Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Royal cheese auto-round 2
αρχικα να σου πω την αληθεια ψαχνομουν για τεντα για λογους ¨βαρεμαρας¨ πες το και ευκολιας. Αλλα με σκεψη και το γεγονος οτι παιζουν και ζωντανα κατοικιδια στο σπιτι και θα την κατεστρεψαν, αποφασισα να παω σε κατι πιο στιβαρο οπως λες. Ευχαριστω και σενα μαν! Καλες καλλιεργειες να εχουμε ολοι.
Big Grin Big Grin
Απάντηση

ads by gr420info

3 μερες μετα την μετακομιση του κοριτσιου στο καινουριο σπιτι και φαινεται να της αρεσει πολυ.Θερμοκρασιες κολλημενες στο 29 και κατι ψιλα και υγρασια στο 60-70.

[Εικόνα: image.jpg1_9.jpg]

και μια κοντινη απο τον κεντρικο κορμο

[Εικόνα: image.jpg3_2.jpg]
Απάντηση
και το κοριτσι μου φουντωνει και εγω δεν μπορω να σταματησω να το βγαζω φωτογραφιες να σας το δειχνω...συγχωρεστε με  Cool

[Εικόνα: image.jpg1_11.jpg]

[Εικόνα: image.jpg2_6.jpg]
Απάντηση
Στο πρώτο μου φυτό της προκοπής έβγαζα φωτογραφίες κάθε λίγο και λιγάκι, λογικό είναι Smile
Απάντηση
Έτσι είναι αυτά. Όλα φαίνονται πολύ ωραία... Smile
SkullnBones
Απάντηση
rootflower τελειο το καινουριο σπιτακι ! Να ρωτησω κατι , μεγαλωνω και εγω cheese rqs , τους πλαινους παπαδες σαν παρακλαδια τους εβγαλε μονο του η εχεις κανει lst ?
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
εχω τραβηξει ελαφρως ολες τις κορυφες απο τα 3 πρωτα γονατα για να απλωσει λιγο. βεβαια μπορει αυτο να μ εξοψε σε υψος αποτι καταλαβα αλλα δοκιμες κανω ακομα.. Cool
το πρωτο δεσιμο
[Εικόνα: image.jpg1_12.jpg]

εσενα με το υψος πως τα παει;;
Απάντηση
Έχεις κάνει και δεύτερο δέσιμο την κορυφή ή την άφησες έτσι;
SkullnBones
Απάντηση
οταν μεγαλωσε και μπουκωσε απο φυλλα ξανατραβηξα λιγο να εχουν χωρο οι κορυφες. Στον ιδιο αξονα παντα αλλα λιγο πιο πολυ.αν δεις στην αρχη τα εδεσα με τα καρφακια-γωνιες στο χωμα και μετα εφτασα στο χειλος της γλαστρας.
Απάντηση
Eμενα ειναι 34 ημερων . 4ο γονατο (σετ φυλλων ) γυρω στα 15 εκ αλλα γενικα δεν ειναι τοσο πυκνο το φυλλωμα οπως εσενα εκτος αν εξαπατουν οι φωτο . Βρισκνταν 3 πρωτες βδομαδες κατω απο cfl 96w 2700k και τωρα κατω απο 160 w .
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
εμενα ειναι κοντα στον εναμιση μηνα ζωης, εχει 5 σετ φυλλων και μετα ξεκιναει ο κεντρικος παπας οποτε δεν βγαζω ακρη τι γινεται εκει μεσα.Υψος τωρα π το μετρησα ετσι επειδη το ανεφερες ειναι 24εκ. το φυλλωμα της ναι ειναι αρκετα πυκνο.

γενικα εχω παρατηρησει οτι τα γονατα 2 κ 4 ειναι φανερα πιο δυνατα και γεροδεμενα αποτι τα 1,3 κ 5. Δεν ξερω αν αυτο ειναι γενικο σε ολα τα φυτα κ ποικιλιες, εγω παντως στην επομενη φορα π θα κανω topping θα κοψω πανω απο το 2 η το 4.
Απάντηση
Για εναμιση μηνα ειναι λιγο μικρο... Εμενα χωρις βεβαια να ναι τοσο πυκνο ειναι στους 18 ποντους και ειναι 2 εβδομαδων και το πανελ το χω στους 15 ποντους.. Δεν εχει τεντωσει δλδ. Απλα δε ξερω αν φταει που το χω 24/0
Απάντηση
με τους χρόνους τι παίζει με τα αυτόματα παιδια ......από ότι έχω διαβάσει δεν έχω καταλήξει πουθενά

εγώ το έχω 24/0 ..και δεν ξέρω αν πρέπει να το αλλάξω ....και σε τι ...18/6 ή 20/4

έχω φάει κόλλημα ....
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
ειναι μικρο σχετικα με grow που εχω δει για το συγκεκριμενο ειδος. Τον πρωτο μηνα και κατι βεβαια το ειχα σε cfl γιατι δεν ειχα κανει ακομα το κουτι για την hps.Μαλλον φταιει και αυτο τι να πω.
οσο αναφορα τα φωτα, εγω το ξεκινησα με 18-6 και ετσι θα παω μεχρι κοψιμο.
εχω αλλο ενα cheese το οποιο θα ακολουθησει αλλο πλανο ξεκινωντας απευθειας στην hps και με 20-4 απο την αρχη μεχρι το τελος.Λογικα εκει θα δω διαφορα.
Δοκιμαζωντας και βλεπωντας παω ακομα...αυτα ειναι τα γουστα. Cool
Απάντηση
Μικρέ μου το κεντρικό παπάδι έπρεπε να τραβήξεις και να αφήσεις όλες τις κορυφες εκτεθημένες να έρθουν στο ίδιο ύψος περίπου.
Αυτο που έκανες είναι λίγο ανορθόδοξο γιατί κρατάς τις κάτω κορυφές ακόμα πιο κάτω. Εσύ θέλεις να το απλώσεις αν δεν κάνω λάθος για να πιάσει πιο όμορφα τον χώρο και να ανεβάσεις ελαφρώς τις αποδόσεις σου.
Έτσι πως το έκανες η ενεργεια θα πάει στο κεντρικό παπά χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι και λάθος, χωρια που οι κάτω κορυφές που τράβηξες σκιάζονται ακόμα απο τα φύλλα πιο πάνω... Big Grin

