Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απόψεις για Κανναβη και συμβατικά φάρμακα.
καλημέρα σε όλο το φόρουμ. 
ο καιρός πέρασε και είπα να αποκαλύψω και γω την πραγματική μου χρήση του φυτού που όλοι αγαπάμε. 
ο λόγος που ξεκίνησα να καλλιεργώ το φυτό όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα είναι καθαρά για να κάνω καλά την μάνα μου που από πολύ νωρίς ήρθε σε επαφή με τον καρκίνο στα γεννητικα της όργανα με αποτέλεσμα να τα αφαιρέσει. 
εννοείτε πως έκανε μετάσταση στους λεμφαδένες κλπ κλπ. 
θα ξεκινήσω σε λίγο καιρό θεραπεία με λαδάκι, επειρεασμενος και γω απ τον rick simpson. 
αυτόν τον καιρό περνει κάτι χάπια τα οποία επεμβαίνουν στο dna και δεν αφήνουν να αναπτυχθούν τα καρκινικά κύτταρα. 
η απορία που μου γεννήθηκε είναι η εξής. 
να συνδιασω το έλαιο με τα χάπια ή θα υπάρχουν αρνητικές αλληλεπιδράσεις? 
έχει κάποιος συναντήσει κάτι παρόμοιο? 

συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ όσους ασχοληθούν με το νήμα μου.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση

ads by gr420info

διάβασε εδώ θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις !! εύχομαι περαστικά και δύναμη ! https://www.facebook.com/groups/farmakef...?ref=share
Απάντηση
σ ευχαριστώ πολύ φίλε.
να σαι καλά. Smile
Απάντηση
εγω φιλε λουκυ λουκ, εκανα εγχειρηση πριν απο 3 χρονια ενα καρκινο που ειχα στην ουροδοχο κυστη
τα μονα φαρμακα που πηρα ητανε αντιφλεγμονωδη και εκεινα για να κλεισουν οι πληγες της εγχειρησης
το θεμα μου το θεραπευσα με λαδακι, ακολουθωντας πιστα τον ρικ σιμσον
εγω αφοβα σου λεω ορμα της
να ξερεις ομως οτι οταν φτασει να παιρνει 1 ml ημερησιως για 2 μηνες τοτε θα πρεπει να ξερει οτι εχει χοντρη μαστουρα, αλλα και εξαιρετικα αποτελεσματα
(το λαδι το εφτιαχνα μονος μου)
Απάντηση
σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αρχαιε, που ασχολήθηκες.
επειδή ταλαιπωρείται από το 2012 με χημειοθεραπειες
και φάρμακα και τώρα αυτά που της δίνουν είναι προληπτική θεραπεία για αργότερα νομίζω πως λίγη μαστούρα δε θα τη βλάψει. άσε που θα ξεκινήσουμε με μικρότερη δόση και θα ανεβαίνουμε ζγα ζγα. το θέμα είναι αυτά τα καριόλια που της δίνουν, να τα κόψει ή να τα περνει μαζί με το λάδι?
Απάντηση
καλησπέρα, δεν είμαι γιατρός δε μπορώ να κρίνω το έχω βρει στο fb, είναι από τον πέτρο ευδοκα.
ενα γενικευμενο πρωτοκολλο: καρκινοσ, κανναβινελαιο

