Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πανελ
Smile 
Καλησπέρα σας θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν αυτό το panel είναι καλό για 1x1x1.6 και αν κάνει και για ανάπτυξη όπως και ανθοφορία ....ευχαριστώ εκ των προτέρων
https://www.ebay.com/itm/1000W-LED-Grow-...%7Ciid%3A1
Απάντηση

ads by gr420info

Καλύτερα πάρε μια HPS 600W, αυτά τα κινέζικα πάνελ της πλάκας δεν κάνουν για καλλιέργεια.
Μετά απο 2-3 εβδομάδες το πολύ θα αρχίσουν να καίγονται τα λαμπάκια ένα-ένα μέχρι να σβήσει όλο.

Για τον χώρο που θες, με COB LED θέλεις γύρω στα 800-1000€, τα κινέζικα δεν τα κοιτάς καν.
Εναλλακτικά, μπορείς να κατασκευάσεις και πάνελ με λάμπες Ε27 και να σου βγεί αρκετά φθηνό.
Απάντηση
Μπορει να με βρισει καποιος και να με πει παλιακο. αλλα παιδια και οι κλασσικες μεγαλες CFL ειναι εξισου αξιολογες για πρωτες καλλιεργειες, 1000 φορες καλυτερα απο κινεζικα LED πανελ.

Δινω ενα παραδειγμα

[Εικόνα: 250w_cfl_budget_reflector.jpg]

250w αξιολογο, μπορεις να βρεις και 400w σε τετοιο

πιστεψε με καλυτερη ποιοτητα φουντας το cfl σε σχεση με ενα κακο κινεζικο πανελ, και επεισης θα σου βγει στην ιδια τιμη με το κινεζικο, αν οχι πιο φτηνα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Αρχικά,σας ευχαριστήσω που απαντήσατε...έπειτα θα ήθελα να σας πω, πως σκεφτόμουν κάτι τέτοιο γιατί έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία από μια 400 w Phillips hps..οπότε μάλλον θα κάνω υπομονή να πέσουν οι θερμοκρασίες....και πάλι ευχαριστω
Απάντηση
Κάπου είχα δει κάτι οδηγίες για την κατασκευή pαnel αλλα δεν το βρίσκω πια.....
Απάντηση
Εδώ είσαι: https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=2717
Απάντηση
Ευχαριστώ πολυ
Απάντηση
Καλησπέρα σας και πάλι θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τα πάνελ πόσο θερμοκρασία ανεβάζουν μέσα στην τέντα γιατί έχω πρόβλημα με αυτήν καθώς επίσης και watt χρειάζομαι για μια 0.8x0.8x1.6και όχι τις διαστάσεις που είχα δώσει νωρίτερα.....
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
Απάντηση
400 έως 500
Μέχρι να μεγαλωσουν να τις ανάψεις ολες θα έχει δροσίσει
Ελπίζω
Απάντηση
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ....έπειτα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις και τα lm πόσα πρέπει να είναι...
Απάντηση
Το πόση θερμοκρασία ανεβάζουν οι λάμπες LED είναι πάρα πολύ σχετικό!
Οι Κινέζικες λάμπες ανεβάζουν παραπάνω θερμοκρασία στον χώρο, οι επώνυμες (Philips, Osram, Geyer κ.α) δεν την ανεβάζουν τόσο.

Τώρα για τον χώρο αυτό συμφωνώ με τον Αλαφρο, θέλεις γύρω στα 400-500W για να πάρεις μια σοδειά 200-400γρ, εννοείται πως όσο πιο καλά την πας την καλλιέργεια και εφαρμόζεις τις πρέπουσες τεχνικές (Topping-Main Lining-Lollipoping) τόσο περισσότερα γρ θα πάρεις.
Απάντηση
Για τα lm που πρέπει να έχει γνωρίζει κανείς δηλαδή 5000 lm 21000lm πόσο πρέπει?ευχαριστώ και πάλι...

