Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για 1ο ντουλαποgrow (auto/LED)
Καλησπέρα στους ωραίους φορουμίτες! Balloons

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να προχωρήσω στο πρώτο μου grow. Διαβάζοντας τον κατατοπιστικότατο οδηγό του/της CasaBonita, έφτιαξα ένα δικό μου shopping list.

Αρχικά, τα δύσκολα: Το grow μου θέλω να είναι ημι-stealth (μένω μόνος αλλά έχω επισκέψεις). Γι'αυτό και κατέληξα στην αγορά μικρής ντουλάπας (0,65Π*0,38Μ*0,87Υ) με 120W LED φωτισμού, και σε αυτόματα σπόρια. Ξέρω οτι πολλοί από εδώ μέσα θα διαφωνήσετε (ειδικά με την επιλογή auto), αλλά χρειάζομαι τα θετικά που προσφέρουν (χρόνος, ύψος), και μπορώ να ζήσω με τα αρνητικά (περισσότερη φροντίδα, μικρότερη σοδειά). Δεν πάω σε τέντα γιατί δεν είναι τόσο stealth.

Με βάση τα παραπάνω, λοιπόν, έχω μαζέψει και κάποιες απορίες:
  1. Σας φαινεται πλήρης η shopping list? Έχω ξεχάσει κάτι? Μπορώ να γλιτώσω χρήματα από κάπου? (φοιτητής γαρ)
  2. Ο φωτισμός σας φαίνεται αρκετός? Οι λάμπες που επέλεξα σας φαίνονται αξιόπιστες? Είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί στα χαρτιά παραείναι καλές (1440 * 8 = 11520 lumen). Σκοπεύω να έχω μόνιμα κουμπωμένες τις 4000K και να βάλω τις 6400K για την ανάπτυξη και τις 2700K για την ανθοφορία. Οδηγοί στο νετ λένε 35-65W ανά sqft, και ο χώρος μου είναι ελάχιστα πιο κάτω από 2 sqft.
  3. Από λιπάσματα είμαι πλήρης με το trypack? Χρειάζομαι κάτι για τον έλεγχο του pH?
  4. Χρειάζεται να μονώσω κάπως την ντουλάπα, ειδικά την πόρτα? Αν ναι, πώς? Σε ξένα σάιτ λένε για "weather stops".
  5. Χρειάζομαι ανεμιστήρα να φυσάει το φυτό?
  6. Λόγω ύψους ντουλάπας, γλάστρας κλπ, υπολογίζω οτι έχω διαθέσιμα περίπου 60cm ύψους για το φυτό. Πιστεύετε θα μπορέσω να το μανατζάρω με χαμηλά strains και LST, και να πάρω τελικώς ένα 30g/φυτό ξερά;
  7. Ο χώρος μου είναι 2sqft, και απότι καταλαβαίνω χωράει 1 φυτό άνετα και 2 στριμωχτά. Αντί να στριμώξω δύο φυτά ταυτόχρονα, σκεφτόμουν να χωρίσω τον χώρο σε δύο τμήματα: το πρώτο και μεγαλύτερο θα είναι κανονικά ο χώρος του φυτού, ενώ στον άλλο θα έχω μια-δυο λάμπες και θα βάζω τον επόμενο σπόρο στα πρώτα-πρώτα στάδια ανάπτυξης μέχρι να μαζέψω το άλλο. Έτσι θα κερδίζω παραπάνω χρόνο (1-2 βδομάδες). Καλή/κακή ιδέα? Γενικά η ιδέα να μαζεύω κάθε 1,5-2 μήνες 30g διαφορετικής ποικιλίας θα ήταν όνειρο.
Ευχαριστώ όποιον πάρει τον χρόνο να διαβάσει το ποστ μου και να μου απαντήσει σε κάποιες από τις απορίες μου!  Peace-and-love-033
Απάντηση

ads by gr420info

για 30γ/φυτο θες 150 watt αλλα αυτο εξαρταται και απο τον χωρο σου

οι 4000k ειναι ουδετερες... μπορεις να της χρησιμοποιησεις απο την αρχη ως το τελος

προσωπικα δεν μετραω ph αλλα θα ηταν καλο να το μετρας... να εισαι μεσα στα ορια... κανει καλο στις ριζες και οσο πιο καλο ριζικο συστημα τοσο δυνατοτερο το φυτο

ο ανεμιστηρας θα σ χρειαστει για να εχει airflow ο χωρος συν οτι θα δυναμωνουν οι κορμοι των φυτων

κανε κατι και για εξαερισμο

με LST θα κερδισεις πολυ χωρο... δοκιμασμενο
Απάντηση
1. δευτερο φαν,ανεμιστηρα,κλεμενς,φις και το πλαισιο του πανελ.Καλωδια μπορεις να παρεις απο αχρηστες συσκευες (πχ παλιο φωτιστικο-χαλασμενη σκουπα κτλ.

