Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φωτισμός/Led Panel
Με τα φώτα που πήρες και αυτό το σετ χώμα-φαΐ, πέρνεις τριψήφιο νούμερο αν γίνεις καλός.
Το φαΐ είναι κομπλέ (στην ουσία), μεγαλώνεις φυτά αξιοπρεπώς. Αν θες το κάτι παραπάνω, υπάρχουν νήματα πολλά να πάρεις ιδέες.
Απάντηση

ads by gr420info

(09-02-2019, 08:56 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Με τα φώτα που πήρες και αυτό το σετ χώμα-φαΐ, πέρνεις τριψήφιο νούμερο αν γίνεις καλός.
Το φαΐ είναι κομπλέ (στην ουσία),  μεγαλώνεις φυτά αξιοπρεπώς. Αν θες το κάτι παραπάνω, υπάρχουν νήματα πολλά να πάρεις ιδέες.

Καλησπέρα Κροκόδειλε!!!

Τριψήφιο ε ??? WOW

Μακάρι να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο!!!

Με απασχολεί να πετύχω σε πρώτο στάδιο!!!

Σε δεύτερο στάδιο να πετύχω ποιοτικά και απο κει και πέρα βλέπουμε!!!

Το φόρουμ έχει ''παπάδες'' μέσα!!!

Εγώ έχει ακριβώς 8 μήνες που απλά έμπαινα και διάβαζα!!!

ΕΕΕ...Δεν ήταν αρκετό!!!

Στην πράξη είμαι με τα μάτια γουρλωμένα και κοιτάω σαν χαζός!!!
Απάντηση
Δεν είναι και ΤΟΣΟ δύσκολο το να πετύχεις.
Εγώ πάω για 3ψήφιο νούμερο στο 2ο γκρόου μου, με φως λίγο δυνατότερο από τα 3 σίριους.
Δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο, έχω ακολουθήσει σε γενικές γραμμές τον οδηγό του καζαμπονίτα και το "βήμα βήμα" του χασικλιξ για τις πρώτες βδομάδες.

Αφού είσαι στην πράξη, στοχοποίησε το διάβασμα σου σε πληροφορίες που αφορούν το στάδιο που βρίσκεσε και το ακριβώς επόμενο. Τα παιδιά εδώ έχουν μοιράσει γνώση απλόχερα.
Απάντηση
(09-04-2019, 01:47 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Δεν είναι και ΤΟΣΟ δύσκολο το να πετύχεις.
Εγώ πάω για 3ψήφιο νούμερο στο 2ο γκρόου μου, με φως λίγο δυνατότερο από τα 3 σίριους.
Δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο, έχω ακολουθήσει σε γενικές γραμμές τον οδηγό του καζαμπονίτα και το "βήμα βήμα" του χασικλιξ για τις πρώτες βδομάδες.

Αφού είσαι στην πράξη, στοχοποίησε το διάβασμα σου σε πληροφορίες που αφορούν το στάδιο που βρίσκεσε και το ακριβώς επόμενο. Τα παιδιά εδώ έχουν μοιράσει γνώση απλόχερα.

Κροκόδειλα συγχαρητήρια και εις ανώτερα σου εύχομαι!!!

Και εγώ μια από τα ίδια!!!

Σε γενικές γραμμές βασιζόμενος στον οδηγό του Casabonita!!!

Έχουν μοιράσει την γνώση απλόχερα δεν διαφωνώ!!!

Απλά τώρα που είμαι στην πράξη μου φαίνεται βουνό!!!

Το μόνο που κάνω στην φάση που είμαι ειναι να συγκρίνω τα χρώματα και τα μεγέθη των άλλων με βάση το δικό μου!!!

Γιατί αυτό ?

Με όσα φυσικά πρόσωπα έχω μιλήσει και όσα διαδικτυακά μου έχουν πει διαφορετικές απόψεις όσον αφορά το στάδιο της ανάπτυξης!!!

