Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γλαστρακι στο μπαλκονι
Καλησπερα παίδια αλλος ενας καινούργιος εδω... Εχω μπει σε πολλα site που λεει ο κάθε ενας τα δικα του 2 χρόνια τωρα και ειναι το μονο που με τράβηξε να γραφτω, ελπιζω να αξίζει... Καταρχάς εβαλα πριν αρκετούς μήνες ενα σπόρο που ειχα(οτι ναναι) χωρίς λιπασματα, χωρίς τιποτα μονο νερο... Κ για κάποιον λογο μου έβγαλε μονο αυτο [Εικόνα: m5BHLaRm.jpg]  Confused Tongue Huh  ημουν σιγουρος οτι επρεπε να το κόψω γτ εκτός απ το οτι πιστευω οτι ηταν η ωρα του ειχε αρχίσει να βγαζει κ σπορια.. 
Το θεμα μου είναι οτι ξεκινησα να βαλω αλλο ενα, ομως αυτη την φορα εβαλα αυτο, [Εικόνα: XZR95imm.jpg] Autoseeds Girl Scout Cookies(name) 
Και θελω να το παμε βήμα βήμα αν μπορει κάποιος να μ λεει.. (Ευχαριστω)
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπερα, να σε παρει απο το χερακι οποιος εχει ορεξη (αλλα δεν ειναι αυτη η δουλεια του φορουμ) , αλλα διαβασε μονος σου κυριως. Υπαρχουν ΟΛΑ σε αρθρα γινεται χαμος στη κοινοτητα. Ψαξου διαβασε και μετα ρωτα ο,τι δε καταλαβαινεις.

Οσων αφορα το πρωτο σου λουλουδι, τι εννοεις για καποιον λογο σου εβγαλε μονο τοσο; Αμα δε του δωσεις λιπανσεις στην ανθοφορια και σωστο φωτισμο (η οσο το δυνατον περισσοτερες ωρες ηλιο, αναλογως πως καλλιεργεις)  δε προκειται να φουσκωσει το ανθος με σκετο νερο

Ειναι μια απο τις βασικοτερες αρχες στη καλλιεργεια. Δινουμε φαγητο στο φυτο μεσω λιπανσεων. Μετα απο κει και περα ακολουθεις προγραμα λιπανσης αγοραζοντας κατ αρχας μια σειρα (πχ biobizz )

Επεισης, δωσε ολες  τις πληροφοριες του χωρου σου (λαμπες - τεντες - λιτρα γλαστρας και ολα τα συναφη)  ωστε να παρεις και τις αναλογες απαντησεις.

Καλη σου τυχη, και η κοινοτητα ελπιζει να αξιζεις ομως, οχι μονο εσυ για μας... Wink
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Λάμπες δεν θα χρησιμοποιείσω, οτι κανω με τον ήλιο το χτυπάει αρκετά στο σημείο που θα το βαλω σε μια γωνία σε μικρο μπαλκονι κ η τέντα ειναι αρκετα ψηλά... Συγνωμη, αυτο που ηθελα να πω με το να το παμε βήμα βήμα, ειναι για τα λιπασματα, δεν ξερω κ δεν εχω καταλάβει τιποτα απο όσα εχω διαβάσει... Κ απο οτι εχω καταλάβει ειναι πολυ βασικό αν το εχεις το δεντράκι εξω με ήλιο.. Και η γλάστρα που θα τι βαλω είναι αυτη [Εικόνα: oO7nyE5m.jpg] και ευχαριστω που απαντησες..
Απάντηση
(08-04-2019, 11:34 PM)Σκαλωμα Έγραψε: Λάμπες δεν θα χρησιμοποιείσω, οτι κανω με τον ήλιο το χτυπάει αρκετά στο σημείο που θα το βαλω σε μια γωνία σε μικρο μπαλκονι κ η τέντα ειναι αρκετα ψηλά... Συγνωμη, αυτο που ηθελα να πω με το να το παμε βήμα βήμα, ειναι για τα λιπασματα, δεν ξερω κ δεν εχω καταλάβει τιποτα απο όσα εχω διαβάσει... Κ απο οτι εχω καταλάβει ειναι πολυ βασικό αν το εχεις το δεντράκι εξω με ήλιο.. Και η γλάστρα που θα τι βαλω είναι αυτη [Εικόνα: oO7nyE5m.jpg] και ευχαριστω που απαντησες..
Λοιπον φιλαρακι 

Χωρις λιπασματα κτλπ μην περιμενεις τπτ
Επισης και γω καινουριος ειμαι αλλα αν κατσεις και ψαξεις εδω στο φορουμ εχει αρκετες σημαντικες πληροφοριες για καποιον αρχαριο
Και γω ψαχτικα λιγο με βοηθησαν και λιγο τα παιδια εδω και μπορω να πω πως το πρωτο μου grow παει πολυ καλα ως τωρα (και γω εξω βεραντα το εχω)

