάλο πρόβλημα η Υγρασία που στο 
ανώτερο επίπεδο έφτασε τους 44 βαθμούς.

Έχω παραγγείλει υγραντήρα που ελπίζω να παραλάβω σύντομα. 

Φως τους έχω 19 - 5 .
Σήμερα 2/7 στις 10:00 , είχα 29 θερμοκρασία και 63 υγρασία. Ποτίστηκαν με 100ml σκέτο
νερό .
[Εικόνα: 9q6VjLLm.jpg]
[Εικόνα: XSjzKUPm.jpg]

Παρακαλώ οποιος φίλος - φίλη θέλει να παρατηρήσει οτιδήποτε για να βοηθήσει την προσπάθειά μου
να το κάνει.
Τους πιο ενεργούς από εσάς από το διάβασμα που έχω ρίξει αισθάνομαι να σας ξέρω καιρό.
Απάντηση

ads by gr420info

(07-02-2019, 06:21 PM)gkar1 Έγραψε: Φίλοι μου καλημέρα

Ξεκινάω και εγώ ένα ημερολόγιο για την πρώτη μου προσπάθεια.

Με ένα Red Diesel  και ένα Liberty Haze.

O Θάλαμος είναι ιδιοκατασκευή  από λευκή μελαμίνη 0,80 x 0,60 x 1,80.

Φώτα                 Quantum GX200 pro της Phytolite
Εξαερισμός         Vents TT 125 RV 220-280 m3/h
Είσοδος              Vents 125 VKOL  190m3/h

Το χώμα είναι Bio Light mix και το νερό  είναι εμφιαλωμένο ph 7.5
Από Λιπάσματα θα ακολουθήσω  την πρακτική του φίλου sig-p420.
Ξεκίνησα με Roo!it first feed kai Amino 16.
Θα ακολουθήσει βάση  της ΑΝ  [size=small][font=Roboto, RobotoDraft, Helvetica, Arial, sans-serif]pH Perfec GBM , [/font][/size] [size=small][font=Roboto, RobotoDraft, Helvetica, Arial, sans-serif]Sensi Cal-Mag Xtra  , ΒigBud , OverDrive.[/font][/size]

Για την ώρα βρίσκονται σε μονόλιτρες AirPot και θα καταλήξουν σε 20 λιτρες AirPot.

Στις 26/6 μπήκαν στην χαρτοπετσέτα 
στις 29/6 Μπήκαν στο χώμα .
Το πρώτο πότισμα έγινε με Roo!it kai Amino16 από 5ml/litro το κάθε ένα.

το ξημέρωμα  της 30/6 έσκασαν από το χώμα .Καπελώθηκε το γλαστράκι  με σακουλάκι 
τροφίμων για να συγκρατήσει υγρασία που θα βγει την επόμενη μέρα. 

Το βράδυ της 30/6 με υγρασία στους 50 βαθμούς το χώμα στεγνό, ποτίστηκαν με 100ml το καθένα
με Roo!it kai Amino . 
Από τότε οι θερμοκρασίες είναι  από 27 έως 32   ΚΑΙ το μεγάλο πρόβλημα η Υγρασία που στο 
ανώτερο επίπεδο έφτασε τους 44 βαθμούς.

Έχω παραγγείλει υγραντήρα που ελπίζω να παραλάβω σύντομα. 

Φως τους έχω 19 - 5 .
Σήμερα 2/7 στις 10:00 , είχα 29 θερμοκρασία και 63 υγρασία. Ποτίστηκαν με 100ml σκέτο
νερό .
[Εικόνα: 9q6VjLLm.jpg]
[Εικόνα: XSjzKUPm.jpg]

Παρακαλώ οποιος φίλος - φίλη θέλει να παρατηρήσει οτιδήποτε για να βοηθήσει την προσπάθειά μου
να το κάνει.
Τους πιο ενεργούς από εσάς από το διάβασμα που έχω ρίξει αισθάνομαι να σας ξέρω καιρό.

