Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΝΕΟ GROW 1X1
Γεια σας αλάνια. Ετοιμάζω καινούργιο γκροου σε τέντα 1Χ1Χ2μ.
Πήρα εξαερισμό φίλτρο σωλήνα κομπλέ που χρησιμοποίησα και στο τελευταίο μου γκρόου στο μικρο ντουλάπι και πρώτη φορά δεν είχα ίχνος μυρωδιάς. Το ζήτημα μου τώρα είναι ότι έχω το πάνελ με τις 6 Ε27 24w (3 Χ 2700κ + 3 Χ 4000κ) που με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε τόσα γκρόου με καλές αποδόσεις για τα δεδομένα του χώρου, των γλαστρών κτλ.

Το ζήτημα τώρα είναι η μετάβαση στο νέο χώρο.

Από φώτα έχω μόνο την παραπάνω εξάδα και 3 led strips τα γνωστά από τον Εσθονο στα 4000Κ.
Έχω δανείσει και άλλα δυο σε ένα φιλαράκι που σε λίγο δεν θα τα χρειάζεται άλλο, σύνολο 5.

Δεν ξέρω αν φτάνουν και έτσι σκεφτόμουν να φτιάξω άλλο ένα πανελακι με Ε27 αλλά μου φαίνεται βουνό να κάτσω να κάνω πάλι όλο αυτό.
Έτσι σκέφτηκα μήπως γλιτώσω λίγο με αυτά τα πολλαπλά ντουι δεν ξέρω πως λέγονται και στο υπάρχον πανελ τοποθετήσω όσα χωράνε από αυτά, ας πούμε ότι χωράνε 3. Αν βάλω 3 και το κάθε ένα χωράει 5 λάμπες πχ κατευθείαν φτάνω τις 15 ε27 χωρίς καινούργια καλώδια κτλ

Θέλω πρώτες γνώμες και τη βοήθεια σας και επανέρχομαι για τη συνεχεία.

Edit by mod: Διόρθωσα το κείμενο σου να να είναι αναγνώσιμο.
Απάντηση

ads by gr420info

Αρχηγέ μου με τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις!

Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να φτιάξεις, εννοείς να βάλεις συμπληρωματικά τα 3 LED Strips; Αν ναι, γιατί όχι;
Απάντηση
φίλε για 1χ1 θες καμία 500αρια βαττ απλωμένα. οπότε δε σε βλέπω να τη γλιτώνεις τη χειροτεχνία.
Απάντηση
https://mrbig.gr/doui-antaptoras-apo-e27-se-4xe27/
Για κατι τετοιο λεω γιατι δεν νομιζω οτι μπορω να φτιαξω κατι με τοσα πολλα ντουι και καλωδια που χρειαζεται ο χωρος οπως λεει και φιλος απο πανω
λογικα μπορω να βαλω 4 τετοια.4χ4=16 λαμπες
δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να την παλευουν με πολλα βατ λαμπες οποτε ειναι και αυτο ενα μειον
16 λαμπες των 15w φτανω 240w και αλλα 120w τα 5 led strips 360w
Απάντηση
(08-10-2019, 07:06 PM)Baphomet Έγραψε: φίλε  για 1χ1 θες  καμία  500αρια  βαττ απλωμένα. οπότε δε σε βλέπω  να τη γλιτώνεις  τη χειροτεχνία.

Από Ε27 led λάμπες για σκηνή 1x1x2 τουλάχιστον 600watt είχα καταλάβει ότι χρειάζεσαι για να είσαι καλά Confused .
Εγώ είχα σκοπό να φτάσω τα 700watt στην 1x1x2.

Εν τέλη δεν χρειάστηκα όλο τον χώρο και τον χώρισα σε 0,45x1x2.
Σε αυτόν τον χώρο έχω ~280watt Dodgy .

