Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αποψεις περι γευσης και μυρωδιας.
Καλησπερα θελω να κανω μερικες ερωτησεις οσον αφορα το haze , το kush το cheese και το skunk. :cool:
Αυτη τη γλυκοπιοτη γευση και το λιβανι του haze :angel: τα συνανταμε μονο σε Sativa φυτα ( η εστω που επικυριαρχει η sativa) η υπαρχουν και υβριδια indica που εχουν παρομοια γευση και μυρωδια? Π.χ εμενα ο κολλητος μου ειναι κολλημενος με αυτη τη γευση και τη μυρωδια και δε του αρεσει τιποτα αλλο τα θεωρει κατωτερα χαχαχα. Για παραδειγμα εγω εχω ενα φυτο jack herer που παραδοξως αναφερει πως επικυριαχει η ιντικα 60-40 νομιζω. Αλλα μετα ειδα οτι κατα κυριο λογο το jack herer ειναι κυριως sativa απο αλλες μαρκες σπορων. Και γενικα εχω την εντυπωση με αυτα που διαβαζω και με αυτα π εχω καταναλωσει οτι η sativa ειναι γλυκια στο πιωμα και ανεβαστικη στο κεφαλι ενω η indica ειναι πιο ξινη γευστικα και πιο χαλαρωτικη εγκεφαλικα. Εχεις κανει καποια αποψη; θα ηθελα μια μερα να ξεχωρισω στο κεφαλι μου τις διαφορες των προ-αναφερθεντων(haze skunk cheese kush )  εξου και το ποστ. Ευχαριστω οποιον και να απαντησει (αν κρινετε αστοχο το θεμα σορρυ αλλα δε ηξερα π να το τοποθετησω και αυτο το νημα μου φανηκε πιο σχετικο  :D :D :D
Απάντηση

ads by gr420info

Πολυ καλο νημα φιλε μου στηριζω. Φετος εχω βγαλει 3 διαφορετικα Kush indica ως επι το πληστον. Peyote Critical και Bubba Kush auto ειναι φρουτωδες και λιβανατα σταφ και στη μυρωδια και στη γευση. Η μαστουρα οπως ειπες χαλαρωτηκη και σωματικη διαρκιας 3ωρου και. Η γευση του κους ειναι πιο φυσικη απο τα αλλα ηδη που ειναι πιο χημικη κατα τη γνωμη μου. Πιο γλυκοπιωτα και μετα τον 1 μηνα ωριμανσης σε μιξ με καπνο δεν καταλαβαινω τιποτα απολυτως στο λαιμο. Θα αναλυσω και το Haze εν καιρο.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Γεια χαρά midma,

Κάτι ξέρει ο φίλος σου χεχε.
Όχι όλες οι σατίβες δεν έχουν αυτήν την θυμίαμα-λιβάνι οσμή. Κολομβιανές και παναμέζικες σατίβες κυρίως.
Σατίβες καλλιεργούνται -κυρίως- στις χώρες ανάμεσα σε τροπικούς του αιγώκερου και καρκίνου, έχουν εγκεφαλική επίδραση με μεγάλή γκάμα από δημιουργική ,νευρική,  ευφορική εως και κρίσεις πανικού.Μερικές πολύ δυνατές χτυπάνε και στο σώμα.

Οι ίντικες από την άλλη έχουν κατά κύριο λόγο σωματική επίδραση, αλλά όπως καταλαβαίνεις σε κάποιο σημείο αλληλοκαλύπτονται.
Μια σατίβα που σε κάνει απλά να αισθάνεσαι όμορφα και όχι παρανοικός με μια ίντικα που σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα και όχι σα να έπαθες βαρύ εγκεφαλικό και σου τρέχουν τα σάλια από το στόμα, που λες να διαφέρουν σχετικά με την επίδραση ?

Τώρα τα περισσότερα απ αυτά που ρωτάς είναι υβρίδια ίσως και ολόκληρη ομάδα, πως να τα περιγράψεις έτσι απλά?

