Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για καλλιέργεια!
Huh Καλησπερα σε ολους πρωτα.Πραγματικα τωρα π γραφω ,δε ξερω αν κάνω δημοσιευση για να με βοηθησει καποιος απο την ομάδα,διοτι ειμαι καραστραβαδι κ εχω να ρωτησω ενα καρο πραγματα.Αλλα ξαναλεω πως δε βρισκω πουθενα το τιτλο ΄΄νεο θέμα΄΄ οπως διαβασα στο τμημα βοηθειας.Οποτε ας με βοηθησει καποιος.Πειτε μου πως να κανω δημοσιευση κ να μου λυθουν οι τοσες αποριες π εχω.Ευχαριστω πολυ.ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!εχω χαλασει μεχρι τωρα 5 feminised απο την Ολλ. 
Κατω γραφει απαντηση.Ποια απαντηση???εγω ερωτηση θελω να κανω.Βοηθηστε με ρε παιδια

Edit by mod: Μετέτρεψα το post σου σε νέο θέμα, ότι θέλεις μπορείς να το ρωτάς εδώ.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπερα σας.Θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε σε καποια θεματα.Εχω χαλασει μεχρι τωρα 4 δεντρα απο feminised σπορους.
Να αρχισω με το φως.Κ τα 4 τα αρχισα ΜΗ για αρχη κ το γυρισα σε HPS αλλα HQI της osram.Το δενδρο μεγαλωσε κατα πολυ περισσοτερο απο τις προδιαγραφες του 1ον αυτο,2ον λογω οικ/κων δεν ειχα Νατριου γ άνθηση.

Τελικα βρηκα κ οντως με το π πηρε φως σε 2 μερες αρχισε να ανθιζει.Το θεμα ειναι πως ακουσα ενα φιλο π μ ειπε να βαλω μεγαλυτερη γλαστρα κ το εκανα ο μλκς.Αρχικα εδειχνε πως η μεταφορα πετυχε.ΟΜΩΣ,η ανθιση σταματησε κ δεν αναπτυσοταν οι παπαδες,παραλληλα εκανα κ ενα αλλο λαθος,το οποιο εμαθα εκ των υστερων.

Συνεχιζα να δινω λιπασμα ανθ/ριας κ συγκεκριμενα της GEMMA 5-10-42+4 MgO,της αναπτυξης ηταν το 30-10-10.
Μικρες ποσοτητες πανω στο αλλα κ διαλ/νο κ ψεκασμα.Ειναι αληθεια πως έπρεπε να σταματησω το λιπασμα αφου εβαλα Νατριου?

Λετε τη ζημια να την εκανε η μεταμφυτευση?Ή κ τα 2?.Αφου εβλεπα πως δεν συνεχιζε η ανθηση εκανα υπερβολη με λιπασμα κ εκει ηταν π καηκε,αλλα παρ ολα αυτα συνεχιζε σε μερικα σημεια να δειχνει πως το δεντρο προσπαθουσε.Αποφασισα το ξεπλυμα.Πολλα λιτρα κ παντα βροχινο νερο.Τιποτα κ παλι κ κουραστηκα κ το εκοψα.

Παει αυτο.Τωρα εβαλα ενα νεο.Ειμαι στη 12 μερα κ αποφασισα γ λογους οικ/μιας να βαλω LED.Απολυμανα το δωματιο ,φασινα κ DRAKER για χωρους διοτι το αλλο ειχε κολλησει κ ακαρεα κ παλι λογω χρηματων εκανα ενα δικο μ εντομ/νο αλλα μαλλον παραηταν δυνατο.Εκαψε τα ακαρεα αλλα ρημαξε κ τα τελευταια υγειη κλωναρια.

Επανερχομαι.Τα LED π πηρα ειναι BULB 6200K k 1 6400.Εχω λοιπον 2 των 40w k μια των 50w.Ερωτ.ειναι καταλληλες οι BULB τυπου?
Επίσης καθε μερα το εχω στο φως της μερας κ πραγματικα δειχνει πολυ καλα.Ειναι στα 8-9εκ,δλδ βλασταρι ακομη.