προκαταρκτικα
• εδώ δεν θα αναφερθούμε στο πόσο κανναβινέλαιο πρέπει να χορηγηθεί (μετρούμενο συνήθως σε σταγόνες ή σε ml) γιατί κάθε σκεύασμα διαφέρει. αυτές οι ποσότητες εξαρτούνται από την περιεκτικότητα του κάθε σκευάσματος που διαθέτει ο ασθενής.
• οι ποσότητες που αναφέρονται πιο κάτω αφορούν mg των κανναβινοειδών συστατικών που περιέχει το κανναβινέλαιο {κανναβιδιόλη (κβδ /cbd), και τετραϋδροκανναβινόλη τυκ /thc)}. τα mg εδώ δεν αναφέρονται στο κανναβινέλαιο αλλά στα συστατικά του.
• η δόση των κανναβινοειδών όπου και αρχίζουν τα αντικαρκινικά οφέλη είναι περίπου στα 2mg ανά κιλό βάρους του ασθενούς ημερησίως. για ενήλικες που είναι γύρω στα 70 κιλά αυτό είναι περίπου 150mg την ημέρα. αυτό σημαίνει πως για άτομα που πχ. λαμβάνουν το μείγμα "1:1" (ίσες ποσότητες κβδ /cbd και τυκ /thc), η ημερήσια δόση θα είναι περίπου 75mg κβδ + 75mg τυκ. τα πρωτόκολλα που εφαρμόζουμε πιο συχνά αφορούν κάποια δόση μεταξύ 150mg και 300mg ημερησίως (δηλ. 2mg ως 4mg ανά κιλό βάρους του ασθενούς ημερησίως). κάποιοι ασθενείς μπορεί να λάβουν δύο και τρείς φορές αυτή τη δόση, αλλά είναι σπάνιο.
• για παιδιά πρέπει να πολλαπλασιάσουμε τα κιλά βάρους με το 2mg ως 4mg ανά κιλό βάρους για να βρεθεί η ορθή δόση
(πχ. 30κιλά χ 2mg/κιλό = 60mg) | για ηλικιωμένους ασθενείς, αν είναι πολύ ευάλωτοι, μπορεί να χρειαστεί να αφαιρέσουμε 10-20% από την δόση ενηλίκων.
• επίσης δεν θα αναφερθούμε σε συγκεκριμένα μείγματα κανναβινέλαιου. με όσα γνωρίζουμε σήμερα (και αυτό μπορεί να αλλάξει αύριο...) περιστατικά με τις πιο πολλές μορφές καρκίνου ανταποκρίνονται πολύ καλά στο μείγμα "1:1". για καρκίνους στον εγκέφαλο συχνά χρησιμοποιούμε το μείγμα "4:1" (4 μέρη τυκ προς 1 μέρος κβδ), ενώ για καρκίνους που είναι ορμονοεξαρτώμενοι πολλά άτομα για διάφορους λόγους προτιμούν το μείγμα "1:2" (1 μέρος τυκ προς 2 μέρη κβδ).

η αγωγη
• αρχίζουμε με χαμηλές δόσεις και φτάνουμε σιγά-σιγά (σε διάστημα περίπου 3 εβδομάδων) στα 150mg ημερησίως. φροντίζουμε ώστε το μεγαλύτερο μέρος της δόσης (πχ. το μισό, ή ένα τρίτο) να είναι το βράδυ κατά τον ύπνο, και το υπόλοιπο να διαιρείται σε 2-3 δόσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας. αν υπάρχει πολύς πόνος, αναπροσαρμόζουμε ώστε να είναι πιο ψηλές οι δόσεις της ημέρας (πχ. χορηγούμε ένα τέταρτο της ημερήσιας δόσης τέσσερεις φορές την ημέρα).
• καθ' οδόν προς την δόση των 150mg (περίπου στο μέσο), θα παρατηρήσουμε πως πολλά άλλα φάρμακα που ίσως χορηγούνται ταυτόχρονα (παυσίπονα, αντιεμετικά, ηρεμιστικά, κλπ.) καθίστανται αχρείαστα, και σιγά-σιγά τα ελαττώνουμε στο ελάχιστο, και μετά στο μηδέν.
• όταν πλησιάσουμε τα 150mg, θα δούμε πως ειδικώς τα οπιούχα γίνονται αχρείαστα γιατί ελαττώνονται οι πόνοι. μπορούμε να τα ελαττώσουμε αλλά μόνο με μικρεσ αλλαγές. χωρίς απότομα βήματα. σε πρώτο στάδιο μπορούμε απλώς να χορηγούμε λίγο πιο αραιά, και αργότερα μόνο στις ώρες που υπάρχει πολύς πόνος. με αυτό τον τρόπο μπορεί να ελαττωθεί αρκετά η χρήση τους, και πολλοί τα μηδενίζουν άνετα.
• όταν έχουμε φτάσει στα 150mg κανναβινοειδών και έχουν διευθετηθεί αυτά ικανοποιητικά, μπορούμε να προχωρήσουμε σε αύξηση, με νέο στόχο τα 300mg ημερησίως. και αυτό θα χρειαστεί αργά βήματα, τουλάχιστον δύο-τρεις εβδομάδες. προχωρούμε σε αυτή την αύξηση μόνο αν έχουν ελαττωθεί τα οπιούχα ή άλλα φάρμακα που τυχόν έχουν αρνητικές αλληλεπιδράσεις με τα κανναβινοειδή (πολλά αντιεπιληπτικά, τα αντιπηκτικά τύπου ηπαρίνης, κ.α.).

