Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUPER LEMON HAZE & NORTHERN LIGHTS AUTOS #2ND TRY
Καλυσπέρα στην παρέα.

Ξεκίνησα την 2η προσπάθεια μου σε χώρο 0.9χ0.9χ1.8 με 3 Autos. Ο χώρος περιορίστηκε με ανακλαστική ταπετσαρία.

- Τέντα Secret Jardin Dark Room 90
- Εξαερισμος 125μμ ProFan (280 m3/h)

Σπόρια (Auto)
  • Northen Lights (Zamnesia)
  • Super Lemon Haze (GreenHouseSeeds)

Χώμα:
  • Biobizz Light Mix

Γλάστρες:
  • Air Pots 12.5 lt
  • Υφασμάτινη 12 lt
Λιπάσματα:
  • RootIt First Feed
  • Grow, Micro, Bloom,Voodoo, B-52, Big Bud & Overdrive.
Φώτα: Όταν μπήκαν στις γλάστρες τους πριν 6 μέρες τα τάισα ελαφρώς RootIt First Feed. Σήμερα 5 ημερών ξανά ταΐστηκαν 600ml με 5ml RootIt όλα μαζί. Υγρασία προσπαθώ να ανεβάσω με βρεγμένες πετσέτες αλλά πάνω από 55% δεν πάει με τα φώτα αναμμένα. Τα φώτα προς το παρών έχω τις 6 4000Κ και την CFL.

[Εικόνα: 20191005-171922.jpg]
[Εικόνα: 20191005-171950.jpg]
[Εικόνα: 20191005-171956.jpg]
[Εικόνα: 20191005-172302.jpg]

Πως τα βλέπετε τα πράγματα παιδιά για 5η μέρα? Καλά πάνε? νομίζω πως το Lemon έχει κάτι άσπρα στίγματα είναι κάτι?

[Εικόνα: 20191005-172010.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Δεν είναι νωρίς για big bud καi overdrive
Οι γλάστρες μάλλον είναι ανάποδα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Roukounas δεν είπα πουθενά ότι έφαγαν big bud η overdrive Αλλά με αυτά θα πάω. Μια χαρά θεωρώ είναι οι γλάστρες οι κλειστές τρύπες από κάτω
Απάντηση
Καλή αρχή φιλαράκι!!
Απάντηση
Ευχαριστώ ντοκτορααα
Απάντηση
(10-05-2019, 06:34 PM)Helloween Έγραψε: Roukounas δεν είπα πουθενά ότι έφαγαν big bud η overdrive Αλλά με αυτά θα πάω. Μια χαρά θεωρώ είναι οι γλάστρες οι κλειστές τρύπες από κάτω
Σόρρυ έτσι νόμιζα γι τα λιπάσματα 
Σόρρυ και για τις γλάστρες προφανώς για νασαι τοσο σιγουροσ ξερεισ καλυτερα, άρα εγώ ο μωροσ στο δικό μου 5 μήνες τις είχα λάθος 
Αλλά αναρωτιέμαι γιατί  οι απλές γλάστρες δεν έχουν τις τρύπες πάνω?
Απάντηση
Μπορεί και η λογική μου να κάνει λάθος τι να πω. Μάλλον είμαι λάθος εγώ.

Διόρθωση roukounas είσαι σωστός για τις γλάστρες. Το έψαξα και έχεις δίκιο
Απάντηση
(10-05-2019, 09:41 PM)Helloween Έγραψε: Μπορεί και η λογική μου να κάνει λάθος τι να πω.  Μάλλον είμαι λάθος εγώ
https://air-pot.com/nursery/the-system/assembly/
Ακομα και ο πατοσ τησ γλαστρασ εχει καλη και αναποδη
Απάντηση
(10-05-2019, 07:31 PM)Helloween Έγραψε: Ευχαριστώ ντοκτορααα

Τίποτα μεσιέ
Απάντηση
(10-05-2019, 09:53 PM)Roukounas Έγραψε:
(10-05-2019, 09:41 PM)Helloween Έγραψε: Μπορεί και η λογική μου να κάνει λάθος τι να πω.  Μάλλον είμαι λάθος εγώ
https://air-pot.com/nursery/the-system/assembly/
Ακομα και ο πατοσ τησ γλαστρασ εχει καλη και αναποδη

Ωραίος αγορίνα τώρα στο επόμενο  θα μπουν σωστά
Απάντηση
Ρε παιδιά μου φαίνονται χλωμά. Δηλαδή δεν είναι το έντονο πράσινο που λες Α τούμπανο είναι. Τι λέτε να τους λείπει;
Απάντηση
Δεν τους λείπει τίποτα από τόση μικρή ηλικία. Τα καινούργια φύλα είναι ανοιχτά πράσινα και όσο μεγαλώνουν σκουρενουν. Έχε το ph στα 6.5 μην ποτίζεις πολύ και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
Απάντηση
Να σε καλά ντοκτορ.
Απάντηση
Καλησπέρα στην ομάδα. Σήμερα είναι η 9η μέρα για το 1 Lemon και το Northern και η 8η για το άλλο Lemon. Ταΐστηκαν σήμερα 800ml σύνολο με 6ml RootIt.
Πριν 2 μέρες μπήκε και ο υγραντήρας και πραγματικά έχω δει τρελό boost. Είναι must buy συσκευή για την ανάπτυξη.
Θερμοκρασία λοιπόν στους 26 και υγρασία 70%.  Φως 20/4
Σε 2 μέρες ξεκινάω να ταΐζω με ΑΝ. Πως τα βλέπετε για την ηλικία τους. LST πότε λέτε να ξεκινήσω;