Το βραδυ βαζω την 50αρα κ το προσωρινα μεσα σ ενα επιπλακι οπου εχω βαλει αλουμινοχαρτο μιας κ δε με παιρνει με τπτ για ανακλα/ρες.
Τωρα ,γ να μη μακρυγορω,θα ηθελα αν μπορειτε να κανετε ενα ρεζουμε απο αυτα π εγραψα κ να μ πειτε αν της GEMMA ειναι οκ,2ον τι να προσέξω,τι να αποφυγω κ πως να συνεχισω.Αν τα LED π εχω ειναι οκ?

Τι μεγεθος γλαστρα να δουλεψω αφου κανω τη 1η μεταμφυτ/ση,διοτι τωρα το εχω σε μια των 3-4 λιτρων μεχρι να παρει τα πανω του,κ τι να προσεξω κατα τη μεφορα.Ευχαριστω για το χρονο σας κ περιμενω νεα σας.  NLFanatic-σ ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση

Edit by mod: 'Εσπασα το post σου σε παραγράφους γιατί ήταν πραγματικά αδύνατον να διαβαστεί, διάβασε τους όρους χρήσης του Forum αλλά και ένα οδηγό σχετικά με τα ευανάγνωστα κείμενα, αν συνεχίζεις να τα γράφεις μονοκοπανιά δεν θα παίρνεις απαντήσεις γιατί κανείς δεν θα κάτσει να το διαβάσει!
Απάντηση
(08-05-2019, 03:23 AM)NLfanatic Έγραψε: με την HPS κάνεις ανθοφορία, που κολλάει η νατρίου; Άσχετο εντελώς!

HPS = High Pressure Sodium . Sodium = Νάτριο.
in girum imus nocte et consumimur igni
Απάντηση
Καλή αρχή φίλε 
Όπως στα έγραψαν παραπάνω τς παιδιά. 
Αυτά τα λιπάσματα είναι δυνατά κ τσουρουφλίζει φυτά στο λεπτό. Πρέπει να πάθεις για να μάθεις αστα ολόκληρες μηλιές είχα κάψει με δαύτα 
1 γρ στο λίτρο είναι η αναλογία για αυτά τα κρυσταλικα λιπάσματα. Ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό. Και όχι κάθε πότισμα με λιπαζμα, πότισμα με λιπάσματα μια την εβδομάδα ή στις 15 μέρες 
Κάνουν δουλειά αυτά λιπάσματα πολύ καλή αλλά θέλουν προσοχή μεγάλη
Riders On The Storm

Απάντηση
(08-05-2019, 03:23 AM)NLfanatic Έγραψε: Βασικά είναι όλα λάθος! Το λίπασμα είναι πάρα πολύ δυνατό και οι δοσολογίες πρέπει να είναι 1-2ml/L το μέγιστο, διαφορετικά θα το κάψεις!
Με τις λάμπες γιατί σκάλωσες; Με την MH κάνεις ανάπτυξη και με την HPS κάνεις ανθοφορία, που κολλάει η νατρίου; Άσχετο εντελώς!

Τώρα για τα LED δεν μας αναφέρεις τίποτα, μήπως τα Watt που γράφεις είναι η αντιστοιχία σε λαμπτήρα πυρακτώσεως;
Μας ενδιαφέρει η πραγματική κατανάλωση της λάμπας και όχι το πόσα Watt είναι σε αντιστοιχία.

Το πόσο θα μεγαλώσει, εξαρτάται από εσένα καθαρά. Το φυτό στην ανάπτυξη πρέπει να γεμίσει το 1/3 (ίσως και τα 2/5) της τέντας καθώς κατά την άνθιση συνεχίζει να μεγαλώνει, αν δέσεις κλαδιά και εφαρμόσεις LST θα μπορέσεις να το κρατήσεις σε διαχειρίσιμο ύψος.

Αν το αφήσεις πολύ καιρό σε ανάπτυξη και γεμίσει την τέντα πριν το γυρίσεις σε ανθοφορία, τότε λογικό να έχεις πρόβλημα.

