Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εσωτερική diy grow-box και πάνελ
Καλησπέρα αδέρφια χασικλες
Είμαι καινούριος στο φόρουμ και στην καλλιέργεια
Θα κάνω την πρώτη μου απόπειρα για την ακρίβεια
Θα το κάνω αρκετά ερασιτεχνικά για αρχή να πάρουμε καμία γνώση και ο χρόνος με πιέζει και το χρήμα δεν ξεχυλιζει από τις τσέπες
Θα το κάνω diy όλο τέντα 1χ1χ2  και ένα πάνελ με λεντ
Στο πάνελ έχω χαθεί λίγο
Αρχικά υπάρχει κάποια οικονομική λύση που είναι το vfm των growers? Τα χέρια μου πιάνουν ευτυχώς οπότε δεν έχω θέμα να ασχοληθώ, προτιμώ λύσεις από Ελλάδα γιατί ψηλοβιαζομαι να το ξεκινήσω, χωρίς να σημαίνει ότι δνε θα αφιερωθούν ώρες και αγάπη σε αυτό
https://www.skroutz.gr/s/17607143/Full-S...outz_share

Κοίταζα αυτή την λάμπα και σκεφτόμουν  αν σε συνδιασμό με άλλες λεντ η με την ίδια σε ποιο πολλές μπορώ να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πανελακι
Γενικά προσπαθώ να βρω μια budget αξιοπρεπή λύση
Για 12/12 πάω και θέλω να δω και πόσα λουλούδια μπορώ να βάλω για Μαξ επιδόσεις και ποσότητα
Αλλά ξαναλέω θα είναι εισαγωγικό grow να παίξω και να μάθω

Edit by mod: Συγχωνεύτηκαν τα post σου για λόγους ευκολίας.
Απάντηση

ads by gr420info

Λοιπόν φίλοι μου
Πρώτο grow, πολύς ενθουσιασμός, διάθεση να ασχοληθώ αν και θα το κάνω ερασιτεχνικά αρκετά και diy όλο
Έχω δύο πλάνα για την τέντα, η να πάρω μια πτυσσόμενη ντουλάπα από ύφασμα και αν την επένδυση από μέσα με ανακλαστικό υλικό, η να φτιάξω έναν σκελετό και η τέντα να ειναι με κάποιο ανακλαστικό υλικό από αυτά του λινκ
https://www.growmarket.gr/anaklastiki-tapetsaria
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από αυτά? Περιμένω απάντηση από το μαγαζί σχετικά με τις ταπετσαρίες αν είναι σαν αυτές τον έτοιμων grow box
Διαστάσεις σε κάθε περίπτωση θα παίξω λογικά 1x1x2
Aν πάρω έτοιμη πτυσσόμενη ντουλάπα θα προσέξω εννοείται διαρροές σε φως θα γίνουν οι κατάλληλες τρύπες για airflow κλπ
Στο πάνελ έχω σκαλωσει λίγο
Γενικά ψάχνω για μια budget λύση για το πρώτο grow αλλά αξιοπρεπή όσο γίνεται 
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω λάμπες led έχω διαβάσει τι παίζει με τα φάσματα κλπ
Έχει δοκιμάσει κανείς λάμπες σαν την παρακάτω?
Κάτι τέτοιο με αρκετές παρόμοιες η άλλες συμπληρωματικές θα δουλέψει καλά?
Σε 12/12 θα παίξω με το και ίσως δοκιμάσω και κανένα αυτόματο
Πόσα θα μπορώ να βάλω σε μια τέτοια σκηνή?
Απάντηση
(07-31-2019, 01:12 AM)PuffpuffLaugh Έγραψε: Λοιπόν φίλοι μου
Πρώτο grow, πολύς ενθουσιασμός, διάθεση να ασχοληθώ αν και θα το κάνω ερασιτεχνικά αρκετά και diy όλο
Έχω δύο πλάνα για την τέντα, η να πάρω μια πτυσσόμενη ντουλάπα από ύφασμα και αν την επένδυση από μέσα με ανακλαστικό υλικό, η να φτιάξω έναν σκελετό και η τέντα να ειναι με κάποιο ανακλαστικό υλικό από αυτά του λινκ
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από αυτά? Περιμένω απάντηση από το μαγαζί σχετικά με τις ταπετσαρίες αν είναι σαν αυτές τον έτοιμων grow box
Aν πάρω έτοιμη πτυσσόμενη ντουλάπα θα προσέξω εννοείται διαρροές σε φως θα γίνουν οι κατάλληλες τρύπες για airflow κλπ