Ας τα παρουμε απο την αρχη 
Δεν θα χρησιμοποιησεις καποιο λιπασμα απο την αρχη γιατι μπορει να καψει το φυτο σου καθως θα ειναι ακομα μικρο
Εγω αυτο που εκανα ειναι να παρω ενα ριζοτονικο της biobizz το λινκ σε περιπτωση που ενδιαφερεσε   https://www.growmarket.gr/threptika-dial...5ml-detail    δεν ειναι ακριβο και κανει καλα αποτελεσματα
Τωρσ για τα λιπασματα εγω πηρα την τριπλετα της biobizz https://astirgrows.com/el/biobizz-try-pa...250ml-1482   και με αυτο δεν εχω παραπονο κανει καλη δουλεια αρκει να χρησιμοποιεις σωστες δοσολογιες 
Επισης πριν αρχισεις πρεπει να παρεις ενα καλο χωμα που να εχει περλιτη μεσα  ψαξε εδω στο φορουμ θα βρεις πολλα και διαφορα απο τα παιδια
Τελος δες το τελικο υψος που θα εχει το φυτο σου και επελεξε μια ιδανικη γλαστρα συμφωνα με αυτο
(παιδια αν εχω πει κατι λαθος διωρθωστε με)
Απάντηση
(08-05-2019, 01:06 AM)NLfanatic Έγραψε: Φίλτατε με τόσο λίγο ήλιο μην ξεκινάς τίποτα, κρίμα τα λεφτά που θα πετάξεις για το σπόρι!
Η κάνναβη θέλει ΠΟΛΥ φως και για ΠΟΛΛΕΣ ώρες, η αντηλιά που έχεις στο μπαλκόνι σου δεν φτάνει ούτε για την πρώτη εβδομάδα ανάπτυξης.

Για εμένα τζάμπα θα πετάξεις λεφτά σε σπόρια, μην ξεκινάς τίποτα. Είτε βρες ένα σημείο που να το λούζει ο ήλιος για τουλάχιστον 15 ώρες είτε φτιάξε έναν εσωτερικό χώρο καλλιέργειας, πραγματικά τα λεφτά που θα δώσεις για το σπόρι θα πάρεις περισσότερο έτοιμο φου και χωρίς κόπο.

Ακόμα και να σηκώσεις την τέντα, θα καρφωθείς στους γείτονες. Αν δεν δέχεται τουλάχιστον 14-15 ώρες φως για ανάπτυξη, δεν αξίζει.
Όσο και να το παλέψεις, τέτοια φυτάκια θα βγάζεις μέχρι να καταλάβεις ότι η κάνναβη έχει έρωτα με τον ήλιο!

Χώρια που το έσκασες τώρα που τελείωσε σχεδόν το καλοκαίρι, ούτε καν θα προλάβει να αναπτυχθεί μέχρι να ανθίσει.

Μια που το ξεκίνησα θα το συνεχίσω κ ότο γίνει... Όσο για την εποχή ρωτησα απο εκει που το πηρα το σπορι κ μου ειπαν δεν υπαρχει προβλημα ευχαριστω παντος

(08-05-2019, 01:20 AM)Maximianos Έγραψε:
(08-04-2019, 11:34 PM)Σκαλωμα Έγραψε: Λάμπες δεν θα χρησιμοποιείσω, οτι κανω με τον ήλιο το χτυπάει αρκετά στο σημείο που θα το βαλω σε μια γωνία σε μικρο μπαλκονι κ η τέντα ειναι αρκετα ψηλά... Συγνωμη, αυτο που ηθελα να πω με το να το παμε βήμα βήμα, ειναι για τα λιπασματα, δεν ξερω κ δεν εχω καταλάβει τιποτα απο όσα εχω διαβάσει... Κ απο οτι εχω καταλάβει ειναι πολυ βασικό αν το εχεις το δεντράκι εξω με ήλιο.. Και η γλάστρα που θα τι βαλω είναι αυτη [Εικόνα: oO7nyE5m.jpg] και ευχαριστω που απαντησες..
Λοιπον φιλαρακι 

Χωρις λιπασματα κτλπ μην περιμενεις τπτ
Επισης και γω καινουριος ειμαι αλλα αν κατσεις και ψαξεις εδω στο φορουμ εχει αρκετες σημαντικες πληροφοριες για καποιον αρχαριο
Και γω ψαχτικα λιγο με βοηθησαν και λιγο τα παιδια εδω και μπορω να πω πως το πρωτο μου grow παει πολυ καλα ως τωρα (και γω εξω βεραντα το εχω)