Τώρα για το υπόστρωμα, πρέπει να ρίξεις λίγο βάρος στην ποιότητα του. Μπορείς είτε να πας σε BioBizz (ακριβά αλλά ποιοτικά) είτε σε κάτι μη-επώνυμο αλλά να είναι λίγο σόι, αν δεις ότι δεν έχει καρτέλα με χημικές αναλύσεις ως προς την σύσταση του, το αποφεύγεις! Κατά προτίμηση ξεκίνα με κάποιο χώμα για σπορόφυτα και όχι με δυνατό χώμα γιατί θα το κάψεις πριν καν προλάβει να μεγαλώσει!

Για γλάστρες όλα εξαρτώνται από το πόσο καιρό θα το έχεις σε ανάπτυξη, αν έχεις έναν χώρο 0.60Χ0.60 και σκοπεύεις να βάλεις 1 φυτό μέσα, μπορείς να το ξεκινήσεις σε μικρό γλαστράκι 1L, να το κάνεις μεταφύτευση σε 10λιτρη και μετά μεταφύτευση σε 18L με 1.5 μήνα ανάπτυξη ώστε να γεμίσει η τέντα αφού το γυρίσεις σε ανθοφορία.

Αυτά τα λίγα, πρέπει να αναλύσεις τον χώρο & εξοπλισμό σου (εξαερισμός? υγραντήρας? θερμοκρασίες χώρου?) για να έχουμε καλύτερη εικόνα και να σου δώσουμε και τις ανάλογες απαντήσεις.

Υ.Γ: Μην τα γράφεις μονοκοπανιά, κουράζουν και δεν διαβάζονται με τίποτα! Γράφε με παραγράφους για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο και να μην κουράζει τον αναγνώστη πριν καν αρχίσει το διάβασμα!
NL καλησπερα.Να σαι καλα π ησουν αυστηρος κ ετσι θα προσπαθησω να σου τα αναλυσω ενα-ενα.

Να αρχισω απο την ερωτηση π εκανες γ το πως σκαω τα σπορια.Τα βαζω σε ταπερακι μεσα βαμβακι με λιγο νερο κ τα βγαζω εξω στο παραθυρο οπου εχει σκια αλλα καλη θερμοκρασια.Σ αυτο εχουν πετυχει ολα ως τωρα.Μετα σε χωμα Universale της Agricult.

Οι προδ/φες του ειναι μειγμα Τυρφης γ ολα τα φυτα με Hummus.Και αναλυτικα,Τυρφη Βαλτικης 30%,Τυρφη Ξανθιά 30%,Τυρφ Μαυρη 20%,(τυρφη κοκκινομάλλα(πλακιτσα κανω,ετσι?) ,Hummus οργ.20%,Ph(H2O)5,5-6,5 κ Υγρασία 40-60%.

Για τα λιπασματα θα χαμηλωσω κατα πολυ κ θα αργησω να αρχισω χρηση.Εχουν επανω δοσ/γιες,αλλα θα πεσω 3 φορες κατω.

Τωρα γ τις λαμπες.Η HPS ειναι HQI-T Neutral White 400W,19000Lm,θερμοκρασια χρώματος 5500Κ,Ra92,φως ημέρας.Να σου πω πως εδωσε πολυ γρηγορη αναπτυξη απο την ΜΗ της Diolamp 400w η οποια δινει 36000Lm αλλα εχει θερμ/σια χρωματος 4100Κ και Ra70.Συμπερασμα(δικο μου)πως μαλλον δεν ειναι ακριβως αυτο π χρειαζομαι γ αν/ξη,ουτε η ουτε η αλλη.

Αν βρω φραγκα θα παρω μια καθαρα GROW 6400K κ θα γινει σωστα.Παρ ολα αυτα η Osram αποδιδει.Ηδωμεν για τουτο λοιπον.
Τωρα γ την Sodium(νατριου),εχω τη Philips SON-T PIA Plus Master.ειδα τα τεχν.χαρ/κα της και ειναι ιδανικη,οπως σου ειχα γραψει πως οταν την εβαλα ,το δεντρο αρχισε αμεσως να ανθύζει αλλα δεν συνεχισε.Αυτο συνεβει μαλλον επειδη ειχα αργησει πλεον πολυ.Βαλε κ τη μεταμφ/ση π εκανα κ σιγουρα εκει εγινε ζημια.

