Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ερώτηση για αγορα led panel.
Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα μετά από καιρό απουσίας...
Είμαι σχεδόν έτοιμος οικονομικά να ξεκινήσω την indoor καλλιέργεια και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το που να επενδύσω καλύτερα τα χρήματα μου.
Το κύριο θέμα που με απασχολεί είναι ο φωτισμός μιας και σκέφτηκα να επενδύσω σε ένα καλό led panel για αρχή και μετά βλέπουμε και για δεύτερο...
Όσο αναφορά τον χώρο της τέντας σκεφτόμουν για 1.2Χ1.2Χ2 ή 1.4Χ1.4Χ2 και μέσα να βάλω 4 φυτά σε 25άρες, μπορεί και μεγαλύτερες γλάστρες τα οποία θα κορφολογήσω στη συνέχεια για μεγαλύτερους παπάδες.
Αυτό που με βασανίζει είναι ποιο από τα πάνελ που κυκλοφορούν στην αγορά αξίζει να αγοράσω για αρχή.
Σκεφτόμουν να πάω για το Αστερίξ (φουλ φάσμα) 600W, αλλά μετά από κάποιες κριτικές που διάβασα, συμπέρανα ότι μετά από 2-3 grow θα μου είναι άχρηστο.
Χρειάζομαι λοιπόν τα φώτα σας (χαχα) πάνω σε αυτό το θέμα μιας και ο φωτισμός είναι το πιο βασικό για το grow.
Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για κινέζικα προϊόντα του τύπου 800W με πραγματική απόδοση 80.
Ψάχνω για κάτι ποιοτικό κι ας είναι ακριβό, στην περίπτωση που θα αξίζει τα λεφτά του και θα είναι μηχάνημα σωστό.
Για λύσεις diy πολύ ευχαρίστως αν είχα τον χώρο, τον χρόνο και τον εξοπλισμό, αλλά στην περίπτωση μου ακόμα δεν παίζει.
Παρακαλώ οι γνώστες επί του θέματος να με διαφωτίσουν κι ο Θεός μαζί τους.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, με αγάπη για την φύση πάντα  Peace-and-love-033
Απάντηση

ads by gr420info

Φιλε μου πολύ μεγάλη τέντα.
Δες τις λύσεις τις hlg και της invisiblesunled
Απάντηση
έκανα μια μικρή έρευνα σε value for money led και παρατήρησα ότι πολλά φόρουμ προτείνουν mars hydro.
Ορίστε και το σαιτ τους: https://www.mars-hydro.com/led-grow-light
Τι έχετε να πείτε για αυτά;
Προσωπικά με προσέλκυσαν αυτά τα 2: https://www.mars-hydro.com/led-grow-ligh...w-for-sale
https://www.mars-hydro.com/led-grow-ligh...s-for-sale
Απάντηση
ο γαλαξιας απο αστηρ, αλλα δεν το βλεπω στο site, θα ειναι super
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
(09-18-2019, 01:41 AM)NLfanatic Έγραψε: Άσε που γράφει οτι μπορεί να καλύψει 1.3Χ1.3, αν μεταφράσεις τις ίντσες σε εκατοστά η μεγαλύτερη επιφάνεια που μπορεί να καλύψει επαρκώς είναι 0.76Χ0.76 (30X30 ίντσες).

Οτιδήποτε κάτω από 400 μmol δεν επαρκεί για να έχεις ικανοποιητική ανάπτυξη/άνθιση. Θα βγάλει παπάδες μεν αλλά θα είναι πολύ πιο υποανάπτυκτοι και μικρότεροι σε σχέση με αυτούς που θα βρίσκονται στο κέντρο.

Πιο μεγάλος χώρος και η απόδοση πέφτει δραματικά στην άκρη της τέντας, οπότε αν θέλεις να γεμίσει φυλλωσιά απ' άκρη σ' άκρη είτε θα πάρεις αυτό το πάνελ και μια τέντα 0.90Χ0.90, ειτε θα προσθέσεις περισσότερο φωτισμό LED.

Εναλλακτικά, με μια 600άρα HPS μπορείς να κάνεις δουλειά σε αυτό τον χώρο και τώρα τον χειμώνα θα έχεις και έξτρα θέρμανση μέσα στο σπίτι Wink

καλύτερα δηλαδή να πάρω 4 μονά και να βάλω ένα πάνω από κάθε φυτό, ώστε να ελαχιστοποιήσω το χαμένο φως; 
όντως για την τέντα είναι λίγο μεγάλη για 4 φυτά κάντην 1χ1.
Δεν ξέρω η εταιρία αυτή ακούγεται πολλά υποσχόμενη έχει και κριτικές σε άλλα χασισοφόρουμ.
Απάντηση
Τουλάχιστον είναι ειλικρινείς
1 με 1.2 γρ/βατ
Απάντηση
Απο τα 800€ ξεκινάς δλδ χοντρικά, μόνο για φώτα. Αν υπάρχει το μπάτζετ υπάρχουν και λύσεις.

