Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εξωτερική τον Οκτώβριο
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να βάλω φωτοπερίοδου τον Οκτώβρη αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις ώρες φωτός.Από όσο ξέρω τα φωτοπερίοδου στην βλάστηση θέλουν 18/6 και στην ανθοφορία 12/12.Έψαξα λοιπόν πόσες ώρες έχουμε ήλιο στην Ελλάδα αυτήν την περίοδο και είδα ότι έχουμε το πολύ 12.Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
1_Πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα με το φως ώστε τα φυτά να παίρνουν τουλάχιστον 16 ώρες;
2_Μετά από πόσες εβδομάδες να τα γυρίσω σε άνθιση;

ads by gr420info

Αν ηταν αυγουστος θα μπορούσες να συμπληρωνεις με λαμπες για κανα μήνα
Τωρα θα σε πιασει χειμώνας
Και σήμερα να τα έβαζες με σκετο ηλιο,ισως προλαβαινες να πάρεις κάτι αρχές Δεκεμβρίου
Σκέφτηκα το θερμοκήπιο γιατί έχω ακούσει ότι τραβάει 2 φορές το φως του ήλιου,θα αρκούσε αυτό;
Δεν ξέρω απο θερμοκήπια
Προφανώς θα μπορουσες να το τραβήξεις 2_3 εβδομάδες ακόμη
Αλλά και παλι αν πάει 10 βαθμούς θερμοκρασία,τι να σου κάνει κι αυτό
Εκτός αν εισαι απο Κύπρον
Σε καθε περίπτωση,παντα αξίζει να δοκιμάσεις

Εκτός πια αν έχεις κανονικη εγκατάσταση,θέρμανση κτλ

Είναι και το χειμερινό λιοστασι,κάπου στα Χριστούγεννα
Μετα μεγαλώνει η μερα

Ποσότητα μην περιμένεις,εννοείται
Αν αγοράζεις σπόρους δεν συμφέρει
Ίσως καμιά δεκαριά απο τελείως φτηνους
Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα μάλλον.
Σεβαστό
Καλημερα bgrower.Μονο αυτοματα τετοια εποχη και παλι δυσκολα τα πραματα.
(09-09-2019, 09:57 AM)bgrower Έγραψε: Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα μάλλον.

Ρε φιλε, πεταξες εκει μιαν ερωτηση χωρις κανεις να ξερει τι θες να κανεις
Απ τη μια λες για εξωτερικη, απ την αλλη μας λες, ποτε να γυρισω...
1) Δεν διευκρινιζεις τι θες να κανεις, γιατι πιθανον κι εσυ δεν ξερεις
2) Δεν διαβασες καθολου οπως ολοι μας εδω μεσα
3) Αντι να πεις ενα ευχαριστω που καποιος ασχοληθηκε μαζι του, του τη λες κι απο πανω
Πρώτα από όλα δεν μου αρέσει το ύφος σου.Εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.Δεύτερον,δεν κατάλαβα τι ακριβώς σου φαίνεται περίεργο σε αυτά που είπα.
Φίλτατε από Μάρτιο και μετά σπορά.. Τέτοια εποχή (Οκτώβριο) δεν αξίζει ούτε τον κόπο, ούτε τον χρόνο σου για τα 10 τσιγάρα που θα πάρεις.
(09-09-2019, 02:33 PM)NLfanatic Έγραψε: Φίλτατε από Μάρτιο και μετά σπορά.. Τέτοια εποχή (Οκτώβριο) δεν αξίζει ούτε τον κόπο, ούτε τον χρόνο σου για τα 10 τσιγάρα που θα πάρεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση αδερφέ.Βρίσκεις κάτι παράλογο στην ερώτηση μου;Παρακαλώ να μου το αναφέρεις ώστε να το ψάξω και να διορθώσω το οποιοδήποτε λάθος.
Το φυτό θέλει καλύτερη θερμοκρασία και περισσότερο ήλιο απ ότι έχει στην Ελλάδα τον χειμωνα.

Δίκιο έχει που σου λέει ο NL πως θα είναι τσάμπα κόπος.

αλλα αν έχεις σποριά και όρεξη... πάσο. κι εγώ το ψήνω για ένα auto.
(09-09-2019, 02:43 PM)bgrower Έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση αδερφέ.Βρίσκεις κάτι παράλογο στην ερώτηση μου;Παρακαλώ να μου το αναφέρεις ώστε να το ψάξω και να διορθώσω το οποιοδήποτε λάθος.

Το παράλογο είναι η εποχή. Αν έχεις σπόρια για πέταμα, go ahead.
Καλησπέρα σύντροφοι !

Εγώ  θα απαντήσω θετικά στην ερώτηση του bgrower .Ναι ,γίνεται να καλλιεργήσουμε κάνναβη το χειμώνα ,αρκεί να είσαι κάπου νότια .

.Τα φυτά που θα προκύψουν από την χειμερινή καλλιέργεια θα είναι μικρά ,περίπου στο μέγεθος των αυτόματων . Φύτεψε λοιπόν 20 σπόρια για να σου μείνουν 10 θηλυκές .

. Δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερες δυσκολίες η κάνναβη ,όταν η  υπέργεια  θερμοκρασία κατεβαίνει κάτω από τους 10 βαθμούς .
Το πρόβλημα είναι όταν  κρυώνει πολύ το υπόστρωμα . (Υπάρχουν τρόποι να κρατηθεί το υπόστρωμα-σχετικά- θερμό π.χ εδαφοκάλυψη , επικάλυψη με  ένα παχύ στρώμα κομπόστ κλπ)

. Κατάλληλο γενετικό υλικό . Δεν είναι όλοι οι σπόροι ικανοί  για χειμερινά σπορ . Έχω καλλιεργήσει με αρκετή επιτυχία Erdpurt της Ace , Mandala #1 of Mandala seeds , Leb 37 of  Esben  και άλλα .