Απο χώρο εχω μπολικο.Ενα δωματιο 20τμ καθαρο κ απολυμασμενο.Τωρα το σε μια γλαστρα των 3 λιτ κ εχω ακομη για μεταμφ/ση 20λιτ.Απο εξαερισμο,δεν εχω συστημα απο αυτα π παιζουν.Βασικα δεν εχω ιδεα πως κ τι.Φιλτρα ανθρακα,σωληνες σπιραλ κλπ ειμαι ασχετος.Κανω κατι πιο απλο.Αφηνω ανοιχτη τη πορτα κ εκμεταλευομαι το ρευμα του καθαρου αερα π ερχεται απο αλλο δωματιο.Μενω σε μονοκατοικια,αλλα ειμαι κ ανεργος εδω κ 3,5 χρονια.Δουλεια απο δω κ απο κει.Γι αυτο κ τα θεματα με τα φραγκα.

Για υγραντηρα επισης ΜΗΔΕΝ.Κρεμαω βρεγμενες πετσετες για να γινεται κατιτης.Δεν χρησιμοποιω ΜΠΟΞ ή τεντα.Εχω μονταρει σε κουτι το μετασχ/στη,τον εβαλα σε ενα επανω ντουλαπι περιπου 2,5μ κ εφτιαξα ενα τετραγωνο πλαισιο το οποιο εντυσα με αλουμινοχ.Η θερμ/σια στο δωματιο με τερμα ηλιο φτανει μεχρι 24 C το πολυ.

Τελειωνω με τις LED π έβαλα τωρα.Προς το παρον μεσα σ ενα ορθιο επιπλο ντυμενο εσωτερικα με αλουμ, πλατους 35εκ,βαθος 40εκ κ υψος 1,60μ,ανοιξα μια τρυπα απο πανω κ με ντουι πορσελανης εχω βαλει μια LED bulb 4600Lm,6200K,50W k μια cfl με το σκεπτικο να εχω κ λιγο ζεστο φως , Philips 18w,1100Lm,2700K.

Το φυτο ειναι τωρα στη 14μερα ειναι 10εκ κ δειχνει υγειεστατο.Καθε πρωι βγαινει στη βεραντα κ ολη μερα παιρνει ηλιο για περιπου 8ωρες,εκειι ειναι που γινεται καταπρασινο κ κορδωνεται κ αναπτυσεται φανερα στα φυλλαρακια του.Μετα μαζεμα μεσα,το αφηνω χωρις φως γ 3-4 ωρες για κρυωσει κ το χωμα του κ στη συνεχεια νερακι βροχινο πεντακαθαρο,μετρημενο Ph 6-7 κ μετα για ολο το βραδυ οι 2 LED π ανεφερα.

εδω τελος.Απο τα 20εκ κ μετα παντα αρχιζουν τα προβληματα.Ελπιζω να εχεις εικονα τωρα κ να με βοηθησεις.Πεσμου τα λαθη μου,τι να αλλαξω κ ο,τι αλλο νομιζεις.Εγω θα συνεχισω να διαβαζω νεα απο το forum κ ο θεος βοηθος.Τα σπορια ειναι femin,αυτο ειναι π σημαινει αυτοματα?Καλο βραδυ να χεις NL ,πηγε 4 30 κ αυριο εχω εγερτηριο.Ευχαρηστω.
Απάντηση
Ουαου,πολλες πληροφορίες
Μονο για το λιπασμα να πω ειναι ανθοφορίας αυτό
Καλά και τα κρυσταλικα αλλα θες ζυγαριά ηλεκτρονικη και αραιωση και ξανα αραιωση για να ξέρεις που πηγαίνεις

