Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Royal cheese auto-round 2
Καλησπερα απο μενα με καλλιεργητικα νεα. Μιας και η πρωτη μου προσπαθεια για grow φτανει στο τελος της,ενω εχω δει καποια πραμματα και εχω οργανωσει λιγο καλυτερα τον εξοπλισμο μου, ξεκιναω δευτερη προσπαθεια να μεγαλωσω το επομενο τυρακι.
σπορος : royal cheese automatic - RQS
γλαστρα :11 λιτρα
χωμα: platinum light mix
φωτα :400 watt hps
¨φαγητα¨ : βασεις G M B advanced nutrients και στην ανθοφορια με το καλο μπορει καποιο προσθετο.

Η πρωτη προσπαθεια που εκανα με την συγκεκριμενη ποικιλια με κανει να ελπιζω σε καλο αποτελεσμα απο την καινουρια μικρουλα που γεννηθηκε πριν 5 μερες.Οι συνθηκες που θα μεγαλωσει θα ειναι σιγουρα καλυτερες απο την προηγουμενη σε πολλα θεματα.Καινουρια φωτα, πιο ελεγχομενες θερμοκρασιες και περισσοτερος και καλυτερα αεριζομενος χωρος.
Η προηγουμενη προσπαθεια εγινε με 150 watt  cfl με πατεντα ανακλαστηρα μεσα σε ντουλαπι 40 χ 50 χ 80.Περασε μεταφυτευση απο μικρη γλαστρα σε 15αλιτρη στις 20 μερες ζωης και αμεσως εκανα lst για να χωρεσει.Τελοσπαντων,φτανει με τα λογια παμε σε φωτογραφιες.

η μεγαλη κορη που σε μια βδομαδα κλεινει 10 βδομαδες και ειναι να κοπει

[Εικόνα: image.jpg1_5.jpg]

και η μικρη που ζει 5 μερες

[Εικόνα: image.jpg2_1.jpg]

ελπιζω να πανε ολα καλα και να μαθω περισσοτερα απο αυτο το grow.Περιμενω σχολια και περισσοτερο διορθωσεις αν κανω κατι λαθος. Καλα να περνατε παιδια...
Απάντηση

ads by gr420info

κάθε καλλιέργεια είναι και σχολείο. Γι αυτό είναι και σημαντικό να έχει κάποιος δικούς του σπόρους ώστε να πειραματίζεται αβέρτα
Απάντηση
Αντε και καλοποιοτο και καλη αρχη στο επομενο που θα ειναι σιγουρα καλυτερο.Μια επυσημανση χωρις παρεξηγηση το σπαγγακι που χρησιμοποιης να ειναι λιγο πιο χοντρο για να μην κοβει τον κορμο οταν ειναι τρυφερος.
Απάντηση
εννοειται οτι δεν οαρεξηγω κατι.ποιος ο λογος να τα γραφω και να τα δειχνω δημοσια αν δεν θελω σχολια θετικα η αρνητικα. Wink
ο σπαγγος αυτος ηταν μια λυση στιγμης που δεν αλλαχτηκε ποτε και οντως εχει κανει πληγη στον κορμο.Απο εδω κ περα παω με συρματακι κηπουρικης. Big Grin
Απάντηση
Ορεξάτος ο Roof και φίλος και στην πραγματική ζωή.

Καλή αρχή και από εδώ μπρο, όλα θα πάνε καλά με τον καινούριο εξοπλισμό, θα περάσω να τα δω και από κοντά να καπνίσουμε και λίγο shiva Wink

