Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δεν μεγαλώνουν...
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους. 
Σε χώρο 40χ60χ110
Έχω 30w 3000k και 60w 4000k όλα led
Θερμοκρασίες και υγρασιες στα λογικά πλαίσια ανάπτυξης. Υπάρχει κάποια ιδέα γιατί δεν έχει καμία μεταβολή στο μέγεθος του το φυτό ενώ τα μπαλκονατα πάνε τραίνο? Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν εκ των προτέρων.

Edit by mod: Μετέφερα το θέμα σου στο σωστό sub-forum, να ανοίγεις τα θέματα στην σωστή κατηγορία!
Απάντηση

ads by gr420info

(08-11-2019, 03:35 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους. 
Σε χώρο 40χ60χ110
Έχω 30w 3000k και 60w 4000k όλα led
Θερμοκρασίες και υγρασιες στα λογικά πλαίσια ανάπτυξης. Υπάρχει κάποια ιδέα γιατί δεν έχει καμία μεταβολή στο μέγεθος του το φυτό ενώ τα μπαλκονατα πάνε τραίνο? Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν εκ των προτέρων.
Δωσε πιο πολλεσ πηροφοριεσ
Αυτοματα φωτοπεριοδου τεμαχια ποτισματα τροφη και αν μπορεισ φοτο για να παρεισ πιο εμπειροστατωμενη βοηθεια απο τα αλανια
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Γειά σου φίλε. Μιλάμε για φωτοπεριοδου σε χώμα 10 λίτρα το οποίο είναι ένα μιξ του αστήρ και από φαγητό του ψεκαζω μόνο ριζότονικο απ τον αστήρ πάλι. Ότι ακριβώς έκανα και στα μπαλκονατα κάνω τα οποία πάνε μια χαρα

[Εικόνα: bEsOBv5m.jpg]
Απάντηση
(08-11-2019, 04:42 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Γειά σου φίλε. Μιλάμε για φωτοπεριοδου σε χώμα 10 λίτρα το οποίο είναι ένα μιξ του αστήρ και από φαγητό του ψεκαζω μόνο ριζότονικο απ τον αστήρ πάλι. Ότι ακριβώς έκανα και στα μπαλκονατα κάνω τα οποία πάνε μια χαρα

[Εικόνα: bEsOBv5m.jpg]
Και γω νεοσ ειμαι μην με παρεισ  στα σοβαρα περιμενε τι θα σε πουν οι παλεοτεροι
Βαση λογικησ ομωσ ισωσ τα μεσα θελουν λιγο πιο πολυ ποτισμα (ψεκασμα στην φαση που ειναι αυτο τησ φοτο)γιατι πρεπει να στεγνωνουν πιο γρηγορα απο τα εξω
Αυτο στην φοτο βλεπω το χωμα σου ξερο
Περιμενε ανταποκριση απο τουσ παλιουσ (εγω σε ειπα νεοσ μην σε παρω και στον λαιμο μου)
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ αγορίνα μου για τον χρόνο σου. Καλές καλλιέργειες μαν μου.
Απάντηση
Καλημερα!
Η γλαστρα ειναι τεραστια μαν για αυτη τη φαση του φυτου...
Εχει σκαλωσει γιατι το υποστρωμα ειναι βρεγμενο και οι ριζες σε αυτη την ηλικια τεμπελιαζουν ευκολα!
Παντα θα ξεκινας σε μικρα γλαστρακια του μισου λιτρου και θα δεις ποσο σφαιρα πηγαινουν...
Ο λογος ειναι οτι στο μικρο γλαστρακι το υποστρωμα στεγνωνει πιο γρηγορα και οι ριζες ''μακραινουν'' ψαχνοντας για νερο...
Οταν μεγαλωνει η ριζα...Μεγαλωνει και το πανω μερος του φυτου!
Εγω θα του εκανα Μεταφυτευση σε μικροτερο γλαστρακι παντος...
Τα Λάθη μου, είναι η Ζωή μου...
Απάντηση
Δηλαδή να μην ακούσω τη φήμη που λέει ότι δε θέλει μεταφυτευσεις το φωτοπεριοδου? Όπως και να χει σ ευχαριστώ.
Καλές σοδιες!!!
Απάντηση
Αυτη η φημη αφορα τα αυτοματα...Οχι τα φωτοπεριοδου!
Απάντηση
Καταρχάς η φήμη είναι για τα αυτόματα.

Όσο είναι μικρό το φυτό απλά ψεκάζεις για να κρατήσεις το χώμα νωπό.
Απάντηση
Βγαλτο με πολη προσοχη χωρις να κανεις ζημια στη ριζα και βαλτο σε ενα μικρο γλαστρακι...
Αν δεν κανεις αυτο απλα θα συνεχισει να ειναι σκαλωμενο μεχρι να φτασει σε μεγαλυτερη ηλικια...

(08-12-2019, 10:20 AM)tzorge Έγραψε: Καταρχάς η φήμη είναι για τα αυτόματα.

Όσο είναι μικρό το φυτό απλά ψεκάζεις για να κρατήσεις το χώμα νωπό.

Η φαση ειναι οτι αμα ειναι τεραστια η γλαστρα ακομα και να ψεκαζεις ... δεν στεγνωνει το χωμα χαμηλα...
Απάντηση
Ωραία... Το πρόβλημα είναι ότι, ότι ακριβώς κάνω στα μπαλκονατα το ίδιο κάνω και μέσα. Από φωτισμό είμαι εντάξει, τι πιστεύετε?
Απάντηση
Μια χαρα εισαι απο φως ... ισως χρειαστεις περισσοτερο στην ανθοφορια...
Απάντηση
Μπορώ να προσθέσω ένα diy Led πάνελ με 108w+36w
Κοκκινο-μπλε στην ανθοφόρια?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)