Α,γράψε λάθος,έχεις και ανάπτυξης
Τέλος πάντων,με 20_20_20 που ξέρω, ενα γραμμαριο στο 4κιλο ειναι αντιστοιχο με την κατωτερη δοση που εχουν λιπάσματα απο γρουσοπ
Μια τσιμπια ειναι 1 γρ
Μια γερη τσιμπια ειναι 2γρ
Αν δεν έχεις ζυγαριά
...
Γρουσοπ=γκροουσοπ
Απάντηση
(08-05-2019, 03:15 PM)Tsipos Έγραψε: Καλή αρχή φίλε 
Όπως στα έγραψαν παραπάνω τς παιδιά. 
Αυτά τα λιπάσματα είναι δυνατά κ τσουρουφλίζει φυτά στο λεπτό. Πρέπει να πάθεις για να μάθεις αστα ολόκληρες μηλιές είχα κάψει με δαύτα 
1 γρ στο λίτρο είναι η αναλογία για αυτά τα κρυσταλικα λιπάσματα. Ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό. Και όχι κάθε πότισμα με λιπαζμα, πότισμα με λιπάσματα μια την εβδομάδα ή στις 15 μέρες 
Κάνουν δουλειά αυτά λιπάσματα πολύ καλή αλλά θέλουν προσοχή μεγάλη

Να σαι ρε αδερφε,μακαρι να μπορεσω να βγαλω ενα καλο δεντρακι αυτη τη φορα.Σιχαθικα να θελω να πιω ενα τσιγαρο κ να πινω απο τη μαυρη κ να ειμαι οπως να ναι.Κ οντως αυτα τα λιπασματα ειναι πολυ δυνατα.Αλλα να σου πω τοσο οσο λες εριχνα,απλα παντα σε καποια φαση κατι στραβωνε κ δε μπορουσα να καταλαβω τι ηταν κ εκανα τη λαθος κινηση.

(08-06-2019, 10:32 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ουαου,πολλες πληροφορίες
Μονο για το λιπασμα να πω ειναι ανθοφορίας αυτό
Καλά και τα κρυσταλικα αλλα θες ζυγαριά ηλεκτρονικη και αραιωση και ξανα αραιωση για να ξέρεις που πηγαίνεις

Α,γράψε λάθος,έχεις και ανάπτυξης
Τέλος πάντων,με 20_20_20 που ξέρω, ενα γραμμαριο στο 4κιλο ειναι αντιστοιχο με την κατωτερη δοση που εχουν λιπάσματα απο γρουσοπ
Μια τσιμπια ειναι 1 γρ
Μια γερη τσιμπια ειναι 2γρ
Αν δεν έχεις ζυγαριά
...
Γρουσοπ=γκροουσοπ

Σ ευχαριστω φιλε,θα περιμενω απαντησεις απο NL κ βλεπουμε.Ειμαι κ ταπα κ ανεργος.Αστα,μη  μου κοψουν κ το ρευμα κ τον πιω κανονικα
Απάντηση
Το βροχινο νερό που το βρίσκεις δεν καταλαβαίνω
Απάντηση
24 βαθμοι νταλα μεσημέρι?
Απάντηση
(08-07-2019, 09:33 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Το βροχινο νερό που το βρίσκεις δεν καταλαβαίνω
Καλημερα Αλαφρ! Το βροχινο νερακι .το βρισκω απο κει π ερχεται.Δηλαδηςςς αζ ουμε να ξηγησω.Εκμεταλλεύομαι τα μπουρίνια της της τοποθεσιας μ κ εχω σταθερα 3 συλλεκτες σε μερος π εχω τσεκαρει στην αυλη μου,κ πεφτει σε ποσοτητα  κ οχι σε σταγονες(οσο μεγαλες κ αν ειναι,δεν παυουν να ειναι σταγονες,ετσι?)καθαριζω τακτικα τους συλλεκτες γ να μη πιανουν πρασιναδα στο πατο κ ετσι αυτη τη στιγμη εχω ακριβως 98λτ 5καθαρο βροχινο νερο 20 ημερων.Σε σκοτινο μερος σε μπουκαλια του 1,5λτ.ΤΖΕΤΤΤΤΤΤ