Διάλεξε ένα με τους λιγότερους δυνατούς γονείς για να καταλάβεις τα χαρακτηριστικά και ακόμα καλύτερα διάλεξε τον Breeder που το έφτιαξε το υβρίδιο, αυτός έχει τα μητρικά φυτά που το δημιουργούν.
Απάντηση
(07-16-2019, 07:55 PM)godfather Έγραψε: Πολυ καλο νημα φιλε μου στηριζω. Φετος εχω βγαλει 3 διαφορετικα Kush indica ως επι το πληστον. Peyote Critical και Bubba Kush auto ειναι φρουτωδες και λιβανατα σταφ και στη μυρωδια και στη γευση. Η μαστουρα οπως ειπες χαλαρωτηκη και σωματικη διαρκιας 3ωρου και. Η γευση του κους ειναι πιο φυσικη απο τα αλλα ηδη που ειναι πιο χημικη κατα τη γνωμη μου. Πιο γλυκοπιωτα και μετα τον 1 μηνα ωριμανσης σε μιξ με καπνο δεν καταλαβαινω τιποτα απολυτως στο λαιμο. Θα αναλυσω και το Haze εν καιρο.

Καλησπερα νονε!! Χαιρομαι πολυ που ακουω για kush καθως οτι εχω δοκιμασει σχετικα με kush με εχει εντυπωσιασει. Αναμενουμε να μας πεις αποψεις για το χειζ. Θα αναφερω και γω αποψη για το ιντικα τζακ χερερ μου Big Grin

(07-16-2019, 08:00 PM)Dacapo Έγραψε: Γεια χαρά midma,

Κάτι ξέρει ο φίλος σου χεχε.
Όχι όλες οι σατίβες δεν έχουν αυτήν την θυμίαμα-λιβάνι οσμή. Κολομβιανές και παναμέζικες σατίβες κυρίως.
Σατίβες καλλιεργούνται -κυρίως- στις χώρες ανάμεσα σε τροπικούς του αιγώκερου και καρκίνου, έχουν εγκεφαλική επίδραση με μεγάλή γκάμα από δημιουργική ,νευρική,  ευφορική εως και κρίσεις πανικού.Μερικές πολύ δυνατές χτυπάνε και στο σώμα.

Οι ίντικες από την άλλη έχουν κατά κύριο λόγο σωματική επίδραση, αλλά όπως καταλαβαίνεις σε κάποιο σημείο αλληλοκαλύπτονται.
Μια σατίβα που σε κάνει απλά να αισθάνεσαι όμορφα και όχι παρανοικός με μια ίντικα που σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα και όχι σα να έπαθες βαρύ εγκεφαλικό και σου τρέχουν τα σάλια από το στόμα, που λες να διαφέρουν σχετικά με την επίδραση ?

Τώρα τα περισσότερα απ αυτά που ρωτάς είναι υβρίδια ίσως και ολόκληρη ομάδα, πως να τα περιγράψεις έτσι απλά?

Διάλεξε ένα με τους λιγότερους δυνατούς γονείς για να καταλάβεις τα χαρακτηριστικά και ακόμα καλύτερα διάλεξε τον Breeder που το έφτιαξε το υβρίδιο, αυτός έχει τα μητρικά φυτά που το δημιουργούν.
Καλησπερα φιλε μου. Συμφωνω απολυτα γενικα το ψαχνω αρκετα ωστε να καταλαβω τις διαφορες που εχουν αυτα τα 2 ειδη φυτου αλλαστην ουσια πλεον ολα ειναι υβριδια εχουν και απο 2 ειδη χαρακτηριστικα.Θα θελα τη μερα μου να τη περναω με μια φρουτωδης γλυκια ανεβαστικη γευση και το βραδυ μου χαλαρωτικα με μια καλη δυνατη indica. Εχεις να μου προτεινεις ποικιλιες;;
«Υπήρχεν παρ’ αυτοίς και έτερον δένδρον, το οποίο φέρει περίεργον είδος καρπών. Ούτοι συναθροίζονται καθ’ ομάδας και ανάπτουν πυράν και τοποθετούνται περί αυτήν. Και τότε ρίπτουν εις την πυράν εξ εκείνου του καρπού και όταν οσφραίνονται τον καιόμενον καρπόν μεθύσκονται εκ της οσμής…» Idea
Απάντηση
(07-16-2019, 08:03 PM)midma1 Έγραψε:
(07-16-2019, 07:55 PM)godfather Έγραψε: Πολυ καλο νημα φιλε μου στηριζω. Φετος εχω βγαλει 3 διαφορετικα Kush indica ως επι το πληστον. Peyote Critical και Bubba Kush auto ειναι φρουτωδες και λιβανατα σταφ και στη μυρωδια και στη γευση. Η μαστουρα οπως ειπες χαλαρωτηκη και σωματικη διαρκιας 3ωρου και. Η γευση του κους ειναι πιο φυσικη απο τα αλλα ηδη που ειναι πιο χημικη κατα τη γνωμη μου. Πιο γλυκοπιωτα και μετα τον 1 μηνα ωριμανσης σε μιξ με καπνο δεν καταλαβαινω τιποτα απολυτως στο λαιμο. Θα αναλυσω και το Haze εν καιρο.