για την 1*1 θα χρειαστεις πολυ φως το εχεις σκεφτει αυτο, διαβασε κ παρε την περπατημενη εδω μεσα υπαρχει πολυ γνωση και αν δεις κ ημερ/για εισαι ετοιμος...
γενικα αν εισαι μαστορας στο diy θα τα καταφερεις αλλα νομιζω παρε μια τεντα σωστη ετοιμη αναλογα τις αναγκες σου και τοτε βλεπεις τα υπολοιπα...στην 1*1 υπολογισε και εξαερισμους εισαγωγες υγραντηρες κτλ, το mylar μια χαρα ειναι τωρα για την πτυσσομενη δεν ξερω... και σε κουτα αν δεις εχει γινει grow. Οτι παρεις καλο να ξερεις θα σου μεινει κ αποσβεση θα σου κανει απο το πρωτο grow και ησυχος θα εισαι
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
(07-31-2019, 01:36 AM)Karharias Έγραψε:
(07-31-2019, 01:12 AM)PuffpuffLaugh Έγραψε: Λοιπόν φίλοι μου

για την 1*1 θα χρειαστεις πολυ φως το εχεις σκεφτει αυτο, διαβασε κ παρε την περπατημενη εδω μεσα υπαρχει πολυ γνωση και αν δεις κ ημερ/για εισαι ετοιμος...
γενικα αν εισαι μαστορας στο diy θα τα καταφερεις αλλα νομιζω παρε μια τεντα σωστη ετοιμη αναλογα τις αναγκες σου και τοτε βλεπεις τα υπολοιπα...στην 1*1 υπολογισε και εξαερισμους εισαγωγες υγραντηρες κτλ, το mylar μια χαρα ειναι τωρα για την πτυσσομενη δεν ξερω. Οτι παρεις καλο να ξερεις θα σου μεινει κ αποσβεση θα σου κανει απο το πρωτο grow αν εισαι οκ με ολα
Στρέφομαι στο DIY γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι με κατασκευές και μου φαίνεται για αυτή την στιγμή πιο οικονομικό μιας και το budget δεν με παίρνει για πολλά αυτή την περίοδο
Απάντηση
Απλες λάμπες πάρε
Καλη αρχή
Αυτό το αμφίβολο στο λινκ,ακόμη και τα χαρακτηριστικά του μπερδεμένα είναι
Απάντηση
(07-31-2019, 01:46 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Απλες λάμπες πάρε
Καλη αρχή
Αυτό το αμφίβολο στο λινκ,ακόμη και τα χαρακτηριστικά του μπερδεμένα είναι
Αυτό σκέφτομαι ,ήθελα να δω τι παίζει απλά με αυτό
Θα το πάω με 12/12 πόσα λέτε να μπορώ να βάλω στο περίπου?
Και πόσες λάμπες στο περίπου
Από ότι έχω καταλάβει θέλω καμιά 250 watt?
Απάντηση
Οταν λες 12/12 εννοείς τουλάχιστον 10 μερες ανάπτυξη,18/6 ας πούμε
Το φως που λες λιγο ειναι
Το διπλάσιο περίπου
Απάντηση
Ποσα φυτά δεν ξέρω,πολλά ομως
Απάντηση
(07-31-2019, 02:00 AM)NLfanatic Έγραψε: Παίχτη καλωσήρθες στην παρέα!

Για αρχή, θέλεις να ξεκινήσεις σε 1Χ1 με χαμηλό Budget, σφάλμα πρώτο.
Μετά, θέλεις να βάλεις μεγάλο αριθμό φυτών χωρίς να έχεις εμπειρία, σφάλμα δεύτερο.

