Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποια μεθοδο να χρησιμοποιησω?
Σε λιγες μερες ξεκιναω το πρωτο grow μου
στηνω την τεντα,οι πρωτες παραγγελιες για τον εξοπλισμο εχουν γινει, μολις συγκεντρωθουν ολα ξεκιναω
χωρις σπορια ομως δεν γινεται δουλεια! εχω μπερδευτει λιγο με τις μεθοδους
θελω να το κανω οσο πιο γρηγορα γινεται με την περισσοτερο σοδεια(αν ολα πανε καλα)
να βάλω αυτοματα η φ/π? αποτι εχω διαβασει φ/π καλυτερα?
να τα ξεκινησω με 12/12 απο σπορο για να γινει πιο γρηγορα? διαβαζα και σε ξενες σελιδες ομως οτι το 12/12 απο σπορο δεν εχει νοημα γιατι πριν την 3-4 βδομαδα ετσι και αλλιως δεν ξεκιναει να βγαζει ανθους το φυτο, οποτε προτεινουν μεχρι 3-4 αναπτυξη και μετα 12/12
επισηες διαβασα οτι με ενα αυτοματο εφαρμοζοντας LST τεχνικη, είτε με την λογικη 12/12 απο σπορο ειτε με 12/12 μετα την 3-4 βδομαδα,θα εχει μεγαλυτερη σοδεια απο ενα φ/π με την ιδια μεθοδο
εσεις οταν βιαζεστε τι κανετε?τι ποικιλιες διαλεγετε? γενικα λεω να παω σε ιντικες ειτε φ/π ειτε αυτο
Απάντηση

ads by gr420info

Βιάζεσαι να το κάψεις ή για αλλους λόγους?
Απάντηση
(08-05-2019, 10:20 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Βιάζεσαι να το κάψεις ή για αλλους λόγους?
βιαζομαι γιατι μετα απο 3,5-4 μηνες λογω υποχρεωσων δεν θα ειμαι μονιμα διπλα τους, και για να γεμισουν τα βαζα για να μην χαλαω κοροιδισια τα λευτα μου,αρα να το καψω
ατομο δικο μου υπαρχει να τα προσεξει αν χρειαστει για λιγες μερες αλλα θα προτιμουσα να τα τελειωσω εγω
Απάντηση
Προλαβαίνεις με φπ
Απάντηση
(08-05-2019, 10:37 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Προλαβαίνεις με φπ

να τα ξεκινησω 12/12 απο την αρχη η μετα την 3-4?
Απάντηση
Για ταχύτητα συγκομιδής τα αυτόματα δεν είναι καλύτερα? Huh

Τα πιο γρήγορα grow που έχω δεί στο φορουμ είναι απ αυτόματα Confused 

ΥΣ.Δεν έχω δει όλο το φορουμ Tongue  (προφανώς Rolleyes ..)
Απάντηση
Δεν ξέρω αν δουλεύει 12/12 απο αρχη αλλά και να δουλεύει σκεψου ποσα φυτα θες
Πολλά
Τέντα 60 ή 80?
Απάντηση
(08-05-2019, 11:00 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Δεν ξέρω αν δουλεύει 12/12 απο αρχη αλλά και να δουλεύει σκεψου ποσα φυτα θες
Πολλά
Τέντα 60 ή 80?

80
Απάντηση
Τα φπ ειναι σίγουρα
Απάντηση
Τωρα για αυτοματο που μικραινει και η μερα δε νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη ιδεα για εξω
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(08-05-2019, 11:01 PM)PuffpuffLaugh Έγραψε:
(08-05-2019, 11:00 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Δεν ξέρω αν δουλεύει 12/12 απο αρχη αλλά και να δουλεύει σκεψου ποσα φυτα θες
Πολλά
Τέντα 60 ή 80?

80

Ε,αν νομίζεις οτι μπορείς να ελεγξεις 9 φυτα βαλτα
Το καλύτερο θα ηταν 4 αλλά μπορεί να σου αργήσουν
Ευκολα δοκιμασμενα φυτά παρε,nl,critical,δεν τα ξέρω και καλα
Δεν ειμαι πολύ των φπ,για λεπτομέρειες στους ειδικούς
Μπορείς να βάλεις αυτόματα αν θες ,αλλα σου εγγυώμαι πονοκέφαλο και αβεβαια αποτελέσματα
Ειναι υπουλα πλάσματα
Απάντηση
και πως προτείνετε να τα κανω? 12/12 απο σπορι η μετα?
αρα παω σε ιντικες φ/π
ψαχνω και τις ποικιλιες αλλα γενικα τα αυτο φαινονται πιο γρηγοτα με αυτα που λενε οι φαρμες, 2 μηνες χοντρικα
αλλου βλεπω οτι και με φ/π τον ιδιο καιρο κανεις αφου και το 2-2.5 μηνες των αυτο δεν ισχυει πολλες φορες
τι προτείνετε

(08-05-2019, 11:22 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε:
(08-05-2019, 11:01 PM)PuffpuffLaugh Έγραψε: 80

