Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
c02
Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα και δε θελω να σε μπερδεψω αλλα
νομιζω ππμ μετραει το εργαλειο σου...
Εγω με το δικο μου μου βγαζει γυρω στα 480 το βρυσης και 50-100 το νερο απο τον αφυγραντηρα...
Τα νουμερα αυτα τα θεωρω νορμαλ σαν αποτελεσματα και δεν εχω μπει σε παραπανω ψαξιμο...
Οταν βαζω τα λιπασματα μου στο νερο απο τον αφυγραντυρα...
ανεβαινει το ππμ στα 800+ ... φτανω μεχρι τα 1000-1200 στην ανθοφορια.
Προβληματα δεν εχω και στο γκροου που τρεχω τωρα θελω να ανεβω στα 2000ππμ να δω αντιδρασεις...
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση

ads by gr420info

Στην φωτο που εβαλεσ φενεται  μετρηση σε ms και ppm κλιμακα
Οταν μετρασ νερο βρυσησ και αντ.οσμ σε δειχνει στην ιδια η σε διαφορετικη κλιμακα?
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(10-11-2019, 06:27 PM)YesIcan Έγραψε: Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα και δε θελω να σε μπερδεψω αλλα
νομιζω ππμ μετραει το εργαλειο σου...
Εγω με το δικο μου μου βγαζει γυρω στα 480 το βρυσης και 50-100 το νερο απο τον αφυγραντηρα...
Τα νουμερα αυτα τα θεωρω νορμαλ σαν αποτελεσματα και δεν εχω μπει σε παραπανω ψαξιμο...
Οταν βαζω τα λιπασματα μου στο νερο απο τον αφυγραντυρα...
ανεβαινει το ππμ στα 800+ ... φτανω μεχρι τα 1000-1200 στην ανθοφορια.
Προβληματα δεν εχω και στο γκροου που τρεχω τωρα θελω να ανεβω στα 2000ππμ να δω αντιδρασεις...
 Φίλε yes μου φαίνεται παράξενο πολύ παράξενο διότι το μηχανημα λέει ec και όχι tds και μέσα η οθονιτσα λέει μς   Αλλά έβαλα κάτι μικρά αν είχαν 13 ec όπως έδειχνε το μηχανημα μου + λίγο τροφι που έριξα θα τα είχα κάψει τα παιδιά .. Ενώ είναι καταπράσινα και πεταχθηκαν από τα τσολιά τους σημερα
Απάντηση
Μην τρελαινεσαι δεν προκειτε να καιγοντουσαν...
Εχεις αγχος τωρα στην αρχη...
Μπορεις να παρεις ενα τηλ εκει που το αγορασες και να σε κατατοπησουν!
Ειναι υποχρεωση τους!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
(10-11-2019, 06:26 PM)Οπαπάς Έγραψε:
(10-11-2019, 06:25 PM)Roukounas Έγραψε: Ετσι βλεπω
Στην φωτο απο το λινγκ που εβαλεσ
[Εικόνα: APLeGe0m.jpg]

Ναι διστυχος δεν είναι ίδιο ..
@Παπα για να βγαλουμε ολοι την  ακρη και προπαντωσ εσυ,τελικα εχεισ το ιδιο μοντελο με αυτο που λινκαρεσ?
Γιατι αυτο που λινκαρεσ λεει οτι μετραει θερμοκρασια μονο σε κελσιου,ενω η φοτο σου δειχνει να εχει και κλιμακα φαρεναιτ
Απάντηση
[Εικόνα: dDmCe2jm.jpg]

Ήταν το αντ οσμ αυτό με το 12 και τώρα αυτό είναι της βρυσης το δευτερο

(10-11-2019, 06:36 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-11-2019, 06:26 PM)Οπαπάς Έγραψε: Ναι διστυχος δεν είναι ίδιο ..
@Παπα για να βγαλουμε ολοι την  ακρη και προπαντωσ εσυ,τελικα εχεισ το ιδιο μοντελο με αυτο που λινκαρεσ?
Γιατι αυτο που λινκαρεσ λεει οτι μετραει θερμοκρασια μονο σε κελσιου,ενω η φοτο σου δειχνει να εχει και κλιμακα φαρεναιτ
ίδιο δε το βλέπεις; εγώ ίδιο το βλεπω