Αν είχα καλύτερες led ,και όχι κινέζικες ό,τι να νε,  ίσως(?) χρειαζόμουν λιγότερα watt.
Απάντηση
(08-10-2019, 08:41 PM)NECROSANCT Έγραψε: https://mrbig.gr/doui-antaptoras-apo-e27-se-4xe27/
Για κατι τετοιο λεω γιατι δεν νομιζω οτι μπορω να φτιαξω κατι με τοσα πολλα ντουι και καλωδια που χρειαζεται ο χωρος οπως λεει και φιλος απο πανω
λογικα μπορω να βαλω 4 τετοια.4χ4=16 λαμπες
δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να την παλευουν με πολλα βατ λαμπες οποτε ειναι και αυτο ενα μειον
16 λαμπες των 15w φτανω 240w και αλλα 120w τα 5 led strips 360w

κατι τετοιο ψαχνεις, https://www.ebay.com/itm/E27-To-2-7-E27-...K37soiCfRA, αν καταλαβα καλα. νομιζω το εχουν δουλεψει εδω μεσα, δεν εχω ιδεα, 6 ευρω εχει τα 7αρια το 1*1 ειναι μεγαλος χωρος...να δεις τα max watt του.
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf

Απάντηση
Φίλε για 1Χ1 μιλάμε για τουλάχιστον 600W, είτε σε LED είτε σε HPS. Αν σκέφτεσαι για λιγότερα, τότε πάρε μικρότερο χώρο.
Γενικά η τέντα και ο φωτισμός πρέπει να είναι ανάλογα των προσδοκιών μας, μεγαλύτερος χώρος = περισσότερα αρχικά έξοδα.
Απάντηση
@Karharias Ναι αδεφρε κατι τετοιο.αλλα κοιτωντας διαπιστωσα αυτο που λες για τα βατ. το 5αρι πχ αν πεις θα βαλω 5 20αρες=100βατ μανι μανι με ενα τετοιο νταραβερι,δεν μπορεις να βαλεις πανω απο 60 βατ ας πουμε.οποτε θες ακομα περισσοτερα τετοια

@NLfanatic την τεντα την εχω ηδη μαζι με εξαερισμο χρονοδιακοπτες σωληνες πεχαμετρα ζουμια και οτι χρειαζομαι και ειπα να κανω την μεταβαση απο 80χ60χ80 που παιζω τωρα.
Το προβλημα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι δεν εχω υψος αν υπολογισεις και ντουι λαμπες μεχρι ο ταβανι
Ισως επρεπε να παρω την 80χ80 αλλα εκει ποσα βατ θα ηθελα?παλι 400-500?
Ενας προχειρος υπολογισμος πανω στο ακουσμα για να μου πειτε αν ισχυει.
το 1χ1 ειναι ενα τετραγωνικο και το 80χ60 που εχω τωρα ειναι ενα τσακ κατω απο το μισο τετραγωνικο
αν θελω τουλαχιστον 600 βατ για το ενα τοτε θελω τουλαχιστον 300 για το μισο?
Στανταρ μπορω και καλυτερα σε αποδοση με περισσοτερα φωτα αλλα δεν ειμαι και για πεταμα αυτη τη στιγμη
Για τετοια φαση μιλαμε η θα ειναι χειροτερα απο τωρα?
Καμια προταση σε κατι ετοιμο?Προφανως οικονομικο αλλιως δεν θα καναμε αυτη την κουβεντα
Απάντηση
Καλησπέρα αδερφέ. Κάπου είχα διαβάζει ότι οι λάμπες που φωτίζουν τους δρόμους είναι μια λύση για την καλλιέργεια, αν μπορέσεις με κάποιο τρόπο να πάρεις από τα πεταμένα που έχουν οι δήμοι και να τα επισκευάσεις ειναι μια λύση χωρίς πολλά χρήματα. Κάποιοι δήμοι στην αθηνα αντικαθιστουν τις παλιές λάμπες με φωτιστικά λεντ οπότε τα άλλα είναι άχρηστα ενώ λειτουργούν κανονικά. Είναι μια ιδέα κ αυτό, δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωση σου.
Όπως και να χει 
Καλή τύχη και καλές σοδιες μάγκα.
Απάντηση
Αυτό με τις λάμπες του δήμου το είχα πει για πλάκα, εκτός αν βρεις παλιά φωτιστικά που είχανε ballast μέσα και έπαιζαν στα 220-230V.
Καβατζώνεις το ballast (αν είναι σε καλή κατάσταση εννοείται) και αλλάζεις έναν λαμπτήρα και είσαι jet.
Απάντηση
Υπάρχει και η λύση του σκαρφάλωματος στις κολώνες αλλά δεν το προτείνω. Πονάει το σύρσιμο μεχρι κάτω.  Big Grin
Απάντηση
(08-16-2019, 05:10 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλησπέρα αδερφέ. Κάπου είχα διαβάζει ότι οι λάμπες που φωτίζουν τους δρόμους είναι μια λύση για την καλλιέργεια, αν μπορέσεις με κάποιο τρόπο να πάρεις από τα πεταμένα που έχουν οι δήμοι και να τα επισκευάσεις ειναι μια λύση χωρίς πολλά χρήματα. Κάποιοι δήμοι στην αθηνα αντικαθιστουν τις παλιές λάμπες με φωτιστικά λεντ οπότε τα άλλα είναι άχρηστα ενώ λειτουργούν κανονικά. Είναι μια ιδέα κ αυτό, δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωση σου.
Όπως και να χει 
Καλή τύχη και καλές σοδιες μάγκα.

