Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
c02
γταψε στην αναζητηση co2 εχει αρκετα. ισως βρεις
Απάντηση

ads by gr420info

απο ενα παλιο μου βιβλιο του ολλανδου michael d. meredith που το αγορασα απο αμστερνταμ το 2002.
ο τυπος πραγματικα εκανε παπαδες χρησιμοποιωντας co2 αλλα γραφει μεσα οτι ειχε τελειες συνθηκες

[Εικόνα: pldyc5hm.jpg]
Απάντηση
για να μην απαντήσει ο πιτσ για διοξείδιο,εξαφανισμένος κι αυτός
Απάντηση
@παπα
επειδη με εστειλεσ p.m για το co2 αν και τα ειδα μολισ σημερα απο co2 δεν σκαμπαζω

(12-04-2019, 10:01 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: για να μην απαντήσει ο πιτσ για διοξείδιο,εξαφανισμένος κι αυτός
και ποιοσ αλλοσ?
Απάντηση
πραγματικά δε καταλαβαίνω το πέπλο φόβου που απλώνετε με το co2 κάποιοι. και ειλικρινά απ αυτά που γράφουν δείχνουν να μην έχουν καταλάβει τη μηχανική του.

δεν είμαι ο σωτήρ αλλά τα πράγματα είναι απλά σορυ. θέλεις γρήγορη ανάπτυξη με πιο υψηλές θερμοκρασίες και ρυθμό ανάπτυξης? βάλε co2. 

δοκιμασμένο με auto και 200 watt σε 60χ60 με 33- 30 βαθμούς στα φύλλα και 27- 25 στη γλάστρα
απορώ πως όλοι οι hps- αδες και εκείνοι με κοντή τέντα δεν το έχουν στανταρακι. απορώωωωωω.. με τη κ

edit.
(εκτός κι αν τοχουν... στανταρακι)
Απάντηση
(12-04-2019, 09:11 PM)nlfanatic Έγραψε: το co2 δεν είναι το μαγικό δισκοπότηρο, είναι ένα βοήθημα όταν όλες οι παράμετροι είναι στην εντέλεια.
δεν θα κάνεις παπάδες αν τα φυτά σου αντιμετωπίζουν προβλήματα, τροφοπενίες, κλειδώματα κλπ.

εμπειροι καλλιεργητές που βγάζουν αρχιμανδρίτες (ούτε καν παπάδες!) δεν συμπληρώνουν co2 και ούτε το χρειάστηκαν ποτέ, αυτό πιστεύεις ότι λείπει από τις καλλιέργειες σου;
καλησπέρα φίλε νλ. πιστεύω πως αυτό λείπει από μένα αυτή τη στιγμή όλα πάνε περιφιμα καταπράσινα τερακια δε κολισαν πουθενά αυτά
:d

και αλάνια μου πάει σε όλους η απάντηση για να μη γεμίζω το νήμα πιστεύω αυτό λειπε από μένα όλα τα έχω στην πένα υγρασιες θερμοκρασίες όλα  συμφωνώ απόλυτα μαζί σου εσύ που λες για τους  hpiakides αν και είμαι ανθοφόρια αλλά απ ότι βλέπω κάνει και εκεί τη δουλειά του πολύ καλα
Απάντηση
(12-05-2019, 03:12 AM)nlfanatic Έγραψε:
(12-05-2019, 01:24 AM)jiblinski Έγραψε: πραγματικά δε καταλαβαίνω το πέπλο φόβου που απλώνετε με το co2 κάποιοι. 

μα αν τα φυτά αντιμετωπίζουν προβλήματα, ο καλλιεργητής είναι άπειρος και τα κλειδώματα πάνε σύννεφο, το co2 απλά περισσεύει.
δεν είναι θέμα φόβου, απλά είναι αχρείαστο αν δεν έχεις μια α' εμπειρία, κατάλληλο εξοπλισμό & συνθήκες και κυρίως στεγανό χώρο καλλιέργειας.