Αυτά τα 2 μαζί είναι no-go, είτε θα ξεκινήσεις με κάτι μικρό για να πάρεις τα "μπόσκα" και μετά να προχωρήσεις σε κάτι μεγαλύτερο αφού πρώτα αποκτήσεις εμπειρία ή θα πας κατευθείαν στα βαθιά με το ρίσκο να τα χάσεις όλα και κυρίως τα λεφτά που επένδυσες.

Με απλές οικιακές λάμπες θα κάνεις μια χαρά δουλειά αλλά για 1Χ1 θέλεις ΠΟΛΛΕΣ λάμπες για να πάρεις harvest της προκοπής, μιλάμε για τουλάχιστον 50-60 λάμπες των 8-10W για να γεμίσει ο χώρος με το φως που χρειάζονται τα φυτά σου για να γίνουν δέντρα.

Αν ψάξεις μέσα στο subforum με τις ιδιοκατασκευές LED θα βρεις πολύ υλικό για να πάρεις ιδέες αλλά θέλει ώρες διαβάσματος και ψαξίματος.

Γενικότερα θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις τίποτα πριν κάτσεις να διαβάσεις γιατί ούτως ή άλλως ο καιρός ακόμα δεν είναι για εσωτερική καλλιέργεια με τόσες πολλές λάμπες, θα χτυπάς 35άρια για πλάκα και αυτές οι θερμοκρασίες είναι ακατάλληλες για grow, εκτός και αν σκοπεύεις να δουλεύεις το A/C τουλάχιστον 8 ώρες κατά την διάρκεια της ημέρας, πράγμα ασύμφορο.

Για έναν χώρο 1Χ1 με λάμπες LED θα χρειαστείς τουλάχιστον 600W με λάμπες LED, διαφορετικά και με HPS μια χαρά οικονομική δουλειά θα κάνεις αλλά θα χρειαστεί να αγοράσεις cooltube όπως και δήποτε, ασχέτως αν έρχεται Φθινόπωρο σιγά-σιγά.

Για ένα budget ξεκίνημα θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα 300άρι (και δεν βάζω μέσα τα σπόρια) γιατί θέλεις γλάστρες, πιατάκια, χώματα, λάμπες, εξαερισμό, φίλτρο, σωληνώσεις, υγραντήρα, χρονοδιακόπτες, θερμο-υγροστάτη, hangers, καλώδια, κλέμες και άλλα που σίγουρα ξεχνάω.
Το πολλά το σκεφτόμουν γιατί είδα ότι με 12/12 έχεις καλό αποτέλεσμα αν όλα πάνε καλά αλλά μικρή σοδειά ( 10-20 στο άκυρη φυτό?)
Και επειδή έλεγα να το κάνω τώρα να ξεκινήσω να στήνω άμεσα(αυτή την βδομάδα)  για να με πάρει χρονικά λόγω υποχρεώσεων που έρχονται σε κάνα 3μηνο και δεν θα μπορώ να είμαι από πάνω τους όλη την ώρα και να βγάλω  και μια αξιοπρεπή ποσότητα είπα αν το κανω ετσι
Άρα προτείνεις να κανω κάτι πιο μικρό με λίγα φυτά
Γενικά από τόσο υλικό που έχει εδώ μέσα ,υπάρχει κάτι του στυλ vfm λύση για φώς, χώρο κλπ? Για ένα πρώτο πολύ basic grow
Γιατί το 300αρι δύσκολο τώρα
Το πλάνο για τηνπτυσσομενη ντουλάπα η την κατασκευή και την χρήση μιας ταπετσαρίας από το λινκ που εχω παραθέσει πώς σου ακούγονται?
Γενικά θέλω να κάνω κάτι τώρα το οποίο ασ αλλάξει μετά
Μια πρώτη εμπειρία θέλω
Απάντηση
Η πιο φτηνή 60αρα τέντα έχει 60€ και είναι αξιοπρεπέστατη
Ήθελα να φτιαξω κατι αντίστοιχα και κατάλαβα οτι ειχα ξοδεψει 20 χωρίς καν να αρχίσω
Απάντηση
(07-31-2019, 02:22 AM)NLfanatic Έγραψε: Θα πρέπει να κάτσω να γράψω κατεβατό και να φτιάξω σκίτσο στο Sketchup για να καταλάβεις το concept αλλά πριν μπω σε όλη αυτή την διαδικασία θα πρέπει να γνωρίζω το budget σου για να σου δώσω και τις ανάλογες προτάσεις!
Το budget είναι περιορισμένο με την άποψη όσο πιο φθηνά γίνεται για αρχή και ας αλλάξουν πράγματα στην πορεία
Όπως το είχα στο μυαλό μου χοντρικά η σκηνή πάνω από 30 δεν θα βγεί με τους τρόπους που ανέφερα (είτε με πτυσσόμενη ντουλάπα και επένδυση είτε με κατασκευή του σκελετού έστω από pvc και κάποια ταπετσαρία από τα λινκ που έχω βάλει)
Στο πάνελ με απλές λεντ μια ιδιοκατασκευη και τα φανακια κάνα 100οπως το ειχα στο μυαλό μου
Από εκεί και πέρα γλάστρες κλπ δεν με πειράζουν
Επειδή όπως είπα βιάζομαι να το στήσω το πρόβλημα κυρίως είναι τέντα και πάνελ
Η αρχή θέλω να γίνει και μετά προσθέτω πράγματα
Ωστόσο μάλλον το έχω λάθος στο μυαλό μου από ότι βλέπω