2.φανταζομαι για τον χψρο σου ειναι αρκετα.εισαι στο 1/5 του τετραγωνικου.

3.Ναι για αρχη εισαι μια χαρα.Στην λιστα σου γραφεις πχμετρο με αυτο ελεγχεις.

4.Λογικα ναι.Βαλε μια λαμπα μεσα σβησε τα φωτα το βραδυ και δες αν βγαινει φως εξω.κλεισε οτι διεξοδο εχει το φως.Αφου θα την μαμησεις την ντουλαπα μπορεις απλα να βιδωσεις πηχακια αλλιως αεροστοπ μουσαμα μαυρο χοντρο ναυλον κτλ.

5.ναι

6.60 εκ δεν θα εχεις.13εκ λαμπα+ντουι+καλωδιο τουλαχιστον.9 λιτρη περιπου 30 εκ.30+13=43.Εαν το 87 δεν ειναι καθαρο αλλα μαζι με πατο ταβανι παμε στα 45 περιπου.+15 αποσταση απο το πανελ ατα 60.αρα καθαρο 27 μαξ 30.βγαινει γκροου αλλα 30 απο οτο χωρις προυπηρεσια μου φαινεται πολυ δυσκολο.τα οτο δεν συμπαθουν τις παρεμβασεις.Τουλαχιστον οπως τα θυμαμαι εγω εχω να τα ακουμπησω χρονια.

7.Αφου μιλαμε για οτο δεν χρειαζεται να χωρισεις.ιδιες ωρες φως θελουν σε ολο τον κυκλο τους.

Μην ξεκινας σκεφτομενος την αποδοση.30 με 1 σε τοσο μικρο χωρο χωρις προυπηρεσια δεν θα παρεις.Μακαρι να παρεις αλλα μου φαινεται απιθανο χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω.

Γοοδ λακ χαβ φαν.  Big Grin
Απάντηση
Φίλε μη μπέξεις με τέτοια πράγματα, πάρε μια τεντούλα μικρή να κάνεις τη δουλειά σου, Εγώ έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με εσένα και έχω πάρει μια 40χ40χ120 και κάνω την δουλειά μου και μπο΄ρω να βάλω και φ/π.

Για τα αυόματα που λές τα θετικά τους δεν είναι αυτά. Ένα φπ με μικρή ανάπτυξη και τεχνικές θα έχει πιάνει όσο χωρο πιάνει το αυτόματο( και λιγότερο ίσως γιατι θα μπορείς να κάνεις τεχνικές(τοπινγκ κλπ) ) αλλα και πιο εύκολο θα είναι και πιο πολλά θα δώσει και επίσης είναι και πιο καθαρό γενετικά γιατί δεν περιέχει ρουντεραλις.

Όμως αν τελικά πας σε diy φάση σίγουρα αυτόματα γιατι αποκλείεται να το μονώσεις εντελώς απο άποψη φωτός. Επίσης εμένα το ύψος μου φαίνεται πολύ μικρό σκέψου θες πανελ λαμπες καλωδια-κλέμες εξαερισμούς φίλτρα. Πως θα το φτάσεις 60cm το φυτό που λες; Τα φυτά θέλουνε και 40cm απόσταση απο τις λάμπες περίπου. Επίσης με τις λεντ σε τόσο κοντό χώρο δεν ξέω με τη θερμοκρασία τι γ΄ίνεται

Επίσης αφου σε ενδιαφέρει το stealth όπως και εμένα να ξέρεις ότι δεν είναι μονο οι οσμές και η τέντα που πρέπει να κρύψεις..
Έχεις σκεφτεί το θόρυβο; Γιατί θόρυβος θα υπάρχει.. ειδικά αν έχεςι στερεώσει τον εξαερισμό στο ντουλάπι.

Τώρα για τις γιουρολαμπ για εμένα δεν αξίζει. Δώσε 50 λεπτάκια παραπάνω και πάρε απο τον καυκα phillips

για να γλιτώσεις λευτά μην παρεις ψηφιακό χρονοδικόπτη αλλα μηχανικό αφου είσαι σε στενό μπάτζετ
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

(09-10-2019, 03:58 PM)arkoudoulis Έγραψε: για 30γ/φυτο θες 150 watt αλλα αυτο εξαρταται και απο τον χωρο σου

οι 4000k ειναι ουδετερες... μπορεις να της χρησιμοποιησεις απο την αρχη ως το τελος

προσωπικα δεν μετραω ph αλλα θα ηταν καλο να το μετρας... να εισαι μεσα στα ορια... κανει καλο στις ριζες και οσο πιο καλο ριζικο συστημα τοσο δυνατοτερο το φυτο

ο ανεμιστηρας θα σ χρειαστει για να εχει airflow ο χωρος συν οτι θα δυναμωνουν οι κορμοι των φυτων

κανε κατι και για εξαερισμο

με LST θα κερδισεις πολυ χωρο... δοκιμασμενο

Θα έλεγες να πάρω μόνο 4000K; Ή θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα με το μιξ που έχω σκεφτεί (90W 4000Κ, 30W 2700/6400Κ); Θα προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο τα W.
Για εξαερισμό έχω συμπεριλάβει υλικά, ανεμιστήρας + φίλτρο άνθρακα γιατί θέλω να αποφύγω και τις μυρωδιές.
Ευχαριστώ πολύ για τις υπόλοιπες απαντήσεις, κατατοπιστικότατος!

