Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1o grow
Παιδιά καλησπέρα κατασταλαξα σε έναν εξοπλισμό και θελω την άποψη σας!
Τα προϊόντα που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι:

1) τέντα: 90•90•1,60

2)μετασχηματιστής: ψηφιακός Nanolux 400W

3)κάτοπτρο: protube cooltube reflector 125L

4)λάμπα: Sylvania grolux 400W

5)εισαγωγή αέρα: VKO 125mm 185m3/h

6)εξαερισμός: Profan TT Extractor Fan 125mm 2-Speed Max ταχύτητα:280m3/h

7)φίλτρο άνθρακα 125mm 450m3/h

8)ανεμιστήρας: 15W

9)χώμα: Biobizz light mix ή Biobizz all mix (σε αυτό θελω τη βοήθεια σας)

10)λίπανση: Biobizz Trypack indoor και Biobizz Bio Heaven 

11) PH test σταγόνες και Biobizz PH up-PH down 

Όλα αυτά είναι για το μεγάλωμα δυο μωρών.
Απάντηση

ads by gr420info

Δε θα επαιρνα κατι αλλο εκτος απο led και 1-2 λαμπιόνια uvb για κατοικίδια .
Βαζεις τον εαυτό σου σε μεγαλη ταλαιπωρία και περιττα εξοδα και θερμοκρασίες ( = εξοδα στη δεη) πραγματικά χωρις λογο .
Τα cob leds ειναι αριστα και μονο 2 uv reptile λαμπες θα σου λειπουν για περισσοτερα trichomes .
15 w ανεμιστήρας ειναι τίποτα ,ιδιως όταν δεις τι στροφες αποδιδει .
Ψαξε για sunon blowers ,και παρε 2-3 και εισαι καλα , εχουν 4000 ρπμ στροφες και τα 12βολτα ειναι 5w ,εξεφτελιστικά φθηνα και με μικρή καταναλωση για τη δουλεια που κάνουν .
Στο χώμα σου βαλε 35% περλίτη αν δε θες να ψαχνεσαι στα τυφλα μετα για deficiencies .Τσαμπα ειναι ο περλίτης .Βαλε ,βαλε περλίτη .
Καλη τύχη
Απάντηση
(10-07-2019, 07:05 PM)NLfanatic Έγραψε: Ο περλίτης πως συνδέεται με τα deficiencies;

Αν εχεις πολυ υγρό έδαφος και κλειδωσει η ρίζα και δεν τρέφεται το φυτό ,συνήθως ξεκινάει με cal ή και mag def.
Δεν ειναι μόνο το root rot .Aν κλειδωσει το cal που ειναι βασικό που βοηθάει στην απορρόφηση και των υπολοίπων nutrients το πρόβλημα γενικεύει ακόμα και σε βεγκ ,
μπορεις να εχεις ποτασιουμ def αν μεγαλωσουν λιγο παραπανω και εχουν απαιτήσεις .Οπότε δεν τρέφεται το φυτό ,το νερο παραμενει στο χώμα και μετα εχεις και ροτ .
Ενα κακό ποτισμα ειναι αρκετό για να χασεις φυτό κατα τη γνώμη μου
Απάντηση
(10-07-2019, 08:42 PM)NLfanatic Έγραψε: Έχεις ένα δίκιο αλλά για μένα ο περλίτης είναι απλά τζάμπα όγκος στο υπόστρωμα. Δεν κατακρατάει νερό και ούτε βοηθάει ιδιαίτερα στον αερισμό όταν κάτσει το υπόστρωμα από τα πολλά ποτίσματα και ούτε μικροβιακό φορτίο μπορεί να φιλοξενήσει.

Αυτό που χρειάζεσαι για να έχεις πάντα καλό αερισμό των ριζών, είναι ο κοκοφοίνικας. Αν βάλεις 40% κοκοφοίνικα στο υπόστρωμα, 40% φυτόχωμα και 20% κομπόστ και τα ανακατέψεις, θα έχεις ένα φουλ φορτωμένο υπόστρωμα που θα αερίζεται πλήρως και δεν θα κάτσει από τα ποτίσματα.