Όχι τόσο για τα χώματα/λιπάσματα κλπ κλπ αλλά για το πότε να γυρίσω τα φώτα σε φάση ανθοφορίας!!!

Έχω διαβάσει για 10 μέρες ανάπτυξη με 20/4 και μετα 12/12

Εχω διαβάσει για 30 μέρες ανάπτυξη με 20/4 και μετά 12/12

Εχω διαβάσει για 45 μέρες ανάπτυξη με 20/4 και μετά 12/12

Εχω διαβάσει για 5 μέρες ανάπτυξη ( χωρίς την μηδενική ) με 24/0

Εχω διαβάσει για τον χώρο μου ότι χωράει μέχρι 4 11L max

Εχω διαβάσει για τον χώρο μου ότι χωράει μέχρι 9 xL για καλύτερη απόδοση ως προς την ποσότητα!!! 

ΚΑΙ 10000002 άλλα...

Τι σκέφτομαι ???

Αφού παίρνει την 2πλάσια και 3πλάσια ανάπτυξη από το τελικό ύψος στην φάση της ανάπτυξης μόλις δω που θέλω να φτάσει θα το γυρισώ!!!!

Τώρα τι να πω...

Νιώθω ότι ότι διάβασα έχει πάει στράφη!!!

Από το άγχος μου τα ξεχνάω και ξανά διαβάζω ξανά και ξανά!!!
Απάντηση
(09-04-2019, 02:15 PM)NLfanatic Έγραψε: Μην τρελαίνεσαι, δεν θα γράψεις Πανελλήνιες!

Ανάπτυξη μέχρι να γεμίσει η τέντα κατά 1/3 και μετά ανθοφορία, δεν το πας βάσει ημερών αλλά βάσει χώρου.
Αν για παράδειγμα έχεις 4 φυτά σε 0.80Χ0.80, θέλεις 2-3 εβδομάδες ανάπτυξη (πάντα ανάλογα με τον ρυθμό ανάπτυξης - αν πχ έχει κρύο, αναπτύσσονται πιο αργά).

Στον χώρο σου θα τα κρατούσα σε ανάπτυξη 4-5 μέρες και μετά ανθοφορία αν και πάλι είναι επίφοβο να "μπουκώσει η τέντα", ανάλογα με το strain και πόσο τοις εκατό αυξάνεται το μέγεθος του μετά την αλλαγή του ωραρίου σε 12/12, υπάρχουν strain που γίνονται κτήνη και άλλα που είναι λίγο πιο petite για παράδειγμα.

NLfanatic Καλησπέρα!!!

Το άγχος μου αν ήταν Strain θα ήταν μέσα σε εργαστήριο στην Αμερική μισή ώρα πριν κοπεί!!!

Το παλεύω όμως!!!

Ερώτηση...!

Πάει να ξεφύγει η συζήτηση με βάση τον τίτλο του Νήματος αλλά ελπίζω να μην παίζει πρόβλημα!!!

4-5 ανάπτυξη εννοείς χωρίς την μηδενική βδομάδα που είναι να σκάσει και να πεταχτεί ο σπόρος ?

(Τι εννοώ μηδενική...???Το έχω βάλει μέσα σε αυτά τα στρογγυλά που φουσκώνουν με το νερό για να σκάσει ο σπόρος...Τα 2 ειναι σε φάση 2-3 με 3-4 εκατοστά το vanilla kush δεν μας έκανε την τιμή ακόμα αλλά δείχνει να προσπαθεί τα έχω κάτω από ενα SIRIUS)

Δηλαδή να το βάλω σε 1.5λίτρο γλαστράκι μετά την μηδενική ( φαγώθηκα με την μηδενική ) να το αφήσω 4 - 5 μέρες και μετά στις 11L  και να γυρίσω σε ανθοφορία ???

Θα έχει προλάβει δηλαδή μέσα σε 10 μέρες να καλλύψει το 1/3 της τέντας που λες ή να περιμένω να το καλλύψη!!!