Επίσης και πάνελ έτοιμο να πάρω που σε 2grow να θέλει αλλαγή δεν με πειράζει με την άποψη αν είναι μια vfm λύση για να ξεκινήσω τώρα και δεν είναι χάσιμο χρόνου
Αυτά μέχρι την αλλαγή του θα έχει μαζευτεί το μπάτζετ για πιο οργανωμένη προσπάθεια
Ωστόσο ρε παιδιά δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ εύκολο να φτιάξω ένα αξιοπρεπή θάλαμο με μικρό κόστος, στο φως να ρίξω λευτα εκεί μου βγάζει νόημα
Έχω δει γκροου φίλου με 3-4 απλές λάμπες και στο τέλος του βγήκε ικανοποιητικό αποτέλεσμα ( για τους πόρους που ειχε θυσιάσει) και πήρε την πρώτη του εμπειρία στήνω τας το σε μια ντουλάπα ρούχων με ανακλαστικό φωτός αυτό των αυτοκινήτων
Απάντηση
Φιλε μου καλως ηρθες στην ομαδα μας. Αρχικα δοκιμασε να μεγαλωσεις ενα φυτο να δεις πως θα παει και βλεπεις για το 12-12 που θες με τα πολλα φυτα.Αμα κανεις μια βαθεια αναζητηση μεσα στο φορουμ υπαρχουν διαφορα θεματα που θα πρεπει να τα εχεις στα κοντα ωστε να καθοδηγεισαι για τυχον αποριες της στιγμης η απροσμενα γεγονοτα οπως τετρανυχος και διαφορα αλλα. Ανυπομονουμε να δουμε τη ιδιοκατασκευη σου και τα αποτελασματα της σε πρακτικο επιπεδο.
Απάντηση
(07-31-2019, 04:47 AM)NLfanatic Έγραψε: Μην αγοράσεις υγραντήρα & εξαερισμό, βάλε βρεγμένες πετσέτες & άνοιξε τρύπες στο "ταβάνι" για να φεύγει η θερμότητα ή άφησε το cabrio.
Επίσης μην αγοράσεις χώμα, τόσες αυλές & πάρκα έχει! Πάρε μια τσάπα και πήγαινε μάζεψε καμιά 100αριά λίτρα χώμα να έχεις να βρίσκονται.

