Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για εξαερισμό τέντας 0,8*0,8*1,6
Καλησπέρα,
Μετα απο μελέτη θα ήθελα την γνώμη σας ωστε να γίνει η κατάλληλη αγορά υλικών σχετικά με τον εξαερισμό και φίλτρο άνθρακα της τέντας καθώς ειναι το 1ο μου grow.

Το grow θα γίνει σε 3 φυτά

Διαστάσεις τέντας 0,8*0,8*1,6
https://www.growmarket.gr/thalamoi-kalli...0cm-detail

Φωτισμός
https://horticulturelightinggroup.com/pr...8197478492

Φίλτο άνθρακα
https://www.growmarket.gr/filtra-osmis/p...0m3-detail

Εξαερισμός
https://www.growmarket.gr/eksaerismos/pr...eed-detail

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς που έκανα τα υλικά αυτα ειναι οκ, εκτός και εαν οι υπολογισμοί αυτοι ειναι λάθος ή υπερβολικοί.

Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα σχετικά με εξαερισμό και φίλτρο μιας και έχουν διαφορετικές διαστάσεις;
Φίλτρο 125mm
Εξαερισμός 150mm

Επίσης θα μπει και εσαερισμός για την καλύτερη κυκλοφορία του αέρα.

Σύμφωνα με τον παρακάτω calculator ειμαι υπερβολικός αλλα απ'την αλλη νομίζω ειναι μικρές οι τιμές που δίνει
https://thehydroponicsstore.com/extraction-calculator
90m3/h για τέντα 0,80*0,8*1,6. Huh

Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη/προτάσεις σας.
Ευχαριστώ 
Smile
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπερα.
Για την τεντα 80χ80 θα σου προτεινα εχαερισμο 280-300m3/h τουλαχιστον ,και φιλτρο 40-50% μεγαλυτερο .

Καλη συνεχεια. Smile
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
(09-06-2019, 02:49 PM)giovann Έγραψε: Καλησπερα.
Για την τεντα 80χ80 θα σου προτεινα εχαερισμο 280-300m3/h τουλαχιστον ,και φιλτρο 40-50% μεγαλυτερο .

Καλη συνεχεια. Smile

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το φίλτρο που επέλεξα ειναι στα 250m3/h.

Εαν βάλω φίλτρο 50% παραπάνω δηλαδή γύρω στα 400m3/h δε θα πρέπει να αυξήσω παραπάνω τον εξαερισμό μου;
Δηλαδη να ειναι γυρω στα 600m3/h ή ειναι υπερβολή μιας και ο φωτισμός θα ειναι με led;
Απάντηση
(09-06-2019, 03:01 PM)Naethan Έγραψε:
(09-06-2019, 02:49 PM)giovann Έγραψε: Καλησπερα.

Καλη συνεχεια. Smile

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εαν βάλω φίλτρο 50% παραπάνω δηλαδή γύρω στα 400m3/h δε θα πρέπει να αυξήσω παραπάνω τον εξαερισμό μου;
Δηλαδη να ειναι γυρω στα 600m3/h ή ειναι υπερβολή μιας και ο φωτισμός θα ειναι με led;

Το φιλτρο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο ωστε να μην μπουκωνει ο εξαερισμος .
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
(09-06-2019, 03:11 PM)giovann Έγραψε:
(09-06-2019, 03:01 PM)Naethan Έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ok. Απλά ρωτάω γιατι παντού διαβάζω οτι ο εξαερισμός θα πρέπει να ειναι μεγαλύτερος εως και διπλάσιος απο τις τιμές του φίλτρου ωστε να μην κοπεί η ροη του αέρα!
Απάντηση
(09-06-2019, 03:11 PM)giovann Έγραψε:
(09-06-2019, 03:01 PM)Naethan Έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχει δικιο ο giovani για μεγεθοσ εξαερισμου 
Επισησ και για το φιλτρο θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο το φαν εξαερισμου
Τα κυβικα τησ τεντασ σου ειναι 1,024 και οχι 0,90
Εγω θα εβαζα  περιπου 450 φαν εξαερισμου και φιλτρο γυρω στα 650-750
Στο λεω αυτο γιατι οσο πιο μεγαλο ειναι το φαν εξαγωγησ θα διαχειριζεσαι πολυ πιο ανετα προβληματα θερμοκρασιασ και υγρασιασ
Μπορει να σε φενεται υπερβολικο αυτο που σε λεω αλλα ειναι προβληματα που θα τα βρεισ μπροστα σου
Ειναι απο τισ περιπτωσεισ που η υπερβολη βοηθαει
Επισησ θα χρειαστεισ για να κανεισ σωστη δουλεια και φαν εισαγωγησ
Αυτα απο το αλεγκρε τα ειδεσ μονοσ σου η σου τα προτειναν αυτοι
Στο ρωταω αυτο γιατι εναν αλλο φιλο τον november που του προτειναν ενα συστημα κλιματισμου και το αγορασε ο φιλοσ δεν εμεινε ευχαριστημενοσ 
Βρεσ εναν τροπο να τον ρωτησεισ και εαν δεν μπορεισ θα τον στειλω εγω π.μ και αν εχει χρονο και ορεξη να σε πει ακριβωσ τι εγινε
Και εγω προσωπικα ενω αγορασα αρκετα πραγματα απο αυτουσ με καναν μια κουτσουκελα και τουσ εκοψα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
ακριβως το αντιθετο νομιζω naethan