Ανέλυσε μου αν μπορείς και όταν μπορείς τι εννοείς ότι στο χώρο μου θα έκανες 4 5 μέρες ανάπτυξη!!!

Ελπίζω να μην σε ταλαιπωρώ με αυτά που ρωτάω και ίσως να ειναι πολύ απλά όπως τα γράφεις αλλά ρωτάω για την σιγουριά!!!
Απάντηση
(09-04-2019, 03:21 PM)NLfanatic Έγραψε: Τις μέρες τις μετράμε απ' όταν ξεμυτίσει το σπόρι από το χώμα. Εγώ εννοώ 4-5 μέρες αφού σκάσει από το χώμα.
Προσωπικά θα τα έβαζα κατευθείαν σε 5λιτρες, εσύ μπορείς να το σκάσεις στο 1.5L και να κάνεις μεταφύτευση αλλά θα σε πάει πίσω.

Το αν θα προλάβει, εξαρτάται κυρίως από τις συνθήκες καλλιέργειας και τις δεξιότητες σου.
Μπορεί να το πνίγεις στο νερό και να μην μεγαλώσει επαρκώς σε αυτές τις μέρες, όλα είναι σχετικά!

Τα ως άνω αφορούν 4 φυτά σε χώρο 0.60Χ0.60.
Για 1 φυτό, εννοείται πως θέλει μεγαλύτερη ανάπτυξη (2-3 εβδομάδες).

Κατάλαβα τι εννοείς ώς προς το αν θα προλάβει!!!

Σε ταμπλέτα τύρφης τα έσκασα και εμφανίστηκαν!!!  ( Τα έχω μέσα από την κυριακή ) 

3 ακόμη ερωτήσεις γιατί μου κίνησες τον ενδιαφέρον και σε ευχαριστώ!!!

Μετά την ταμπλέτα να τα βάλω στο 1.5L ή στην τελική γλάστρα ?

Επίσης έχεις κάποια ένσταση για την 11λίτρη ???

Γιατί 5λίτρη ?

Εγώ έχω 11λιτρες προς το παρών!!!

Mόνο εσύ και άλλος ένας πολυ ψαγμένος grower που ξέρω μου είπαν για τις 5L γλάστρες ( εγώ πήρα 11L χωρίς να ξέρω το γιατί ).
Εντύπωση μου κάνει!!!
Απάντηση
(09-04-2019, 04:02 PM)NLfanatic Έγραψε: Όσο πιο πολύ χώρο έχουν οι ρίζες τόσο πιο πολύ θα απλώσει και δεν θέλεις 4 φυτά-θηρία σε τόσο μικρό χώρο.
Εγώ θα τα έβαζα κατευθείαν στην τελική γλάστρα για να μην χρονοτριβώ σε μεταφυτεύσεις και πάει πίσω χωρίς λόγο.

Ένσταση δεν έχω για τις 11λιτρες, την δουλειά τους θα την κάνουν.
Αν όμως μπορείς να πάρεις τέσσερις υφασμάτινες 5λιτρες, θα ήταν το καλύτερο.

Αχα...

Τώρα κατάλαβα όσον αφορά την διάσταση της γλάστρας!!!

Θα το ξανά δω και μάλλον θα πάω στην 5L αλλά όχι υφασμάτινη!!!

Πρώτη φορά μέχρι να μάθω τον χώρο μου και τον τρόπο μου θα ήθελα να βάλω κλασσική γλάστρα πλαστική!!!
Φοβάμαι λίγο για υφασμάτινες!!!

Τελευταία Ερώτηση NL...

Αν βάλουμε τα ίδια strain (έστω 4) σε μια 5L και σε μια 11L αλλά στον ίδιο χώρο θα βγάλουμε την ίδια τελική ποσότητα αν είναι όλα ιδανικά ???

Άλλον ένα παράδειγμα : Αν βάλω 1 φυτό μόνο τι γλάστρα θέλει ?