(09-10-2019, 04:31 PM)autos1-0 Έγραψε: 1. δευτερο φαν,ανεμιστηρα,κλεμενς,φις και το πλαισιο του πανελ.Καλωδια μπορεις να παρεις απο αχρηστες συσκευες (πχ παλιο φωτιστικο-χαλασμενη σκουπα κτλ.
2.φανταζομαι για τον χψρο σου ειναι αρκετα.εισαι στο 1/5 του τετραγωνικου.
3.Ναι για αρχη εισαι μια χαρα.Στην λιστα σου γραφεις πχμετρο με αυτο ελεγχεις.
4.Λογικα ναι.Βαλε μια λαμπα μεσα σβησε τα φωτα το βραδυ και δες αν βγαινει φως εξω.κλεισε οτι διεξοδο εχει το φως.Αφου θα την μαμησεις την ντουλαπα μπορεις απλα να βιδωσεις πηχακια αλλιως αεροστοπ μουσαμα μαυρο χοντρο ναυλον κτλ.
5.ναι
6.60 εκ δεν θα εχεις.13εκ λαμπα+ντουι+καλωδιο τουλαχιστον.9 λιτρη περιπου 30 εκ.30+13=43.Εαν το 87 δεν ειναι καθαρο αλλα μαζι με πατο ταβανι παμε στα 45 περιπου.+15 αποσταση απο το πανελ ατα 60.αρα καθαρο 27 μαξ 30.βγαινει γκροου αλλα 30 απο οτο χωρις προυπηρεσια μου φαινεται πολυ δυσκολο.τα οτο δεν συμπαθουν τις παρεμβασεις.Τουλαχιστον οπως τα θυμαμαι εγω εχω να τα ακουμπησω χρονια.
7.Αφου μιλαμε για οτο δεν χρειαζεται να χωρισεις.ιδιες ωρες φως θελουν σε ολο τον κυκλο τους.
Μην ξεκινας σκεφτομενος την αποδοση.30 με 1 σε τοσο μικρο χωρο χωρις προυπηρεσια δεν θα παρεις.Μακαρι να παρεις αλλα μου φαινεται απιθανο χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω.

Γοοδ λακ χαβ φαν.  Big Grin

Τα 60 είναι υπερβολή, αλλά μιας και πιάνουν τα χέρια μου στα ηλεκτρολογικά έλεγα να κάνω μίνι κατασκευή να βάλω τις λάμπες στις γωνίες του χώρου, οπότε κερδίζω μερικά εκατοστά από εκεί, κοντά στα 45 υπολογίζω τελικώς, αλλά μπορεί να λέω και βλακίες (πρέπει οι λάμπες να είναι όλες μαζί ακριβώς πάνω απτο φυτό?).

Γενικώς έχω μπει λίγο σε σκέψεις και με βάση αυτά που είπε ο Mhxanikos03 από κάτω, μήπως δώσω 10-20 ευρώ παραπάνω και πάρω μια μικρή τέντα (0,40x0,40x1,20). Απ'ότι καταλαβαίνω δεν αλλάζει το shopping list, είμαι στα λίγο λιγότερα τετραγωνικά, οπότε τα 120W θα κάνουν την δουλειά τους (μήπως είναι και πολλά Big Grin ?). Πιστεύεις σε αυτήν την περίπτωση το 30ρι το πιάνω;

