Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Royal cheese auto-round 2
Χαιρετω τον φιλο!
Καταρχας μην νομιζεις οτι επειδη ποτιζεις με Ph Perfect ολα τα προβληματα σου θα λυθουν στο χωμα.
Οπως ειπες και εσυ ενδιαμεσα υπαρχουν και ποτισματα με σκετο νερο(το οποιο κατα την αποψη μου,θα επρεπε
να το ρυθμιζεις παντα στην καταλληλη κλιμακα).

Ειχα και εγω πολλα προβληματα στην αρχη με το PH και η αιτια ηταν το χωμα που δουλεψα.
Για να το στρωσο,περαν των μεταφυτευσεων που χρειαστηκε να κανω(για εσενα αυτο δεν συνισταται τωρα),εκανα 1 καλο ξεπλυμα με μπολικο σκετο νερο το οποιο ομως ειχε το σωστο PH για να φερω στα "καλα" την κλιμακα του χωματος.

Δηλαδη τι εννοω...
Ειχα ποτισει την 1η μερα κανονικα με λιπασμα και μετρησα τα απονερα.
Ειδα οτι το PH βρισκοταν στο 4.5.
Το ξεπλυμα με σκετο νερο στο συγκεκριμενο φυτο εγινε με PH 7 ετσι ωστε να ανεβει η κλιμακα των απονερων.
Το αφησα να στεγνωσει μερικες μερες το φυτο και να ξεπλυθει απο τυχον υπολειμματα λιπασματων που ειχε και να φτιαξει το PH του.
Το επομενο ποτισμα εγινε με λιπασμα παλι,τσεκαρα τα απονερα και βρισκοντουσταν επιτελους στην σωστη κλιμακα.

Υ.Γ
οταν τα απονερα ειναι πανω απο 7 PH ,ποτιζουμε με 6
οταν τα απονερα ειναι κατω απο 6 PH,ποτιζουμε με 7
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση

ads by gr420info

δεν ξερω αν βοηθάει η πληροφορία...αλλά εγω το νερό βρύσης που αφήνω να εξατμιστεί το χλώριο....μετά απο 2-3 μέρες απο 7.7 που το άφησα το ph ... το βρίσκω πάντα 8.8 και 9 μερικές φορές

και από οτι έχω διαβάσει...μπορεί μερικά φυτά να μην τα επηρεάζει ιδιαίτερα το λάθος ph ...αλλά κάποια άλλα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα με το ph
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
ευχαριστω παιδες για τις πληροφοριες.
Αποτι φαινεται θα παω να παρω πεχαμετρο και λεω να συνεχισω τα ποτισματα με εμφιαλωμενο νερο.

την ιδια ποικιλια που μεγαλωσα στο προηγουμενο grow δεν φανηκε να την πειραζει το νερακι της βρυσης.Συν οτι δεν ειχα χρησημοποιησει καθολου λιπασματα σε εκεινο.
Απάντηση
τελικα το δικο μου εχει τρελαθει τελευταια καθε μερα ψηλωνει αρκετα , εχει φτασει γυρω στα 25-30 εκ ! (160w cfl εχω)
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση
 καλησπερα στους φιλους συγκαλλιεργητες  Cool 
Επεστρεψα με νεα απο τον κηπο μου.
Το τυρακι μεγαλωνει και πρηζεται πολυ αποτομα μερα με την μερα.
Το προβλημα με τα κιτρινισμενα φυλλα δεν λυθηκε αλλα εμεινε στασιμο τουλαχιστον με την βοηθεια του φιλου Luke.  Big Grin Big Grin

Οσοι διαβασατε και ειδατε το προβληματικο εκεινο μικρο που ειχα βαλει, εχω να σας πω οτι μεγαλωνει υγειεστατο και χωρις καμια δυσμορφια στα φυλλα του.Μπηκε και σε 5,5 λιτρα γλαστα, εφαγε και ενα topping στο δευτερο γονατο και συνεχιζει γερα.  Big Grin

ωρα για εικονες....

[Εικόνα: image.jpg2_8.jpg]

[Εικόνα: image.jpg1_16.jpg]

[Εικόνα: image.jpg3_3.jpg]
Απάντηση
Καλησπέρα φιλέ rooflower..