Τέλος πάντων με πιο τρόπο μπορούμε να καταλάβουμε τον ιδανικό αριθμό σε L γλάστρας με βάση τα φυτά που θέλουμε να βάλουμε ή την ποσότητα ???

Τι θα χάσω στην περίπτωση της 11L και τι κερδίζω ???

(Οπως το βλέπω εγώ φαντάζομαι ότι η 11L θα βγάλει περισσότερο σε ποσότητα αφού θα απλώσει και περισσότερο) Οχι ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Απάντηση
Επίσης υφασμάτινες θα σε βοηθήσουν περισσότερο απο μια κανονική μιας και εισαι αρχάριος
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(09-04-2019, 05:59 PM)NLfanatic Έγραψε: Τα λίτρα πηγαίνουν σύμφωνα με το διάστημα που θέλουμε να κάνουμε ανάπτυξη.
Μεγαλύτερη γλάστρα = περισσότερος χώρος για τις ρίζες.

Θα έδινε μεγαλύτερη απόδοση αν τραβούσες πιο πολύ την ανάπτυξη και μεγάλωνε περισσότερο.
Τώρα για 12/12 σχεδόν από σπόρο, η διαφορά είναι αμελητέα απο τα 5 στα 11L με τόσο σύντομη ανάπτυξη.

NLfanatic Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Υγεία!!!

(09-04-2019, 06:27 PM)Sativaas Έγραψε: Επίσης υφασμάτινες θα σε βοηθήσουν περισσότερο απο μια κανονική μιας και εισαι αρχάριος

Καλησπέρα Sativaas!

Απο ποιά άποψη το λες!?
Σε τι θα με βοηθήσει?

Σκέφτομαι και εγω διάφορα!!!
Απάντηση
Προσφέρουν καλύτερο αερισμό των ριζών οπότε καλύτερη ανάπτυξη και φυσικά όλοι οι αρχάριοι την πατάνε με το να πνίγουν το φυτό απο το πολυ νερό η υφασμάτινες θα σε βοηθήσουν να στεγνώσουν το υπόστρωμα σου ποιο γρήγορα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Όταν σου λένε πχ "Με 4 βδομάδες ανάπτυξη είσαι οκ", πρέπει να κοιτάς και ποιός το λέει!
Ο φίλος έχει κάνει 4.712 γκρόού, δεν είναι ίδιες οι βδομάδες μας!

Εγώ τα δύο φυτά όταν μου φάνηκαν αρκετά ψηλά τα λύγισα προς μια μεριά και τακτοποίησα τα κλώνια αριστερά δεξιά, σαν χτένισμα "χωρίστρα" των 70ς. Έγινε έτσι κάπως μακρόστενο, οπότε με δύο γλάστρες αντικριστά ερχόμουν στο τετράγωνο της τέντας. Τα άφησα καμμιά βδομάδα ακόμα να απλωθούν καλά, δέσιμο, το φως πιό ψηλά και πιο δυνατά, 12/12 και τέλος. Έφυγαν προς τα πάνω.

Όσο αφορά τα λίτρα, νομίζω με 25- 30 λίτρα χώμα την 60αρα τέντα την καλύπτεις πλήρως.
Τώρα θα είναι 1Χ25, 2Χ11, 4Χ7 ή κάτι παρόμοιο; θέμα του καθενός τι τον βολεύει.

Εγώ πάντως έχω μια σατίβα στη σειρά, θα προσπαθήσω να γεμίσω την τέντα ασφυκτικά με ένα φυτό μόνο. Σε 25αρα.
Βοήθεια μας!
Απάντηση
(09-04-2019, 09:26 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Όταν σου λένε πχ  "Με 4 βδομάδες ανάπτυξη είσαι οκ", πρέπει να κοιτάς και ποιός το λέει!