(08-07-2019, 05:51 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: 24 βαθμοι νταλα μεσημέρι?
ολο το βραδυ ανοιχτα μπαλκονοπορτες κ η τοποθεσια μου ειναι τετοια π σχεδον παντα το βραδυ τετοια εποχη εχει ως κ ψυχρο αερακι.Αφου ξημερωσει κλεινω τα παντα κ εχω απολυτο σκοταδι.  πλακα κ απο πανω κεραμιδι.Οποτε το δωματιο δε γινεται φουρνακι.Τυχερος το ξερω ρε αδερφε.Εσεις τα τσακαλια με τα υπερ αυτα θα κανατε το βαπορι απ τη περσια να μοιαζει με φουσκωτο πισινας.
Βοηθηστε κ να θυμαστε οτι τα J.R. Terrier δε ξεχνανε, ουτε το κακο κ ποσο μάλλον το καλό π τους κανουν.Σακουλα πιστευω,ετσι?

(08-08-2019, 03:13 PM)SpottyTerrier Έγραψε:
(08-07-2019, 09:33 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Το βροχινο νερό που το βρίσκεις δεν καταλαβαίνω
Καλημερα Αλαφρ! Το βροχινο νερακι .το βρισκω απο κει π ερχεται.Δηλαδηςςς αζ ουμε να ξηγησω.Εκμεταλλεύομαι τα μπουρίνια της της τοποθεσιας μ κ εχω σταθερα 3 συλλεκτες σε μερος π εχω τσεκαρει στην αυλη μου,κ πεφτει σε ποσοτητα  κ οχι σε σταγονες(οσο μεγαλες κ αν ειναι,δεν παυουν να ειναι σταγονες,ετσι?)καθαριζω τακτικα τους συλλεκτες γ να μη πιανουν πρασιναδα στο πατο κ ετσι αυτη τη στιγμη εχω ακριβως 98λτ 5καθαρο βροχινο νερο 20 ημερων.Σε σκοτινο μερος σε μπουκαλια του 1,5λτ.ΤΖΕΤΤΤΤΤΤ

ολο το βραδυ ανοιχτα μπαλκονοπορτες κ η τοποθεσια μου ειναι τετοια π σχεδον παντα το βραδυ τετοια εποχη εχει ως κ ψυχρο αερακι.Αφου ξημερωσει κλεινω τα παντα κ εχω απολυτο σκοταδι.  πλακα κ απο πανω κεραμιδι.Οποτε το δωματιο δε γινεται φουρνακι.Τυχερος το ξερω ρε αδερφε.Εσεις τα τσακαλια με τα υπερ αυτα θα κανατε το βαπορι απ τη περσια να μοιαζει με φουσκωτο πισινας.
Βοηθηστε κ να θυμαστε οτι τα J.R. Terrier δε ξεχνανε, ουτε το κακο κ ποσο μάλλον το καλό π τους κανουν.Σακουλα πιστευω,ετσι?
Να με συγχωρεις αδερφε.Το νερακι ηταν για το NL.