Δε σε βοηθάει στον αερισμό γιατι βαζεις λιγο ,επειδη πατιέται απο το βαρος και συμπιέζεται παρα πολυ ,  για αυτό χρειάζεται 30%
Το εδαφος μου το εχω σε κοκο 30% περλίτη 30% Νελη castings 30%(ειναι παρα πολυ στο νεο γκροου δε θα προσθέσω) ,αναμεσα σε ζεόλιθους 5% ,terra preta 5% κλπ
(το κουνελάκι μου ,βγάζει "κρύα" κοπρια δε χρειάζεται επεξεργασία ,απλα την νερώνεις για να ειναι πιο διαθεσιμη)
Αν βαλεις castings είτε κουνελι ειτε worm , γινεται 100% πιο saturated .Βασικά και το κόκο απο μόνο του γινεται αν ριξεις λιγο παραπανω νερό και δεν χτυπαει αερας απο πανω .
Περυσι την πατησα ετσι ειχα βαλει λιγότερο περλίτη/ελαφρόπετρα (σπιτι για μικρόβια)
και εγιναν ακριβως ΄οπως τα περιέγραψα τα πράγματα με τα def .
Επισης με γρήγορο drywet κύκλο γουσταρουν γιατι εχεις οργανική καλλιέργεια αλλα και απο τα πλεονεκτήματα της υδροπονίας .
Απάντηση
Παιδια καλησπερα εχει κανενας αποψη για τον εξαερισμο td silent 350/125n 300-360 ms/ για τεντα 1×1×2 με 600watt hps?
Απάντηση
Εχω το μικρό της εταιρίας τα 100mm και ειναι αψογο ,σταθερό ,σχεδον αθόρυβο ,απολυτα ρυθμιζόμενο με dimmer ,υψηλη ποιότητα κατασκευής .Εχω και ενα πανελ με βαμβακα και δεν ακουγεται τπτ
Την καλύπτει την τέντα σου ,παρτο η για ταχύτερη εξαγωγή θερμοκρασίας ,αν και δεν ειναι ο μόνος παραγοντας ,παρε το αμεσως μεγαλύτερο και το χαμηλωνεις με το dimmer
Απάντηση
(10-08-2019, 03:32 PM)pitch grow Έγραψε: Εχω το μικρό της εταιρίας τα 100mm και ειναι αψογο ,σταθερό ,αθόρυβο ,απολυτα ρυθμιζόμενο με dimmer ,υψηλη ποιότητα κατασκευής .
Την καλύπτει την τέντα σου ,παρτο .
Να βαλω και κατι για εισαγωγη λες η οχι;
Απάντηση
(10-08-2019, 03:34 PM)Geros Έγραψε:
(10-08-2019, 03:32 PM)pitch grow Έγραψε: Εχω το μικρό της εταιρίας τα 100mm και ειναι αψογο ,σταθερό ,αθόρυβο ,απολυτα ρυθμιζόμενο με dimmer ,υψηλη ποιότητα κατασκευής .
Την καλύπτει την τέντα σου ,παρτο .
Να βαλω και κατι για εισαγωγη λες η οχι;

Εγω ειμαι ο πρώτος στο φόρουμ που κόλλησα russet mites ,μόνο ακραία πραγματα θα ακουσεις απο μενα .
Με το που αποστειρώσω ,μπαινουν φύλα φιλτρου ανθρακα και sunon ανεμιστήρια για να εισερχεται πιο εύκολα ο αερας απο τα φίλτρα .
Θα εβαζα hepa που ειναι 0.3 microns ,οτιδηποτε μεγαλύτερο μενει εξω αλλα θα θέλει περισσότερη πιεση ,εστω ανθρακα ,θα εχεις και πιο καθαρο προιόν απο τριχες σκονες κλπ
Απάντηση
(10-08-2019, 03:39 PM)pitch grow Έγραψε:
(10-08-2019, 03:34 PM)Geros Έγραψε: Να βαλω και κατι για εισαγωγη λες η οχι;

