Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αλλαγη πλακετας led
καλημερα εχω 2 ufo 90w αγορασμενα 10 χρονια περιπου.ηταν τα πρωτα που κυκλοφορησαν (ας προσεχα) και ενοιτε οτι δεν κανουν δουλεια.η ερωτηση μου ειναι αν μπορει να αντικατασταθει η led πλακετα με καποια νεας γενιας που ειναι αποδοτικες.κατι οπως τη δευτερη και τριτη φοτο.οχι η συγκεκριμενη αλλα κατι αντιστοιχο .
ευχαριστω
[Εικόνα: eIJzF09m.jpg]
[Εικόνα: 0YMXpJcm.jpg]

[Εικόνα: mho0L8Rm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Γειά σου φίλε.
Έψαξα λιγάκι τεχνικά χαρακτηριστικά για το συγκεκριμένο και δε βρήκα κάτι.
Μπορείς να βοηθήσεις με λεπτομέρειες όπως τασεις και εντάσεις εξόδου του μετασχηματιστη που έχει μέσα?
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
καλημερα δεν τα εχω ανοιξει.το αυτοκολητο πισω γραφει 90w-input current 0.5-1A-input voltage 90-260- frequency50-60hz
να το κατσαβιδιασω να δω κατι αλλο;τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα τα εχς αρκετα χρονια παραπανς αλλα πολυ λιγη χρηση.
Απάντηση
Ναι αν μπορείς.
Το output μας ενδιαφέρει μήπως βρεθεί κάτι με τα ίδια χαρακτηριστικά
Απάντηση
(09-08-2019, 02:21 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Ναι αν μπορείς.
Το output μας ενδιαφέρει μήπως βρεθεί κάτι με τα ίδια χαρακτηριστικά

κινεζοι την τρελα μου ....... δεν υπαρχει γραμμενο τιποτα  Angry προσπαθω να βαλω φοτο αλλα αργει  πολυ
Απάντηση
Πολύμέτρο ή με κάποιο τρόπο να το μετρήσεις?

Μπορεί να γράφει η πλακέτα με τα Led κατι

Υπομονή με τις φώτο ανεβαίνουν λίγο αργά
Απάντηση
(09-08-2019, 02:39 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Πολύμέτρο ή με κάποιο τρόπο να το μετρήσεις?

η πλακετα εχει προσβαση μονο απο μπροστα προσπαθησα αλλα φοωαμει μη σπασω το γιαλι.
αν βρω πολυμετρο δεν ξερω που να μετρησω

[Εικόνα: eS5dBxXm.jpg]

(09-08-2019, 02:56 PM)giannakis Έγραψε:
(09-08-2019, 02:39 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Πολύμέτρο ή με κάποιο τρόπο να το μετρήσεις?

η πλακετα εχει προσβαση μονο απο μπροστα προσπαθησα αλλα φοωαμει μη σπασω το γιαλι.
αν βρω πολυμετρο δεν ξερω που να μετρησω

[Εικόνα: eS5dBxXm.jpg]

[Εικόνα: bTuf7Dpm.jpg]