(08-07-2019, 02:27 PM)NLfanatic Έγραψε: Ώπα, από που μαζεύεις βρόχινο νερό;
Καλημερα NL. Το βροχινο νερακι .το βρισκω απο κει π ερχεται.Δηλαδηςςς αζ ουμε να ξηγησω.Εκμεταλλεύομαι τα μπουρίνια της της τοποθεσιας μ κ εχω σταθερα 3 συλλεκτες σε μερος π εχω τσεκαρει στην αυλη μου,κ πεφτει σε ποσοτητα  κ οχι σε σταγονες(οσο μεγαλες κ αν ειναι,δεν παυουν να ειναι σταγονες,ετσι?)καθαριζω τακτικα τους συλλεκτες γ να μη πιανουν πρασιναδα στο πατο κ ετσι αυτη τη στιγμη εχω ακριβως 98λτ 5καθαρο βροχινο νερο 20 ημερων.Σε σκοτινο μερος σε μπουκαλια του 1,5λτ.ΤΖΕΤΤΤΤΤΤ
Βρες λιγο χρονο ρε αδερφε μ,κ πεσμου αν τα υπολοιπα π σου έγραψα ειναι οκ,αν ναι,αν οχι,που κ γτ κλπ. Να σαι καλα.
Το ειπα κ στον Αλαφροίσκιωτο.Τα J.R. Terrier  δε ξεχνανε
Απάντηση
Πολύ καλό αυτο με το νερό τις βροχής θεωρείτε απεσταγμένο παλιά το μάζευα και το έβαζα στην μπαταρία σαν ηλεκτρολύτη, υποτίθεται όταν το μαζεύεις με κομμάτια νάιλον δεν έχει άλατα. Θεωρίες δηλ. Ισως να ξέρεις εσυ καλυτερα και να μας πεις.
Για τα κρυσταλικα η πρωτοπόρος σε αυτά είναι η εβραϊκή Χάιφα αυτοί έχουν κάνει την έρημο κήπο τις  Εδέμ με αυτά καλλιεργούν στην έρημο ντομάτα. Αλλά πως κάθε ντομάτα έχει τον σταλακτη μπεκακι και τρέχει το κρυσταλικο λιπαζμα σε αναλογία 1γρ στο λίτρο, αυτο τωρα τι κάνει. Καταρχήν θα ρίξει το πεχα προς τα κάτω 1 μονάδα στο νερο. Στο έδαφος που είναι η ντομάτα και  η άμμος από την έρημο δεν είναι τόσο εύκολο να κατεβάσει το πεχα στον χρόνο που ολοκληρώνεται η καλλιεργια, με τα χρόνια ομωσ ναι καταστρέφουν το έδαφος. Και οι ντομάτες είναι πλαστικές εγώ ετσι τις λεω διότι είναι ταϊσμένα μα παράγωγα πετρελαίου 
Στην γλάστρα η μηχανική σύσταση των περισσότερων χωμάτων είναι τύρφη χωρίς μεγάλα ποσοστά αργυλου, ύλης, κλπ ορυκτά δηλαδή στην γλάστρα έχουμε 60-70 %ή και παραπάνω οργανική ύλη στο καλυτερο έδαφος στην γη δεν έχω δει σε αναλησεις να ξεπερνάει το 5 %
Μάλιστα στην Ολλανδία που μεταχειρίζονται αυτά στα θερμοκήπια δεν έχουν φυτεμένα φυτά σε γλάστρες υδροπονια είναι,και τα φυτά μπορεί απλά να στηρίζουν τις ρίζες με ουδέτερα υλικά όπως  πετροβαμβακα 
Όποτε θα σου πρότεινα να βρεις ένα πιο υγιεινό τρόπο λίπανσης των φυτών σου και αυτά να τα έχεις για σώσεις κανα ξεχασμένο φυτακι από πείνα η να ξεσξαλωσεις ή αν θες μπορείς να καις αγριόχορτα
Όπως κ να έχει θα το βρεις το κόλπο λίγο υπομονή θέλει κ θα έχεις το δικό σου να γουστάρεις
Riders On The Storm

Απάντηση
Βάλε καμία φωτο
Τα λιπάσματα στην έκαναν σίγουρα και θα στην ξανακανουν
Κανένα μικρό μπουκαλάκι οργανικο λίπασμα δεν γίνεται?
Το μικρο το biobloom ,3,5€ το ειχα πάρει,θα σε έβγαζε,αντε να συμπληρωνες λιγους κοκκους απο τα άλλα
Ετσι κι αλλιώς αυτα που έχεις δεν φαίνεται να εχουν αρκετό φώσφορο

Τσιπος,είσαι ψαγμένο άτομο

Και αυτες τις bulb βγαλε
Απάντηση
Ναι σίγουρα μια ίσων καμία 
Θα βοηθούσαν όλες οι φωτο 
Την αγάπη μου φίλε terrie and my respect για την ράτσα του σκύλο, αξιοσέβαστος συνεργάτης φίλος κλπ.Φίλε μου με τις βρωμοκαρυδιες πραγματικά κ εγώ τωρα τις αντιπαθώ αλλά σίγουρα κάτι καλό θα έχουν μπορούμε να τις παρατηρήσουμε κ ισως κάτι να οφείλουν στην ανθρωπότητα. Ψάχνω το καλυτερο για την υγεία του εαυτού μου φίλε μου αλαφροις.... θελεις το κάνουμε Λατινικά  alafrois.πως  το βλέπεις; Και εσυ όμως φιλε ψάχνεις το καλυτερα όπως κ ο κάθε ένας μας φαντάζομαι  τωρα πως ψάχνει το καλυτερο. Διότι ποιος δεν θέλει να περνάει καλά και γιατί όχι εγω και εσυ και όλλοι μας το αποφασίζουμε, αδικίες πάντα θα υπάρχουν όσο εμείς τις επιτρέπουμε αγαπητέ μου 
Φίλε μου τεριέ εδώ θα είμαστε 
Χαλαρα
Riders On The Storm

