Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ενοικίαση χώρου για εσωτερική καλλιέργεια - Γνώμες!
Exclamation 
Καλησπερα στο forum Big Grin
Εχοντας αποκτησει πλεον μια εμπειρια πανω στο κομματι του grow εξω στην φυση,αποφασισα να κανω το επομενο βημα και να προσπαθησω να καλλιεργησω φυτα εσωτερικα,κατω απο τεχνητο φωτισμο.
Λοιπον,στο δια ταυτα...
Επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να γινει η καλλιεργεια σε καποιον προσωπικο χωρο η χωρο φιλου κλπ,αποφασισα να παρω το ρισκο και να υποστω το αγχος του να 'νοικιασω εναν χωρο για αυτον τον σκοπο.
Οντας καθολου εμπειρος πανω σε ενοικιασεις χωρων και στα πιθανα απροβλεπτα σεναρια,καθε συμβουλη,οποιασδηποτε φυσης  θα γινει δεκτη με μεγαλη ευχαριστιση.
Thank you buddies Wink
Απάντηση

ads by gr420info

Το νου σου πανω απ ολα, εχει αρκετους κινδυνους το κατορθωμα, να κοιτας πρωτα τον τυπο που σε νοικιαζει αν ειναι συνεργασιμος, και μετα τη καβατζα, συνηθως οι περισσοτεροι κοιτανε πρωτα το χωρο και μετα ολα τα αλλα. μεγα λαθος. πρωτα κοιτας :

Γειτονες,ηχομονωσεις απο το σπιτι,το νοικοκυρη, ποσο απλας εισαι σε σχεση με αλλα σπιτια για τις μυρωδιες

Και μετα πας στο χωρο (τετραγωνικα δωματια κλπ). μη βιαστεις, να ψαχνεις συνεχεια για σπιτια και μολις νιωσεις 500% σιγουρος οτι εδω ειμαστε. μονον τοτε προχωρας.

Το νου σου το ξαναλεω, θα μπεις σε ενα τρυπακι απιστευτου αγχους, ειδικα στην αρχη, και ειναι λογικο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(09-10-2019, 10:47 AM)trompetas Έγραψε:  πρωτα κοιτας :

Γειτονες,ηχομονωσεις απο το σπιτι,το νοικοκυρη, ποσο απλας εισαι σε σχεση με αλλα σπιτια για τις μυρωδιες

Σχετικα με το θεμα της μυρωδιας και της ηχομονωσης εχω μερικες αποριες.
1)Σε ποσο μεγαλο βαθμο ειναι θεμα η μυρωδια; Εκτως απο ενα φιλτρο ανθρακα,τι αλλο θα χρειαστει να υπολογισω; Huh
2)Καλη ηχομονωση θα χρειαστω εξ αιτιας του εξαερισμου που θα ακουγεται; Huh
Απάντηση
Θα χρησιμοποιησεις τεντα?
Αν ναι με το φιλτρο θα εισαι υπερ κομπλε!