επίσης για όσους παροτρύνουν τον κόσμο να χρησιμοποιήσει co2 με φιάλη, καλό θα είναι να τους ενημερώνετε ότι σε περίπτωση διαρροής μπορεί να τα κακαρώσουν αν κοιμούνται στον ίδιο χώρο με τον θάλαμο καλλιέργειας, μην προτείνετε αβίαστα κάτι που είναι εν δυνάμει θανατηφόρο γιατί δεν μας διαβάζουν μόνο τα μέλη.
νλ ούτε κλείδωμα υπάρχει ούτε πρόβλημα πραγματικά ούτε κοιμάμαι στον χώρο και το λες μόνο σου και στο κάτω κάτω θέλω να δω διαφορά ρε τρελέ με εφόσον πάνε όλα καλά γιατί όχι.. άμα μπορείς να μου προτείνεις τιποτα έμπειρος είσαι εσύ θα ξέρεις σηγουρα για το εξοπλισμό που χρ3ιαζεταικαι shiled ροομ έχω μια χαρά
Απάντηση
τελικα απ οτι βλεπω δε θελει καποιος που ξερει να μου πει πεντε πραματα.. Undecided
Απάντηση
ρε παπά χαλάρωσε λίγο η περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν καν co2 οπότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε
από αυτά που έχω διαβάσει παλιότερα είναι ότι πρέπει να έχει τέλειες συνθήκες και υγιεί φυτα

μετά πρέπει να έχει έναν μετρητή όπου θα σταματάει το co2 όταν φτάσει τα 1200-1500 ppm

αλλιώς θα πρέπει να το βάλεις σε χρονοδιακοπτη και να βρεις εσύ τι χρυσή τομή με υπολογισμούς 
επίσης το co2 θα πρέπει να πέφτει από ψηλά ώστε να πηγαίνει στα φυτά
όταν είναι σκοτάδι θα πρέπει να μένει κλειστό 
επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσει μέχρι την 2-3 εβδομάδα ανθοφοριας

τώρα είναι λίγο τσιμπιμενα αυτά τα μαραφέτια με ένα καλό ψάξιμο σε κάνα e bay amazon gearbest και τα συναφή θα βρεις κάτι
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(12-05-2019, 08:22 PM)οπαπάς Έγραψε: τελικα απ οτι βλεπω δε θελει καποιος που ξερει να μου πει πεντε πραματα.. Undecided

στην τσιτα εισαι ρε γαμωτο! :d
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
καλά τα λέει ο sativaas, εδώ το vpd δεν παίζω/ουμέ σωστά..... co2 είναι στον επόμενο τόνο.
Απάντηση
φιλαράκι σε βλέπω να βγάζεις νεύρα... 
ο κάθενας μας ότι γνωρίζει και μπορεί να μεταφέρει λέει... 
καλοπροαιρετα πάντα μιλώντας...
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(12-05-2019, 09:33 PM)sativaas Έγραψε: ρε παπά χαλάρωσε λίγο η περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν καν co2 οπότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε
από αυτά που έχω διαβάσει παλιότερα είναι ότι πρέπει να έχει τέλειες συνθήκες και υγιεί φυτα

μετά πρέπει να έχει έναν μετρητή όπου θα σταματάει το co2 όταν φτάσει τα 1200-1500 ppm

αλλιώς θα πρέπει να το βάλεις σε χρονοδιακοπτη και να βρεις εσύ τι χρυσή τομή με υπολογισμούς 
επίσης το co2 θα πρέπει να πέφτει από ψηλά ώστε να πηγαίνει στα φυτά
όταν είναι σκοτάδι θα πρέπει να μένει κλειστό 
επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσει μέχρι την 2-3 εβδομάδα ανθοφοριας