(09-10-2019, 04:42 PM)Mhxanikos03 Έγραψε: Φίλε μη μπέξεις με τέτοια πράγματα, πάρε μια τεντούλα μικρή να κάνεις τη δουλειά σου, Εγώ έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με εσένα και έχω πάρει μια 40χ40χ120 και κάνω την δουλειά μου και μπο΄ρω να βάλω και φ/π.
Για τα αυόματα που λές τα θετικά τους δεν είναι αυτά. Ένα φπ με μικρή ανάπτυξη και τεχνικές θα έχει πιάνει όσο χωρο πιάνει το αυτόματο( και λιγότερο ίσως γιατι θα μπορείς να κάνεις τεχνικές(τοπινγκ κλπ) ) αλλα και πιο εύκολο θα είναι και πιο πολλά θα δώσει και επίσης είναι και πιο καθαρό γενετικά γιατί δεν περιέχει ρουντεραλις.
Όμως αν τελικά πας σε diy φάση σίγουρα αυτόματα γιατι αποκλείεται να το μονώσεις εντελώς απο άποψη φωτός. Επίσης εμένα το ύψος μου φαίνεται πολύ μικρό σκέψου θες πανελ λαμπες καλωδια-κλέμες εξαερισμούς φίλτρα. Πως θα το φτάσεις 60cm το φυτό που λες; Τα φυτά θέλουνε και 40cm απόσταση απο τις λάμπες περίπου. Επίσης με τις λεντ σε τόσο κοντό χώρο δεν ξέω με τη θερμοκρασία τι γ΄ίνεται
Επίσης αφου σε ενδιαφέρει το stealth όπως και εμένα να ξέρεις ότι δεν είναι μονο οι οσμές και η τέντα που πρέπει να κρύψεις..
Έχεις σκεφτεί το θόρυβο; Γιατί θόρυβος θα υπάρχει.. ειδικά αν έχεςι στερεώσει τον εξαερισμό στο ντουλάπι.
Τώρα για τις γιουρολαμπ για εμένα δεν αξίζει. Δώσε 50 λεπτάκια παραπάνω και πάρε απο τον καυκα phillips
για να γλιτώσεις λευτά μην παρεις ψηφιακό χρονοδικόπτη αλλα μηχανικό αφου είσαι σε στενό μπάτζετ

Την ιδέα της τέντας την είχα ψιλοαποκλείσει, αλλά με ξαναέβαλες σε σκέψεις, ειδικά αφού βρήκα και μια τεντούλα 40*40*120 (οι 140 ύψος δεν χωρούσαν στην ντουλάπα μου). Ίσως αυτή?
Εσύ βάζεις αυτόματα ή φ/π; Επίσης, το θέμα του θορύβου είναι πιο διαχειρίσιμο με την τέντα; Έχεις κάποιο ημερολόγιο στο φόρουμ;

Θα το κοιτάξω αυτό που είπες για τις phillips. Αναλογικό χρονοδιακόπτη έχω βρει, αλλά σκόπευα να τα πάω 20/4, και ο αναλογικός απότι καταλαβαίνω δεν παίρνει προγράμματα.
Απάντηση
Πανω απο το φυτο ναι.το κεντρο του πανελ στο κεντρο του φυτου.Οι μετρησεις που σου εδωσα ειναι με μικρο ντουι μετρα το και μονος σου λιγα λεω.120βατ ειναι αρκετα ναι.Θα σου ξαναπω να μην πας με στοχο χ τζιτζικια γιατι το πιθανοτερο ειναι να απογοητευτεις.Δες το πειραματικα και πηγαινε στο επομενο με καποιο στοχο.
Απάντηση
Για αρχή μπορείς να πας μονο 4000Κ δεν υπάρχει θέμα αλλα προφανώς είναι καλύτερα να έχεις όλα τα φάσματα στη σωστή αναλογία.
120βατ δεν είναι πολλά. Για αυτό το χώρο κάνουν μια χαρά αλλά σε παίρνει να το ανεβάσεις αμα θες.

Για το ψηφιακό γιατι; θες εβδομαδιαίο πρόγραμμα; έχει ημερίσιο ο μηχανικός. Μπορείς απλά να τον ρυθμίσεις 20/4 και θα έχεις κάθε μέρα 20 φως 4 σκοτάδι( αυτό δε θες στην τελική; )
Η τέντα δε ξέρω θα σου πεί κάποιος που τις έχει χρησιμοποιήσει , εγώ εχω μια πιο φτηνή απο άλλη εταιρία αλλα την δουλειά τους  την κάνουν όλες φαντάζομαι.

Πρωσοπικά πιστευω η τέντα είναι πιο στελθ απο ένα ντουλάπι που βγάζει φώς και δονείται .Τη παρατας σε ένα δωμάτιο στα σκοτεινά κλειδώνεις και άμα θες.
εκτός αν τα κλείνεις όλα κάθε φορά που έρχεται κάποιος αλλα παίξε καλύτερα σε κάποιο στρειν που δεν μυρίζει πολύ.

Για τον θόρυβο πάρε εναν silent εξαερισμό θα σου πούνε τα παιδία.
Εγώ που έχω can fan και το πιο μικρό έναν θόρυβο τον κάνει
Για να τον μειώσω τον έχω βάλει να κρεμίεται χωρίς να ακουμπάει κάπου, έχω κάνει τον σωλήνα όσο πιο μικρό γίνεται και χωρίς γωνίες και τα έχω καλύψει όλα(εξαερσιμός, σωλήνας) με μια πετσέτα καλά και έκανε δουλεία , είδα διαφορά
Μπορείς επίσης να κλείσεις τον εξαερισμό σε ενα κουτί απο mdf αλλά θα ζοριστείς να χωρέσει σε αυτην

Για φιλιπς πιστευω αξίζει. Ειδικά οταν θες να δώσεις πάνω απο δυο ευρώ για κινεζικες. Μίλαγα με ένα παιδί τις προάλλες που έβαλε κινέζικες και μου έλεγε οτι και καίγονται πιο συχνά και ανεβάζουν τη θερμοκρασία.