Εγω αν ειμουν στη θεση σου θα προσεχα τα εξης!
1.Ηχομονωση σε περιπτωση μεγαλου γκροου(οι εξαερισμοι οι μεγαλοι κανουν θορηβο)
2.το δωματιο που θα γινει το γκροου να εχει παραθυρο σε ακαλυπτο (για τον εξαερισμο)
3.Η πολυκατοικια να ειναι φιλικη σε φοιτητες και οχι οικογενιακη για ευνοητους λογους
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Ο προυπολογισμος μου λεει οτι θα χρησιμοποιηθει μια τεντα 1.30 x 1.30 x 2,με τον εξαερισμο που συνεπαγεται.
Οποτε...λετε πως δεν θα εχω θεμα με την μυρωδια και με την ηχομονωση...?
Απάντηση
Πάντως όχι σε δώμα πολυκατοικίας γιατί ανεβαίνουν πολλοί στην ταράτσα και σίγουρα όμως να μην έχεις κάποιον από πάνω σου να φεύγει η μυρωδια πανω
Απάντηση
@dark magician, 
Στερέωσε σε ένα ράφι ψηλά, εκεί που δουλεύει ο εξαερισμος ένα ραδιόφωνο, να παίζει συνέχεια, να μπερδευεται ο ήχος.. 
Αν βρεις κάποιο που να βαράει χεβιμεταλλαδικα είσαι αρχηγός. 
Απάντηση
Υπαρχουν και ηχοπαγιδες για τον εξαερισμο!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Το ραδιόφωνο δηλώνει και παρουσια ανθρώπινη. 
Θα αλλάζει σταθμο κάθε τόσο, θα δημιουργεί εντυπώσεις μόνιμης διαβίωσης. 
Απάντηση
Κ αν του χτυπάνε πόρτα κ λείπει κ νομίζουν έπαθε τιποτα; Θα βρεθεί ξαφνικά σε Στρουμφοχωριό ? θέλει πολύ προσοχή να το κάνεις κάτι τέτοιο να μην δίνεις στόχο. Μετράνε οι γείτονες μετράνε οι εντυπώσεις που δίνεις όταν μπαινοβγαίνεις.
Απάντηση
Μαγκες,σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα για να κραταμε ενα plan στο comment session...Εγω αρχικα θελω να ξερω  ποσο θα ακουγεται ο εξαερισμος και το βλεπω στην πορεια τι hacks θα κανω,αν υπαρξει θεμα.
(Σχετικα με την μυρωδια,δεν θα εχω θεμα απο οτι καταλαβα).
Απάντηση
Τις ηχοπαγιδες μόνο τότε δεν έχεις άλλο τροπο. Πάρε εδώ μια ιδεα
https://youtu.be/W2D15m7MD40
Απάντηση
Μπορεισ να μονωσεισ το φαν αν το βαλεισ ασ πουμε σε ενα χονδρο φελιζολ η κουτι και μεσα να βαλεισ αυτο το σφουγγαρι που εχουν στα studio
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(09-10-2019, 12:21 PM)Argy-ris Έγραψε: Τις ηχοπαγιδες μόνο τότε δεν έχεις άλλο τροπο

Λες πως θα 'χω τοσο σοβαρο θεμα; Confused
Απάντηση
σε τετοιες περιπτωσεις παντα υπαρχει κίνδυνος να γινει κατι. περιεργο ιδιοκτητη με αντικλείδι,ζημια στην πολυκατοικια κλπ. αν υπαρξει διακοπη ρευματος για ωρα τα φιλτρα δεν θα δουλευουν οποτε αν εισαι σε γερη ανθιση θα μυρισει το συμπαν.θελει καλο σχεδιασμο και προσοχη.καλο θα ηταν να μενεις κοντα.βαλε και καμια ip καμερα να βλεπεις τι γινετε.ο εξαερισμος απο 1,30 τεντα δεν ακουγετε εκτος αν τον βαλεις διπλα στη πορτα.το ραδιακι ειναι καλη καλυψη
Απάντηση
Επεισης,

εκει μεσα δεν φερνεις κανεναν. κανεναν ομως.
και επεισης  δε θα πινεις. (προφανως!!)
Προτιμησε τουβλα κοκο για μεσο, μετα το χαρβεστ αφου μαζεψεις σκουπιδια πολλα να πετας μια σακουλα ανα τοσο, και καπου μακρια. εχει ενα σωρο tips αλλα που μπορω να δινω οποτε τα θυμαμαι
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(09-10-2019, 12:23 PM)Dark Magician Έγραψε:
(09-10-2019, 12:21 PM)Argy-ris Έγραψε: Τις ηχοπαγιδες μόνο τότε δεν έχεις άλλο τροπο

Λες πως θα 'χω τοσο σοβαρο θεμα; Confused
Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά λένε....
Κ όπως λέει κ ο τρομπέτας πιο πάνω βασικό αυτό. Σ' και καλές κλειδαριές
Απάντηση
(09-10-2019, 12:23 PM)Roukounas Έγραψε: Μπορεισ να μονωσεισ το φαν αν το βαλεισ ασ πουμε σε ενα χονδρο φελιζολ η κουτι και μεσα να βαλεισ αυτο το σφουγγαρι που εχουν στα studio

Γνωριζω μερικα πραγματακια απο low budget ηχομονωση,λογω ασχολιας με μουσικη,αλλα δεν ειναι εκει το point...

