Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ενεργή ή παθητική εισαγωγή?
για σας αγόρια και κορίτσια. οι ερωτήσεις μου είναι η εξής: 

1η :ο χώρος μου είναι 60*57*195cm. από τον χώρο αυτόν θα κάνω ένα ράφι πάνω πάνω γύρω στους 20 πόντους οποί θα βάλω μέσα τον εξαερισμό και το φίλτρο. κάτω από το ράφι θα κρεμαστούν τα λεντ πάνελ.
άρα ο εξαερισμός θα τραβάει σκεφτείτε από 60*57*175. το μοντέλο είναι ο td silent 100. τον έχω από προηγούμενα γκροου, μου κάνει η θέλω μεγαλύτερο?

2η: θέλω οπωσδήποτε εσαερισμο?? η μπορώ και να παίξω με τρύπες?? σκεφτόμουνα να κάνω τρύπες κάτω από τις γλάστρες ( οι γλάστρες θα είναι σηκωμένες 2 πόντους από το πάτωμα )

3η: που μπορώ να βρω κάποιο pc fan που να είναι κλειστό από την μια μεριά για να μην μπαίνει φως?? η πως μπορώ να πατεντάρω ένα pc fan και να μην μπαίνει φως από την μια πλευρά?
Απάντηση

ads by gr420info

πιστεύω οτι διάσπαρτες τρύπες είναι πολυ καλύτερα
asxetos.gr περιμετρος εμβαδόν κύκλου
τκ υπολογίζεις λίγο μικρότεροαπο εξαγωγή
Απάντηση
(10-04-2019, 04:10 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: πιστεύω οτι διάσπαρτες τρύπες είναι πολυ καλύτερα
asxetos.gr  περιμετρος εμβαδόν κύκλου
τκ υπολογίζεις λίγο μικρότεροαπο εξαγωγή

μπηκα απο περιεργεια. αλλα δεν καταλαβαινω που θα μου χρειαστει?
Απάντηση
τώρα σε είδα,να υπολογίσεις τα εμβαδα απο τις τρύπες που θα φτιάξεις,συνολικά να είναι μικροτερα απο της εξαγωγής
κατι σαν muffler mode αλλά απο την αναποδη
τι καγκουρες είμαστε

για διχρονες τέντες
τετραχρονες είναι πιο πολύπλοκο

καλα διάλεξε τι τρυπάνι θα βάλεις και βρίσκεται
Απάντηση
ρε σι άσε τι τρυπάνι θα βάλω θα την βρω την άκρη. απλά μπορώ με να παίξω με τρύπες η οπωσδήποτε πρέπει να βάλω φαν για να βάζω αέρα?
Απάντηση
(10-04-2019, 05:57 PM)pktsu Έγραψε: ρε σι άσε τι τρυπάνι θα βάλω θα την βρω την άκρη. απλά μπορώ με να παίξω με τρύπες η οπωσδήποτε πρέπει να βάλω φαν για να βάζω αέρα?
άμα βάλεις εσω φαν από πού θα ρουφάει για να βάλει αέρα μέσα?
από εκεί που βρίσκεται ο χώρος της τέντα ας πούμε ή φρέσκο αέρα από έξω?
αν μπορείς από έξω καλύτερα ενεργητική αλλιώς  και πάθητικη περίπου το ίδιο θα είναι
κατε με ενεργητική είναι καλύτερη για τα φυτα
Απάντηση
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5293
θα είναι σε εξωτερικό χώρο.
Απάντηση
(10-04-2019, 06:50 PM)pktsu Έγραψε: https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5293
θα είναι σε εξωτερικό χώρο.
αστο και έτσι παθητική 
αλλα άμα κάνεις τρύπες βάλε και καμμιά σιτουλα για να μην μπαίνουν τα εντομα
εγώ για παρτυ μου θα έβαζα ένα μικρό φαν για ενεργητικη
Απάντηση
νομίζω ότι μου ήρθε μια ιδέα με ποτηροτρυπανο και σωλήνα εφκαμπτο με ένα pc έτσι για να βάζει
Απάντηση
αα ναι,μπαλκονι πειραιά
καλα μονο με την διαφορα θερμοκρασίας θα πεταγεται εξω ο αερας
Απάντηση
ερώτηση ο td 160/100 που έχω έχει ξεχωριστό δικό του ροοστατη και κάνει 16.5€ ξέρει κανείς πόσα ωμ είναι για να βάλω δικό μου??
Απάντηση
με ενεργητική ,γρηγορων στροφών κρατας πιο εύκολα χαμηλες θερμοκρασίες γιατι ανανεωνεται πιο γρήγορα ο αερας
τα 12βολτα ειναι πιο γρήγορα με λιγοτερη καταναλωση απο τα 220v αλλα θέλουν τροφοδοτικό πχ η/υ
ο td που εχεις,εχει 2 θεσεις ταχυτήτων αστο μαξ στην τεντα σου εκτος αν σε ενοχλει η φασαρία
για εξω που λες ,εγω θα εβαζα φιλτρο ανθρακα για σκονες κλπ και θα επιβραδυνε τη ροή της παθητικής ,οπότε παλι ανεμιστήρα
https://www.stathisnet.gr/anemistiras-12...81v1-sunon
Απάντηση
να σε καλά πιτσ αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχεις λιώσει στο πιωμα Wink . άντε να το ξανά ρωτήσω άλλη μία μήπως σε πέτυχα τώρα και να το έχεις σβήσει. ρώτησα ο μαμά ροοστατης πόσα ωομ είναι για να φτιάξω δικό μου να μην το πλερωκω 16.5€. όσο γι'αυτα που είπες όντως θα βάλω ένα ανεμιστήρα να φέρνω αέρα από έξω

έχω ντίμερ μπριζας κάνει?? από εκεί που τον είχα πάρει μου είπε όχι έχει δικό του. τον ρώτησα γτ όχι και μου είπε ότι τερματίζουν το ντίμερ και χαλάει. όταν όμως τον ρώτησα άμα ίσα ίσα τον ντιμαρο δεν έιχε κάτι να μου πει παρά μόνο όχι και πάλι
Απάντηση
(10-18-2019, 03:35 PM)pktsu Έγραψε: να σε καλά πιτσ αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχεις λιώσει στο πιωμα Wink . άντε να το ξανά ρωτήσω άλλη μία μήπως σε πέτυχα τώρα και να το έχεις σβήσει. ρώτησα ο μαμά ροοστατης πόσα ωομ είναι για να φτιάξω δικό μου να μην το πλερωκω 16.5€. όσο γι'αυτα που είπες όντως θα βάλω ένα ανεμιστήρα να φέρνω αέρα από έξω

έχω ντίμερ μπριζας κάνει?? από εκεί που τον είχα πάρει μου είπε όχι έχει δικό του. τον ρώτησα γτ όχι και μου είπε ότι τερματίζουν το ντίμερ και χαλάει. όταν όμως τον ρώτησα άμα ίσα ίσα τον ντιμαρο δεν έιχε κάτι να μου πει παρά μόνο όχι και πάλι

εγω ειχα για 2 χρόνια ενα απλο ντιμερ για μοτορια απο καταστημα ηλεκτρονικών για τα αμπερ του,παρα τις αναφορες της εταιρίας οτι δε κανει δεν ειχα  πρόβλημα αλλα δε τον χρησιμοποιώ καν πλέον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)