Ας τα παρουμε απο την αρχη 
Δεν θα χρησιμοποιησεις καποιο λιπασμα απο την αρχη γιατι μπορει να καψει το φυτο σου καθως θα ειναι ακομα μικρο
Εγω αυτο που εκανα ειναι να παρω ενα ριζοτονικο της biobizz το λινκ σε περιπτωση που ενδιαφερεσε   https://www.growmarket.gr/threptika-dial...5ml-detail    δεν ειναι ακριβο και κανει καλα αποτελεσματα
Τωρσ για τα λιπασματα εγω πηρα την τριπλετα της biobizz https://astirgrows.com/el/biobizz-try-pa...250ml-1482   και με αυτο δεν εχω παραπονο κανει καλη δουλεια αρκει να χρησιμοποιεις σωστες δοσολογιες 
Επισης πριν αρχισεις πρεπει να παρεις ενα καλο χωμα που να εχει περλιτη μεσα  ψαξε εδω στο φορουμ θα βρεις πολλα και διαφορα απο τα παιδια
Τελος δες το τελικο υψος που θα εχει το φυτο σου και επελεξε μια ιδανικη γλαστρα συμφωνα με αυτο
(παιδια αν εχω πει κατι λαθος διωρθωστε με)

Το ριζοτονικο που λες θα γράφει ποσο πρεπει να βάζω κ κάθε ποτε λογικα γιατι λεει οτι έχει κ βιβλιαράκι μεσα.... Τα λιπασματα ομως θα γράφουν?
Ευχαριστω
Χώμα εχω παρει και το τελικο υψος θα ειναι μεχρι 1μετρο, οποτε πιστευω η γλαστρουλα που δειχνω κανει...
Απάντηση
(08-05-2019, 12:53 PM)NLfanatic Έγραψε: Αν φτάσει το 1 μέτρο να κάνεις τάμα στην Παναγία τώρα που πλησιάζουν οι μέρες της Big Grin

Χαχαχαχα
Οχι ενταξει δεν πιστευω να εχω θεμα με το υψος, αλλα με το ποσο και αν θα φουντώσει... ?

Εχω κ αυτο [Εικόνα: wKI66hnm.jpg] και θα ηταν πιο ψιλό αλλα δεν το άφησα να γινει... [Εικόνα: 1vzPKLWm.jpg]
Οπως βλέπεις ομως εχω παλι θεμα, ουτε λουλούδι εχει βγάλει και η αλήθεια είναι οτι δεν μ εχει δειξει ουτε τη φύλλο ειναι
Απάντηση
(08-05-2019, 03:32 PM)NLfanatic Έγραψε: Και να φουντιάσει, θα πάρεις λίγα τσιγάρα. Εφόσον τα έχεις χύμα στο μπαλκόνι, πιο είναι το πρόβλημα στο να φτιάξεις έναν χώρο και να τα βάλεις μέσα στο σπίτι που θα μπορέσουν να δώσουν και κάτι που να αξίζει τον κόπο;

Αυτή την στιγμή παίζεις το κεφάλι σου κορώνα γράμματα αν δεν το έχεις καταλάβει, οποιοσδήποτε γυρίσει το κεφάλι του προς το μπαλκόνι σου μπορεί να τα δει, είναι παρακινδυνευμένη η καλλιέργεια σε τόσο χαμηλό μπαλκόνι και ας έχεις κατεβασμένη την τέντα, άσε που με κατεβασμένη την τέντα δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά..

Γενικά αν δεν φτιάξεις κατάλληλο χώρο & συνθήκες με μπόλικο φως, μην περιμένεις να πιεις πολλά τσιγάρα από δέντρο που μεγαλώνει στην αντηλιά.

Μεσα δεν γίνεται πίστεψε με αν μπορουσα θα το εκανα ?
Το θεμα ειναι τωρα τι κανω... 
Ευχαριστω για το ενδιαφερον..
Απάντηση
Αν εκει που είναι η τέντα βάλεις ένα πράσινο πανί σκίασης 25 με 40 % ισως να μην φαίνεται από έξω να βάλεις και τιποτα αλλά φυτά τριγύρω σε γλάστρες για κάλυψη απόκρυψη κ ισως γίνει κάτι διότι καλά τα λέει ο νλ. Χωρίς ήλιο λίγα πράγματα και άδικο κάρφωμα καλυτερα  μέσα με λάμπες να μή  σε φάει κ το άγχος
Riders On The Storm

Απάντηση
(08-05-2019, 03:46 PM)Tsipos Έγραψε: Αν εκει που είναι η τέντα βάλεις ένα πράσινο πανί σκίασης 25 με 40 % ισως να μην φαίνεται από έξω να βάλεις και τιποτα αλλά φυτά τριγύρω σε γλάστρες για κάλυψη απόκρυψη κ ισως γίνει κάτι διότι καλά τα λέει ο νλ. Χωρίς ήλιο λίγα πράγματα και άδικο κάρφωμα καλυτερα  μέσα με λάμπες να μή  σε φάει κ το άγχος

Αυτο για το πανί καλη η σκέψη σου θα το κοιτάξω οσο για αλλα φυτά κατι μπορεί να κάνω κ για αυτό ευχαριστω...
Απάντηση
Βάλε μια τέντα έξω η μία ντουλάπα κ να τα βάζεις εκεί αφού δεν γίνεται μεσα
Απάντηση
Σωστα σου ειπε ο αργυρης αφου δεν μπορεις μεσα απλα παρε μια ντουλαπα εξω βεραντα βαλτα εκει και εισαι μια χαρα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)