...Αναρωτιεμαι απλως ποσο μπορει να ακουγεται και αν ακουγεται,τι προβληματα μπορει να μου δημιουργησει; Huh

Με τρωει το αγχος ρε μαγκες...Ο θεος να βαλει το χερι του μην παμε μεσα Big Grin
Απάντηση
Τον ποιον θα βάλεις σπίτι σου είναι δική σου δουλειά. 
Δε θα είναι γείτονες δεκαετιών να. ανησυχησουν αν δε σε δουν.
Πολλά σήριαλ βλεπετε.
Εγω χρησιμοποιώ ραδιόφωνο τεσσερα χρόνια τωρα και όταν φεύγω διακοπές. 

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ηλικιωμενοι περίεργοι άνθρωποι που βαριούνται τη ζωή τους και παραμονεύουν ποιος φεύγει ποιος έρχεται, αυτοί είναι το πρόβλημα. 

Αν θέλεις πριν μιλήσεις με ιδιοκτήτη παρακολουθα λίγο τη γειτονιά να βγάλεις συμπέρασμα. 

Εσυ θέλεις να νομίζουν ότι μένεις εκεί όχι ότι ΔΕΝ μένεις.

Ακριβώς, το point είναι να είσαι στα μάτια των περιέργων φυσιολογικός. 
Και το να επισκέπτεσαι τον χώρο κάθε μέρα για δύο ώρες, πάντα την ίδια ώρα, ε δεν είναι.... 
Απάντηση
(09-10-2019, 12:30 PM)Dacapo Έγραψε: Εσυ θέλεις να νομίζουν ότι μένεις εκεί όχι ότι ΔΕΝ μένεις.

Δεν εχω καταληξει καπου ακομα.Σε αυτο το κομματι θα χρειαστω οπωσδηποτε βοηθεια.
Σκεφτομουν να παρουσιασω ενα σεναριο που να δενει καλα με τις απαραιτητες ωρες που θα χρειαστει να πηγαινω-πηγαινουμε.(Ειμαστε 2-3 ατομα που θα το οργανωσουμε).
Απάντηση
Τι σενάριο θέλεις ? Γκαρσονιέρα....
Να αλλάζετε ώρες που θα πηγαίνετε, να παρατηρήσετε τη γειτονιά, να εμφανιστειτε με ψώνια από μανάβη να σας δουν, όπως είπε ο Τρομπέτας να μην πιείτε εκεί, και φυσικά θα αλλάξετε κλειδαριά. 
Απάντηση
Ωραίο νήμα, χρήσιμο!

Αντάρτικο πόλεως, γουστάρω.
Μπορεί να ενέχει ρίσκο αλλά έχει και πλάκα.
Εμένα μου πήρε πάνω από 6 μήνες να βρω χώρο.
Ό,τι είπαν όλοι είναι πολύ σωστά.

Η αλήθεια είναι ότι τους γείτονες δεν μπορεις να τους ελέγξεις άμεσα.
Αλλά είναι σημαντική μια καλή σχέση με τον σπιτονοικοκύρη.