ασχετος είμαι αλλα καλή αρχή! Κουκλες είναι
Απάντηση
Ευχαριστώ φίλε μου  Smile
Απάντηση
Καλή αρχή αδελφέ...και καλώς ήρθες στο φόρουμ Smile

(Διαβασμένος είσαι και έχω ενα αίσθημα οτι όλα θα πάνε καλά και με επιτυχία στο πρώτο σου grow)
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(07-02-2019, 07:26 PM)sig-p420 Έγραψε: Καλή αρχή αδελφέ...και καλώς ήρθες στο φόρουμ  Smile

(Διαβασμένος είσαι και έχω ενα αίσθημα οτι όλα θα πάνε καλά και με επιτυχία στο πρώτο σου grow)

Νασαι καλα sig εχω ξετινάξει οσα εχεις γράψει!!!
Απάντηση
Καλή επιτυχία και απο μένα αν και με το δάσκαλο που ακολουθείς είναι δεδομένη!
Αν θέλουν μεταφύτευση, τα νύχια μην μυρίσεις,
για τα σημάδια κοίταξε, πριν το αποφασίσεις.
Dodgy
Απάντηση
(07-02-2019, 07:39 PM)Mohito Έγραψε: Καλή επιτυχία και απο μένα αν και με το δάσκαλο που ακολουθείς είναι δεδομένη!

Σ΄ εύχαριστώ  Mohito
Απάντηση
Καλημερες καλη αρχη. Το νου την αρχη με τα ποτισματα μην γινονται συχνα. αλλα να γινονται σωστα, οποτε πρεπει να γινονται για να διατηρεις εναν ολοκληρωμενο κυκλο dry/wet.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(07-03-2019, 08:49 AM)trompetas Έγραψε: Καλημερες καλη αρχη. Το νου την αρχη με τα ποτισματα μην γινονται συχνα. αλλα να γινονται σωστα,  οποτε πρεπει να γινονται για να διατηρεις εναν ολοκληρωμενο κυκλο dry/wet.

Ευχαριστω για το σχόλιο ,ναι το εχω στο μυαλο μου
Απάντηση
Καλημέρα σας.  
4η μέρα σήμερα και νομίζω όλα βαίνουν καλώς , θα περιμένω βέβαια από εσάς τους έμπειρους να το πείτε 
αυτό!!!!
Θερμοκρασία 29 ,υγρασία 63, φως 19 - 5.
Από υγρασία χώματος είναι στο όριο στα 2 cm κάτω απο την επιφάνεια του εδάφους,
θα τα ποτίσω σε 5 ώρες που θα ανάψουν τα φώτα ,
με λίγες σταγόνες firs!t feed kai Amino16 ελπίζω αυτό να είναι ok.

Από χτές εχει ξεκινήσει η γυμναστικούλα με τον ανεμιστήρα.

Ανεβάζω φωτο και αναμένω σχόλια και υποδείξεις  [Εικόνα: nPFCpJZm.jpg]
[Εικόνα: 1Cs4yzwm.jpg]
Απάντηση
Καλημέρα

Αν έχεις ποτίσει μια φορά όλη την γλάστρα...όπως βλέπω στις προηγούμενες φώτο.....δεν νομίζω να χρειάζεται πότισμα

Αν ποτίσεις... να ποτίσεις μονο τοπικά γύρω απο τα φυτακια με ενα φλιτζάνι νερό

firs!t feed μπορείς να βάζεις πιο άνετα....αλλά το amono16 θελει προσοχή....ρίχνει το ph σαν ph down

Βαζε και καμιά φώτο απο μακριά.....να βλέπουμε ολο το σκηνικό Tongue
Απάντηση
(07-04-2019, 11:17 AM)sig-p420 Έγραψε: Καλημέρα

Αν έχεις ποτίσει μια φορά όλη την γλάστρα...όπως βλέπω στις προηγούμενες φώτο.....δεν νομίζω να χρειάζεται πότισμα

Αν ποτίσεις... να ποτίσεις μονο τοπικά γύρω απο τα φυτακια με ενα φλιτζάνι νερό

firs!t feed μπορείς να βάζεις πιο άνετα....αλλά το amono16 θελει προσοχή....ρίχνει το ph σαν ph down

Βαζε και καμιά φώτο απο μακριά.....να βλέπουμε ολο το σκηνικό  Tongue

Καλησπέρα 

Ψέκασα το χώμα γύρω από τα φυτά με 100ml συνολικά και 2-3 σταγόνες από τα 2 ζουμιά.
Για το Amino to  ξαναδιάβασα σε κάποιο άλλο σου post.