To τυρακι εντωματεξύ μυρίζει μούρλια και ανυπομονώ να το δοκιμάσω! Tongue
SkullnBones
Απάντηση
ευχαριστω αδερφε. Αντε ελα να τα πουμε και να οργανωσουμε λιγο και το ντουλαπι το καινουριο με τα θεματα μεσα.
το τυρακι την κυριακη το κοβω και μετα δοκιμη.ανυπομονω και εγω πολυ... Big Grin
Απάντηση
και ξεκινω με την πρωτη ερωτηση σχετικα με λιπασματα. Ποτε ξεκιναω στην μικρη; να ξεκινησω στο επομενο ποτισμα η ειναι ακομα μικρη;μιλαω παντα για βασεις GMB. Huh
Απάντηση
Φιλε ρουφ καλη τυχη και με το μικρο, γτ και το μεγαλο φαινεται μουρλια! Και εγω θα ξεκινησω σε λιγο το Cheese RQS και ηθελα να ρωτησω ευκολο ειναι γενικα ? μεγαλωσε χωρις πολλες απαιτησεις και προβληματα?
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
αν και το πρωτο μου φυτο που φτανω μεχρι το τελος και δεν μπορω να εχω μετρο συγκρισης εχω να πω οτι ηταν πανευκολο.Οπως λεω και παραπανω μεγαλωσε με 150wcfl σε θερμοκρασιες 30+ κατα μεσο ορο λογω πολυ μικρου χωρου, περασε μεταφυτευση αν και αυτοματο και χωρις καθολου λιπασμα.
παρολα αυτα το φυτακι βγηκε μυρωδατο και ικανοποιητικο σε μεγεθος.Οποτε πιστευω οτι για καποιον που ξερει κατι παραπανω θα ειναι παιχνιδακι. Cool Cool
Καλη αρχη και με σενα με το τυρακι και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα το απολαυσεις τοσο στο μεγαλωμα οσο και στο αποτελεσμα.
Big Grin Big Grin
Απάντηση
στο μικρό λίπασμα μετά την 1η βδομάδα σε μικρές δόσεις πάντα
Απάντηση
αρα απο το επομενο ποτισμα σηκωνει.Για 11αλιτρη γλαστρα δηλαδη ποτιζω με 1,5 λιτρο και μεσα εχω 1,5 ml απο G M B. Η παω για λιγοτερο νερο; τι λετε;
Απάντηση
Rooflower καλησπερα και απο εμενα,για το ποτισμα θα ελεγα και ενα λιτρο πολυ θα του πεσει για 11αλιτρη,g-m-b θα προτεινα 1ml στο λιτρο να βαλεις και σιγα σιγα ανεβαζε ανα βδομαδα μεχρι να φτασεις τα 4ml/l.Αυτο κανω εγω στα δικα μου,φιλε και τα βλεπεις πως πανε.
Απάντηση
ROOFLOWER εννοοιτε αυτo που εγραψε ο blues,ξεκινας 2η-3η εβδομαδα το παραπανω που εγραψα αναλογως και τι χωμα εχεις.
Απάντηση
μαλιστα καλως. Οποτε παμε για τριτη βδομαδα για σιγουρια και με 1μλ σε ενα λιτρο.Ευχαριστω μαγκες Cool
Απάντηση
Καλησπερα με ευχαριστα και δυσαρεστα νεα μαζι, αλλα τι να κανεις;παθαινεις για να μαθεις.
Εκοψα σημερα την μεγαλη και τα δυσαρεστα ειναι οτι σε καποια σημεια ο μεγαλος κεντρικος παπας επιασε μουχλα.Ευτυχως μαλλον ξεκινησε τις τελευταιες μερες και δεν μου τον μαγαρισε ολο. Οποτε τον εκανα κομματακια, διαλλεξα τα απειραχτα σημεια και τα αλλα στην ακρη.Κατα ταλλα εμεινα ευχαρηστημενος απο την πρωτη μου σοδεια! Cool
Η μικρη μεγαλωνει ωραια και γρηγορα Big Grin

η μουχλα
[Εικόνα: image.jpg3.jpg]

η σοδεια
[Εικόνα: image.jpg1_6.jpg]

[Εικόνα: image.jpg2_2.jpg]

και η μικρη

[Εικόνα: image.jpg4.jpg]