Ε,αν νομίζεις οτι μπορείς να ελεγξεις 9 φυτα βαλτα
Το καλύτερο θα ηταν 4 αλλά μπορεί να σου αργήσουν
Ευκολα δοκιμασμενα φυτά παρε,nl,critical,δεν τα ξέρω και καλα
Δεν ειμαι πολύ των φπ,για λεπτομέρειες στους ειδικούς
Μπορείς να βάλεις αυτόματα αν θες ,αλλα σου εγγυώμαι πονοκέφαλο και αβεβαια αποτελέσματα
Ειναι υπουλα πλάσματα

μολις πατησα δημοσιευση ειδα την απαντηση σου, ναι και γω ελεγα φπ γιατι διαβασα οτι ειναι μπελας τα αλλα...ευχαριστω    Shy 
για νλ λεω σιγουρα
με φπ δηλαδη και ενα 3βδομαδο αναπτυξη και μετα ανθοφορια αναλογα την ποικιλια παιζει να ειμαι ετομος και στο 3μηνο?
φιλος που εχει δοκιμασει του σποραδικου ηταν ευχαριστημενος κασι απο οτι ειδα γενικα εχουν καλες κριτικες οποτε λει να παιξω με κατι απο αυτά (τριμηνιτικα) , οχι τα auto
Απάντηση
Αγαπητέ εξακολουθείς να μην αφιερώνεις χρόνο για διάβασμα, τα αυτόματα θέλουν τουλάχιστον 18 ώρες φως από την αρχή ως το τέλος.
Τα φωτοπεριόδου αναπτύσσονται με 18 ώρες φως και 6 ώρες σκοτάδι και ανθίζουν με 12 ώρες φως και 12 ώρες σκοτάδι.

Αν η τέντα που πήρες δεν είναι 100% φωτοστεγανή (που δεν θα είναι αν είναι υφασμάτινη ντουλάπα ρούχων) τότε τα αυτόματα είναι μονόδρομος αλλά έχουν μικρές σοδειές, αν βάλεις ΦΠ και δέχονται φως (περνάει από το ύφασμα όταν ανάβεις την λάμπα στο δωμάτιο πχ) την ώρα που κοιμούνται, θα γίνουν ερμαφρόδιτα & θα πετάξουν σάκους με γύρη με αποτέλεσμα να σποριάσει το φυτό και ας είναι θηλυκό.
Απάντηση
(08-05-2019, 11:30 PM)NLfanatic Έγραψε: Αγαπητέ εξακολουθείς να μην αφιερώνεις χρόνο για διάβασμα, τα αυτόματα θέλουν τουλάχιστον 18 ώρες φως από την αρχή ως το τέλος.
Τα φωτοπεριόδου αναπτύσσονται με 18 ώρες φως και 6 ώρες σκοτάδι και ανθίζουν με 12 ώρες φως και 12 ώρες σκοτάδι.

Αν η τέντα που πήρες δεν είναι 100% φωτοστεγανή (που δεν θα είναι αν είναι υφασμάτινη ντουλάπα ρούχων) τότε τα αυτόματα είναι μονόδρομος αλλά έχουν μικρές σοδειές, αν βάλεις ΦΠ και δέχονται φως (περνάει από το ύφασμα όταν ανάβεις την λάμπα στο δωμάτιο πχ) την ώρα που κοιμούνται, θα γίνουν ερμαφρόδιτα & θα πετάξουν σάκους με γύρη με αποτέλεσμα να σποριάσει το φυτό και ας είναι θηλυκό.

νλ διαβαζω οσο προλαβαινω 
το θεμα της τεντας τα ειπαμε στο αλλο τοπικ δεν θα ειναι αυτο που λες, θα ειναι αυτή
αυτα για τις ωρες ναι τα εχω δει, αλλα ειδα επισης και το 12/12 απο αρχη για φ/π για αυτο ρωταω, διαβζω μια τεχνικη απο δω μια απο εκει ο καθενας την αποψη του, δεν τα εχω δει στην πραξη και μπερδευομαι, τις αποτυχιες τις περιμενω αλλα θελω να τα εχω λυσει οσο γινεται στο μυαλο μου για να παει οσο καλυτερα γινετε

το θεμα αυτοματα η φ/π το εχω καταλαβει οκ, αυτο με τις ωρες για τα φ/π πως να πανε ηταν το ποιντ
Απάντηση
Ωχ μου κατεβαινεις τωρα
Τριμηνο υποθετω πρεπει να βάλεις 9 τουλάχιστον,να τα ταράξεις στο φως να γεμισουν γρήγορα
Θα σε γελάσω
Αν βιάζεσαι για λιγες μέρες νωρίτερα ,παρε και ενα γρηγορο λεμε τωρα αυτοματο,σε μικρο γλαστρακι,να το πηγαινεις περα δωθε να σου γινει λιγες μέρες νωρίτερα
Απάντηση
Huh
(08-05-2019, 10:37 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Προλαβαίνεις με φπ
     καλησπερα παιδια.Εδω καραστραβαδι.Ερωτηση,τι ειναι το φ/π?...ολοφανερο ειμαι καραστραβαδι