Επειδή το εμφιαλωμένο που χρησιμοποιώ έχει ph 7,5 ,θεώρησα ότι το φέρνει στα ίσα του το πολύ γύρω 
στα 6,5 με την πολύ μικρή ποσότητα που βάζω.

Φαντάζομαι οτι υπονοείς πώς απο τη στιγμή που χρησιμοποιείται  για αρκετό διάστημα ισως να χρειαστεί ρύθμιση

με ph up κάποια στιγμή ε?

Παρότι οι βάσεις που θα αρχίσουν με μισό ml/litro apo την άλλη βδομάδα είναι ph perfect?

Ανεβάζω και κάποιες φωτο
[Εικόνα: 6GAuHtdm.jpg]
[Εικόνα: 1oWgRRrm.jpg]
[Εικόνα: evLyWX3m.jpg]
[Εικόνα: 5sFERXnm.jpg]
Απάντηση
Αν δεν εχεις ποτίσει ποτε την γλάστρα ολη....τοτε οκ....συνέχισε ετσι οπως το λες
Για το ph τωρα θα χρειαστείς phαμετρο αλλιώς δεν βγάζεις ακρη ετσι με το μάτι.....και με τα ph perfect που λες....πάλι θες
Τωρα που ειναι μικρά δεν εχουν τοσο ανάγκη.......αργότερα ομως μπορεί να σου βγάλει καμιά έλλειψη και δεν θα ξες τι γίνεται και τι φταίει
Απάντηση
Ωραίο το πανελακι φίλε,έχω το κομπ της ίδιας εταιρείας.. Πληροφορίακα να ξέρεις πως μπορείς να κάνεις upgrade το φως σου με κομπ,το δα κ σε βίντεο πολύ απλό..ξεβιδωνεις κουτάκι κουτάκι κ βάζεις το cob στη θέση του..Τα χεις όλα όμορφα φτιαγμένα ωραίος,καλή συνέχεια!!
Grow it with love Cool
Απάντηση
(07-04-2019, 07:01 PM)sig-p420 Έγραψε: Αν δεν εχεις ποτίσει ποτε την γλάστρα ολη....τοτε οκ....συνέχισε ετσι οπως το λες
Για το ph τωρα θα χρειαστείς phαμετρο αλλιώς δεν βγάζεις ακρη ετσι με το μάτι.....και με τα ph perfect που λες....πάλι θες
Τωρα που ειναι μικρά δεν εχουν τοσο ανάγκη.......αργότερα ομως μπορεί να σου βγάλει καμιά έλλειψη και δεν θα ξες τι γίνεται και τι φταίει

Απο phμετρο εχω αυτό με τις σταγόνες , εχει βέβαια μια ανοχή περίπου 0,5 .
Λές να μην μπορώ να κάνω σωστή δουλειά με αυτό?

(07-04-2019, 09:22 PM)AEGEANGROWER-6- Έγραψε: Ωραίο το πανελακι φίλε,έχω το κομπ της ίδιας εταιρείας.. Πληροφορίακα να ξέρεις πως μπορείς να κάνεις upgrade το φως σου με κομπ,το δα κ σε βίντεο πολύ απλό..ξεβιδωνεις κουτάκι κουτάκι κ βάζεις το cob στη θέση του..Τα χεις όλα όμορφα φτιαγμένα ωραίος,καλή συνέχεια!!