Γάμησε τα τα σπόρια του εμπορίου, βάλε καναβούρι. Πάρε 100γρ και ξεχώρισε μερικά καλά σπόρια και σκάστα.
Δεν χρειάζεσαι γλάστρες, βρες παλιούς κάδους σφουγγαρίσματος και άνοιξε τρύπες στον πάτο για να φεύγουν τα απόνερα όταν ποτίζεις.

Επίσης αντί για λίπασμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κουτσουλιές & περιττώματα ζώων.
Βάλε και 4 λάμπες από κανένα πάρκο και έγινες μάγκας, ούτε του παπά να μην το πεις.

Θα βγάλεις grow με 0 κόστος και ελάχιστο κόπο. Είδες μάνι-μάνι πόσα λεφτά γλίτωσες; Για το αποτέλεσμα δεν μπορώ να εγγυηθώ!
Ευχαριστώ όντως για την βοήθεια, όλο αυτό το κείμενο θα μπορούσε να λείπει,άποψη μου παρόλα αυτά δεκτό
Τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι τα λευτα να τα σκάσουμε ντουκου, μπορουσες να πεις χωρίς budgetδεν γίνεται η δουλειά
Ευχαριστώ
Απάντηση
ωραια δεκτα αυτα που μου λες απολυτως
το θετω αλλιως
επειδη τα χερια μου πιανουν και εχω κατασταλαξει πως θα φτιαξω το κουτι
βοηθεια θελω με το πανελ, το οποιο λεω να το φτιαξω απο κανονικες led 3000κ και 4000κ, αντε να μπει και καμια 2700κ και 4300κ, σωστο?
αφου λεω να δοκιμασω το 12/12  και το καθε δεντρο θα βγαλει μικρη σχετικα ποσοτητα λεω να βαλω τουλαχιστον 4 φυτα, ας πουμε 4-6
το 1χ1χ2 ισως να ιεναι υπερβολη δεν ξερω θελω γνωμη
για να καλυψω αυτες τις αναγκες ποσες λαμπες θα χρειαστω?
Απάντηση
Σου είπανε παραπάνω καμία 600 w.

Στο τέλος παραπάνω θα σου κοστίσει...
0.02€
Απάντηση
PuffpuffLaugh αυτά που σου έγραψε ο NL είναι πολύ σωστά.Μέχρι και το "τρολάρισμα" του  γι'αυτό που θες να κάνεις είναι τούμπανη βοήθεια .

Πριν 4-5μήνες ήμουν στην φάση που έψαχνα πως να ξεκινήσω.Από τότε έμαθα κάποια πράγματα με βασικότερα ότι η εσωτερική καλλιέργεια είναι ακριβό σπόρ και πως όσο περισσότερα φυτά βάζεις τόσο περισσότερο ανεβαίνει το κόστος.

Πλέον φαντάσου,εγώ θεωρώ πως 400€ είναι οριακό budget για 2 φυτά.

Τα 4 βασικά & ακριβότερα πράγματα είναι : 1.σκηνή ,2.φίλτρο,3.εξαερισμός και 4.φώτα . 
Το μέγεθος της σκηνής καθορίζει και τα λεφτά που θα πρέπει να επενδύσεις στα αλλά 3.
Χρειάζεσαι και άλλα πράγματα που όλα μαζί μαζέυουν ένα πόσο (θερμόμετρα,ph μετρα,λιπάσματα,χωμα,ανεμηστήρια,υγραντήρα κτλ)

Ως αρχάριος πήρα τέντα 1x1x2 πιστεύοντας πως με DIY led panel θα τα κατάφερνα να την γεμίσω αλλά υποτίμησα πολύ τα κόστοι.
Εν τέλη έχουν φύγει πάνω απο 600€ και 2 φυτά παλεύω να βγάλω ( 2 απ τα 4 μου πεθάναν ).Την τέντα την χώρισα στην  μέση με myral και έχω σχεδόν 300watt απο led Ε27 που τις πήρα 1.7€ την μία .
Η philips που είναι καλύτερες τις έβρισκα 2,7€ (10watt αν θυμάμε σωστά) .
Όπως σου είπαν χρειάζεσαι 600watt τουλάχιστον απ τις Ε27 για την 1x1x2, υπολόγισε κόστος.(άμα βάλεις και ντουί στις λάμπες υπολόγισε +0,5€ εξτρά ανα λάμπα).