τώρα είναι λίγο τσιμπιμενα αυτά τα μαραφέτια με ένα καλό ψάξιμο σε κάνα e bay amazon gearbest και τα συναφή θα βρεις κάτι
αγαπητέ γιαυτό λέω οποίος γνωρίζει ευχαριστώ πάντως για αυτά που μου είπες το εκτιμάω και τα ξέρω αυτά που μου είπες θενκιου
και vdp περφεκτ 3χω και καταπράσινα φυτά 3πισης παιδιά και άμα δείχνω ότι νευριαζω χίλια συγνώμη δεν είναι όλα έτσι όπως φαίνονται ίσια ίσα όλοι σας προσπαθείτε για κάποια απάντηση
Απάντηση
(12-05-2019, 03:12 AM)nlfanatic Έγραψε: μα αν τα φυτά αντιμετωπίζουν προβλήματα, ο καλλιεργητής είναι άπειρος και τα κλειδώματα πάνε σύννεφο, το co2 απλά περισσεύει.
δεν είναι θέμα φόβου, απλά είναι αχρείαστο αν δεν έχεις μια α' εμπειρία, κατάλληλο εξοπλισμό & συνθήκες και κυρίως στεγανό χώρο καλλιέργειας.

επίσης για όσους παροτρύνουν τον κόσμο να χρησιμοποιήσει co2 με φιάλη, καλό θα είναι να τους ενημερώνετε ότι σε περίπτωση διαρροής μπορεί να τα κακαρώσουν αν κοιμούνται στον ίδιο χώρο με τον θάλαμο καλλιέργειας, μην προτείνετε αβίαστα κάτι που είναι εν δυνάμει θανατηφόρο γιατί δεν μας διαβάζουν μόνο τα μέλη.

συμφωνώ έτσι είναι συν την επικίνδυνότητα με τη μπουκάλα... οκ. απλά για να το ρωτάει θα νιώθει μια 'α' αυτοπεποίθηση για να βάλει(σακούλα). γι αυτό το είπα λίγο πιο ποζιτιβ. βλέπω ακόμα ρωτάει ο op, πείτε του αν θέλει να βάλει με εκείνες τις θερμοκρασιές αλλά και συν πλην 1-2 είμαι σίγουρος θα ναι κομπλε αν έχει μάθει το πότισμα καλά.

σκέψου το κι έτσι αφού όλα ειναι πιο γρήγορα με το co2 θα τα μάθεις όλα ακόμα πιο γρήγορα.

Weee
Απάντηση
https://www.ebay.com/itm/co2meter-rad-03...3384281860
όσο και αν έψαξα όλα βγαίνουν πάνω από 80 ευρό
ο πιτς λέει για 7 δευτερόλεπτα το ανοίγει και κρατεί για 10 ώρες στα 1000 ppm
εσύ τώρα βλέπε στο δικό σου χώρο πως θα πάει και άνοιγε το 2 φορές μέσα στο 10 ωρο ώστε να είσαι πάντα μέσα στα 1200-1500
αν και καλύτερα θα είναι να βρεις κάτι σαν κι αυτο
για να σου κράτα σταθερά τα επίπεδα διοξειδίου 
η αλλιώς αν ξες από αρντουινο 
ακριβός εξοπλισμός πάντως
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(12-06-2019, 01:23 AM)nlfanatic Έγραψε: οπαπάς δεν υπονόησα οτι έχεις κάποιο πρόβλημα εσύ ή η καλλιέργεια σου, τα λέω γενικά για όσους θέλουν να ασχοληθούν με co2.

για εμένα ανοίγεις άσκοπο κεφάλαιο χωρίς λόγο, κοίτα να τελειοποιήσεις τις τεχνικές κλαδέματος και όλα τα υπόλοιπα και μετά αν πια τόσο δεν είσαι ικανοποιημένος από τις συνθήκες καλλιέργειας και νιώθεις οτι κάτι λείπει, τότε και μόνο χώσε co2.

επιγραμματικά θα χρειαστείς:
μπουκάλα με co2 (duh)
ηλεκτροβάνα
μονάδα μέτρησης co2 και ελέγχου της ηλεκτροβάνας

αυτά είναι τα πιο βασικά, εννοείται πως χρειάζεσαι και σωληνώσεις, ρακόρ και όλα τα περιφερειακά μπλιμπλίκια (σφιγκτήρες κ.α).