Αρχικά απορώ σε ποιόν Δήμο της Αθήνας αλλάζουν λάμπες που λειτουργούν με led ???
Εχώ αποκτήσει την απόψη πως λάμπες αλλάζουν μονάχα όταν καούν 4-5 στην σειρά και βάζουν μόνο μία στην μέση να κάνει την δουλειά και τον 4-5...
Ίσως και αυτή την μία την πέρνουν από κανέναν διπλανό  δρόμο που "παραείναι" φωτινός..

Πάντως αμα σκέφτεσε να κάνεις τον Ταρζάν καλύτερα καβάτζωσε τις led  Rofl
Απάντηση
Αγαπητέ Νοεμβριε27 κι όμως υπάρχει ένας Δήμος ανάμεσα στους πολλούς που κινούμαι ο οποίος άλλαξε όλα τα φανάρια του δημοτικού φωτισμού με λεντ τα οποία είναι 4000κ και είναι εξαιρετικά και κάνουν άψογη δουλειά στο γκροου.  Big Grin
Απάντηση
(08-16-2019, 11:40 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Αγαπητέ Νοεμβριε27 κι όμως υπάρχει ένας Δήμος ανάμεσα στους πολλούς που κινούμαι ο οποίος άλλαξε όλα τα φανάρια του δημοτικού φωτισμού με λεντ τα οποία είναι 4000κ και είναι εξαιρετικά και κάνουν άψογη δουλειά στο γκροου.  Big Grin

Το googlαρα Rofl

Έχεις δίκιο αλλά αν εννοείς στην Ποσειδώνος όχι Ταρζάν, Superman πρέπει να είσαι για να τις πάρεις Tongue
Αν εννοείς αλλού , μην πέις δεν χρειάζεται Tongue

Τελός πάντων ,αρκετά off topic πετάξαμε.

Η κλοπή λάμπας ή οτιδήποτε απ τον δημόσιο χώρο ΔΕΝ πρέπει ,κατ' εμε  να συζητίεται σοβαρά Angry
Για πλάκα οκ, πλάκα έχει Big Grin
Απάντηση
Έχεις δίκιο φίλε χαλάσαμε το θέμα του συναγωνιστή και ζητώ συγγνώμη γι αυτό.  Η κλοπή δεν είναι αποδεκτή σε καμία περίπτωση η περισυλλογή όμως απ τα σκουπίδια πολλές φορές είναι σωτηρια για την τσέπη μας, λίγο να πιάνουν τα χέρια σου χρειάζεται και να έχεις τα μάτια σου ανοιχτα. Όπως και να χει καλές καλλιεργειες.  Angel
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)