Την φωτεινότητα εννοώ ....
Απάντηση
Καλησπέρα τα lumen ξέχνα τα δεν αφορούν τα φυτά αλλά τον άνθρωπο.
Δες εδώ.
Σε "γενικές" γραμμές θες ότι σου λέει ο NLfanatic
Απάντηση
Καλησπέρα tzorge το λέω γιατί έχω δει το ίδιο panel στα ίδια watt να έχει το ένα 5000 lm και το άλλο 21000
Απάντηση
Η εξήγηση είναι αρκετά περίπλοκη, μια (πολύ) λανθασμένη μεν αλλά "γενικός-μπούσουλας" δε οδηγία είναι από 8 έως 14.000 Lumen ανά φυτό στην ανθοφορία και 3 έως 8.000 lumen ανά φυτό στην ανάπτυξη.

Ξαναλέω πως είναι λανθασμένη γιατί η πραγματικά αξιοποιήσιμη ενέργεια από τα φυτά εξηγείται με μαθηματικούς τύπους ανάλογα με το ποσοστό του τάδε φάσματος που είναι αξιοποιήσιμο για την παραγωγή χλωροφύλλης Α - Β κλπ κλπ κλπ, ιστορίες για πολύ ανάλυση.

Κατ' εμέ χρειάζονται όλα τα φάσματα όταν δίνουμε φως, το θέμα πιο φάσμα είναι καλύτερα αξιοποιήσιμο ανάλογα με την φάση του φυτού.
Για ανάπτυξη θέλεις ισορροπία σε κόκκινο & λίγο παραπάνω μπλέ, οπότε χρειάζεσαι τις 4000Κ.
Για ανθοφορία θέλεις περισσότερο κόκκινο, οπότε χρειάζεσαι τις 2700Κ.

Σε αυτό σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα του Chip και για αυτό γράφω παντού για λάμπες Philips, έχουν από τα καλύτερα τσιπάκια και παίζουν στα 100-110lm/W, άσε που παράγουν λιγότερη θερμότητα που σημαίνει καλύτερη απόδοση και μακροζωία των LED.
Απάντηση
Κατάλαβα
...έχω βρει όπως σου είπα δύο panel με έκπτωση σε καλή τιμή κάτω των 100 ευρώ... δυστυχώς όμως δεν μπορώ να κάνω επικόλληση το link εδώ για να μου πεις κάποιος αν είναι οκ για τους ευνόητους λόγους σωστά?
Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες .....
Απάντηση
Οτιδήποτε άλλο εκτός από links ανταγωνιστικών καταστημάτων σπόρων, είναι επιτρεπτά!
Απάντηση
Δωσε Link για τα πανελ να τα δουμε μυρωδατος
Απάντηση
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω υπήρχε πρόβλημα υγείας.... τελικά πήρα ένα και ας μην ειναι τόσο  καλό τουλάχιστον να πέσουν οι ζεστές για να μην παθω πάλι ζημιά και χάσω το κορίτσι ...[Εικόνα: F5IABmam.jpg][Εικόνα: mP5IApSm.jpg]

Αν και νομίζω πως είναι πολύ μεγαλο
Απάντηση
Μακάρι να ήταν μεγάλο
Γραφει κατανάλωση ?
Απάντηση
(, 09:38 AM)Μυρωδατος Έγραψε: Συγνώμη που άργησα να απαντήσω υπήρχε πρόβλημα υγείας.... τελικά πήρα ένα και ας μην ειναι τόσο  καλό τουλάχιστον να πέσουν οι ζεστές για να μην παθω πάλι ζημιά και χάσω το κορίτσι ...[Εικόνα: F5IABmam.jpg][Εικόνα: mP5IApSm.jpg]

Αν και νομίζω πως είναι πολύ μεγαλο

Έχεις φυτό να μεγαλώνει Huh 
Άμα ναι ,πες μου ότι δεν παρέγγειλες τα φώτα να έρθουν απο Κίνα..