Το μπροστά είναι το Northern και τα πίσω τα Lemon
[Εικόνα: 20191009-172058.jpg]
Απάντηση
Καλησπέρα μαν, καλοτάξιδα τα φυτακια. 800μλ εννοείς δια 3? Άστα να πάρουν ακόμα λίγο ύψος πριν λιγησεις. Κοντραρε με ένα μονοκλονο σιρμα σαν Π στο χώμα και θα τραβήξεις από την αντίθετη. Χρειάζεται όμως να έχει κάποιο ύψος σχετικό. Στις 2 εβδομάδες περίπου γίνετε 15μέρες, ανάλογα το υγιειη μεγάλωμα τους.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Ναι godfather /3 . Οκ θα τα αφήσω κανα 8ημερο να πάρουν ύψος ακόμα.
Απάντηση
Παίδες με το 1 Lemon παίζει πρόβλημα . Είναι 11 ημερών, το βλέπω δεν ψηλωνει, το ένα φύλλο του έδειξε στις άκρες σαν κάψιμο και το άλλο φύλλο του είναι σαν μαραμενο να το πω; δεν ξέρω.  Ποτιστικε 3 φορές σύνολο 300 ml την κάθε φορά με 2ml RootIt. Θερμοκρασία 26-29 βαθμούς και υγρασία 65-70% . 
Λάμπες 300Watt led και απόσταση 40cm.

Τα φώτα σας τι πρόβλημα παιζει;

[Εικόνα: 20191010-202644.jpg]

[Εικόνα: 20191010-203820.jpg]

[Εικόνα: 20191010-203757.jpg]
Απάντηση
Δουλεύεις από τώρα και τα 300 βατ? Πάρα πολλά.  Το γύρισμα στις άκρες προς τα πάνω είναι σημάδι ότι ενοχλείται από το πολύ φώς. Με 200 σε αυτή τη φάση θα είσαι σούπερ. Εγώ θα του έκοβα και λίγο το νερό, +μια μέρα περισσότερο από τα άλλα άστο.
Και καλό είναι να μην περνάς το 28 με φώτα.
Απάντηση
Godfather σε ευχαριστώ τσακαλε! Μειώθηκε το φως στα 200 και θα το αφήσω κάνα 2ημερο χωρίς πότισμα. Για τα άλλα σημάδια που το φύλλο είναι κάπως και το άλλο που έχει ενα έντονο άσπρο στίγμα ξέρουμε κατι;
Απάντηση
(10-11-2019, 12:06 AM)Helloween Έγραψε: Godfather σε ευχαριστώ τσακαλε! Μειώθηκε το φως στα 200 και θα το αφήσω κάνα 2ημερο χωρίς πότισμα. Για τα άλλα σημάδια που το φύλλο είναι κάπως και το άλλο που έχει ενα έντονο άσπρο στίγμα  ξέρουμε κατι;

Τι στίγμα πρέπει να είναι από σταγόνα νερού όταν ψεκαζες έχω ενα παρόμοιο στο purple punch και μάλλινες είναι από αυτό χωρίς να παίρνω και όρκο! 

Στις αρχές που ήταν κοντά και τα ψεκαζα πήγεναν σταγόνες μερικές φορές στα φύλλα τα οποία μετά σκουπιζα αλλά ίσως να μην είδα καμία μικρή σταγόνα. 

Είπες ότι έχεις απόσταση τις λάμπες 40εκ και είναι μια σφλ και οι άλλες ε27 η σφλ δεν υπάρχει πρόβλημα στους 40 πόντους 

Αλλά για τις λεντ δεν ξέρω περίμενε να πάρεις κάποια απάντηση ο νλ θα ξέρει σίγουρα. 

Ίσως χρειαστεί από 40εκ να πάει 50
Απάντηση
Τώρα που μειωσες θα έχεις και πιο νορμάλ θερμοκρασίες . Έχεις λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις χώρου από τον δικό μου. Εγώ έχω 150μμ εξαερισμό για να είμαι κομπλέ με το κλίμα. Με μικρότερο είχα θέματα. Και 125μμ να βάζει. Τι εισαγωγή έχεις?
Απάντηση
Εισαγωγή εχω 125mm αλλά θα την αλλάξω στα 100 αργότερα για να μην δραπετεύουν μυρωδιές.  Σκεφτομαι να βγάλω το φίλτρο εφόσον δεν χρειάζεται και το βάζω ανθοφορία ξανά.   Οπότε από ζέστη λες την επαθε;

---

Doctor λογικά αυτό είναι που λες.

Ποσταρα το πρόβλημα στα Προβλήματα Φυτών εδώ
Απάντηση
Eννοουσα οτι 8ες 150αρι τουλαχιστον και βαλε κατω στην εισαγωγη 125. Ετσι το δουλευω και εγω. Φιλτρο μετα την 2η εβδομαδα αν8οφοριας 8α χρειαστεις αν και δεν εχω βαλει ποτε.
Απάντηση
Έβγαλα το φίλτρο και έπεσε από τους 28 στους 25. Στο επόμενο grow θα βάλω μεγαλύτερο εξαερισμό...
Απάντηση
Ε ναι του κόβει πολύ , είδες διαφορά? Τώρα για χειμώνα θα είσαι μια χαρά. Αέρα βάζεις καθαρό απ έξω. Το βράδυ αρχίζουν τα κρύα σιγά σιγά. Εγώ έχω βάλει ήδη θερμαντικο το βράδυ.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)