Δεν είναι αργα για αλλαγές.
SkullnBones
Απάντηση
Αυτό που λέει ο Luke. Αυτό που έκανες είναι λίγο ... ανάποδο Big Grin Στην ουσία θέλεις να σταματήσεις την κορυφαία κυριαρχία (apical dominance) και αυτό γίνεται όταν η κορυφή δεν υπάρχει ή είναι σε επίπεδο ύψους πιο χαμηλό από τα άλλα κλωνάρια
Απάντηση
μαλιστα....
στο προηγουμενο grow εκανα αυτο που λετε και ειπα σε αυτο να δοκιμασω το αναποδο. τωρα νομιζω δεν μπορω να κανω κατι μιας και εχει δεσει αρκετα ο κεντρικος κορμος και ειμαστε σε σταδια ανθοφοριας.
θα το ξερω απο δω κ περα για τα επομενα grow.
Big Grin
Απάντηση
Δε το ενοχλει το σταδιο που εισαι ισα ισα απλωσε το οσο μπορεις...
Απάντηση
προσπαθησα σημερα να το τεντωσω λιγο ακομα αλλα με μικρη διαφορα.Εχουν σκληρηνει αρκετα τα κλαδια της.Τον κεντρικο κορμο δεν θα τον πειραξω καθολου.Εχω παρατηρησει επισης οτι δυο απο τις πλαγιες κορυφες εχουν πλησιασει αρκετα το υψος του κεντρικου κορμου.
Περαστηκε και panda film σημερα ως ανακλαστικο για πρωτη φαση.

[Εικόνα: image.jpg1_14.jpg]

[Εικόνα: image.jpg2_7.jpg]

Big Grin Big Grin
Απάντηση
χαχα, το grinder το έχεις ήδη έτοιμο δίπλα στο φυτό Big Grin
Απάντηση
το επλυνα και το εβαλα για στεγνωμα...χαχαχα
Απάντηση
καλησπερα σας μαγκες Cool
χθες πηγα να ποτισω και ειχα το εξης προβλημα.Το χωμα γυρω γυρω απο τον κορμο του δεντρου ειναι πολυ σκληρο με αποτελεσμα οσο νερο εριξα να φυγει απο τα τοιχωματα της γλαστρας και κατω στις τρυπουλες.Ξαναδοκιμασα βεβαια κανωντας τρυπουλες γυρω απο τον κορμο στο χωμα μπας και το αποροφησει καλυτερα και επιασε.
Ειναι προφανες οτι μαλλον εχω κανει κατι λαθος οσο αναφορα το ποτισμα.Αλλα τι;; Tongue
Κατα ταλλα το φυτακι εχει βγαλει ενα θεμα στα φυλλα του και αρκετα ψηλα,γυρω απο τον κεντρικο παπα.Κατι που με ανησυχει μιας και ειμαστε σε φαση ανθοφοριας για τα καλα και δεν θελω να παει κατι λαθος.
Please help.... Huh

[Εικόνα: image.jpg1_15.jpg]
Απάντηση
Καλησπέρα. Πριν ποτίσουμε καλό είναι να έχουμε σκαλίσει λίγο το χώμα πανω-πανω. Εγώ το σκαλίζω 2 μέρες πριν ποτίσω. Άμα είναι πολύ σκληρό χρησιμοποιώ ένα κλειδί. Αν έχεις έξτρα περλιτη στο χώμα γίνεται κ με το χέρι.
Τώρα για διάγνωση θα σου πούνε οι άλλοι καλύτερα.
Τι ταίζεις;
Απάντηση
Συνήθως μετά απο πότισμα το χώμα σκληραίνει, δεν κάνεις κάτι λάθος.
Ο Asmonte σου έδωσε μια λύση αλλά γι ' αυτό πάντα χρησιμοποιούμε ψεκαστήρι για το πότισμα! Ψεκάζεις πρώτα την πάνω επιφάνεια και μετά απο λίγο έχει μαλακώσει αρκετά ώστε να μπορέσει να αποροφήσει όλο το νερό χωρίς να φεύγει στα πλαϊνά.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
ευχαριστω παιδια θα τα ακολουθησω απο το επομενο ποτισμα.
Απο φαι τρωει βασεις gmb και αυτην την βδομαδα φτασαμε αισιως στα 3ml εκαστο.
Εχω καταληξει οτι μαλλον το προβλημα μου ειναι το ph. Νομιζα οτι με τις βασεις που εχω (Ph perfect) δεν θα εχω θεμα και σταματησα να το παρακολουθω.Βεβαια τελευταια συνειδητοποιησα οτι δεν ποτιζω μονο με λιπασμα, ριχνω και απλο νερο αναμεσα στις βδομαδες λιπασματος οποτε εκει γινεται το θεμα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)