Κατά τεράστια πιθανότητα έκανες πατάτα με την αγορά ( δώσε link απ το προϊόν, να δούμε αναλυτικές πληροφορίες ).

Άμα ψιλό ψάξεις στο φορουμ θα δείς πως κανείς απ'τους παλιούς καλλιεργητές δεν προτείνει τους Κινέζους.
Υπάρχουν και μερικοί ,που πέρα τον προκαταλήψεων, δοκιμάσαν τα Κινέζικα led panel  και έπειτα φτιάξαν νήμα για να πουν ότι ήταν τσάμπα κόπος.

Αρχάριος είμαι αλλά η προσωπική εμπείρια που έχω είναι με το led πανελ που έχω φτιάξει με Ε27 led και έκανα την πατάτα να βάλω κινέζικες λάμπες , ακόμη το μετανιώνω..
Κινέζικες έβαλα γιατί ήταν πιο φτηνές Dodgy  Κλασσικό λάθος αρχάριου απ 'ότι βλέπω...
Σε απόσταση 15-20εκ θα μπορούσα να αφήσω κάνα κομάτι πίτσα και να το ζεστάνει...

Τέλος πάντων , δώσε link γρήγορα αφενός μπας σου πούν ότι  βρήκες την εξαίρεση και είναι όντως καλό το panel και αφετέρου: αν είναι για τον π[email protected]#τ!#ο μπας προλάβεις να ακυρώσεις την παραγγελία..

ΥΣ. Γιατί παρέγγειλες χωρίς να ρωτήσεις δεν το καταλαβαίνω Sad
Απάντηση
Πατάτα έκανε, τουλάχιστον δεν του κόστισε ακριβά. Θα το μάθει εν καιρώ.
Απάντηση
Από wish το πηρα

www.wish.com/share/2840frfwws

Δεν πρόλαβα να ακυρώσω....τουλάχιστον το πλήρωσα πολύ λίγα ....
Απάντηση
Εγώ δε βγάζω άκρη πάντως από τα "datasheets". Τι ρεύμα τραβάει απ' τον τοίχο τελικά;
Αδερφέ, έτσι όπως τα βλέπω εγώ, 2 λύσεις έχεις για την 80αρα.
α) Σκας 420€ και παίρνεις κάτι πάνω από 250w τοπ τεχνολογίας. Τα κρεμάς και δεν ξανασχολείσαι με το θέμα φως για 6 χρόνια.
β) Φτιάχνεις πανέλο με γλόμπους, στα νούμερα που σου είπαν ήδη τα παιδιά. Γλόμποι που να βγάζουν πάνω από 110lumens/w (αλληλένδετα θα βγάζουν λιγότερη ζέστη) και 400+ βάτ στο σύνολο. Εξοικονομείς χρήμα βραχυπρόθεσμα και έχεις άπειρες επιλογές φάσματος.

Με αυτές τις επιλογές, το τι και πόσο θα πάρεις ΔΕΝ εξαρτάται πλέον από το θέμα φως, αλλά από τις ικανότητες σου. Αν γίνεις τόσο καλός που δε σε φτάνουνε τα βάτ, τίποτα δε σε εμποδίζει να ανέβεις.

Υ.Γ Αν έχεις τα λεφτά, είσαι και πατεντιάρης, κάνεις και συνδυασμό των λύσεων. Και ποιός σε πιάνει!
Απάντηση
Μαλλον δεν ειδες ποτε το ημερολογιο που εκατσα να φτιαξω για να αποδειξω οτι τα κινεζικα disco πανελακια ειναι ΟΛΑ μουφες.

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=1387 (Δες το ολο, απο την πρωτη σελιδα μεχρι και την τελευταια, και δε θα χασεις, θα καταλαβεις αρκετα πραματα)

Αντε καλη υπομονη με τουτο το εργαλειακι που πηρες, 1 - 2 σοδιες θα στις βγαλει, μετα θα αρχισουν τα παρατραγουδα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)