Απάντηση
(09-06-2019, 03:37 PM)Roukounas Έγραψε:
(09-06-2019, 03:11 PM)giovann Έγραψε: Το φιλτρο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο ωστε να μην μπουκωνει ο εξαερισμος .
Εχει δικιο ο giovani για μεγεθοσ εξαερισμου 
Στο λεω αυτο γιατι οσο πιο μεγαλο ειναι το φαν εξαγωγησ θα διαχειριζεσαι πολυ πιο ανετα προβληματα θερμοκρασιασ και υγρασιασ
Μπορει να σε φενεται υπερβολικο αυτο που σε λεω αλλα ειναι προβληματα που θα τα βρεισ μπροστα σου
Στο ρωταω αυτο γιατι εναν αλλο φιλο τον november που του προτειναν ενα συστημα κλιματισμου και το αγορασε ο φιλοσ δεν εμεινε ευχαριστημενοσ 
Βρεσ εναν τροπο να τον ρωτησεισ και εαν δεν μπορεισ θα τον στειλω εγω π.μ και αν εχει χρονο και ορεξη να σε πει ακριβωσ τι εγινε
Και εγω προσωπικα ενω αγορασα αρκετα πραγματα απο αυτουσ με καναν μια κουτσουκελα και τουσ εκοψα

Ευχαριστώ πολύ και τους 2. Όχι δεν μου τα προτεινε κανένας μόνος τα ειδα, και το μαγαζί και τα υλικά. Οπότε θα συνεχίσω με τον τρόπο που λέτε. Απλά διάβασα στο forum οτι εξαερισμος πρέπει να ειναι μεγαλυτερος απο φίλτρο και βρήκα τα συγκεκριμένα που έγραψα.
Ευχαριστώ πολύ

(09-06-2019, 03:47 PM)Naethan Έγραψε:
(09-06-2019, 03:37 PM)Roukounas Έγραψε: Εχει δικιο ο giovani για μεγεθοσ εξαερισμου 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2. Όχι δεν μου τα προτεινε κανένας μόνος τα ειδα, και το μαγαζί και τα υλικά. Οπότε θα συνεχίσω με τον τρόπο που λέτε. Απλά διάβασα στο forum οτι εξαερισμος πρέπει να ειναι μεγαλυτερος απο φίλτρο και βρήκα τα συγκεκριμένα που έγραψα.
Ευχαριστώ πολύ

Ξέχασα... για fan εσαερισμού πόσα κμ/h θα προτείνατε ωστε να γίνει σωστά η κυκλοφορία του αέρα;
Απάντηση
(09-06-2019, 03:47 PM)Naethan Έγραψε:
(09-06-2019, 03:37 PM)Roukounas Έγραψε: Εχει δικιο ο giovani για μεγεθοσ εξαερισμου 

Ευχαριστώ πολύ

(09-06-2019, 03:47 PM)Naethan Έγραψε: Ευχαριστώ πολύ και τους 2. Όχι δεν μου τα προτεινε κανένας μόνος τα ειδα, και το μαγαζί και τα υλικά. Οπότε θα συνεχίσω με τον τρόπο που λέτε. Απλά διάβασα στο forum οτι εξαερισμος πρέπει να ειναι μεγαλυτερος απο φίλτρο και βρήκα τα συγκεκριμένα που έγραψα.
Ευχαριστώ πολύ

Ξέχασα... για fan εσαερισμού πόσα κμ/h θα προτείνατε ωστε να γίνει σωστά η κυκλοφορία του αέρα;
Αναλογα με το που θα καταληξεισ σε εξαγωγησ και εαν θελεισ να εχεισ αρνητικη πιεση (να ρουφιεται προσ τα μεσα η τεντα δηλαδη)
Εγω εχω 800 εξαγωγησ και 300 εισαγωγησ
Αλλα λογω μια πατεντασ που εφτιαξα στην τεντα μου,αν θεσ δεσ στο νημα,για να στελνω στην τεντα κρυο αερα απο το  ΑC εχω και συο μικρα 100αρια(Αν και χανω λιγο ετσι απο αρνητικη πιεση)
Και κατι που ξεχασα να σε απαντησω ειναι να μην σε προβληματιζει η διαφορετικη διαμετροσ,Φ, φαν και φιλτρου(η ενωση τουσ δηλαδη) γιατι υπαρχουν μουφεσ-συστολεσ και ετσι τα συνδεεισ μια χαρα
Καλη αρχη
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(09-06-2019, 04:05 PM)Roukounas Έγραψε:
(09-06-2019, 03:47 PM)Naethan Έγραψε: Ευχαριστώ πολύ και τους 2. Όχι δεν μου τα προτεινε κανένας μόνος τα ειδα, και το μαγαζί και τα υλικά. Οπότε θα συνεχίσω με τον τρόπο που λέτε. Απλά διάβασα στο forum οτι εξαερισμος πρέπει να ειναι μεγαλυτερος απο φίλτρο και βρήκα τα συγκεκριμένα που έγραψα.
Ευχαριστώ πολύ

Αναλογα με το που θα καταληξεισ σε εξαγωγησ και εαν θελεισ να εχεισ αρνητικη πιεση (να ρουφιεται προσ τα μεσα η τεντα δηλαδη)
Εγω εχω 800 εξαγωγησ και 300 εισαγωγησ
Αλλα λογω μια πατεντασ που εφτιαξα στην τεντα μου,αν θεσ δεσ στο νημα,για να στελνω στην τεντα κρυο αερα απο το  ΑC εχω και συο μικρα 100αρια(Αν και χανω λιγο ετσι απο αρνητικη πιεση)
Και κατι που ξεχασα να σε απαντησω ειναι να μην σε προβληματιζει η διαφορετικη διαμετροσ,Φ, φαν και φιλτρου(η ενωση τουσ δηλαδη) γιατι υπαρχουν μουφεσ-συστολεσ και ετσι τα συνδεεισ μια χαρα
Καλη αρχη

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Να'στε καλά καλη συνέχεια
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)