Αφού δεν παίζουν πολλά λεφτά εγώ σου προτείνω να σκεφτείς σοβαρά να βάλεις 1 φυτό σε κάνα pc-box(ή κανα μικρό κουτί σε τέτοιο μέγεθος)για να πάρεις λίγη εμπειρία οικονομικά.
Και γω αυτό έπρεπε να είχα κάνει και την τέντα χειμώνα με HPS αλλά τα θελα και τα παθα Angel
Απάντηση
Ααα ρε ΝΛ θαυμάζω πραγματικά τις γνώσεις που έχεις κ τη διάθεση να τις μοιραστεις,είσαι ωραίος!!Τώρα για τν φίλο θα πω τν ταπεινή μου άποψη,θεωρώ είναι πολύ η 1χ1 για πρώτο γκρρου καθώς θέλει εμπειρία κ δουλειά κ μελέτη στο στήσιμο...Γιατί δν φτιάχνεις ένα χώρο αφού πιάνουν τα χέρια σου 80χ80 κ όσο ύψος θες κ να βάλεις εκεί μέσα 2-3 φυτά να δ ος πως πάνε?Δοκίμασε κ το 12-12 από αρχή που θες κ μετά θα σου μείνει κιόλας δν πάει χαμένη..Αν αργότερα αποκτώντας εμπειρία θες τότε περνεις την 1χ1 κ κάνεις θαύματα εκεί μέσα με διάβασμα κ μελέτη!!!Ότι κ να κάνεις καλή αρχή κ σαν συμβουλή απλά θα σου λεγα να διαβάσεις όσο πιο πολύ μπορείς κ εδώ αλλά κ σε ξένα φόρουμ αν δν βαριέσαι,κ;λγ συνέχεια!
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
εγω αρχισα με 2 κατοσταρικα περιπου , πηρα 5 γλαστρες , τις εβαλα σε ενα μικρο μπανιο , πηρα και τα βασικα λιπασματα της biobiz πηρα και 2 hps 600αρες λαμπες και εναν μετασχηματιστη χρονοδιακοπτη , ενα θερμομετρο και αλλο ενα που ειχα και ξεκινησα ετσι .