αυτα απο μενα προς το παρων.
Απάντηση
καλόπιοτο αδελφέ Smoke17 Smoke17
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
καλο πιωμα φιλε
Απάντηση
Με το καλό. Η μούχλα είναι πολύ πουτάνα, θέλει προσοχή και καθημερινό ψάξιμο στους παπάδες.
Απάντηση
καλησπερα μαγκες!
μετα απο αρκετο καιρο εφτασε ενημερωση απο τον κηπο μου Cool
Συναρμολογηθηκε επιτελους το καινουριο growroom-κηπος μου και η κορουλα μπηκε μεσα σε φαση προανθησης (περιπου ενος μηνα και κατι).
ειναι σκελετος απο dexion και ¨ντυμενο¨ με φυλλα osb 9mm. Οτι πιο πρακτικο και εφικτο για την τσεπη μου μπορουσα να κανω.Κυριο μελημα μου ηταν να μπορω να το ξεμονταρω αν χρειαστει οποτε κατεληξα σε αυτο.διαστασεις 92χ61χ170cm.
ακομα δεν ειναι ολοκληρωμενο αλλα δεν μπορουσα να περιμενω την δοκιμη.Θελει να περαστει το ανακλαστικο και μια καποια οργανωση στην καλωδιωση καθως και καλυτερη τοποθετηση του εξαερισμου.
Θερμοκρασιες μεχρι 29 με την 400αρα μεσα οποτε ολα καλα δεδομενου οτι αρχιζει και πεφτει και η θερμοκρασια γενικα στην περιοχη μου.
Η κορουλα εφαγε 2 φορες μεχρι τωρα. Το πρωτο της φαι στις 3 βδομαδες και σε πολυ μικρες ποσοτητες της ταξης του 0,8 ml απο την καθε βαση gmb.Το δευτερο πιατο εφτασε το 1ml και σε λιγες μερες που εινΙ να φαει λεω να την ταισω 1,5.
μεχρι χθες ηταν κατω απο την cfl και οπως θα δειτε κιολας δεν ειναι πολυ ανεπτηγμενη αλλα ευελπιστω να βρει λιγο χρονο με την hps να δωσει λιγο μποι ακομα. Οτι και να γινει μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα. Της εχω τραβηξει λιγο τα κλαδια της να βρουν φως και ολα καλα.
ακολουθουν φωτογραφιες και περιμενω σχολια και παρατηρησεις  Big Grin

[Εικόνα: image.jpg2_4.jpg]

[Εικόνα: image.jpg1_7.jpg]

[Εικόνα: image.jpg2_3.jpg]

[Εικόνα: image.jpg1_8.jpg]
Απάντηση
Μπράβο ρε rooflower ωραία κατασκευή έκανες αλλά και το κορίτσι σου κούκλα!!!
Απάντηση
Το άλλο το μικρό δεξιά τι είναι ρε φίλε?
Απάντηση
Εγώ είπα ότι θα έρθω στο ρεπώ αλλά έμπλεξα με τα δικά μου και δεν τα κατάφερα.
Καλά τα κατάφερες και μόνος σου όμως Tongue

Πολύ ωραίο έγινε, γρήγορα, φτηνά, λειτουργικά και σε πολύ ευνοική διάσταση, μακριά από την άτσαλη τετραγωνοποίηση των έτοιμων τεντών. Και άσε τους άλλους να χτυπιούνται...
SkullnBones
Απάντηση
Κωλολένε τα Dexion
Απάντηση
ευχαριστω παιδες... Big Grin
το μικρο διπλα μαστορα ειναι κλωνος απο random φυτο π μου το γυρισε αλλα με σημαδια θυλικου οποτε κρατησα εναν κλωνο μπας και.
Luke δεν πειραζει μαν ασχοληθηκα και εγω λιγο κ γουσταρα. Cool
και ναι τα dexion κωλολενε οντως. Πολυ απλος και ευκολος σκελετος και με το θετικο οτι προσαρμοζεις και οτι αλλο θες μεσα. πχ εξτρα ραφι, πλαισιο για πλεγμα κλπ κλπ
Απάντηση
Well done Rooflower !
Πρακτική και στιβαρή κατασκευή έκανες , όχι σαν τις παλιότεντες που μου γυρνάνε τ' άντερα ...
Ωραίο και το φυτούδι σου , καλή πρόοδο εύχομαι !
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)