[Εικόνα: lNkCdXJm.jpg]
Απάντηση
(10-11-2019, 06:36 PM)Οπαπάς Έγραψε: [Εικόνα: dDmCe2jm.jpg]

(10-11-2019, 06:36 PM)Roukounas Έγραψε: @Παπα για να βγαλουμε ολοι την  ακρη και προπαντωσ εσυ,τελικα εχεισ το ιδιο μοντελο με αυτο που λινκαρεσ?

Τι να πω κουφο 
Παιξε λιγο με θερμοκρασια να δουμε σε τι κλιμακα μετραει
Απάντηση
(10-11-2019, 06:47 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-11-2019, 06:36 PM)Οπαπάς Έγραψε: [Εικόνα: dDmCe2jm.jpg]

Τι να πω κουφο 
 Μετράει και Κελσίου και fahr
Απάντηση
(10-11-2019, 06:51 PM)Οπαπάς Έγραψε:
(10-11-2019, 06:47 PM)Roukounas Έγραψε: Τι να πω κουφο 
 Μετράει και Κελσίου και fahr
απο που το πηρεσ
Απάντηση
(10-11-2019, 07:00 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-11-2019, 06:51 PM)Οπαπάς Έγραψε:  Μετράει και Κελσίου και fahr
απο που το πηρεσ

Δε θυμάμαι τώρα από ποιο σιτε αλλά θα το βρω και θα σας πω
Απάντηση
(10-11-2019, 07:11 PM)Οπαπάς Έγραψε:
(10-11-2019, 07:00 PM)Roukounas Έγραψε: απο που το πηρεσ

Δε θυμάμαι τώρα από ποιο σιτε αλλά θα το βρω και θα σας πω
Ισωσ εκει που ποσταρεσ τισ δυο φοτο με μετρησεισ απο νερο αντ.ωσμ. και νερο βρυσησ στην πρωτη φωτο το 12
επειδη ειναι στο τελοσ να θεωρητε ωσ 0,012 EC δηλαδη κοντα στα 0 ppm
και το 575=0,575 EC δηλαδη κοντα στα 280 ppm
εμενεα τησ βρυσησ 250 ppm
αρα πινει απο βρυση ανετα

H διαφορα ειναι μαλλον στο μs/cm με το ms/cm
[Εικόνα: WSAZqqzm.gif]
https://www.gardenandgreenhouse.net/arti...droponics/
Απάντηση
δε ξερω ρε τσακαλε εγω τρωω πολυ μπερδεμα αυτο ξερω.. και κατι ακομα ειδα οτι ελεγε μς και απο πανω χ10

https://www.growmarket.gr/elegxos-nerou/...ase-detail απο εδω πρεπει να το πειρα

ρουκουλα που λες ποτησα με 1 λτ νερο το οποιο ειχε 13 ec εριξα canna a+b + calmag 1 μλ και απο τα 3 και ευτασα τα 100+ec
Απάντηση
(10-11-2019, 07:50 PM)Οπαπάς Έγραψε: δε ξερω ρε τσακαλε εγω τρωω πολυ μπερδεμα αυτο ξερω.. και κατι ακομα ειδα οτι ελεγε μς και απο πανω χ10