Σκέψου τα όλα μη βιαστείς.
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Κατ αρχην καλως ηρθες στο φορουμ, κατα δευτερον να σε συγχαρω γιατι ηρθες διαβασμενος και οχι οπως πολλοι τεμπελακηδες, και ετσι τα ερωτηματα σου εχουν να κανουν με την εμπειρια του καθενος.
ΘΑ σου πω τι θα εκανα εγω,
Λοιπον εχουμε και λεμε:

Πρωτ απ ολα αμα βρεις μια γλαστρα κοντη κοντα στους 15 ποντους αλλα να πιανει ολο τον χωρο σουδηλ 68 Χ 38 οπως λες, δηλ επειδη δεν εχεις καλο υψος τοτε να στειλεις το ριζικο στα πλαγια, αρα οσο περισσοτερο χωρο εχεις τοσο καλυτερα. Επισης ειναι καλο να ειναι πολλα φυτα στο ιδιο υποστρωμα, επικοινωνουν μεσω του ριικου, ανταλλασουν πληροφοριες αλλα το σημαντικοτερο θεραπευει το ενα το αλλο
Δευτερον, οχι αυτοματα αλλα φ/π με ενα τοπαρισματακι αμα χρειαστει και 2 φυτακια μεσα
Τριτον δεν ανεφερες για εξαερισμους, εισαγωγες κλπ. Εγω θα εβαζα μια εξαγωγη silent απο το astir grow 100φ εχοντας μια παθητικη εισαγωγη 75φ κι ενα μικρο φιλτρακι
Τωρα για υγρασιες ξηρασιες και τετοια βαλε μπρος και βλεπεις τι μικροκλιμα θα δημιουργηθει εκει μεσα
Α και κατι τελευταιο, ο χωρος πρεπει να ειναι αυστηρα φωτοστεγανος. Το πως θα το βρεις μονος σου
Αν και ειμαι σιγουρος οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα, οτι σε ενα χρονο το πολυ θα ψαχνεσαι για κατι πιο αξιοπρεπεστερο, οποτε οτι δωσεις τωρα θα παει στραφι
Αντε καλα ξεκινηματα
Απάντηση
Τέντα παρε
Ταινια,σφιγκτηρες πιθον να μην χρειαστείς,εχουν και τα χρωματοπωλεια φτηνότερα
Ο χρονοδιακοπτης των 12 δεν ειναι απαραίτητα καλύτερος,καιι με των 3 κάνεις δουλειά σου ,ειδικα για αυτόματα
Πεχαμετρο με 10?
Δεν ξέρω ,υπάρχουν και κτ με σταγόνες,με τα μπιομπιζ δεν νομιζω να πολυμετρας
Ντουι περισσότερα,οτι πιο ποιοτικό μπορείς

Κάντο οπως Μηχανικός,αλλά αποφευγει να μας το δείξει το πανελ

Ανεμιστηρακια για μεσα,πισι φαν
Γλυτώνεις ντεσιμπελ και χωρο
Δυο 14αρια αρκτικ και ενας απλός 12βολτος φορτιστης φτάνουν νομίζω
Απάντηση

Κάντο οπως Μηχανικός,αλλά αποφευγει να μας το δείξει το πανελ

Χαχα.. δεν είναι όμορφο το πανελ μου αλλά αφου το θες θα το ανεβάσω στο ημερολόγιο σε λίγο που θα κάνω ενα update
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Καλησπερα συντροφε καλως μας ηρθες και καλη αρχη στην προσπα8εια σου. Μπραβο σου οπως ειπε και ο φιλος που διαβασες πρωτα πριν μπεις σε δραση και οργανωθηκαις και σχετικα καλα για μονος σου. Το γκροου- γκροου μποξ καλο ειναι να μην μετακινειτε μιας και ειπες για στελθ, στρεσαρωνται τα φυτα και ειδικα αυτοματα. Οποτε και με μια μικρη τεντοθλα 60χ60 η και 40χ40 εχει αν 8ες. Για τη φωτοστεγανοτητα σιγουρα στα φωτοπεριοδου ειναι νομος. Για τα αυτοματα νομιζω δεν εχουν μεγαλο 8εμα, καπου το διαβασα αλλα διορ8ωστε με αν κανω λα8ος. Δε τα πολυ κανω παρεα αυτα τα κορταρια. Ανεμιστηρα σιγουρα για να ανακατεβεις τον αερα και να ψιλο κουναει τα φυτα. Υγρασια με καμια πετσετουλα σε ταπερακι 8α φτιαξεις ευκολα εκει μεσα. Βαλτη κοντα στον ανεμιστηρα. Το φασμα στις λαμοες 8α αλλαζα για μενα. 2χ 6400κ, 2χ 2700κ, 3χ 4000κ, 4χ 3000κ. Καλη επιτυχεια και εδω ημαστε μαν. Ρωτα οτι χρειαστεις.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
παρε αλλες 2 λαμπες 4000k 20watt η καθε μια
Απάντηση
Φίλε ξεκίνησε με αυτά που έχεις μια χαρά δουλειά θα κάνεις....
Ανεμιστήρα για τα φυτά μπορείς να βάλεις ένα pc φαν και αυτό στην ανθοφορια....