Πολύ ωραίο τό φυτάκι σού κ καλόπιοτα. !
Όσο για τα σημάδια στα φυλα του, όχι ότι είμαι ο ειδικός απλά διαβάζω το φόρουμ θέλω να είμαι ενεργό μέλος του, είχα κ εγώ αντίστοιχα σε αυτόματα κ όπως λες κ εσύ όλα οκ, περιορισμένο. Εγώ στα προηγούμενα τα έκοβα αλλά κ πάλι έβγαιναν περιορισμένο. Αλλά κ πάλι όλα μια χαρά κ τότε κ τώρα !!

Καλή συνέχεια ..( Σκάλωμα τβ να μάθουμε για τη μαύρη ενέργεια, μαύρη ύλη θα μάθω ...)

Αυτά .
Τα πάμε που λες ..
Ησυχία, τάξη κ ασφάλεια..
Το τρίπτυχο τής ευτυχίας.-
Αγάπη μόνο ..
Peace-and-love-033
Απάντηση
(11-01-2015, 05:32 AM)Enklistos420 Έγραψε: Καλή συνέχεια ..( Σκάλωμα τβ να μάθουμε για τη μαύρη ενέργεια, μαύρη ύλη θα μάθω ...)

καλησπερα και απο μενα μαν.  Cool
Δεν το επιασα αυτο....Σκαλωσα χαχα  Tongue
Απάντηση
και παρεμπιπτοντως ενα γρηγορο update  με μια φωτογραφια απο το αρρωστριαρικο μου φυτο   Sad . Θα ακολουθησουν κιαλλες με καλυτερη ποιοτητα απο βδομαδα  Cool
Απάντηση
Τπτ ρε τρελέ, απλά την ώρα που σου έγραφα σκάλωσα με τη ΤV ! Είχε μια επιστημονική μαλακία..

Φωτό δεν βλέπω !?!?!

Τα πάμε που λες..
Ησυχία, τάξη κ ασφάλεια..
Το τρίπτυχο τής ευτυχίας.-
Αγάπη μόνο ..
Peace-and-love-033
Απάντηση
[Εικόνα: image.jpg1_18.jpg]

Cool
Απάντηση
Καλησπεριζω το φορουμ!
Σημερα ειπα να δοκιμασω να το καθαρισω λιγο απο τα αρρωστιαρικα φυλλα του.Δεν εχω ιδεα αν ειναι σωστο η λαθος αλλα απο την στιγμη π το εκανα τελειωσε. Θα δειξει η αυτοψια. Big Grin
Τα ανθη του απο την αλλη εχουν μεγαλωσει αρκετα περισσοτερο συγκριτικα με το προηγουμενο grow μου.
Απο την αλλη ειναι σαν να βλεπω διαφορετικα φυτα.Το προηγουμενο ειχε διαφορετικα φυλλα απο αυτο και σε χρωμα και σε σχημα.Επισης στην ιδια ηλικια, το προηγουμενο μυριζε πολυ χαρακτηριστικα ενω αυτο μυριζει ελαχιστα και οχι αυτην την τυριλα που ειχε το αλλο.....
Υπαρχει περιπτωση αυτο να εχει να κανει με το φαι που του εδωσα η εστω με κατι που εκανα εγω ή καθαρα απο τα γεννετικα του φυτου;

και 2 3 φωτο

[Εικόνα: image.jpg2_9.jpg]

[Εικόνα: image.jpg3_4.jpg]

[Εικόνα: image.jpg1_19.jpg]
Απάντηση
Μια χαρά πάει. Αυτό που λες με τις μυρωδιές στο προηγούμενο νομίζω οτι έχει να κάνει με την ζέστη. Άλλες θερμοκρασίες το καλοκαίρι.
Απάντηση
Ναι ρε, μια χαρά είναι. Smile
Αυτο με τις μυρωδιές πιο πολύ για γεννετικά το κόβω.
Σε πόσο καιρό τελειώνει; Φαίνεται ότι θα την παλέψει...
SkullnBones
Απάντηση
Ακομα θελει 2 βδομαδες ιςως και παραπανω οπως το βλεπω.Τα κρυσταλα ειναι τα περισσοτερα θαμπα αλλα εχει και καποια διαφανα ακομα. Οποτε θελει ακομα λιγο.Κατα ταλλα εχει μπουκωσει για τα καλα και τωρα αποτι βλεπω σφιγγει τα παπαδια.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)