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.Ευχαριστω Αλαφροίσκιωτε.Καλη επιτυχια PuffPuff
Απάντηση
(08-05-2019, 11:40 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ωχ μου κατεβαινεις τωρα
Τριμηνο υποθετω πρεπει να βάλεις 9 τουλάχιστον,να τα ταράξεις στο φως να γεμισουν γρήγορα
Θα σε γελάσω
Αν βιάζεσαι για λιγες μέρες νωρίτερα ,παρε και ενα γρηγορο λεμε τωρα αυτοματο,σε μικρο γλαστρακι,να το πηγαινεις περα δωθε να σου γινει λιγες μέρες νωρίτερα

κατεβαινω γιατι ειδα και αυτη την λυση, δεν ειναι καλη?
Απάντηση
Φωτοπεριοδου
Που να το γραφεις ολόκληρο
Πουλάμε και μουρη ετσι

(08-05-2019, 11:50 PM)PuffpuffLaugh Έγραψε:
(08-05-2019, 11:40 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ωχ μου κατεβαινεις τωρα
Θα σε γελάσω

κατεβαινω γιατι ειδα και αυτη την λυση, δεν ειναι καλη?

Εννοεις //τα τριμηνιτικα,οχι τα αουτο//?
Τα ιδια είναι
Καλά τώρα ο ΝL θα χτυπησε ταβάνι
Έχει τα δίκια του
Απάντηση
Σε αυτό τον χώρο μπορείς να βάλεις 9 φυτά ΦΠ όπως είπε και ο Αλαφρο, κατ' εμέ δώσε 1 εβδομάδα ανάπτυξη, θα είναι μεγάλο Plus.
Εννοείται πως στον χρόνο άνθισης που θέλεις, οι ίντικες είναι μονόδρομος.
Απάντηση
Όποιος θέλει να μάθει, πρέπει να στρώσει τον κώλο του στο διάβασμα όπως τον έστρωσα εγώ εδώ και 3 χρόνια και μάτωσα για να μάθω όσα έμαθα, έχω ξοδέψει άπειρες ώρες να διαβάζω για να μεταφέρω αυτές τις γνώσεις εδώ μέσα για να μπορούν όλοι να βγάλουν δικό τους χόρτο.
Απάντηση
Φ/Π = Φωτοπεριοδου για το παιδι (SpottyTerrier)  που ρωτησε πιο πανω.

Και ναι ο Φανατικ εχει απολυτο δικιο για το μαλλιασμα της γλωσσας. Γενικα αναφερομαι ετσι, προς αποφυγη παρεξηγησεων απλα με την ευκαιρια τοποθετουμαι
Εγω του δινω και θερμα συγχαρητηρια που συνεχιζει να εχει το κουραγιο μετα απο τοσα χρονια στη κοινοτητα να λεει το ιδιο και το ιδιο και το ιδιο και το ιδιο....

Καθηστε να στρωθειτε για τα φυτα σας ειναι, συνεπως για τον ιδιο σας τον εαυτο.... Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες. Αν θελεις βρισκεις τροπους, αν δε θελεις βρισκεις αιτιες.

Υπαρχουν τα παντα. Λιωστε την Αναζητηση του site
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλησπέρα PuffpuffLaugh και καλή τύχη με ότι ακολουθήσεις.

Μερικές συμβουλές:

12/12 το ξεχνάς για ωράριο φωτισμού από την αρχή, πολύ κουφό btw
18/6 20/4 24/0 (τα τελευταία 2 προτιμότερα για αυτόματα).
12/12 όταν έρθει η ώρα της ανθοφορίας για Φ/Π.

9 φυτά για πρώτη καλλιέργεια είναι ακραίο, γιατί πολύ απλά το καθένα ακόμα και ίδιο strain
να είναι μπορεί οι φαινότυποι να είναι τόσο διαφορετικοί που θα τραβάς τα βυζιά σου.

Θέλουν ΠΟΛΥ χρόνο και φροντίδα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις
την μπάλα και να καταλήξεις στο τέλος με απογοητευτικά αποτελέσματα από το να είχες βάλει 2 - 3.

Αυτόματα μπορείς να βρεις και 2μηνα αλλά το θέμα είναι προφανώς, απόδοση
και ίσως κάποιες καθυστερήσεις, κολλήματα του φυτού, τα αυτόματα είναι πολύ πιο ευαίσθητα.

Τα φωτοπεριόδου είναι συνήθως σκυλιά μαύρα, περισσότερη παραγωγή, περισσότερος χρόνος 3 μήνες +.

Αυτά νομίζω είναι πράγματα που έπρεπε να τα έχεις διαβάσει
από πριν γιατί μόνο εσύ πραγματικά ξέρεις τι είναι το καλύτερο για σένα.

Καλά κάνεις και μπαίνεις να πάρεις συμβουλές και απόψεις
αλλά πρέπει να κατανοήσεις πως ότι και να αποφασίσεις πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)