Η μόνη ένσταση είναι στις λάμπες μην πάρεις μεγάλες σε βατ αν δεν τις πήρες αυτές που ποσταρες πάρε 10-11 wat τις Philips....

Επίσης για φίλτρο πάρε από astir grow έχει ένα μικρό τις Bull νομίζω τα άλλα δεν θα σε βολέψουν....

Γνώμη μου βαλε 2 φυτά σε πλαστικές 5 λιτρες και δώσε πόνο...
Απάντηση
Αν έχεις τον ντουλάπα καλό θα είναι να πάρεις κ μία τέντα, που να χωράει μέσα. Ώστε κλείνοντας τις πόρτες ασφαλείας μην φαίνεται τίποτα. Θ ανοίξεις 2 τρύπες εισαγωγή εξαγωγή κ τελειωσες. Κ θα έχεις κ χώρο να βάζεις ένα μικρό φυτό δ ανάπτυξη 2-3 εβδομάδες
Απάντηση
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Φοβερό support σε αυτό το φόρουμ!
Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα αποφάσισα να πάω σε μικρή τέντα, και να ανανεώσω το shopping list ανάλογα: [Εικόνα: hTsvlTom.png]

@autos1-0
κατάλαβα φίλε μου, όπως βλέπεις με ψιλοπείσατε να το πάω για τέντα. Καταλαβαίνω πλήρως τι εννοείς να μην έχω προσδοκίες, έχω δεχτεί οτι 1ο grow μπορεί να πάει και άπατο αλλά πάω με λογική τι προοπτικές έχει το setup μου.

@Mhxanikos03
κομπλέ, άλλαξα τον χρονοδιακόπτη και προς το παρόν κατέληξα σε μια τέντα 40x40x120. Εσένα το setup σου κάνει πλέον θόρυβο με τις μόντες που έκανες; Την τέντα σκοπεύω να τη στήσω σε μια κλειδωμένη ντουλάπα ρούχων δίπλα στο κρεβάτι μου, και αναρωτιέμαι αν θα κάνει θόρυβο το βράδυ. Μήπως να κοιτάξω σε λύση εξαερισμού με pc fans?

@αρχαιος
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Εννοείς πολλά φυτά στην ίδια γλάστρα; Είχα την εντύπωση οτι πρέπει να είναι σε διαφορετικές, γιατί οι ρίζες εξαπλώνονται πάρα πολυ.
Για τον εξαερισμό μια λύση αντίστοιχη με την δικιά σου έχω σκεφτεί προς το παρόν, ανεμιστήρας + φίλτρο 100Φ εξαγωγή παθητική εισαγωγή, αλλά λόγω του θέματος θορύβου σκέφτομαι μήπως τραβάει η υπόθεση με pc fans.

@Αλαφροΐσκιωτος
Με πείσατε! Αν δεις το νέο shopping list έχω ενσωματώσει τις περισσότερες προτάσεις σου.
Λες να πάω σε κεραμεικά ντουί; Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά; Βλέπω κάποια με 1,5 αλλά τελικώς θα μου βγεί ένα δεκάρικο περισσότερο μες στο νερό. Υπάρχει θέμα ασφάλειας με τα πλαστικά;
Για τα ανεμιστηράκια εννοείς μόνο τα εσωτερικά που θα χτυπάνε τα φυτά ή μπορώ να κάνω έτσι και την εισαγωγή/εξαγωγή;

@godfather
Καλώς σας βρήκα!
Ανεμιστήρα θα πάρω pc fan όπως μου προτείνει ο Αλαφροΐσκιωτος παραπάνω. Άλλαξα λίγο το φάσμα και έχω αφήσει 30W να πάρω άλλες 2 λάμπες 3000K στο μέλλον.

@arkoudoulis
Προς το παρόν θα μείνω με αυτές που έχω στο καινούργιο shopping list αλλά αφήνω ανοιχτό στο μέλλον να πάρω άλλες 2. Δεν με καίνε τα λεφτά για τις ίδιες τις λάμπες, αλλά η κατανάλωση στο ρεύμα.

