Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5 βασικά πράγματα που μου λείπουν πριν ξεκινήσω!
Καταρχάς καλησπέρα φιλαράκια
Παρακολουθώ εδώ και καιρό συζητήσεις και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από την γνώση και την εμπειρία που μπορείς να πάρεις καλιεργοντας αυτό το πανέμορφο φυτό...
Ανυπομονώ να ξεκινήσω έχω κάνει ένα αρχικό σετ απ' και μου λυπουν δύο πράγματα απλά μεν δεν τα έχω καταλάβει καλά δε.. ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας..
Ντουλάπα 45χ90
Led viparSpectra 300v
Ένα σετ λιπάσματα grow bloom kai micro ένα cal-mag ένα rout first feed ..
1ον το φως είναι αρκετό για την ντουλάπα μου και αν ναι πόσα φυτά να βάλω μαζί 
2ον έχω μπερδευτεί με το χώμα σκέφτομαι να πάρω το litmix biobizz αλλά θα χρειαστώ και κάτι άλλο να βάλω μέσα στην γλάστρα και αν ναι τι θα είναι αυτό με τα λιπάσματα νομίζω προσεκτικά θα βγάλω άκρη αν έχετε κάποια άλλη παρατήρηση ευχαριστώς να την ακούσω ευχαριστώ... Big Grin
Απάντηση

ads by gr420info

(09-12-2019, 01:44 PM)Goleador Έγραψε: Καταρχάς καλησπέρα φιλαράκια
Παρακολουθώ εδώ και καιρό συζητήσεις και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από την γνώση και την εμπειρία που μπορείς να πάρεις καλιεργοντας αυτό το πανέμορφο φυτό...
Ανυπομονώ να ξεκινήσω έχω κάνει ένα αρχικό σετ απ' και μου λυπουν δύο πράγματα απλά μεν δεν τα έχω καταλάβει καλά δε.. ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας..
Ντουλάπα 45χ90
Led viparSpectra 300v
Ένα σετ λιπάσματα grow bloom kai micro ένα cal-mag ένα rout first feed ..
1ον το φως είναι αρκετό για την ντουλάπα μου και αν ναι πόσα φυτά να βάλω μαζί 
2ον έχω μπερδευτεί με το χώμα σκέφτομαι να πάρω το litmix biobizz αλλά θα χρειαστώ και κάτι άλλο να βάλω μέσα στην γλάστρα και αν ναι τι θα είναι αυτό με τα λιπάσματα νομίζω προσεκτικά θα βγάλω άκρη αν έχετε κάποια άλλη παρατήρηση ευχαριστώς να την ακούσω ευχαριστώ... Big Grin

Δωσε και υψοσ τεντασ 
Χρειαζεται για υπολογισμο εξαερισμου γιατι θα τον χρειαστεισ
Αναλογα με το ποσο εμπλουτισμενο ειναι το χωμα (υποστρωμα)που θα βαλεισ παιζει ρολο το ποτε θα ξεκινησεισ τα λιπασματα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Το ύψος τις ντουλάπας είναι 1.90 και έχω παρει και ενεργητική εισαγωγή και εξαγωγή απλά ήθελα να ξέρω αν θα μου φτάσει το πάνελ και επισεις έχω μπερδευτεί πολύ με τον χώμα γιατί κάποιοι το αναφέρουν υπόστρωμα και λεωαν αυτό είναι υπόστρωμα τι άλλο θα χρειαστώ από πάνω σκέφτομαι να πάρω το litmix ευχαριστώ πολυ αδερφέ

Την άλλη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά σκοπεύω να ξεκινήσω και να δημοσιεύω βήμα βήμα την προσπάθεια μου
Απάντηση
(09-12-2019, 02:47 PM)Goleador Έγραψε: Το ύψος τις ντουλάπας είναι 1.90 και έχω παρει και ενεργητική εισαγωγή και εξαγωγή απλά ήθελα να ξέρω αν θα μου φτάσει το πάνελ και επισεις έχω μπερδευτεί πολύ με τον χώμα γιατί κάποιοι το αναφέρουν υπόστρωμα και λεωαν αυτό είναι υπόστρωμα τι άλλο θα χρειαστώ από πάνω σκέφτομαι να πάρω το litmix ευχαριστώ πολυ αδερφέ

Την άλλη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά σκοπεύω να ξεκινήσω και να δημοσιεύω βήμα βήμα την προσπάθεια μου
Το υποστρωμα ειναι γενικη ενοια
Π.χ. καποιωσ μπορει να βαλει coco αντι για χωμα
Αφου το coco δεν εναι χωμα το αναφερουμε ωσ υποστρωμα
Στην ουσια υποστρωμα ειναι αυτο με το οποιο γεμισεσ την γλαστρα και φυτεψεσ το σπορι
Απο φωτα δεν ξερω και χωμα επειδη βαζω coco δεν μπορω να σε πω κατι με σιγουρια
Root first feed μπορεισ να βαλεισ με το που θα φυτευσεισ ΑΝ ΔΕΝ κανω λαθοσ 
Παντα θα διασταυρωνεισ τισ πληροφοριεσ που σε δινουν,οπωσ και τωρα καλα ειναι να το κανεισ με αυτο που σε ειπα εγω με το root first feed
Καλη επιτυχια να εχεισ οποτε ξεκινησεισ φιλε
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ ξάδερφε
Απάντηση
(09-12-2019, 03:27 PM)Goleador Έγραψε: Ευχαριστώ πολύ ξάδερφε

