Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα με σπορόφυτα (μάλλον;;)
Sad 
Καλησπέρα!

πριν τρείς μέρες έβαλα στη χαρτοπετσέτα 2 σποράκια NL φ/π τα οποία σκάσανε και με ριζάκι εναμισο εκατοστό περίπου  μπήκαν χθες σε μισόλιτρα γλαστράκια με biobizz lightmix και ψεκάστηκαν με 20μλ πεχαρισμένο νεράκι.

Σήμερα ξεπρόβαλαν απο το χώμα. Όμως αντί για τα πρώτα δυο φυλαράκια είναι απλά ο σπόρος μισο εκατοστό πάνω απο το χώμα και απο κάτω ρίζα. Τα πασπάλισα με λίγο χώμα το πρωί γιατί σκέφτηκα οτι ίσως δεν τα έβαλα αρκετά βαθυά αλλά τώρα που τα τσέκαρα βράδυ πάλι το ίδιο            ( συγνώμη που δεν μπορείτε να το δείτε θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο σε μερικές ωρές).

Είναι φυσιολογικό; Κάνω κάτι λάθος και θα έχω πρόβλημα; 

Το setup μου: 0,40x0,40x1,20 τέντα , εξαερισμός can fan απλός , φώτα λεντ πανελ ε27 με 20 μονο βατ αυτή τη στιγμή στα 45εκ.

συνθήκες: 23-25 C , 60-65% υγρασία με βρεγμένη πετσέτα
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση

ads by gr420info

Απλά είχε μείνει πάνω στα φύλλα ο σπόρος που σιγά σιγά είτε με την δική σου βοήθεια είτε μόνο του θα τν απέβαλε...τωρα περιμένεις να δεις τι γίνεται
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Καλημέρα
Ένας από τους λόγους που μένει το τσόφλι πάνω στο φυτό είναι αυτός που λες,το βάθος φύτευσης.
Απάντηση
(09-08-2019, 06:49 AM)Sativaas Έγραψε: Απλά είχε μείνει πάνω στα φύλλα ο σπόρος που σιγά σιγά είτε με την δική σου βοήθεια είτε μόνο του θα τν απέβαλε...τωρα περιμένεις να δεις τι γίνεται

Καλησπέρα Sativaas ευχαριστώ για την απάντηση !  Big Grin
Όντως σήμερα έχει αρχίσει να ανοίγει φυλαράκια και να αποβάλλει το τσόφλι.
Χτες ανησύχισα γιατί ήταν εντελώς κλειστός ο σπόρος.
Δε θα βάλω χέρι πάντως να τον βγάλω , θα αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της.

(09-08-2019, 09:31 AM)tzorge Έγραψε: Καλημέρα
Ένας από τους λόγους που μένει το τσόφλι πάνω στο φυτό είναι αυτός που λες,το βάθος φύτευσης.

Καλησπέρα και σε σένα tzorge!!
To φαντάστηκα γιατί ίσως να τα φύτεψα λίγο ρηχά..
Όλα καλά τώρα πιστέυω

Επίσης η πετ΄σετα η βρεγμένη έκανε πολύ δουλειά ( απο υγρασία 45-50% εχει πάει 75%) και θερμοκρασια σταθερα 25-26

Με τα παραπάνω πότε λέτε να ποτίζω ;

Μέχρι στιγμής ψεκάζω το πολύ 10μλ όταν το χώμα είναι ξερό μέχρι την πρώτη κλείδωση;
Να το κάνω κάθε μέρα ;
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Το λίγο κάθε μέρα ενδυκνείεται για την ηλικία του. Και ναι, λίγο εννοούμε 10-20 ml.
Αυτό για τις πρώτες μέρες. Μετά το 10ημερο εγώ προσωπικά ανεβάζω ποσότητα και αραιώνω τη συχνότητα. Στις 3 βδομάδες του ρίχνω 200ml στο γλαστράκι του λίτρου, ξαναζητάει μετά από 3 ή 4 μέρες. Από εκεί και πέρα ποτίζω μόνο όταν διψάει. Δε λέω λεπτομέρειες γιατί έχω σοβαρές υπόνοιες πως το κάνω λάθος από τα μέσα της ανθοφορίας και μετά. Θα δούμε τι θα πουν οι πιο παλιοί.