@Antegia
Ευχαριστώ φίλε!
Έφτιαξα το shopping list πριν δω το ποστ σου, και στο καινούργιο άλλαξα τις λάμπες για μεγαλύτερες! Υπάρχει κάποιος λόγος να πάω σε 10ρες? Έχω και μικρό χώρο, ήλπιζα να πάω σε 20ρες να φτιάξω ένα πάνελ με 8 θέσεις και να καθαρίσω, με 10ρες θα χρειαστώ ενδεχομένως και 15!
Αν πάω σε τέντα και δεν έχω τόσο περιορισμό χώρου τι γλάστρες θα μου πρότεινες; 9 ή 11λιτρες;

@Argy-ris
Το πάω για τέντα λογικά, οπότε ευτυχώς το ζήτημα του φωτός το ξεπερνάμε.

Τελικώς, έχω 2 επιπλέον απορίες:

1. Για τον φωτισμό βλέπω άλλοι λέτε είναι καλά, ενώ άλλοι λέτε να πάω στα 150W. Με την τελική επιλογή τέντας 0,4*0,4*1,2, είμαστε στα 1,72sqft, οπότε σύμφωνα με τον κανόνα 35-65W/sqft χρειαζόμαστε 60-115W. Θα έχει όντως νόημα να πάω στα 150W? Κυρίως σκέφτομαι τον λογαριασμό της ΔΕΗ, και όχι τις λάμπες.
  2. Επίσης, διάβασα από πολλούς οτι μπορώ αντί για αυτόματο να πάω σε φωτοπεριόδου και να εφαρμόσω κάποιες τεχνικές (τοπάρισμα κλπ). Επίσης στο ιντερνετ διάβασα κάποια σχόλια που έλεγαν φ/π σε 12/12 από την πρώτη μέρα και έχεις αποτέλεσμα αντίστοιχο του αυτόματου. Ισχύει κάτι τέτοιο, και το κυριότερο, θα έχω σοδειά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα όσο με ένα αυτόματο;
Απάντηση
@Mhxanikos03
κομπλέ, άλλαξα τον χρονοδιακόπτη και προς το παρόν κατέληξα σε μια τέντα 40x40x120. Εσένα το setup σου κάνει πλέον θόρυβο με τις μόντες που έκανες; Την τέντα σκοπεύω να τη στήσω σε μια κλειδωμένη ντουλάπα ρούχων δίπλα στο κρεβάτι μου, και αναρωτιέμαι αν θα κάνει θόρυβο το βράδυ. Μήπως να κοιτάξω σε λύση εξαερισμού με pc fan

Έχει μειωθεί αρκετά αλλά εντελώς αθόρυβο δεν είναι σε καμία περίπτωση.. το βράδυ θα ακούγεται 100%. Δε θα παίρνει και αυτιά αλλά το κτλαβαινεις οτί κάτι δουλεύει.
Καλύτερα να πάς σε silent που σου είπαν. Εγώ θα αλλάξω με την π΄ρωτη ευκαιρία.(εντελώς αθόρυβος δεν ελιναι κανένας πάντως)
Για πισι φανς δε ξέρω. Ο χώρος είναι αρκετά μικρός και ίσως κάνουν δουλειά αλλα εγώ δεν το έχω δοκιμάσσει και δεν ξέρω.
Πάντως τα decibel είναι ίδια με τον silent νομίζω.

Λάμπες σου ξαναλέω με 0,50Ε παραπάνω παίρνεις phillips απο καυκα

Προφανώς αν την βάλεις στη ντουλάπα θα πρέπει να την έχεις ανοιχτή ή να κάνεις τρύπες αλλιώς δεν κάνεςι τίποτα.
Αλλιώς την κλειδώνεςι μόνο όταν υπάρχει κύνδινος και προσπαθείς να είναι ανοικτή όσες περισσότερες ώρες μπορείς.
~Βάρα με με το στιλέτο~
Hat off
Απάντηση
Αυτά με τις ροδέλες καλά είναι
Απλά υπάρχουν μερικα τελείως ψευτικα,αν γραφουν βακελιτου εντάξει είναι
Ναι,για μεσα τα φαν
Για εξαερισμό αστα καλύτερα
Τον θόρυβο του εξαερισμού τον συνηθιζεις
Για τις επισκέψεις πρέπει να το δεις στην πράξη
Μπορείς να πάρεις περισσότερα μετρα σωλήνα,να τα κρατάς συμπιεσμένα και να τα ξεδιπλώνεις εκεινη την ωρα,ή να τα ενωνεις
Η ηχομωνοτικο σωληνα
Ή να ντύσεις εσωτερικά την ντουλάπα με καννα παλιοσεντονο,αυτα τα μπαφοτεξ πως τα λένε
Στην χειρότερη ανεμισηρακι σε άλλη τρυπα,ισα να αναπνεουν μεχρι να φύγουν οι επισκέψεις
Εκτός αν το πας για ολονυχτία,οπότε το σεχ κομμενο