https://www.growmarket.gr/elegxos-nerou/...ase-detail απο εδω πρεπει να το πειρα

ρουκουλα που λες ποτησα με 1 λτ νερο το οποιο ειχε 13 ec εριξα canna a+b + calmag 1 μλ και απο τα 3 και ευτασα τα 100+ec
Θα προσπαθησω να σε ξεμπερδεψω
Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι εγω σωστοσ
Παντα θα κανεισ διασταυρωση
Ο @pitch grow σε εστειλε ενα πινακακι οπου το EC μετριεται σε ms/cm
Το δικο σου μηχανακι μετραει σε μs/cm(σαν να εχεισ ενα μηχανημα που σε μετραει χιλιομετρα και θεσ να τα μετατρεψεισ σε χιλιοστα)
στον πινακα που σε εστειλα εγω το μs/cm το διαρεισ δια του 1000 και παιρνεισ EC=ms/cm
στην δικια σου περιπτωση(κατσε κανω διαλειμμα στριβω)
12 μs/cm : 1000=0,012 ECms/cm.
 Στον πινακα του @pitch grow ουτε αναγραφεται γιατι θεωρειτε 0(μηδεν),κανει την δουλεια το φιλτρο τησ αντ.ωσμ.
Στο νερο βρυσησ μετρασ 575,αρα
575 μs/cm : 1000=0,575 ΕCms/cm. 
Στον πινακα του @pitch grow εισαι κατι λιγοτερο (0.025 EC) απο 0,6 EC η' 300ppm
Αν υπολογισεισ και την διαφορα που ειχεσ 0,025 EC χοντρικα εισαι γυρω στα 275-280ppm
Γενικα την ενδειξη που παιρνεισ την διαιρεισ δια του 1000 και μετα τσεκαρεισ τον πινακα που σε εστειλε ο @pitch grow να δεισ που καθεσαι
Ειπαμε ρωταμε και αλλουσ για διασταυρωση
Απάντηση
(10-11-2019, 07:36 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-11-2019, 07:11 PM)Οπαπάς Έγραψε: Δε θυμάμαι τώρα από ποιο σιτε αλλά θα το βρω και θα σας πω
Ισωσ εκει που ποσταρεσ τισ δυο φοτο με μετρησεισ απο νερο αντ.ωσμ. και νερο βρυσησ στην πρωτη φωτο το 12
επειδη ειναι στο τελοσ να θεωρητε ωσ 0,012 EC δηλαδη κοντα στα 0 ppm
και το 575=0,575 EC δηλαδη κοντα στα 280 ppm
εμενεα τησ βρυσησ 250 ppm
αρα πινει απο βρυση ανετα

H διαφορα ειναι μαλλον στο μs/cm με το ms/cm
[Εικόνα: WSAZqqzm.gif]
https://www.gardenandgreenhouse.net/arti...droponics/

@ρουκουνα τι λες ?

(10-11-2019, 08:31 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-11-2019, 07:50 PM)Οπαπάς Έγραψε: δε ξερω ρε τσακαλε εγω τρωω πολυ μπερδεμα αυτο ξερω.. και κατι ακομα ειδα οτι ελεγε μς και απο πανω χ10

Θα προσπαθησω να σε ξεμπερδεψω
Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι εγω σωστοσ
Παντα θα κανεισ διασταυρωση
Ο @pitch grow σε εστειλε ενα πινακακι οπου το EC μετριεται σε ms/cm
Το δικο σου μηχανακι μετραει σε μs/cm(σαν να εχεισ ενα μηχανημα που σε μετραει χιλιομετρα και θεσ να τα μετατρεψεισ σε χιλιοστα)
στον πινακα που σε εστειλα εγω το μs/cm το διαρεισ δια του 1000 και παιρνεισ EC=ms/cm
στην δικια σου περιπτωση(κατσε κανω διαλειμμα στριβω)
12 μs/cm : 1000=0,012 ECms/cm.
 Στον πινακα του @pitch grow ουτε αναγραφεται γιατι θεωρειτε 0(μηδεν),κανει την δουλεια το φιλτρο τησ αντ.ωσμ.
Στο νερο βρυσησ μετρασ 575,αρα
575 μs/cm : 1000=0,575 ΕCms/cm. 
Στον πινακα του @pitch grow εισαι κατι λιγοτερο (0.025 EC) απο 0,6 EC η' 300ppm
Αν υπολογισεισ και την διαφορα που ειχεσ 0,025 EC χοντρικα εισαι γυρω στα 275-280ppm
Γενικα την ενδειξη που παιρνεισ την διαιρεισ δια του 1000 και μετα τσεκαρεισ τον πινακα που σε εστειλε ο @pitch grow να δεισ που καθεσαι
Ειπαμε ρωταμε και αλλουσ για διασταυρωση
οκ θα το κοιταξω ευχαριστω παιδια!
Απάντηση
παιδια περιμενω και αλλες γνωμες αν εχει καποιος ec μετρο να μου πει πως δουλευει το δικο του και αν του δειχνει κατευθειαν ποσο ec εχει η αν πρεπει να κανει αυτο που ειπε ο ρουκουνας τα μαθηματικα για να βρει ποσο ec εχει..
Απάντηση
Αυτό που λέει ο ρουκ. Γτ εμένα πχ μου δείχνει τετραψιο αριθμό πχ 1315
Απάντηση
Eδω ενας αυτόματος μετατροπεας για ολα τα στανταρντ και κλιμακεs