και κάτι πολύ βασικό, για να πάρεις τα μέγιστα από το co2 πρέπει να έχεις 28-35°c που σημαίνει οτι απλά τζάμπα κόπος γιατί ο κρύσταλλος πάει περίπατο.
αν έβαζα co2, θα ήταν αποκλειστικά και μόνο για ανάπτυξη.
μσ λιγ λόγια θες να πεις ότι χάνετε η ποιότητα σωστά φίλε νλ; νασε καλά για την βοήθεια με πριζοσες δεν είχα σκευυει ότι πάνε οι κρύσταλλοι αλλά δε διάβασα και πουθενά ότι κατάστρέφονται με 28 29ρια αλλά τι να πω κάτι θα ξέρεις παραπάνω σηγουρα πολλά βσκ παραπανο
Απάντηση
το co2 το δουλεύεις σε μεγάλες θερμοκρασίες , το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακοί παπάδες χωρίς καθόλου κρύσταλλο . ( μόνο για επαγγελματίες που πουλάνε όχι ποιότητα αλλά ποσότητα )
διαφορετικά το δουλεύουμε μόνο στην ανάπτυξη για να κερδίσουμε καμιά εβδομάδα .
Απάντηση
(12-07-2019, 03:24 PM)xasikliks Έγραψε: το co2 το δουλεύεις σε μεγάλες θερμοκρασίες , το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακοί παπάδες χωρίς καθόλου κρύσταλλο . ( μόνο για επαγγελματίες που πουλάνε όχι ποιότητα αλλά ποσότητα )
διαφορετικά το δουλεύουμε μόνο στην ανάπτυξη για να κερδίσουμε καμιά εβδομάδα .

χιλια ευχαριστω σε ολους παιδια .. οσοι ασχοληθηκατε ναστε καλα χασικλικσ τα ειπες πολυ ομορφα τα πραγματα τωρα θενκιου :d
Απάντηση
παπά μου αν το κάνεις ενημέρωσε και μας,
να παίρνουμε καμία ιδέα κι εμεις... Smile
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
κι εγώ δλδ αν πω ότι μένει κρύσταλλος θα είμαι ο 'εναντια στο ρεύμα' ξέρω γω.?. σίγουρα δεν είναι το υπερτατο για τους κρυστάλλους αλλά μένουν... πολλοί!!

παίδια μη φοβάστε να δοκιμάζετε πράγματα γιατί το πως το ακούς από κάποιον με το να το κάνεις μονος σου (με λίγο διαβασματάκι) έχει μεγάλη διαφορά.
πάντα με σεβασμό στη γνωση και στο community!!! 

(αυτή είναι διαφήμιση. διαφήμιση στη γνώση φίλε)
χχοοxxoxxooo
Γκουχου
Απάντηση
αποφασισα να μη το κανω σε αυτο το γκροου αλλα στο επομενο θα υπαρχει σηγουρα να δω διαφορες ναστε καλα μαγκες
Απάντηση
φιρουμιτες έψαξα για co2 controler μετρητή αλλά είδα πως όλα έχουν τριφασικό καλόδιο για ρεύμα ή usb και καλά να το συνδέσεις στον υπολογιστή σου... ξέρει κάποιος κάποια κανένα μηχανιμσ μετρητή που να μπαίνει απευθείας πρίζα κανονική
Απάντηση
(12-27-2019, 06:13 AM)οπαπάς Έγραψε: φιρουμιτες έψαξα για co2 controler μετρητή αλλά είδα πως όλα έχουν τριφασικό καλόδιο για ρεύμα ή usb και καλά να το συνδέσεις στον υπολογιστή σου... ξέρει κάποιος κάποια κανένα μηχανιμσ μετρητή που να μπαίνει απευθείας πρίζα κανονική
εγω εχω αυτο https://grobotronics.com/axiomet-ax-co2-1.html
Απάντηση
καλημέρα! τελικά εσύ παίζεις με co2 η οχι  Smile Smile
Απάντηση
(12-28-2019, 08:25 AM)οπαπάς Έγραψε: καλημέρα! τελικά εσύ παίζεις με co2 η οχι  Smile Smile

δεν παιζω προσ το παρον
απλωσ το πειρα αυτο γιατι ειναι και θερμουγρασιομετρο με καταγραφικο σε sd card
eπισησ εχει και εισοδο για ρελε με το οποιο προφανωσ θα μπορεισ να ανοιγωκλεινεισ το co2
to αγορασα γιατι ισωσ καποια στιγμη παιξω με  cο2
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)