Ο ήχος νομίζω έρχεται μετά σε σχέση με άλλα πράγματα. Μπορείς να τον καλύψεις η να τον δικαιολογήσεις.
Υπάρχουν πολλές συσκευές που κανουν θόρυβο. Φορητα αιρκοντισιον, αφυγραντηρες κα.
Το πρώτο νομίζω είναι η μυρωδιά!
Και ο σωστός εξαερισμός στον χώρο. Τα ημίμετρα με ανοιχτές μπαλκονόπορτες τον χειμώνα έχουν αρκετά αρνητικά.
Καλό είναι να βρείτε έναν αποτελεσματικο τρόπο να εξαερώνετε τον χώρο ελεγχόμενα.
Και πως βάζεις και βγάζεις πράγματα από το σπίτι.
Είναι λίγο σίριαλ η κατάσταση.

Εκτός απο το φίλτρο άνθρακα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ΟΝΑ gel όπως και επίσης κάτι που κάνω και λειτουργει καλά είναι οτι χωρίζω όλο το σπιτι σε τμήματα με κανα δυο κουρτίνες σε χωλ και ανοίγματα ώστε να είναι πιο δύσκολο να μεταφερθει η μυρωδια.
Και με ΟΝΑ και φίλτρο θα είσαι κουκλος.
SkullnBones
Απάντηση
οι ιονιστες κανουν δουλεια οσο αφορα τη μυρωδιά;
οσο για τους περιεργους εχει υγρασια και διαρροή το ταβανι του αποκατω και γυρνοντας απο δουλεια βρισκο 3 μπαρμπαδες στη βεραντα μου να ψαχνουν απο που ειναι.τελικα ηταν απο τη διπλα πολυκατοικια και περναγε στη δικη μας.αν ειναι να στραβωσει...........
Απάντηση
Αυτό που μπαίνουν στα σπίτια σας χωρίς τη συγκατάθεση σας, να το προσέξετε. 
Δεν έχουν δικαίωμα, όχι διαρροή, ούτε καταρράκτης να τρέχει δεν έχουν δικαίωμα, ας έκλειναν την παροχή μέχρι να σε βρουν. 
Επίσης και το στρουμφακι, μόνο με ένταλμα μπαίνει ΜΕΣΑ στο σπίτι. 
Στην εξωπορτα θα σου κάνει παρατήρηση για διαταραξη ησυχίας..... 

Τα παραπάνω είναι βιωματικα.

Καλο είναι να ξέρουμε τα δικαιώματα μας και τις υποχρεώσεις μας πριν ξεκινήσουμε..... 

Ωραιος και ο καραγκιοζ μπερντε του @Luke Shapiro, αλλά Andreas Baader??? 
Απάντηση
Θεωρω δεδομενπο οτι θα αλλαξεις κλειδαρια οταν μπεις στο σπιτι!

Παντος θεωρω οτι ολα στο θεμα ''ασφαλειας'' του γκροου μπορουν να γινουν σωστα και να ειστε καλυμενοι!!!

Το δυσκολο κομματι θεωρω οτι ειναι το κοματι των επισκεψεων!(των δικων σας επισκεψεων για ποτισματα)
Ειδικα αν το μερος το επισκεπτεστε και οι τρεις...?
Αν ο ιδιοκτητης μενει στην ιδια πολυκατοικια θελει προσοχη...Ολοι νοιαζονται για τα σπιτια τους και ποιον θα βαλουν μεσα
με αποτελεσμα να τσεκαρουν ανα καιρο το τι παιζει με τους νεους νοικαρυδες...

Ωπα μου εσκασε ιδεα!!!

Σεναριο-- Εισαι φυλακας σε εργοστασιο και δουλευεις νυχτα γενικα...
Οι επισκεψεις σου θα ειναι νυχτερινες ωρες που ολοι κοιμουνται! Την ημερα κοιμασαι η λειπεις!
Βρες και μια στολη σεκιουριτι και κυκλοφορα στην πολυκατοικια να σε δουν!!!
Θα νοιωθουν και ασφαλεια οι γειτονες....χαχα

Τεσπα μπορει να λεω μαλακιες αλλα απο τις δικες μου μαλακιες μπορει φιλαρακο να κατεβασεις αλλη ιδεα καλυτερη εσυ!
Εβιβα!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)