Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ζητώ τα φωτα σας !
Καλησπέρα σε όλους παιδιά, καιρό τώρα ψάχνω το θέμα της καλλιέργειας μιας και τα λεφτά φεύγουν με το τσουβάλι κάθε εβδομάδα.
χτες λοιπόν βρήκα οτι υπάρχει αυτό το forum και χάρηκα πολύ γιατί μπορεί να με βοηθήσετε εσείς στην απορία που έχω με το φως!
Ετοιμάζομαι λοιπόν για την  πρώτη μου εσωτερική καλλιέργεια και έχω βρει ένα HPS φως σε ένα site 400w με 2 λάμπες μια για την ανάπτυξη και μια για την ανθοφορία στα 110ευρώ.
Δεν θέλω να την πάρω και μετά να μην κάνει δουλειά γιαυτό είπα να ρωτήσω εδώ πρώτα.
ο χώρος που θα το κάνω είναι στην ντουλάπα 60χ100 και λέω να βάλω 2 φυτά.
Ξέρω οτι ζεσταίνει αυτού του είδους το φως αλλά έχω σκοπό να το κάνω αυτό μόνο τον χειμώνα, για το καλοκαίρι έχουμε πολύ ωραίο κλίμα εδώ στην κριτή για να τα βγάλουμε στο μπαλκόνι! Smile Wink Smile Wink
Απάντηση

ads by gr420info

Γυρω στα 250 βατ θα εισαι κομπλε για δυο φυτα...
Τα 400 βατ ειναι υπερβολη για το χωρο σου νομιζω...
Οι hps ανεβαζουν τη θερμοκρασια αλλα οι MH ανεβαζουν πολυ περισσοτερο...
Εγω εχω μονο hps για ολο το γκροου με τιμια αποτελεσματα...εχω και mh δεν τη χρησιμοποιω!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Με τον Εξαερισμό τι σκευτεσαι να κάνεις?
Εγώ είμαι υπέρ του περισσοτερου όσο αφορά τα φώτα.
Με το καλό μαν. Καλή αρχή.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Καλησπερα
Για εξαερισμό δεν σκέφτομαι καν γιατί η δουλειά θα γίνει στην ντουλάπα μου η οποία είναι εκεί πολύ πριν γεννηθω εγώ και αν κάνω καμιά τρύπα πάνω και το μάθει η μάνα μου δεν θα αντέξει η καρδιά της
Για τα φώτα ψάχνοντας εδώ είδα ότι μπορείς να φτιάξεις και με πολλές λεντ αυτό που θέλεις απλά με ένα δυο ντουι πενταπλα. Και κατεβαίνει φτηνά ! Θέλω να κάνω αυτό με τα λεντ γιατί δεν θα έχω και εξαερισμό και ας έχει λιγότερη θερμότητα (δεν θα καίει και τόσο ρεύμα)
Απάντηση
Μανουλα, μην ξεκινησεις καν,. Χωρις φρεσκο οξυγονο κανεις δεν ζει σ αυτο τον πλανητη. Θες οπωσδηποτε και εισαγωγη αλλα και εξαγωγη, ολα τ αλλα λυνονται

Σκεψου το ξανα
Απάντηση
Ρώτησα για Εξαερισμό για το θέμα της ζέστης επειδή είπες για hps.
Εγώ με Led δουλεύω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Το έχεις γενικά με κατασκευές?
Ψαξου λίγο εδώ μέσα έχει πολλές ωραίες κατασκευές.

Και ο αρχαίος έχει απόλυτο δίκιο.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(09-11-2019, 07:23 PM)manoulas Έγραψε: Καλησπερα
Για εξαερισμό δεν σκέφτομαι καν γιατί η δουλειά θα γίνει στην ντουλάπα μου η οποία είναι εκεί πολύ πριν γεννηθω εγώ και αν κάνω καμιά τρύπα πάνω και το μάθει η μάνα μου δεν θα αντέξει η καρδιά της
Για τα φώτα ψάχνοντας εδώ είδα ότι μπορείς να φτιάξεις και με πολλές λεντ αυτό που θέλεις απλά με ένα δυο ντουι πενταπλα. Και κατεβαίνει φτηνά ! Θέλω να κάνω αυτό με τα λεντ γιατί δεν θα έχω και εξαερισμό και ας έχει λιγότερη θερμότητα (δεν θα καίει και τόσο ρεύμα)

Χωρλις εξαερισμό δεν κάνεςι δουλειά είναι απραίτητος.
Και να μην χρειαζόταν(που χρειάζεται) που θα βάλεις φίλτρο, τι θα γίνει με τις μυρωδιές
Επίσης αν μένεις με τους δικούς σου δεν παίζει να μην πάρουνε χαμπάρι...
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση
Από τη στιγμή που δεν θες να τρυπήσεις ντουλάπα
Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κάνεις ντουλάπα μέσα στην ντουλάπα και να βάζεις/βγάζεις εξαερισμό από την την ανοικτή μισό ανοικτή πόρτα της ντουλάπας σού
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Όχι την ντουλάπα,κριμα είναι
Δλδ αμα ανοίξει την ντουλάπα με τις αναμνησεις και δει...ναρκωτικά Big Grin
Απάντηση
Δεν μένω με τους γονείς και δεν έχω θέμα με μυρωδιές μιας και είναι μονοκατοικία
Εγώ το σκέφτηκα ότι επειδή στο δωμάτιο που είναι η ντουλάπα πάντα ανακυκλώνεται ο αέρας θα έβαζα και ανεμιστήρες μέσα και πάντα λίγο ανοιχτή η ντουλάπα αφού το δωμάτιο όλο θα είναι πάντα σκοτεινό
Απάντηση
(09-11-2019, 08:08 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Όχι την ντουλάπα,κριμα είναι
Δλδ αμα ανοίξει την ντουλάπα με τις αναμνησεις και δει...ναρκωτικά Big Grin
Εχουν γνωση απο τετοια στο νησι
Ομονοσ τροποσ για να κανει τρυπεσ ο φιλοσ στην ντουλαπα ειναι με ειδικο διαβητη που εχουν οι ξυλουργοι.
Αφου υπολογισει τισ διαμετρουσ που θελει  βαζει τον διαβητη στο δραπανο ανοιγει τισ τρυπεσ και κραταει τα στρογγυλα κομματια που αφερεσαι ωστε να μπορει να τα ξαναβαλει και με λιγο κερι ξυλουργικησ να καλυψει τα σημαδια που θα γινουν
Αλλα να τρυπησει απο εξω προσ τα μεσα την ντουλαπα