Υπάρχει άρθρο στα στίκις που λέγεται "βήμα βήμα" από τον χασικλιξ. Εκεί μπορείς να δεις πόσο νερό θέλει σε κάθε φάση του, γιατί ο φίλος γράφει αναλυτικά και ανεβάζει φωτό που φαίνεται το μέγεθος τους. Χώρια την τεράστια εμπειρία του.
Απάντηση
(09-08-2019, 05:50 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Το λίγο κάθε μέρα ενδυκνείεται για την ηλικία του. Και ναι, λίγο εννοούμε 10-20 ml.
Αυτό για τις πρώτες μέρες. Μετά το 10ημερο εγώ προσωπικά ανεβάζω ποσότητα και αραιώνω τη συχνότητα. Στις 3 βδομάδες του ρίχνω 200ml στο γλαστράκι του λίτρου, ξαναζητάει μετά από 3 ή 4 μέρες. Από εκεί και πέρα ποτίζω μόνο όταν διψάει. Δε λέω λεπτομέρειες γιατί έχω σοβαρές υπόνοιες πως το κάνω λάθος από τα μέσα της ανθοφορίας και μετά. Θα δούμε τι θα πουν οι πιο παλιοί.

Υπάρχει άρθρο στα στίκις που λέγεται "βήμα βήμα" από τον χασικλιξ. Εκεί μπορείς να δεις πόσο νερό θέλει σε κάθε φάση του, γιατί ο φίλος γράφει αναλυτικά και ανεβάζει φωτό που φαίνεται το μέγεθος τους. Χώρια την τεράστια εμπειρία του.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Κροκόδειλα!! Angel
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Βάλε καμιά φωτο να χαζεψουμε
Τέντα,πανελακι
Τώρα που είναι καθαρά
Απάντηση
Μπανιστηρι λέγεται αυτό, αλαφρο   Rofl
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(09-08-2019, 09:02 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Βάλε καμιά φωτο να χαζεψουμε
Τέντα,πανελακι
Τώρα που είναι καθαρά

Αλαφροΐσκιωτε αύριο θα ανοίξω ένα ημερολόγιο
Να είναι έτσι νοικοκυρεμένα τα πράγματα γιατί θα χάσω και τη μπάλα στο τέλος
Πάντως να ξέρεις είναι λίγο τσαπατσούλικη η φάση γιατί βιάστηκα
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Μάλλον και τα δύο θα κρατήσεις
Αποκλείεται να σου κάνει καρδιά να στείλεις ένα
Οπότε λστ
Απάντηση
Αρα την επόμενη φορά βάλτο σε ενα ποτηράκι εμφιαλωμενο νερο αν οχι 24 ωρες τουλαχιστον 12 να μαλακώσει λίγο το εργαλείο.
Να λέμε και καμιά ουσία οχι μόνο σάλτσες.
οξω  πουστη απ την παραγκα...
Απάντηση
(09-09-2019, 12:59 AM)presa canario Έγραψε: Αρα την επόμενη φορά βάλτο σε ενα ποτηράκι εμφιαλωμενο νερο αν οχι 24 ωρες τουλαχιστον 12 να μαλακώσει λίγο το εργαλείο.
Να λέμε και καμιά ουσία οχι μόνο σάλτες.

Αααα λες ε; Καλό ευχαριστώ πολύ Big Grin
Είχα δεί αλλους που το έκαναν στο φόρουμ αλλά δε το έκανα γιατί μου φαινόταν περίεργο λες και θα το πνίξω..

(09-09-2019, 12:11 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Μάλλον και τα δύο θα κρατήσεις
Αποκλείεται να σου κάνει καρδιά να στείλεις ένα
Οπότε λστ

Αλαφροΐσκιωτε ακριβώς αυτό σκεφτόμουν τώρα δε μου πάει η καρδιά με τίποτα( απο τοσο δα σπόράκια τα ξέρω Tongue Tongue )
και αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω και με lst
Δεν ξέρω αν χωράνε καλα καλα οι δυο 11L γλάστρες στη τέντα (0,40χ0,40)
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Μικρότερες θα ελεγα αλλά δεν ξέρω πια τι γίνεται
Τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς

Ωραία υπογραφή
Κόκκινη κόκκινη
Απάντηση
(09-09-2019, 08:55 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Μικρότερες θα ελεγα αλλά δεν ξέρω πια τι γίνεται
Τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς

Ωραία υπογραφή
Κόκκινη κόκκινη

Δεν είχα βρει μικρότερες πάνινες αλλά θα κοιτάξω και αλέγκρε οταν περάσω, 7 πιστευω είναι καλά , πολύ ζόρικα ίσως και 5 λίτρα...

Χαχααχα ναι έτσι! Ταυτίζομαι τώρα τελευταία πολύ με αυτό το στίχο..
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)