Στις κριτικές, τι λένε άνθρωποι που τα έχουν πάνω από 3ετία;
Δουλεύουν ακόμα σωστα;

Δουλεύουν ακόμα σωστα;
Απάντηση
(09-18-2019, 11:21 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Τουλάχιστον είναι ειλικρινείς
1 με 1.2 γρ/βατ

Βάλε και μια φατσούλα να καταλάβω αν το λες ειρωνικά  Tongue

(09-18-2019, 01:17 PM)NLfanatic Έγραψε: Ότι και αν πάρεις, να προσέξεις την αποστολή. Τόσο μεγάλος όγκος και αποστολή απο Κίνα, θα περάσει από τελωνείο γκαραντί.. Και δεν θα σου αρέσει καθόλου το έξτρα ποσό που θα χρειαστεί να πληρώσεις για εκτελωνισμό.

Λένε ότι έχουν αποθήκες στην Γερμανία και στο Λονδίνο για αποστολές στην Ευρώπη και χρεώνουν κάποια έξτρα χρήματα για μεταφορά τώρα δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και ο εκτελωνισμός μέσα.
Η μεταφορά γίνεται με DHL αν δεν κάνω λάθος.

(09-18-2019, 03:09 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Απο τα 800€ ξεκινάς δλδ χοντρικά, μόνο για φώτα. Αν υπάρχει το μπάτζετ υπάρχουν και λύσεις.

Δουλεύουν ακόμα σωστα;

Δουλεύουν ακόμα σωστα;

Δεν είδα συγκεκριμένα για άτομα που τα έχουν 3ετία, αλλά υποθέτω ότι είναι καλής ποιότητας αφού έχουν epistar και cree τσιπάκια.
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι πρέπει να δώσω πάνω από χιλιάρικο για φως led που να φυσάει, οπότε λέω να περιμένω μέχρι να αλλάξουν τροπάρια.
Αποφάσισα να πάω για hps όπως πρότεινε και ο φίλος NLfanatic.
Θα είναι αρκετή μια 600άρα λέτε ή να πάω για 1000άρα;
Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση
(09-19-2019, 12:22 AM)NLfanatic Έγραψε: Για χώρο 1Χ1 είσαι άνετος με 600άρα, αν μπορείς να βάλεις 2 λάμπες των 400W θα είσαι ο καλύτερος αλλά θα χρειαστείς βαρβάτους εξαερισμούς και πιθανότατα και A/C.

Η δική μου πρόταση είναι να πάρεις 90Χ90 με 400άρα HPS, για 4 φυτά είσαι κομπλεδούρα.

Ένας μετασχηματιστης σε συνδυασμό με ένα cooltube θα κάνουν δουλειά λες;
Απάντηση
Μια χαρα δουλεια θα κανουν .
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
Μέχρι να αλλάξουν τροπάριο, θα πληρώσεις περισσότερα στην νατρίου. Βάλε πόσες λάμπες θα αλλάξεις και πόσες kwh θα κάψεις σε μια τετραετία. Τόσο θα αποδίδει σωστά το πάνελ αν του πίνεις το αίμα. Μετά το έχεις βοηθητικό.

Προσωπικά θεωρώ τις νατρίου "ειδικής χρήσης" ή παρελθόν. Και αν καταλήξεις σε 90Χ90, σου κοστίζει 8 κατοστάρικα η λύση η καλή.
Απάντηση
(09-21-2019, 10:38 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Μέχρι να αλλάξουν τροπάριο, θα πληρώσεις περισσότερα στην νατρίου. Βάλε πόσες λάμπες θα αλλάξεις και πόσες kwh θα κάψεις σε μια τετραετία. Τόσο θα αποδίδει σωστά το πάνελ αν του πίνεις το αίμα. Μετά το έχεις βοηθητικό.

Προσωπικά θεωρώ τις νατρίου "ειδικής χρήσης" ή παρελθόν. Και αν καταλήξεις σε 90Χ90, σου κοστίζει 8 κατοστάρικα η λύση η καλή.

Την τελευταία φορά που έγραψα δεν είχα τσεκάρει τους Ισπανούς φίλους μας ήμουνα μόνο με αυτά που προμοταρουν και τα γνωστά σαιτ. Πλέον γνωρίζω λίγα παραπάνω αλλά ακόμα παίζεται στο που θα καταλήξω. Το θέμα μπορεί να κλείσει ελεύθερα, πιστεύω πήρα αρκετές απαντήσεις και τροφή για σκέψη. Cheers  Smoke2
Απάντηση
Εγώ στα 800€ και στην 90Χ90 θα κοιτούσα και τους Έλληνες. Βασικά μάλλον θα προβληματιζόμουν μεταξύ των 2..
Χαίρομαι αν βοήθησα, καλή επιτυχία.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)