(09-11-2019, 11:52 PM)manoulas Έγραψε: Δεν μένω με τους γονείς και δεν έχω θέμα με μυρωδιές μιας και είναι μονοκατοικία
Εγώ το σκέφτηκα ότι επειδή στο δωμάτιο που είναι η ντουλάπα πάντα ανακυκλώνεται ο αέρας θα έβαζα και ανεμιστήρες μέσα και πάντα λίγο ανοιχτή η ντουλάπα αφού το δωμάτιο όλο θα είναι πάντα σκοτεινό
Φιλε μου οσο και να ειναι ανοιχτη η ντουλαπα παλι θελει εξαερισμο Με ανοιχτη ντουλαπα θα εχεισ αργοτερα μυρωδιεσ θα μπορουν να μπουν εντομα και να σε κανουν ζημια.
Και εγω νεοσ ειμαι στο αθλημα αλλα σκεψου τισ απαντησεισ που σε εδωσαν τοσοι εμπιροι φιλοι εδω για να στο λενε κατι ξερουν
Αλλωστε γιαυτο ρωτασ για να μαθαινεισ
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(09-11-2019, 11:53 PM)Roukounas Έγραψε:
(09-11-2019, 08:08 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Όχι την ντουλάπα,κριμα είναι
Δλδ αμα ανοίξει την ντουλάπα με τις αναμνησεις και δει...ναρκωτικά:-D
Εχουν γνωση απο τετοια στο νησι
Ομονοσ τροποσ για να κανει τρυπεσ ο φιλοσ στην ντουλαπα ειναι με ειδικο διαβητη που εχουν οι ξυλουργοι.
Αφου υπολογισει τισ διαμετρουσ που θελει  βαζει τον διαβητη στο δραπανο ανοιγει τισ τρυπεσ και κραταει τα στρογγυλα κομματια που αφερεσαι ωστε να μπορει να τα ξαναβαλει και με λιγο κερι ξυλουργικησ να καλυψει τα σημαδια που θα γινουν
Αλλα να τρυπησει απο εξω προσ τα μεσα την ντουλαπα

(09-11-2019, 11:52 PM)manoulas Έγραψε: Δεν μένω με τους γονείς και δεν έχω θέμα με μυρωδιές μιας και είναι μονοκατοικία
Φιλε μου οσο και να ειναι ανοιχτη η ντουλαπα παλι θελει εξαερισμο Με ανοιχτη ντουλαπα θα εχεισ αργοτερα μυρωδιεσ θα μπορουν να μπουν εντομα και να σε κανουν ζημια.
Και εγω νεοσ ειμαι στο αθλημα αλλα σκεψου τισ απαντησεισ που σε εδωσαν τοσοι εμπιροι φιλοι εδω για να στο λενε κατι ξερουν
Αλλωστε γιαυτο ρωτασ για να μαθαινεισ

Ετσι που το υπολογιζει, θαχει συνεχως φωτοδιαροη
Απάντηση
Roukounas σε ευχαριστω πολυ καλη η ιδεα σου! Δεν το ειχα σκεφτει για καποιον λογο πριν να κρατησω το κομματι που θα κοψω για να καλυψω την τρυπα μετα! Τωρα λοιπον που δεν ξερω τιποτα για εξαερισμους θα ηθελα να με βοηθησετε να διαλεξω εναν για τον χωρο μου 0,60 χ 100 χ 1,50

Οι λαμπες που πηρα ειναι 10 led E27 20w 2700k και 2 led 20w 6400k και 2 30w 6400k για χρηση σε 2 7πλα ντουι. πως σας ακουγεται??
Απάντηση
140 βατ σε ενα ντουι είναι πάρα πολλά
Ουσιαστικά ένα ντουι είναι
Απάντηση
(09-12-2019, 08:42 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: 140 βατ σε ενα ντουι είναι πάρα πολλά
Ουσιαστικά ένα ντουι είναι

Λέει ότι πιάνει 200w
Απάντηση
Τι να πω
Καλα αμα είναι κινεζικο μην τους πιστεύεις
Τις πυρακτώσεως θυμάμαι που πανω απο 100βατ ήθελαν ντουι πορσελάνης
Απάντηση
(09-12-2019, 09:06 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Τι να πω
Καλα αμα είναι κινεζικο μην τους πιστεύεις
Τις πυρακτώσεως θυμάμαι που πανω απο 100βατ ήθελαν ντουι πορσελάνης
Συμφωνω με τον μαστορα κυριο αλαφροικιωτο
Σαν τα πορσελανινα ντουι δεν εχει
Ακριβοετρα βαρυτερα αλλα και ασφαλεστερα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)