Μπορείς να κάνεις όλο το grow με lightmix. Οι περισσότεροι αρχάριοι αυτό κάνουν(συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου)
Τα 300ν που λες μάλλον εννοεις watt όχι τάση (volt)
Θα σου πούνε τα παιδιά, Εγώ προσωπικά έχω βάλει λάμπες, και οικονοκική λύση και καλύτερη απο τα πανελ τα κινέζικα
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση
(09-12-2019, 03:46 PM)Mhxanikos03 Έγραψε:
(09-12-2019, 03:27 PM)Goleador Έγραψε: Ευχαριστώ πολύ ξάδερφε

Μπορείς να κάνεις όλο το grow με lightmix. Οι περισσότεροι αρχάριοι αυτό κάνουν(συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου)
Θα σου πούνε τα παιδιά, Εγώ προσωπικά έχω βάλει λάμπες, και οικονοκική λύση και καλύτερη απο τα πανελ τα κινέζικα
Δεν κανεισ οικονομια ετσι π.χ.αν καισ led στα 200 και hps παλι στα 200 watt το ιδιο ρευμα καισ
Απλωσ εχεισ αλλεσ αποδοσεισ με led και ενα απο τα προτερηματα τουσ ειναι οτι δεν ανεβαζουν θερμοκρασια αν ειναι στα ιδια watt με hps
Απάντηση
Παιδιά το πάνελ λέγεται viparSpectra 300v διάβασα ότι είναι αρκετά καλό και βγάζει 136watt γι'αυτό ρώτησα αν φτάνει για μια ντουλάπα 45χ90χ1,90 και αν φτάνει πόσα βλαστάρια να βαλω

0,45χ0,90χ1,90
Απάντηση
(09-12-2019, 03:59 PM)Roukounas Έγραψε:
(09-12-2019, 03:46 PM)Mhxanikos03 Έγραψε: Μπορείς να κάνεις όλο το grow με lightmix. Οι περισσότεροι αρχάριοι αυτό κάνουν(συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου)
Δεν κανεισ οικονομια ετσι π.χ.αν καισ led στα 200 και hps παλι στα 200 watt το ιδιο ρευμα καισ
Απλωσ εχεισ αλλεσ αποδοσεισ με led και ενα απο τα προτερηματα τουσ ειναι οτι δεν ανεβαζουν θερμοκρασια αν ειναι στα ιδια watt με hps

Δες τι λέςω, δεν μίλησα για hps...
Εννοώ είναι πιο φθηνές στην αγορά
Για να φτιάξεςι πανελ 200watt και για να το αγοράσεις έτοιμο και ποιοτικό, σκάς πολλά παραπάνω..
Κατα τα άλλα μαζί σου, συμφωνώ απόλυτα

(09-12-2019, 04:25 PM)Goleador Έγραψε: Παιδιά το πάνελ λέγεται viparSpectra 300v διάβασα ότι είναι αρκετά καλό και βγάζει 136watt γι'αυτό ρώτησα αν φτάνει για μια ντουλάπα 45χ90χ1,90 και αν φτάνει πόσα βλαστάρια να βαλω

0,45χ0,90χ1,90

Λίγα μου φαίνονται για τον χώρο σου...
120βαττ έχω εγω σε 0,40χ0,40χ1,20 και πρέπει να ανεβάσω κιολας

Φτιάξε πανελάκι, δεν είναι τίποτα, Έχει νήματα να δείς πολλά Και αν χρειαστείς βοήθεια με το πάνελ εδώ είμαστε
αυτά πο το ebay τα αγοράζεις και μετά πο 1-2 grow πέφτει η απόδοση δραματικά( Όσοι τα χρησιμοποίησαν το ίδιο λένε).
Τώρα για το συγκεκριμένο που λες ότι ειναι καλό εγώ πάω πασο, σου λέω τι λένε οι πιο έμπειροι που τα χρησιμοποιησαν αλλά πρέπει να αναιβλασεις βαττ,
Άρα δε συμφέρει οικονομικά καλύτερα να φτιάξεις πανελακι
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση
Καπου θα γράφει απόδοση,efficacy κατι τέτοιο
Ο χώρος σου είναι λιγο μεγαλυρερος απο 60χ60
Οι περισσότεροι βαζουν 200βατ λάμπες λεντ σε 60αρα
Απάντηση
Νομίζω θες κι άλλο.
είσαι x2 μια 40 όποτε τα 140w δεν είναι αρκετά.

Δύο HLG 100 V2  
[Εικόνα: hlg-100.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)