Αν δε κανω παλι λαθος το μS /cm της συσκευής ειναι microS/cm 

Αν επιλεξουμε για input  575μS/cm βγάζει αποτελεσμα 368 ππμ .Που να παει το μυαλο οτι το νερο ειναι τοσο σκληρο

https://www.lenntech.com/calculators/con...engels.htm
Απάντηση
(10-12-2019, 02:14 PM)pitch grow Έγραψε: Eδω ενας αυτόματος μετατροπεας για ολα τα στανταρντ και κλιμακεs

Αν δε κανω παλι λαθος το μS /cm της συσκευής ειναι microS/cm 

Αν επιλεξουμε για input  575μS/cm βγάζει αποτελεσμα 368 ππμ .Που να παει το μυαλο οτι το νερο ειναι τοσο σκληρο

https://www.lenntech.com/calculators/con...engels.htm

368 βγανει με την κλιμακα 640(Eutech)
Στην κλιμακα τoυ 500(HANNA) βγαινει οσο τον ειπα εγω μπακαλιστικα 
Στη ουσια ειναι το ιδιο αλλα σε αλλη κλιμακα
Το μS /cm οπωσ σωστα λεει ο @pitch grow ειναι microSiemens
Δεσ το στα ελληνικα
http://hannagreece.gr/η-αγωγιμότητα-στα-υγρά-διαλύματα/
Μετατροπεασ
https://www.translatorscafe.com/unit-con...ty%20unit/
Στο from βαζεισ το νουμερο που σε δινει η συσκευη σου
Στον αριστερο πινακα διαλεγεισ την 13η σειρα (microsiemens/centimeter)
Στον δεξι πινακα διαλεγεισ την 17η σειρα (parts per million,500 scale) η' την σειρα 21(TDS, parts per million,500 scale ) το ιδιο ειναι
Πιο αναλυτικα πεθαινεισ @παπα (κανε και ενα ευχελαιο σκασε τιποτα ντουμανιασε το χωρο)
Αρα το μηχανακι σου ειναι μια χαρα οπωσ και το φιλτρο αντ.ωσμ. οπωσ και το νερακι απο την βρυση σου για να πινεισ(εγω πινω απο τησ αντ.ωσμ)
Επισησ εισαι καλα(γιατι για αυτο καιγεται πιο πολυ ο κολοσ σου οπωσ και ο δικοσ μου και ολον μασ αλλωστε)
και στα νερα με τα λιπασματα σου
Τα ph σου εσυ τα ξερεισ αναλογα αν εισαι σε coco η χωμα
Στριβω ενα 
Εβιβεσ σε ολουσ
Απάντηση
καλημερα σε ολο το φορουμ  Tongue
οποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.. λοιπων εχω παρει πυροσβεστηρα διοξιδειου και θελω να μου πειτε τι θα χρειαστω ωστε να μετραω τα ppm, ανα ποση ωρα θελω 1000-1500 ppm για 60χ60χ140 τεντα και να μου πειτε τι αλλο θα χρειαστω αμα χρειαζετε κατι εξτρα.. ευχαριστω Rolleyes ΑΑΑ και απο ελλαδα αμα γινεται καλυτερα θα ειναι για μενα
Απάντηση
Καλημέρα φίλε. 
Θα χρειαστείς έναν μετρητή διοξειδίου του άνθρακα αλλά τώρα που τα σκρουτζαρα έχουν 100+ ευρώπουλα.
Θα πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να πάρεις κάτι από εξωτερικό, το οποίο θα το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο με ηλεκτροβανα στον πυροσβεστήρα έτσι ώστε όταν πέφτει κάτω από το ρυθμισμένο επίπεδο ppm να ανοίγει μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό, με λίγα λόγια αγόρασε ρυθμιστή διοξειδίου και όχι μετρητή. 
Αυτή είναι η γνώμη μου αλλά δεν έχω ψαχτεί και πολύ με co2 οπότε άκου και μια γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο καλύτερα...
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(12-04-2019, 11:52 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλημέρα φίλε. 
Θα χρειαστείς έναν μετρητή διοξειδίου του άνθρακα αλλά τώρα που τα σκρουτζαρα έχουν 100+ ευρώπουλα.
Θα πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να πάρεις κάτι από εξωτερικό, το οποίο θα το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο με ηλεκτροβανα στον πυροσβεστήρα έτσι ώστε όταν πέφτει κάτω από το ρυθμισμένο επίπεδο ppm να ανοίγει μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό, με λίγα λόγια αγόρασε ρυθμιστή διοξειδίου και όχι μετρητή. 
Αυτή είναι η γνώμη μου αλλά δεν έχω ψαχτεί και πολύ με co2 οπότε άκου και μια γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο καλύτερα...