Και εγώ θα αρχίσω τον Οκτώβρη . Έχω ξεμείνει από σπόρια όμως .Χρειάζομαι καμιά 50αριά και δεν συμφέρει να αγοράσω τόσα πολλά .Είδομεν ...
Σπείρτε χόρτα !
Καλησπερα Ξυστρα.Αυτο το Erdpurt τι ακουσμα εχει?Εχω διαβασει οτι ειναι ανθεκτικο αλλα εχει χαμηλο THC.
(09-09-2019, 03:46 PM)Ξύστρας Έγραψε: Καλησπέρα σύντροφοι !

Εγώ  θα απαντήσω θετικά στην ερώτηση του bgrower .Ναι ,γίνεται να καλλιεργήσουμε κάνναβη το χειμώνα ,αρκεί να είσαι κάπου νότια .

.Τα φυτά που θα προκύψουν από την χειμερινή καλλιέργεια θα είναι μικρά ,περίπου στο μέγεθος των αυτόματων . Φύτεψε λοιπόν 20 σπόρια για να σου μείνουν 10 θηλυκές .

. Δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερες δυσκολίες η κάνναβη ,όταν η  υπέργεια  θερμοκρασία κατεβαίνει κάτω από τους 10 βαθμούς .
Το πρόβλημα είναι όταν  κρυώνει πολύ το υπόστρωμα . (Υπάρχουν τρόποι να κρατηθεί το υπόστρωμα-σχετικά- θερμό π.χ εδαφοκάλυψη , επικάλυψη με  ένα παχύ στρώμα κομπόστ κλπ)

. Κατάλληλο γενετικό υλικό . Δεν είναι όλοι οι σπόροι ικανοί  για χειμερινά σπορ . Έχω καλλιεργήσει με αρκετή επιτυχία Erdpurt της Ace , Mandala #1 of Mandala seeds , Leb 37 of  Esben  και άλλα .

Και εγώ θα αρχίσω  τον Οκτώβρη . Έχω ξεμείνει από σπόρια όμως .Χρειάζομαι καμιά 50αριά και δεν συμφέρει να αγοράσω τόσα πολλά .Είδομεν ...

Αδερφέ καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση,κατά δεύτερον,πες ότι με την θερμοκρασία δεν έχω πρόβλημα,με τις ώρες φωτός τι μπορώ να κάνω για να παίρνει το φυτό τουλάχιστον 16;Ο ήλιος αυτήν την εποχή θα μου δίνει μόνο 12.
Τελικά μονο ο Αρχαίος καταλαβε οτι έχεις μπερδέψει την εξωτερικη με την εσωτερική
Τοταλλυ
Ψάξε και την μεγαλύτερη μερα του χρόνου να δεις οτι δεν βγαίνει νοημα
(09-09-2019, 05:48 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Τελικά μονο ο Αρχαίος  καταλαβε οτι έχεις μπερδέψει την εξωτερικη με την εσωτερική
Τοταλλυ
Ψάξε και την μεγαλύτερη μερα του χρόνου να δεις οτι δεν βγαίνει νοημα

τι εννοείς;τόσο σε εσωτερική όσο και σε εξωτερική τα 18/6 και 12/12
Σορυ τωρα ξυπνησα,να πιω δυο καφεδες πρωτα
(09-09-2019, 05:53 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Σορυ τωρα ξυπνησα,να πιω δυο καφεδες πρωτα

Ρε αδερφέ σε παρακαλώ πολύ,αν δεν έχεις σκοπό να με βοηθήσεις σε κάτι μην πετάς γενικολογίες,είμαι αρχάριος σε αυτόν τον χώρο και δεν με βοηθάει το "να πιω δυο καφεδες πρωτα".
Σεβάσου τα υπόλοιπα μέλη γιατί θα γράφεις και θα σε γράφουν.

Και αυτό το προστακτικό υφάκι κόψτο γιατί θα σου βγεί ξινό.
(09-09-2019, 07:50 PM)NLfanatic Έγραψε: Σεβάσου τα υπόλοιπα μέλη γιατί θα γράφεις και θα σε γράφουν.

Και αυτό το προστακτικό υφάκι κόψτο γιατί θα σου βγεί ξινό.

Σε εμένα αναφέρεσε φίλε;
Προφανώς, απ' όλα τα μέλη που μπήκαν στον κόπο να σου απαντήσουν δεν είχε κάποιος άλλος τέτοια συμπεριφορά.
Είσαι καραγκιόζης αλλά επειδή σέβομαι το φορουμ και το ότι δεν είναι χώρος για προσωπικές αντιπαραθέσεις αν θες αν σου αναλύσω το γιατί στείλε μύνημα.
(09-09-2019, 08:22 PM)bgrower Έγραψε: Είσαι καραγκιόζης αλλά επειδή σέβομαι το φορουμ και το ότι δεν είναι χώρος για προσωπικές αντιπαραθέσεις αν θες αν σου αναλύσω το γιατί στείλε μύνημα.

Φίλε έχεις ξεφύγει.
Τα παιδία που σου γράφουνε δεν έχουν καμια υποχρέωση.
Απο τον ελεύθερο τους χρόνο δινουν για να σε βοηθήσουν και εσύ τους κράζεις.

edit:Στο καλό
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)