όταν φτάσουμε σε κάποια δόση μεταξύ 150mg και 300mg όπου ο ασθενής είναι άνετος, διατηρούμε αυτή την αγωγή για 5-6 μήνες, μέχρι να έχουμε νέα ιατρικά δεδομένα από εκθέσεις απεικόνισης, αιματολογικές, κλινική εξέταση κλπ. αυτά θα δείξουν αν χρειάζεται να κλιμακώσουμε κι άλλο την θεραπεία, να την συνεχίσουμε ή να ελαττώσουμε σε μια "δόση συντήρησης" για μερικούς μήνες.

► καθ' οδόν, μες το πρόγραμμα φροντίδας του ασθενούς μπορεί να προκύψουν χημειοθεραπείες. αν είναι με φάρμακα που δεν γνωρίζουμε τις βιοχημικές των ιδιότητες, σταματούμε το κανναβινέλαιο την προηγούμενη μέρα, και αρχίζουμε ξανά την εβδομη μέρα μετά την πιο πρόσφατη χημειοθεραπεία. για κάποιες μορφές χημειοθεραπείας δεν χρειάζονται τόσο δραστικά μέτρα προστασίας, αλλά για αυτές τις αποφάσεις που αφορούν τον συνδυασμό χημειοθεραπείας και κανναβινέλαιου χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις.
► αν προκύψει μετάσταση στο ήπαρ (το συκώτι), και αν έχουν επηρεαστεί τα ηπατικά ένζυμα και αν ο ασθενής λαμβάνει φάρμακα που έχουν αρνητικές αλληλεπιδράσεις με το κανναβινέλαιο, μπορεί να χρειαστεί να περιοριστεί το κανναβινέλαιο σε δόση που να ισοδυναμεί με τα 150mg ενόσω ο ασθενής λαμβάνει ψηλές δόσεις των άλλων φαρμάκων. αν δεν τα λαμβάνει αυτά, μπορεί να συνεχίσει την αύξηση στα 300mg.
► παρακαλώ δείτε και την πιθανότητα εισπνεόμενης κάνναβης. πολλοί ασθενείς με διάφορα είδη καρκίνου συχνά αναφέρουν ανακούφιση συμπτωμάτων με μόνο μία-δύο ρουφηξιές.

ξέρω πως τα πιο πάνω μπορεί να αποθαρρύνουν κάποιους γιατί μοιάζουν δύσκολα. αλλά παρακαλώ μην φοβάστε. διαβάστε τα όλα αργά, και εφαρμόστε τα βήμα-βήμα. πάρτε σημειώσεις, τυπώστε και κρατήστε αυτό το κείμενο, και μπορείτε να επανέρχεστε να το ξαναδείτε στην πορεία. έχω στη φροντίδα μου αρκετά άτομα που είτε μόνα τους ή με την βοήθεια των αγαπημένων τους τα εφαρμόζουν όλα αυτά άνετα και χωρίς προβλήματα. υπάρχουν χιλιάδες άτομα αυτή τη στιγμή ανά την υφήλιο που εφαρμόζουν αυτό ακριβώς το πρωτόκολλο χωρίς προβλήματα και με καλά αποτελέσματα.

εύχομαι όλα καλά!

unquote
Απάντηση
(09-14-2019, 04:15 PM)φτωχός γελαδάρης Έγραψε: σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αρχαιε, που ασχολήθηκες.
και φάρμακα και τώρα αυτά που της δίνουν είναι προληπτική θεραπεία για αργότερα νομίζω πως λίγη μαστούρα δε θα τη βλάψει. άσε που θα ξεκινήσουμε με μικρότερη δόση και θα ανεβαίνουμε ζγα ζγα. το θέμα είναι αυτά τα καριόλια που της δίνουν, να τα κόψει ή να τα περνει μαζί με το λάδι?

για τ α συγκεκριμενα φαρμακα δεν εχω αποψη φιλε, αλλα αυτο που ξερω σιγουρα ειναι το οτι επειδη εκανε χημειοθεραπειες, ο χρονος θεραπειας αυξανεται απο 3 μηνες στους 9 μηνες

(09-14-2019, 04:22 PM)αρχαιος Έγραψε:
(09-14-2019, 04:15 PM)φτωχός γελαδάρης Έγραψε: σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αρχαιε, που ασχολήθηκες.

για τ α συγκεκριμενα φαρμακα δεν εχω αποψη φιλε, αλλα αυτο που ξερω σιγουρα ειναι το οτι επειδη εκανε χημειοθεραπειες, ο χρονος θεραπειας αυξανεται απο 3 μηνες στους 9 μηνες

γιατι δεν επικοινωνεις με το "μαμακα" η με τον οικονομοπουλο, η αν εισια εδω πανω με τον γριβα
Απάντηση
γιωργαρα σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου αφιερώνεις. 