Καλησπερα νονε!! Χαιρομαι πολυ που ακουω για kush καθως οτι εχω δοκιμασει σχετικα με kush με εχει εντυπωσιασει. Αναμενουμε να μας πεις αποψεις για το χειζ. Θα αναφερω και γω αποψη για το ιντικα τζακ χερερ μου Big Grin

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά indica jack herer ?
Το Jack είναι υβρίδιο που το έφτιαξε ο αείμνηστος Nevil όταν ήταν στην Sensi (για δύο χρόνια). Είναι haze υβρίδιο.{ C5haze X NL1 }X C5haze
Απλά από τότε , το έχουν τόσες πολλές φορές διασταυρώσει με ίντικα που τη haze κληρονομιά του την ανιχνεύεις με μικροσκόπιο.
Φιλικά πάντα

Αν σου προτείνω αγαπητέ midma , το καλλιεργήσεις 5 μήνες , το κιουράρεις άλλους δύο και δεν σου αρέσει ?
Γι αυτό σου έδωσα κατευθύνσεις. 'Οχι πολλούς γονείς και να προτιμήσεις τον breeder/εταιρεία που έφτιαξε το υβρίδιο.
'Αλλο το αυθεντικό και άλλο η "μαιμού"

Λάθος ποστ.
{C5haze X SK1 }  X  Ahaze1 = jack herer

R.I.P Nevil Schoenmakers
Απάντηση
(07-16-2019, 08:09 PM)Dacapo Έγραψε:
(07-16-2019, 08:03 PM)midma1 Έγραψε: Καλησπερα νονε!! Χαιρομαι πολυ που ακουω για kush καθως οτι εχω δοκιμασει σχετικα με kush με εχει εντυπωσιασει. Αναμενουμε να μας πεις αποψεις για το χειζ. Θα αναφερω και γω αποψη για το ιντικα τζακ χερερ μου Big Grin

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά indica jack herer ?
Το Jack είναι υβρίδιο που το έφτιαξε ο αείμνηστος Nevil όταν ήταν στην Sensi (για δύο χρόνια). Είναι haze υβρίδιο.{ C5haze X NL1 }X C5haze
Απλά από τότε , το έχουν τόσες πολλές φορές διασταυρώσει με ίντικα που τη haze κληρονομιά του την ανιχνεύεις με μικροσκόπιο.
Φιλικά πάντα

Αν σου προτείνω αγαπητέ midma , το καλλιεργήσεις 5 μήνες , το κιουράρεις άλλους δύο και δεν σου αρέσει ?
Γι αυτό σου έδωσα κατευθύνσεις. 'Οχι πολλούς γονείς και να προτιμήσεις τον breeder/εταιρεία που έφτιαξε το υβρίδιο.
'Αλλο το αυθεντικό και άλλο η "μαιμού"

Λάθος ποστ.
{C5haze X SK1 }  X  Ahaze1 = jack herer

R.I.P Nevil Schoenmakers
 Αδερφε μου εχεις απολυτο δικιο με τα υβριδια. Το συγκεκριμενο ειναι απο το σποραδικο ετσι λεει ητανε δωρακι. Original haze x Red skunk ειναι ο συνδυασμος αυτου του υβριδιου και λεει οτι επικυριαρχει η indica 60-40. 
Αυτο που λες με τις εταιρειες τι εννοεις ακριβως;; Π.χ αυτο το τζακ χερερ ειναι του σποραδικου οχι καποιου γνωστου breeder.
«Υπήρχεν παρ’ αυτοίς και έτερον δένδρον, το οποίο φέρει περίεργον είδος καρπών. Ούτοι συναθροίζονται καθ’ ομάδας και ανάπτουν πυράν και τοποθετούνται περί αυτήν. Και τότε ρίπτουν εις την πυράν εξ εκείνου του καρπού και όταν οσφραίνονται τον καιόμενον καρπόν μεθύσκονται εκ της οσμής…» Idea
Απάντηση
μιας και λεμε για αρωματα εχει καποιος να προτεινει εμπορικο στρειν που να εχει η να πλησιαζει αυτο το θυμαρισιο λιβανισιο αρωμα ενος καλου ελληνικου?
Απάντηση
Καλημέρα.