καταρχην ευχαριστω που ασχοληθηκες.. μπορεις να βαλεις καποιο λινκ απο τα πραγματα που μου προτινεις? και περιπου ποσο καιρο κανουν να ερθουν απο εξωτερικο + εχουν τελονιο?
Απάντηση
Δώσε μου λίγο χρόνο παπά μου γιατί αφενός δε φτάνουν οι γνώσεις μου για το co2, αφετέρου το πρωί που έψαξα λιγάκι δεν βρίσκω αυτά που έβρισκα παλαιότερα. Έχεις ψαχτεί για κάτι σακουλάκια που απελευθερωνουν co2 και είναι οικονομικότερα και απλούστερα στη χρήση?
Απάντηση
(12-04-2019, 12:36 PM)Οπαπάς Έγραψε:
(12-04-2019, 11:52 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλημέρα φίλε. 

καταρχην ευχαριστω που ασχοληθηκες.. μπορεις να βαλεις καποιο λινκ απο τα πραγματα που μου προτινεις? και περιπου ποσο καιρο κανουν να ερθουν απο εξωτερικο + εχουν τελονιο?

Δεσποτα... το CO2 ειναι δικοπη λαμα. Αμα δεν το δουλεψεις σωστα μπορει να σου κανει ζημια.
Αυτα απο φιλο γεωπονο που τον επρηξα κι εγω για CO2 και με φρεναρισε οταν μου ειπε οτι πρεπει πολλοι παραγοντες να ισορροπησουν σε μια σχεδον τελειοτητα και μετα να μπορεσεις να εφαρμοσεις το CO2
Απάντηση
Δες και αυτά...
https://gr420.info/forum/showthread.php?...ht=Diy+co2

https://www.growmarket.gr/emploutismos-m...bag-detail
Απάντηση
(12-04-2019, 05:26 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Δες και αυτά...
https://gr420.info/forum/showthread.php?...ht=Diy+co2

https://www.growmarket.gr/emploutismos-m...bag-detail
 Δεν βλέπω κάτι σε αυτό που θέλω εγώ

Δεν υπάρχει κάποιος που να ξέρει τι θα χρειαστώ για την μπουκάλα πυροσβεστήρα co2 ;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)