αρχαιε, για οικονομοπουλο με βλέπω καθ ότι είμαι αθηναίος.
 το θέμα είναι να ακούσω μια άποψη και από εδώ γιατί όπως και να το κάνουμε σας έχω περισσότερη εμπιστοσύνη από ένα γιατρό. βέβαια ο γιατρός θα έχει τον τελευταίο λόγο, αλλά και σεις εδώ μέσα έχετε απίστευτες γνώσεις απ ότι έχω διαπιστώσει...
υγεία σε όλους μαγκες
Απάντηση
(09-14-2019, 04:31 PM)φτωχός γελαδάρης Έγραψε: γιωργαρα σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου αφιερώνεις. 

αρχαιε, για οικονομοπουλο με βλέπω καθ ότι είμαι αθηναίος.
 το θέμα είναι να ακούσω μια άποψη και από εδώ γιατί όπως και να το κάνουμε σας έχω περισσότερη εμπιστοσύνη από ένα γιατρό. βέβαια ο γιατρός θα έχει τον τελευταίο λόγο, αλλά και σεις εδώ μέσα έχετε απίστευτες γνώσεις απ ότι έχω διαπιστώσει...
υγεία σε όλους μαγκες

o οικονομοπουλος ειναι παλια πουτανα στο κουρμπετι και ξερει πολλα περισσοτερα απ τον καθενα μας. σκεψου τι εχει ακουσει τοσα χρονια, απο παθησεις και θεραπειες. μην το τρεναρεις ομως. αν ελεγες απ την αρχη το θεμα σου, θα ετρωγες τρελλη πιεση απ ολους μας για τον χρονο. τωρα απ οτι ακουσα θαχει περιπτερο στην εκθεση εδω πανω αρα απο τριτη μαλλον τηλεφωνο οποσδηποτε
Απάντηση
έτσι θα γίνει.
θα το επίσπευσω γιατί οι γιατροί που την βλέπουν τώρα λένε πως όλα καλά πηγαίνουν, όπως πήγαιναν καλά και πριν χρειαστούν οι χημειοθεραπειες και όλα τα άλλα φάρμακα που έχει φάει...
Απάντηση
καλα ολα αυτα αλλά θες μεγαλύτερη τέντα και να ετοιμάζεις απο τωρα το επόμενο
10_15 ml που θα βγουν σε λίγο είναι για ξεκίνημα
πάρε και καμια σατιβα μέχρι να δεις τι γίνεται
καλα τα λέει ο ρικ αλλα ορισμένοι δεν αντέχουν τις ιντιγκες,πέφτουν σε κωμα,καλη ώρα
και στο κρεββάτι ολη μερα να εισαι,χρειαζεσαι εναν βαθμο λειτουργικοτητας

γράψε και το σκεύασμα,πως λέγεται,τι περιέχει
ψάχνοντας ολο και κατι χρήσιμο βρίσκεις
Απάντηση
φίλε νl νομίζω πως το μπράβο πρέπει στο πω εγώ.
αν θυμάσαι καλά ήσουν από τους πρώτους που μου απαντησε εδώ μέσα και με βοήθησες πολύ για τις κατασκευες με τα λεντ και ειλικρινά σ ευχαριστώ πολύ. 
πέρασα από την εξωτερική καλλιέργεια στην εσωτερική χάρη σε εσάς όλους εδώ μέσα και μπορώ να πω ότι ήταν υπέροχες όλες οι συμβουλές σας.
 τώρα πια δεν χρειάζεται να φοβάμαι και κοιμάμαι ήσυχος τα βράδυα.
με μάθατε πάρα πολλά που δεν χρειάζεται να τα αναλύσω γιατί θα γίνω κουράστηκος.

φίλε "αλαφρο" αυτό το κουτάκι είναι το πείραμα μου για να μάθω να τα μεγαλώνω όμορφα όπως τους χρειάζεται. 
το επόμενο γκροου θα ξεκινήσει με τέντα μεγάλη έτσι ώστε να τα καταφέρω να βγάλω αρκετή ποσότητα για να καλύψει τις ανάγκες για τους πρώτους 5 μήνες τουλάχιστον.
Απάντηση
δεν μπορω να σε πω τι να κανεισ γιατι δεν ξερω απο αυτα
το μονο που μπορω να σε πω ειναι οτι ευχωμαι τα καλυτερα στην μητερα σου και μεσα απο την καρδια μου να ξεπερασει το προβλημα η γυναικα
Απάντηση
σ ευχαριστώ πολύ φίλε "ρουκουνα"
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)