Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
προς ντιαιγουαιολεντακηδες
Καλησπερα στο team.

Λυπηθηκα να ανοιξω την mh απο τωρα (5η μερα ειμαι τωρα) και εβαλα σε ενα σκραπ κομματακι κοντρα πλακε 4 ντουι με λεντ λαμπες 10-11 βατ.1×2700 2×6500 1×4000.Τα γλαστρακια καλυπτουν ενα 13×13εκ.

Το φως το ειχα στα 25εκ. αλλα εχουν τεντωσει πολυ.Το μετακινησα στα 20 και βλεπουμε.Μηπως φταιει το οτι εχω βαλει και μια απο τις 4 στα 2700κ ή ειναι πολυ μεγαλη η αποσταση/λιγα τα βατ?Τα 3 εχουν βγαλει και τα μονολεπιδα το ενα μονο κοτυληδονες (ή οπως αλλιως γραφονται Big Grin ).

Επισης σε σκρογκ εχει νοημα να βαλεις βοηθητικα πανελ παραλληλα με το φυτο κατω απο το κανοπι γυρω γυρω?Ή δεν θα γυρισουν ποτε τα φυλλα γιατι θα κοιτανε την πανω λαμπα?
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπέρα φίλε και καλωσήρθες.

Με 2 λάμπες στα 6500Κ και 1 στα 4000Κ, δύσκολα να τέντωσε λόγω της 2700Κ. Μάλλον δεν είναι αποδοτικές οι λάμπες (τους γλόμπους τους αφαίρεσες? Τι μάρκα είναι οι λάμπες?) και τέντωσαν για να βρούνε φως.

Γενικά τις λάμπες LED πρέπει να τις έχεις σε κοντινή απόσταση αλλά στα 25εκ και να τεντώσουν μου φαίνεται πολύ περίεργο..

Δεν μας είπες το πιο σημαντικό, τι strain έχεις βάλει;
Απάντηση
Τους αφαιρεσα ναι.Eurolamp.Τα στρεην ειναι ιντικα 70% το λιγοτερο.Οποτε φανταζομαι οτι δεν φταιει αυτο αν θυμαμαι καλα.Αρα γιουρολαμπ φολα.???
Απάντηση
Τίμια μάρκα σχετικά, τουλάχιστον δεν είναι ντιπ κινέζικες no-name, οπότε μήπως να κατέβαζες τις λάμπες στα 15-20εκ;

Άλλη εναλλακτική είναι να αφαιρέσεις την 2700Κ μήπως και αλλά με τόσο πολύ μπλέ και τόσο λίγο κόκκινο (συγκριτικά), θα έπρεπε να μείνει νάνος..

Μια φωτογραφία της κατάστασης θα βοηθούσε αφάνταστα!
Απάντηση
Ειναι 25% το κοκκινο ουσιαστικα για αυτο ρωτησα.Με σειρα υψους.
LSD Barneys
Cheese #1 Dinafem
Critical Kush Barneys
Critical Mask απο ισπανικη κ.λ.κ. δικο τους(?)
https://imgur.com/a/4HDJUWN
Τα 2 πρωτα ειναι μια μερα πιο μπροστα.
Απάντηση
Οταν φυτεύουμε τα σποράκια,
καλό είναι να εχουμε χώμα στα 3/5 απο το γλαστράκι οπότε σε περίπτωση που τεντώσουν σα τα δικά σου να συμπληρώνουμε χωματάκι και να έρχετε στα ίσα του.
οξω  πουστη απ την παραγκα...
Απάντηση
Εμένα με κινεζικές 1 12w στα 2700 - 3 12w στα 4000 και μια philips sta 12w απόσταση 25 εκατοστά κ έμεινε νάνος την πάτησα και το βγάζω κ έξω γύρω στις 7 ώρες στον ήλιο. 18 ώρες κύκλο το εχω
Απάντηση
Κατεβασα στα 18 εκ και εβαλα τον αερα λιγο πιο κοντα.Πρεσα δικιο εχεις απλα δεν μου ειχε ξανατυχει τετοιο στρετσινγ.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)