για να φτασω να υποστηριζω καπως εναν χωρο 1,2χ1,2 πρεπει να μου κοστισε αλλο ενα χιλιαρικο το οποιο ξοδεψα σε επιμερους αγορες , οπως τεντα , πεχαμετρο , ανεμιστηρες ,εισαγωγες , σωληνες , διχτυ για να κραταει τα φυτα , αλλα φωτα λεντ σε e27 λαμπες , γιατι οι hps ζεσταινουν πολυ τον χωρο και μετα ηθελε κλιματισμο , ph down , ph up , πιο πολλα λιπασματα ,δοχεια για νερο , ποτιστηρια ,δοσομετρητες , χωματα , γλαστρες , αλλες γλαστρες ψηλες , και αλλες γλαστρες πανινες , αλλες γλαστρες αεροπσολ πως τις λενε , βασεις για τα φωτα, σχοινακια για να ανεβοκατεβαινουν τα φωτα , χρονοδιακοπτες , δοχεια για το ενα , δοχεια για το αλλο , εχω φαει 15 caprice για να τα εχω για βαζα (δεν με χαλασε Smile )
συν κοστος ρευματων , πολυμπριζα , ντουι , καλωδια ,
Απάντηση
Θα κανω υπομονη και λεω να ξεκινησω οταν ειμαι ετομος με viperspectra 300watt και συμπληρωματικες λεντ για ενα χωρο 60x60x180 ασ πουμε ,με diy εναν σκελετο με Pvc apo skroutz αμα δειτε γυρω στα 13 ευρω χοντρικα και γωνιες για να συνεθουν τα pvc γυρω στα 10 και ντυσιμο του σκελετου αυτό μαλλον , νομιζω θα κανει καλη δουλειά
το growmarket  προτεινει το συγκεκριμενο για diy growbox και επειδη εχω καλα review για τομαγαζι λεω να το επιστευτω
ωστοσο και μια πτυσσομενη απλη της αγορας σε αυτες τις διαστασεις να παρεις και να κρατησεις τον σκελετο συμφερει πιο πολυ οποτε μαλλον αυτο
χωμα: Biobizz Light mix
λιπασματα:Τop-max,bloom,grow
υγραντηρα δεν εχω βρει ακριβως παντως σε αυτό το budget
ενα ανεμιστηρα και τον μετρητη  αυτόν
τι λετε?
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Απάντηση
αυτη ειναι 130 βατ εαν δεις εαν δεν κανω λαθος, εχει κανενα 80-90 ευρω. εαν εφτιαχνες κατι με Ε27, η περπατημενη που σου εγραψα...θα σου ερθει και πιο οικονομικα και πιο πολλα βατ κ παρε κ μια τεντουλα η βαλτα για εξαερισμου που ειναι πολυ βασικο κ που δεν το αναφερεις πιο πανω, τα παιδια σου εξηγησαν παραπανω, διαβασε ομως εδω μεσα η θεωρια απο την πραξη εχει μεγαλη διαφορα οσο πιο ετοιμος κ το ετοιμος στο κανουν τα εργαλεια σου για να εισαι μαστορας ειναι κ θεμα ασφαλειας... ρευματα φωτα υγρασιες ποτισματα... το πιο βασικο απο ολα μην το ξεχνας αυτο.
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
(08-01-2019, 01:48 AM)Karharias Έγραψε: αυτη ειναι 130 βατ εαν δεις εαν δεν κανω λαθος, εχει κανενα 80-90 ευρω. εαν εφτιαχνες κατι με Ε27, η περπατημενη που σου εγραψα...θα σου ερθει και πιο οικονομικα  και πιο πολλα βατ κ παρε κ μια τεντουλα η βαλτα για εξαερισμου που ειναι πολυ βασικο κ που  δεν το αναφερεις πιο πανω, τα παιδια σου εξηγησαν παραπανω, διαβασε ομως εδω μεσα η θεωρια απο την πραξη εχει μεγαλη διαφορα οσο πιο ετοιμος κ το ετοιμος στο κανουν τα εργαλεια σου για να εισαι μαστορας ειναι κ θεμα ασφαλειας... ρευματα φωτα υγρασιες ποτισματα... το πιο βασικο απο ολα μην το ξεχνας αυτο.

(08-01-2019, 02:05 AM)NLfanatic Έγραψε: Μπορείς να πάρεις αυτόν τον υγραντήρα, αυτός που παρέθεσες έχει 300ml χωρητικότητα και κάθε 5-6 ώρες θα πρέπει να το γεμίζεις!

Το θερμουγρόμετρο που ανέβασες είναι μια χαρά όπως και τα λιπάσματα, το συγκεκριμένο Light-Mix είναι 20L, εσύ θέλεις ~70L για τέσσερις 18άρες γλάστρες οπότε θα πρέπει να πάρεις την μεγάλη συσκευασία των 70L.

Θα πρέπει να σκεφτείς πως θα εγκαταστήσεις τον εξαερισμό στην τέντα και πως να την φωτοστεγανώσεις, αν δεν τα καταφέρεις να είναι 100% φωτοστεγανή τότε τα αυτόματα είναι μονόδρομος αλλά οι σοδειές είναι ψιλοαπογοητευτικές (30-50γρ/φυτό). 

Πρέπει να ψαχτείς και για εξαερισμό με φίλτρο, το φίλτρο μπορείς να το γλιτώσεις αν βάλεις Northern Lights auto καθώς μυρίζουν ελάχιστα έως καθόλου αλλά ο εξαερισμός είναι απαραίτητος!