Απάντηση
Anais anais μου θυμίζει
Ε,δεν ντιντεψαμε ακόμη...
..
Άντε Τερη και με μία καλή δουλειά
Συγγραφέας μην γίνεις,δεν το έχεις βρε συ
Απάντηση
(08-08-2019, 03:13 PM)SpottyTerrier Έγραψε:

(08-08-2019, 03:13 PM)SpottyTerrier Έγραψε: Καλημερα Αλαφρ! Το βροχινο νερακι .το βρισκω απο κει π ερχεται.Δηλαδηςςς αζ ουμε να ξηγησω.Εκμεταλλεύομαι τα μπουρίνια της της τοποθεσιας μ κ εχω σταθερα 3 συλλεκτες σε μερος π εχω τσεκαρει στην αυλη μου,κ πεφτει σε ποσοτητα  κ οχι σε σταγονες(οσο μεγαλες κ αν ειναι,δεν παυουν να ειναι σταγονες,ετσι?)καθαριζω τακτικα τους συλλεκτες γ να μη πιανουν πρασιναδα στο πατο κ ετσι αυτη τη στιγμη εχω ακριβως 98λτ 5καθαρο βροχινο νερο 20 ημερων.Σε σκοτινο μερος σε μπουκαλια του 1,5λτ.ΤΖΕΤΤΤΤΤΤ

Να με συγχωρεις αδερφε.Το νερακι ηταν για το NL.

(08-07-2019, 02:27 PM)NLfanatic Έγραψε: Ώπα, από που μαζεύεις βρόχινο νερό;
Καλημερα NL. Το βροχινο νερακι .το βρισκω απο κει π ερχεται.Δηλαδηςςς αζ ουμε να ξηγησω.Εκμεταλλεύομαι τα μπουρίνια της της τοποθεσιας μ κ εχω σταθερα 3 συλλεκτες σε μερος π εχω τσεκαρει στην αυλη μου,κ πεφτει σε ποσοτητα  κ οχι σε σταγονες(οσο μεγαλες κ αν ειναι,δεν παυουν να ειναι σταγονες,ετσι?)καθαριζω τακτικα τους συλλεκτες γ να μη πιανουν πρασιναδα στο πατο κ ετσι αυτη τη στιγμη εχω ακριβως 98λτ 5καθαρο βροχινο νερο 20 ημερων.Σε σκοτινο μερος σε μπουκαλια του 1,5λτ.ΤΖΕΤΤΤΤΤΤ
Βρες λιγο χρονο ρε αδερφε μ,κ πεσμου αν τα υπολοιπα π σου έγραψα ειναι οκ,αν ναι,αν οχι,που κ γτ κλπ. Να σαι καλα.
Το ειπα κ στον Αλαφροίσκιωτο.Τα J.R. Terrier  δε ξεχνανε
Πριν ακομα ασχοληθω με την καλλιεργεια ηξερα οτι το νερο τησ βροχησ ειναι το καλυτερο
Οταν γραφτηκα στο φορουμ καπου διαβασα και μου φενεται οταν βαζουμε τα σπορια για να σκασουνε η κοντα σε εκεινο το σταδιο(δεν παιρνω ορκο σε πιο νημα το διαβασα αλλα το διαβασα) οτι δεν κανει το νερο τησ βροχησ
Αυτοσ που το ανεφερε δεν εγραψε τουσ λογουσ  
Εγω μαζευω νερο απο φιλτρο Α.Ω
Με ειπαν εδω στο φορουμ οτι πρεπει να το οξυγωνωνω
Λογικα το ιδιο ισχυει και για σενα αφου αποθηκευεισ
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)