Εγω ειμαι ο πρώτος στο φόρουμ που κόλλησα russet mites ,μόνο ακραία πραγματα θα ακουσεις απο μενα .
Με το που αποστειρώσω ,μπαινουν φύλα φιλτρου ανθρακα και sunon ανεμιστήρια για να εισερχεται πιο εύκολα ο αερας απο τα φίλτρα .
Θα εβαζα hepa που ειναι 0.3 microns ,οτιδηποτε μεγαλύτερο μενει εξω αλλα θα θέλει περισσότερη πιεση ,εστω ανθρακα ,θα εχεις και πιο καθαρο προιόν απο τριχες σκονες κλπ
Εγω σκεφτομουν για αρχη να μην βαλω εισαγωγη να δω πως παει και στον εξαερισμο να πεταξω ενα φιλτρο 400ms/h η ενα φιλτρο 470 ms/h απλοσ ειναι 150mm
Απάντηση
(10-08-2019, 03:32 PM)pitch grow Έγραψε: Εχω το μικρό της εταιρίας τα 100mm και ειναι αψογο ,σταθερό ,σχεδον αθόρυβο ,απολυτα ρυθμιζόμενο με dimmer ,υψηλη ποιότητα κατασκευής .Εχω και ενα πανελ με βαμβακα και δεν ακουγεται τπτ
Την καλύπτει την τέντα σου ,παρτο η για ταχύτερη εξαγωγή θερμοκρασίας ,αν και δεν ειναι ο μόνος παραγοντας ,παρε το αμεσως μεγαλύτερο και το χαμηλωνεις με το dimmer
Τον td silent ενωεισ πως έχεις και ντιμαρεισ?
Αν δεν σε κάνει κόπο μπορείς να λινκαρεισ φύλλα ενεργού άνθρακα?
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Με απλο βιομηχανικό dimmer σουκου .Στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά εχουν 7-8 ευρώ
Απάντηση
(10-08-2019, 09:39 PM)pitch grow Έγραψε: Με απλο βιομηχανικό dimmer σουκου .Στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά εχουν 7-8 ευρώ
Πιστεψε φιλε εχω τισ αμφιβολιεσ μου οτι ντιμαρετε 
Κατα ποσο σιγουροσ εισαι σε αυτο γιατι αν μπει σε ντιμερ ενδεχεται να καει το φαν
Με ενδιαφερει πολυ το θεμα γιατι εχω αυτο https://www.2s-international.com/epages/...00-3050-EU και δεν αγορασα td silent γιατι πιστευω οτι δεν ντιμαρεται
Κατ ουσιαν το κοντρολερ λειτουργει ωσ ντιμερ απο την στιγμη που μπορει να του ριξει τισ στροφεσ
Απο τον μαρτιο που μασ περασε με ενδιεφερε το θεμα ειχα και ενα λινκ αλλα δεν το βρισκω τωρα
Στριβω και ψαχνω
Εβιβα
Απάντηση
(10-09-2019, 01:17 AM)Roukounas Έγραψε:
(10-08-2019, 09:39 PM)pitch grow Έγραψε: Με απλο βιομηχανικό dimmer σουκου .Στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά εχουν 7-8 ευρώ
Πιστεψε φιλε εχω τισ αμφιβολιεσ μου οτι ντιμαρετε 
Κατα ποσο σιγουροσ εισαι σε αυτο γιατι αν μπει σε ντιμερ ενδεχεται να καει το φαν
Με ενδιαφερει πολυ το θεμα γιατι εχω αυτο https://www.2s-international.com/epages/...00-3050-EU και δεν αγορασα td silent γιατι πιστευω οτι δεν ντιμαρεται
Κατ ουσιαν το κοντρολερ λειτουργει ωσ ντιμερ απο την στιγμη που μπορει να του ριξει τισ στροφεσ
Απο τον μαρτιο που μασ περασε με ενδιεφερε το θεμα ειχα και ενα λινκ αλλα δεν το βρισκω τωρα
Στριβω και ψαχνω
Εβιβα
Το εχω να παιζει ασταματητα 3.5 χρόνια στο ντιμερ ,επισης απο μονο του εχει 2 θέσεις ταχυτήτων απλα θελει βιδωματα για να την αλλαξεις .
Δεν ειναι απαραίτητο το dimmer 
Τα dimmer επισης εχουν ασφάλεια και καιγεται αν περασει μεγαλύτερο ρεύμα απο παροχή ,το βολτατζ μπορεί μονο και το μειώνει,ενα ποτεσιμόμετρο ειναι δεν εχει πολλαπλασιαστή .
Στην χειρότερη καιγεται η ασφάλεια αν τη συσκευή που συνδεεις την βραχυκυκλωσεις καταλαθος .
Απάντηση
(10-08-2019, 03:17 PM)Geros Έγραψε: Παιδια καλησπερα εχει κανενας αποψη για τον εξαερισμο td silent 350/125n  300-360 ms/ για τεντα 1×1×2 με 600watt hps?