Εγώ τα δύο φυτά όταν μου φάνηκαν αρκετά ψηλά τα λύγισα  προς μια μεριά και τακτοποίησα τα κλώνια αριστερά δεξιά, σαν χτένισμα "χωρίστρα" των 70ς. Έγινε έτσι κάπως μακρόστενο, οπότε με δύο γλάστρες αντικριστά ερχόμουν στο τετράγωνο της τέντας. Τα άφησα καμμιά βδομάδα ακόμα να απλωθούν καλά, δέσιμο, το φως πιό ψηλά και πιο δυνατά, 12/12 και τέλος. Έφυγαν προς τα πάνω.

Όσο αφορά τα λίτρα, νομίζω με 25- 30 λίτρα χώμα την 60αρα τέντα την καλύπτεις πλήρως.

Εγώ πάντως έχω μια σατίβα στη σειρά, θα προσπαθήσω να γεμίσω την τέντα ασφυκτικά με ένα φυτό μόνο. Σε 25αρα.
Βοήθεια μας!
Με την αδεια σου stone για το οφ-τοπικ αλλα θελω να ρωτησω κατι τον κροκοδειλο στο νημα σου,αν και δεν εχει καμμια σχεση η ερωτηση μου με το grow σου
Γιατι ουτε π.μ μπορω να του στειλω ουτε κανενα δικο του νημα υπαρχει για να τον ρωτησω εκει αρα οπου και να τον ρωτησω θα ειμαι οφ και θα με μαλωσει παλι ο φιλοσ μου ο NLfanatic
Η εαν θελει να με αναζητησει ο κροκοδειλοσ στο νημα μου https://gr420.info/forum/showthread.php?...#pid139464
η να μου στειλει εαν μπορει λογω τησ εγραφησ του αυτοσ π.μ
Οποτε περιμενω τηναδεια σου πρωτα
Ευχαριστω και παλι σορυ
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(09-04-2019, 09:26 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Όταν σου λένε πχ  "Με 4 βδομάδες ανάπτυξη είσαι οκ", πρέπει να κοιτάς και ποιός το λέει!

Εγώ τα δύο φυτά όταν μου φάνηκαν αρκετά ψηλά τα λύγισα  προς μια μεριά και τακτοποίησα τα κλώνια αριστερά δεξιά, σαν χτένισμα "χωρίστρα" των 70ς. Έγινε έτσι κάπως μακρόστενο, οπότε με δύο γλάστρες αντικριστά ερχόμουν στο τετράγωνο της τέντας. Τα άφησα καμμιά βδομάδα ακόμα να απλωθούν καλά, δέσιμο, το φως πιό ψηλά και πιο δυνατά, 12/12 και τέλος. Έφυγαν προς τα πάνω.

Βοήθεια μας!

Κροκοδειλα Ευχαριστώ για τις συμβουλές/πληροφοριες!!!

Καλη συνέχεια και καλά κοψίματα!!!

(09-05-2019, 02:12 AM)Roukounas Έγραψε:

Βοήθεια μας!
Με την αδεια σου stone για το οφ-τοπικ αλλα θελω να ρωτησω κατι τον κροκοδειλο στο νημα σου,αν και δεν εχει καμμια σχεση η ερωτηση μου με το grow σου
Γιατι ουτε π.μ μπορω να του στειλω ουτε κανενα δικο του νημα υπαρχει για να τον ρωτησω εκει αρα οπου και να τον ρωτησω θα ειμαι οφ και θα με μαλωσει παλι ο φιλοσ μου ο NLfanatic
Η εαν θελει να με αναζητησει ο κροκοδειλοσ στο νημα μου https://gr420.info/forum/showthread.php?...#pid139464
η να μου στειλει εαν μπορει λογω τησ εγραφησ του αυτοσ π.μ
Οποτε περιμενω τηναδεια σου πρωτα
Ευχαριστω και παλι σορυ

Αδερφέ μου!!!

Ρώτα οτι θες με την ησυχία σου!!!

Κανενα πρόβλημα!!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)