το χώμα το έβαλα ενδεικτικά για το ποιο θα πάρω ναι θελω πιο πολυ
για φ/π σκεφτομουνα και οπως ειπα θα δοκιμασω 12-12 ετσι και αλλιως αν δεν κανω λαθος δεν περιμενω μεγαλη σοδεια/φυτο σωστα?

εξαερισμο ναι το ψαχνω

προηφουμενος εκανα λαθοε στην τιμη του LED κοιταζα αυτό και μπερδευτηκα...ξερουμαι αν ειναι αντιστοιχο με το Viparspectra?

με την μυρωδια δεν εω θεμα οποτε αυτπ το προσθετο στην πορεια αν χρειαστει
Απάντηση
(08-01-2019, 02:05 AM)NLfanatic Έγραψε: Μπορείς να πάρεις αυτόν τον υγραντήρα, αυτός που παρέθεσες έχει 300ml χωρητικότητα και κάθε 5-6 ώρες θα πρέπει να το γεμίζεις!

Το θερμουγρόμετρο που ανέβασες είναι μια χαρά όπως και τα λιπάσματα, το συγκεκριμένο Light-Mix είναι 20L, εσύ θέλεις ~70L για τέσσερις 18άρες γλάστρες οπότε θα πρέπει να πάρεις την μεγάλη συσκευασία των 70L.

Θα πρέπει να σκεφτείς πως θα εγκαταστήσεις τον εξαερισμό στην τέντα και πως να την φωτοστεγανώσεις, αν δεν τα καταφέρεις να είναι 100% φωτοστεγανή τότε τα αυτόματα είναι μονόδρομος αλλά οι σοδειές είναι ψιλοαπογοητευτικές (30-50γρ/φυτό). 

Πρέπει να ψαχτείς και για εξαερισμό με φίλτρο, το φίλτρο μπορείς να το γλιτώσεις αν βάλεις Northern Lights auto καθώς μυρίζουν ελάχιστα έως καθόλου αλλά ο εξαερισμός είναι απαραίτητος!
Για να κανει σωστη δουλεια NL με τον υγραντηρα πεσ του οτι θελει τουλαχιστων 6 λιτρα χωρητικότητα
Να βγαζει ανετα μια βραδυα, απο αποψη υπνου το ενοω
Eγω εχω 2 τετοιουσ
https://www.growit.gr/προιον/cornwall-υγ...ωσ-380mlh/
Ναι 2 γιατι καποια στιγμη χρειαστηκε ο δευτεροσ
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
σκεφτομουνα να παρω viperspectra 300 watt που απο οτι ειδα τα κανονικα watt ειναι  135 πανω κατω και να συμπληρωσω γυρω-γυρω με λεντ ωστε να φτασω στα 200-250 (θαλαμος 60χ60χ180-2 θα φτιαχτει πανω κατω σε αυτες τις διαστασεις)
η μηπως ειναι προτιμοτερο να φτιαξω 1 μεγαλο πανελ με Αυτό και αυτες τις λαμπες, με δυο σειρες ειναι 30 λαμπες που αν τις γεμησεις με 15watt ειναι 450watt και βγαινει στα 100 ευρω
Απάντηση
NL ευχαριστω πολυ! θα κανω αυτο, το απλοποιησες τερμα ευχαριστω!
τωρα που θα το κανω 12/12 αλλαζει τιποτα?(για της λαμπες)
επισης στις 5000-6500 ποιε να προτιμησω σε αυτο το φασμα η δεν παιζει ιδιατερο ρολο?
Απάντηση
(08-05-2019, 02:53 AM)NLfanatic Έγραψε: Τι έννοιες ποιες να προτιμήσεις; Έβαλα τα links με.τις λάμπες που θα χρειαστείς, δεν χρειαζεται να ψαξεις!

Για το 12/12 θα ακολουθήσεις το δεύτερο σχεδιο αλλά και παλι θα πρεπει να πάρεις 12+12+4 λάμπες!

ενννοω να παρω 4 5000κ η 4 6000κ τι ειναι καλυτερο
επισης τι αποσταση περιπου να εχει η μια απο την αλλη?
ευχαριστω!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)