Μπορείτε να "εντοπίσετε" κάτω από το λιβάνι άλλη μυρωδιά και γεύση ?
Μπράβο , έχουμε σομελιέ στο φόρουμ. Εγώ δεν κατάφερα μέχρι τώρα, να ταυτοποιήσω όλα τα αρώματα που λένε οι εταιρείες, παρά μόνο αυτή που κυριαρχεί.

@georgemali
Μήπως αντί για λιβάνι , εννοείς δάφνη ? Είναι γλυκιά και "λιγωτική". Η μήπως ματζουράνα ?
Κι εγώ το ψάχνω. Οι seedbank τα ονομάζουν earth. Από περιγραφές σε ξένα ημερολόγια, βρήκα αντίστοιχες  σε αφρικάνικες σατίβες.

Το "λιβάνι" αναφέρεται ως incensey .......

Undecided
Απάντηση
dacapo

Το incense ειναι ακριβως το αρωμα που συναντησα σε ενα black jack πριν καποιο καιρο. Παιζει να ταν φαινοτυπος με κυριαρχο το jack γι αυτο και αυτο το αρωμα. Επισης κυριαρχει σε πολλα χειζ το incense και το συναντας νομιζω μονο σε σατιβες.
Παρ ολα αυτα δεν εννοω το incense. Εννοω το θυμαρισιο βουνισιο ελληνικο αρωμα. Οποιος εχει καπνισει παλιο καλο ελληνα ειναι πολυ χαρακτηριστικη η μυρωδια. Συμφωνω οτι προς αφρικη ισως παιζει αυτο το αρωμα
Απάντηση
εχω καλλιεργησει μεχρι τωρα 9 φυτα..

τα 2 απο αυτα ειναι καθαρες σατιβες οπως χαρακτηριζονται και στο leafly.

- acapulco gold απο μπαρνει..

οι φιλοι μου λεγανε , βαλε απο αυτο που μυριζει σαν λιβανι.. Cool 

χαρακτηριστικη μυρωδια οπου την ειχα ξανανιωσει στο παρελθον μή γνωριζοντας οτι καπνιζα σατιβα φαινοτυπο

μυρωδια και γευση που θυμιζει λιβανι και καπως οξινο ξυλο θα ελεγα..

-  green crack
( πολυ πρωιμο σταδιο σχεδον καθολου οριμανση, κατ ευθειαν απ το δεντρο που λεμε..ισα ισα που στεγνωσε ενα δειγμα μετα απο 5 μερες ) και αυτο βγαζει αυτη τη χαρακτιριστικη λιβανιλα κ οξινη μυρωδια κ γευση

ειναι αυτη η χαρακτηριστικη μυρωδια μιας σατιβας ποικιλιας?!

θα μαθουμε στο μελλον, με τα επομενα που θα καλλιεργησουμε ..βιβεςς
Απάντηση
(07-18-2019, 10:36 PM)prasinos Έγραψε: εχω καλλιεργησει μεχρι τωρα 9 φυτα..

τα 2 απο αυτα ειναι καθαρες σατιβες οπως χαρακτηριζονται και στο leafly.

- acapulco gold απο μπαρνει..

οι φιλοι μου λεγανε , βαλε απο αυτο που μυριζει σαν λιβανι.. Cool 

χαρακτηριστικη μυρωδια οπου την ειχα ξανανιωσει στο παρελθον μή γνωριζοντας οτι καπνιζα σατιβα φαινοτυπο

μυρωδια και γευση που θυμιζει λιβανι και καπως οξινο ξυλο θα ελεγα..

-  green crack
( πολυ πρωιμο σταδιο σχεδον καθολου οριμανση, κατ ευθειαν απ το δεντρο που λεμε..ισα ισα που στεγνωσε ενα δειγμα μετα απο 5 μερες ) και αυτο βγαζει αυτη τη χαρακτιριστικη λιβανιλα κ οξινη μυρωδια κ γευση

ειναι αυτη η χαρακτηριστικη μυρωδια μιας σατιβας ποικιλιας?!

θα μαθουμε στο μελλον, με τα επομενα που θα καλλιεργησουμε ..βιβεςς

βιβα φιλαρακι!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)