Πάρε μεγαλύτερο και βάλε ρυθμιστή.Με τον 350αρι θα κάνεις την δουλειά σου οριακα ,αν την κάνεις.Για καλοκαίρι δεν το συζητάω καν.
οξω  πουστη απ την παραγκα...
Απάντηση
(10-09-2019, 01:49 AM)pitch grow Έγραψε:
(10-09-2019, 01:17 AM)Roukounas Έγραψε: Πιστεψε φιλε εχω τισ αμφιβολιεσ μου οτι ντιμαρετε 
Στριβω και ψαχνω
Εβιβα
Το εχω να παιζει ασταματητα 3.5 χρόνια στο ντιμερ ,επισης απο μονο του εχει 2 θέσεις ταχυτήτων απλα θελει βιδωματα για να την αλλαξεις .
Τα dimmer επισης εχουν ασφάλεια και καιγεται αν περασει μεγαλύτερο ρεύμα απο παροχή ,το βολτατζ μπορεί μονο και το μειώνει,ενα ποτεσιμόμετρο ειναι δεν εχει πολλαπλασιαστή .
Στην χειρότερη καιγεται η ασφάλεια αν τη συσκευή που συνδεεις την βραχυκυκλωσεις καταλαθος .
@pitch grow (το βρηκα)δεσ εδω καπου στο τελοσ μετα τον πινακα με τα χαρακτηριστικα γραφει attention και αναφερεται στο ντιμαρισμαhttp://www.greenvillegardening.ch/800200...p-811.html
Απάντηση
(10-09-2019, 01:16 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-09-2019, 01:49 AM)pitch grow Έγραψε: Το εχω να παιζει ασταματητα 3.5 χρόνια στο ντιμερ ,επισης απο μονο του εχει 2 θέσεις ταχυτήτων απλα θελει βιδωματα για να την αλλαξεις .
@pitch grow (το βρηκα)δεσ εδω καπου στο τελοσ μετα τον πινακα με τα χαρακτηριστικα γραφει attention και αναφερεται στο ντιμαρισμαhttp://www.greenvillegardening.ch/800200...p-811.html

Ok ,δε το ειχα προσεξει οταν το αγοραζα ,αλλα δεν ειχα θεμα ,αν το διάβαζα τωρα όπως εσυ δε θα εβαζα dimmer .
Eχει 2 θέσεις ταχυτητων  ,ειναι αρκετές για ελεγχο ροής αερα  για τη μεγαλουτσικη τεντα σου .Αν και παλι ενοχλει ο θόρυβος ,κατι θα βγάζει δε μπορει ,πετροβαμβακας ντυμενος με καραβοπανο κανει δουλεια .
Απάντηση
(10-06-2019, 10:18 PM)pitch grow Έγραψε: Δε θα επαιρνα κατι αλλο εκτος απο led και 1-2 λαμπιόνια uvb για κατοικίδια .
Βαζεις τον εαυτό σου σε μεγαλη ταλαιπωρία και περιττα εξοδα και θερμοκρασίες ( = εξοδα στη δεη) πραγματικά χωρις λογο .
Τα cob leds ειναι αριστα και μονο 2 uv reptile λαμπες  θα σου λειπουν για περισσοτερα trichomes .
15 w ανεμιστήρας ειναι τίποτα ,ιδιως όταν δεις τι στροφες αποδιδει  .
Ψαξε για sunon blowers ,και παρε 2-3 και εισαι καλα , εχουν 4000 ρπμ στροφες και τα 12βολτα ειναι 5w ,εξεφτελιστικά φθηνα και με μικρή καταναλωση για τη δουλεια που κάνουν .
Στο χώμα σου βαλε 35% περλίτη αν δε θες να ψαχνεσαι στα τυφλα μετα για deficiencies .Τσαμπα ειναι ο περλίτης .Βαλε ,βαλε περλίτη .
Καλη τύχη

link για τα cob leds και τις uv reptile λαμπες?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)