Δεν είναι αναγκη για περισσότερα βατ
Φωτοπεριοδου βαλε,πολλοί οι λόγοι
Τα αυτόματα είναι κομμάτακι ανώμαλα,αν και εκεί είναι η γοητεία τους
Απάντηση
(09-12-2019, 07:49 PM)hashnhaze Έγραψε: Επίσης στο ιντερνετ διάβασα κάποια σχόλια που έλεγαν φ/π σε 12/12 από την πρώτη μέρα και έχεις αποτέλεσμα αντίστοιχο του αυτόματου. Ισχύει κάτι τέτοιο, και το κυριότερο, θα έχω σοδειά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα όσο με ένα αυτόματο;

Καλημερα!
Ισχυει αλλα κατω απο προυποθεσεις... για την ωρα μην ασχολησε με 12/12 τεχνικες.
Ξεκινα με φωτοπεριοδου καθως ειναι πιο ''ανθεκτικα'' σε λαθη που θα κανεις.
Κι εγω με αυτοματα ξεκινησα γιατι με φοβιζαν τα φπ.
Στην πορεια καταλαβα οτι τα φπ ειναι πιο ''ευκολα'' Cool
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Εγώ τον συγκεκριμένο αποροφητήρα τον φοβάμαι (καλά, εγώ είμαι και φοβιτσιάρης). Ο ιν-λαιν μου γεμίζει καλύτερα το μάτι. Αδειάζει την τσέπη βέβαια, +30€.
Καλή επιλογή να πάρεις τέντα, σε γλυτώνει μικροπροβλήματα.
Για αρχή κομπλέ είναι η λίστα σου, στην πορεία θα δεις πως θα σε βόλευαν διάφορα γκάτζετς. Θα καταλάβεις μόνος τι χρειάζεσαι.

3. Μπορείς να μεγαλώσεις φυτά αξιοπρεπώς με την τριπλέτα. Ακόμα καλύτερα θα ήταν και το βιο-χέβεν. Μια πιθανή έλλειψη καλ-μαγκ θα την ξεπεράσει κι από μόνο του αν λυπάσαι το 10ευρω. Από κει και πέρα, για το κάτι παραπάνω υπάρχουν δεκάδες επιλογές. Μπίο, χημεία, κακάκια, ενισχυτικά, βελτιωτικά, σιλικόνες, τριακοντανόλες, μικρόβια σε σκόνη, όρεξη να χεις να διαβάζεις. Ξεκίνα λοιπόν όπως είσαι και κάνε σχέδια (με ότι σου γυαλίσει) για τα επόμενα όσο φουσκώνουν τα προηγούμενα.
Για έλεγχο πεχα δεν έχω χρειαστεί κάτι άλλο από ξύδι. Και το κιτ με τις σταγόνες φυσικά. Δε ξέρω κατά πόσο χρειάζεται με τη σειρά της Βιοβιζζ.
5. Ο ανεμιστήρας ας μην χτυπάει απευθείας το φυτό. Ίσως τα φώτα;
6. Θα κάνεις ελεςτι. Όχι από επιλογή, αν πάει καλά το φυτό θα αναγκαστείς. Δεν έχω την παραμικρή εμπειρία με αυτόματα, μελλοντικά όμως θα είναι απαραίτητο. Με δύο φυτά και χαμηλό ελεςτι χωράς, απλά θα σε δυσκολεύει στο πότισμα. Θα βρεις άκρη.
7. Καλύτερα να γεμίσεις το χώρο με παπάδες. Ο νεοσσός μπορεί άνετα να βγάλει 2 και 3 βδομάδες στον ήλιο, στο μπάνιο, στο γραφείο, οπουδήποτε. 6 ωρίτσες σε ένα ντουλάπι σκοτεινό και όλα καλά.

Όσον αφορά τις ποσότητες, με φυτά φπ:
Ο χώρος χωράει πάνω από 100 τζια (έως αρκετά πάνω)
Το φώς επίσης (τα 120βαττ εννοώ)
Τα 15 λίτρα χώμα επίσης
Οπότε το τι θα πάρεις εξαρτάται από το πόσο σωστά θα εκμεταλλευτείς τα παραπάνω, πόσο καλός θα γίνεις.
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά κάνει το επιπλέον τάισμα. Ρίχνω μπιγκ μπαντ ας πούμε, βλέπω τι πήρα. Τι θα έπαιρνα χωρίς, δεν το ξέρω ό ως.
Αν έχει πειραματιστεί κανείς, ας μας πει.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)