το σκεπτικο μου ειναι να βρω καποιον να κανει τη δουλεια,αφου αγοραστουν τα καταληλα led.και να κρατησει το ενα απο τα δυο αυτος το  εχω με τα diy αλλα με ρευματα δεν....θα βαλω καμια φωτια.
Απάντηση
Είχε ψυκτρα ανάμεσα?
Δεν μπορώ να διακρίνω που πάει το κάθε καλώδιο απ τις φώτο. 
Μήπως είναι στα 220v και τα μετασχηματιστακια ειναι μόνο για τα ανεμιστήρακια πράγμα που το βλέπω λίγο χλωμό.
Η τελευταία κλεμα που πάνε τα 4 πολύ λεπτά καλωδιακια αν μετρήσεις θα δεις τι δίνουν οι μετασχηματιστες. 
Αν ξεκουμπωσεις τα καπάκια απ τους μετασχηματιστες μήπως γράφει κάτι?
Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να αλλάξεις πλακέτα Led
Γιατί σε μια συζήτηση που είχα γι αυτά θέλει ψύκτρα η κάθε πλακέτα πιο μεγάλη απ ότι είναι η πλακετα και ανεμιστηρακι από πάνω για ενεργητική ψύξη.
Να κρατήσεις μόνο το γύρω γύρω απ τα φωτιστικά σου και μέσα όλα να τα αλλάξεις?
Δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει. 
Σε αυτά μάστορας είναι ο NL fanatic από εδώ μέσα να ξέρεις οπότε περίμενε λιγάκι μήπως έχει κάποια γνώμη και αυτός.
Απάντηση
(09-08-2019, 03:50 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Είχε ψυκτρα ανάμεσα?
Δεν μπορώ να διακρίνω που πάει το κάθε καλώδιο απ τις φώτο. 
Μήπως είναι στα 220v και τα μετασχηματιστακια ειναι μόνο για τα ανεμιστήρακια πράγμα που το βλέπω λίγο χλωμό.
Η τελευταία κλεμα που πάνε τα 4 πολύ λεπτά καλωδιακια αν μετρήσεις θα δεις τι δίνουν οι μετασχηματιστες. 
Αν ξεκουμπωσεις τα καπάκια απ τους μετασχηματιστες μήπως γράφει κάτι?
Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να αλλάξεις πλακέτα Led
Γιατί σε μια συζήτηση που είχα γι αυτά θέλει ψύκτρα η κάθε πλακέτα πιο μεγάλη απ ότι είναι η πλακετα και ανεμιστηρακι από πάνω για ενεργητική ψύξη.
Να κρατήσεις μόνο το γύρω γύρω απ τα φωτιστικά σου και μέσα όλα να τα αλλάξεις?
Δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει. 
Σε αυτά μάστορας είναι ο NL fanatic από εδώ μέσα να ξέρεις οπότε περίμενε λιγάκι μήπως έχει κάποια γνώμη και αυτός.

οποτε καλωδια απο το ασπρο κουτι πανε στα μαυρα και απο εκει σε ανεμιστήρια και στη πλακετα ανοιξα κουτια .σε λιγο βαζω φοτο .παντως το υψος του ufo μπορει να αυξηθει για να χωρεσει ψυκτρα.περιμενω NL να με φωτίσει.βαζω φοτο σε λιγο

[Εικόνα: QmNaseLm.jpg]
[Εικόνα: WdYszj5m.jpg]
Απάντηση
Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς, αυτά τα UFO πλεον τα πουλάνε 30-40€ και τα ανταλλακτικά παίζει να κοστίσουν παραπάνω.

Το γυαλί δεν χρειάζεται ούτως ή άλλως, κόβει φωτεινότητα.
Θέλεις να το επισκευάσεις ή να αντικαταστάσεις την πλακέτα;

Τα LED Beans που έχει μέσα μπορούν να αλλαχτούν, αρκεί να τα σηκώνει ο οδηγός. Τα μονοχρωματικά δουλεύουν στα 2-2.4V το καθένα ενώ τα λευκά δουλεύουν στα 3.4-3.7V, οποτε αν πεις να βάλεις λευκά στην θέση των μονοχρωματικών, θα πρέπει να ξέρεις ποσά Volt είναι η συγκεκριμένη γραμμή τροφοδοσίας των LED (έχει 2 γραμμές τροφοδοσίας, για αυτό και έχει 2 LED Drivers).

Ποσά LED έχει στο σύνολο η πλακέτα επάνω της στο σύνολο; Επίσης, τι διάμετρο έχει η πλακέτα;
Απάντηση
καλησπερα NL  ευχαριστω για τη βοηθεια θελω να την αντικαταστησω εχει 91 led  7.5 ακτινα η πλακετα.
τα led ειναι ολα κοκκινα εκτος καμια δεκαρια μπλε στο κεντρο.μαλλον θα τα βαλω στη βεραντα τα χριστουγενα
Απάντηση
Δεν αξίζει τον κόπο σου φίλε.
Οι δίοδοι είναι για πέταμα, ο οδηγός-οδηγοί μάλλον το ίδιο. Όχι μόνο δεν ξέρεις τι ρεύμα βγάζουν, δεν ξέρεις και πόση ζωή τους απομένει ενώ είναι μάλλον αμφίβολης ποιότητας. Δλδ πολύ ρεύμα για λίγο φως, συν την επικινδυνότητα.

Αφού το χειρούργησες όμως, μπορείς να κρατήσεις τα ανεμιστηράκια. Όπως είναι, καλωδιωμένα. Ίσως σε βολέψουν να βελτιώσεις την ψύξη μιας νέας μοντέρνας λάμπας.
Απάντηση
οκ σας ευχαριστω ειπα μηπως  μιας  και καθοντουσαν στο ραφι
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)