Φίλε AEGEAN ευχαριστώ για το σχόλιο.
Δεν ηξερα για το upgrade ,μηπως εχεις κάποιο Link ή κατι αλλο να τοδω?
Απάντηση
Δεν το εχω δουλέψει αυτο με τις σταγόνες......οπότε δεν ξερω....υποθέτω κανει δουλειά και ετσι.....
Απάντηση
Καλησπέρα και πάλι.

Σχεδόν καύσωνας , 34 εξωτερική θερμοκρασία  και 33 μέσα!!

Υγρασία βρήκα 40,ευτυχώς σήμερα πήρα τον υγραντήρα ο οποίος μπήκε μόλις άναψαν τα φώτα.
Το αυτοσχέδιο ψυγείο (φελιζόλ) με 7 μισόλιτρα δεν κάνει και πολύ δουλειά.

Εντάξει για την ώρα ,5η μέρα η θερμοκρασία πιστεύω  ,ισως δεν ειναι και τόσο πρόβλημα .

Σε λιγο όμως???? και με τους καυσωνες που αναμένονται??

Ηπιαν και ενα φλυτζανάκι νερό 

[Εικόνα: NwEavVKm.jpg]

[Εικόνα: ERyWWeGm.jpg]
Απάντηση
Όσο καιρό τα έχεις σε ανάπτυξη δε θα έχεις και τόσο πρόβλημα με την θερμοκρασία... Οταν περάσει σε ανθοφορια εκεί θα είναι το πρόβλημα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(07-05-2019, 11:26 PM)Sativaas Έγραψε: Όσο καιρό τα έχεις σε ανάπτυξη δε θα έχεις και τόσο πρόβλημα με την θερμοκρασία... Οταν περάσει σε ανθοφορια εκεί θα είναι το πρόβλημα

Καλησπέρα Sativaas 
Mε βλέπω να καθυστερώ την ανάπτυξη μεχρι τον Σεπτεμβρη  Rolleyes
Απάντηση
Με 2 φυτα που έχεις σε αυτή την τέντα πιστεύω μπορείς να τα κρατήσεις μέχρι Σεπτέμβρη για να γεμίσει και η τέντα σου
Παίξε με τοπινκ και λστ και θα πάρεις μεγάλη ποσότητα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(07-06-2019, 12:26 AM)Sativaas Έγραψε: Με 2 φυτα που έχεις σε αυτή την τέντα πιστεύω μπορείς να τα κρατήσεις μέχρι Σεπτέμβρη για να γεμίσει και η τέντα σου
Παίξε με τοπινκ και λστ και θα πάρεις μεγάλη ποσότητα

Ναι ετσι το βλέπω και εγω
Βέβαια δεν ξέρω τις τεχνικές αλλα ορεξη εχω και θα μάθω  Rolleyes
Απάντηση
Γι αυτό υπάρχει το Google και youtube
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(07-06-2019, 08:55 AM)Sativaas Έγραψε: Γι αυτό υπάρχει το Google και youtube

Ακριβως φίλε
Απάντηση
Σήμερα κλείσαμε την πρώτη βδομάδα της ζωής μας.

Ποτιστήκαμε κιόλας με 125ml έκαστο, με 2ml/litro First feed kai 1ml/litro Amino.

Λέω για την ώρα να μην αρχίσω ακόμη τις βάσεις της ΑΝ.

[Εικόνα: 1ROnDQzm.jpg]

Δεν έχω ακόμη ψεκάσει καθόλου τα φύλα.

Παιδιά μήπως κάποιος μπορεί να μου πει αν ισχύει σε περίπτωση ψεκασμού των φύλων ,το κάψιμο

τους από τα LED.

Και αν ψεκάσω τα φύλα μόνο με σκέτο νερό?
Απάντηση
Σωστά το σκέφτεσαι....δεν χρειάζεται βάσεις ακόμα..(αν ειχες κανένα ριζιτονικο)...το First feed μπορείς να το δίνεις μεχρι και 8ml/lt
To κάψιμο στα φύλλα απο ψεκασμό με αναμμένα φώτα..εξαρτάτε απο το κάθε φυτό...αλλα φύλλα ειναι ευαίσθητα...άλλα δεν μασάν με τίποτα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)