Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γκροου ΙΙ
Χαιρετώ την παρέα 

Ξεκίνησα με 4 αυτόματα στην δεύτερη απόπειρα 
Purple haze 
White widow
Gelato
Sour diesel

Η τέντα είναι 1χ1χ2 
Χώμα biobizz allmix 
Λιπάσματα biobizz
Root juice ,grow ,bloom,top max ,alg-a-mic ,bioheaven,fishmix 
Atami cal-mag 
Θα μπούνε σε 11 λιτρες με την μια 
Τα έβαλα σε χαρτί σκάσαμε στις 25-26/9

Με το που βγήκε ένα πόντο ρίζα τα έβαλα στις 11 λιτρες την πρώτη εβδομάδα ήτανε κάτω από 2 cfl 65 w η κάθε μία σε 24/0 στους 25 πόντους τώρα αλλάχτηκε σε 18/6 

[Εικόνα: g0tB2J9m.jpg]

[Εικόνα: 96yNPn8m.jpg] 

[Εικόνα: YlhBvCLm.jpg]

Φάγανε 200ml νεράκι με root juice και μια φορά με bioheaven
Θερμοκρασίες 22 νύχτα 25 μέρα 60 με 70 υγρασία πιο πολύ προς το 70 

Υγραντηρες έχω 2 τώρα στην ανάπτυξη για να φτάνω τα 70 άνετα  με τον μεγάλο να σβήνει μαζί με τα φώτα 

Άργησα λίγο να ξεκινήσω το ημερολόγιο  Undecided
Αλλά θα ποσταρω άλλη μια να το προλάβω
Ας προλάβω την ημέρα που θα ναι ελεύθερη η φούντα  Confused
Απάντηση

ads by gr420info

Καλή αρχή να έχεις αδερφέ αν τα έχεις σε all mix από την αρχή ζητώ που καηκες και εσύ και αυτά . 

Στην αρχή θέλουμε light mix και στις 16-20 μέρες τα περνάς στο allmix 

Και είναι λάθος να αρχίζεις τα φυτά στις τελικές γλάστρες εχτος αν είσαι συνηδιτοποιημενος με το πότισμα και ξέρεις ακριβώς πόσο θέλει να πιεί για αρχή να τα βάζεις σε 1.-1.5 λίτρα γλάστρα και στις 15-17 μέρες τα μεταφυτευεις στις τελικές ητε είναι αυτόματα ητε φωτοπεριοδου. Μιθός ότι τα αυτόματα δεν θέλουν μεταφύτευση. 

Μην κάνεις απλά το λάθος να ρίξεις 500-1000μλ νερό γτ από τα 500 ας πούμε τα 450 θα πάνε πιο κάτω από εκεί που είναι η ρίζα με αποτέλεσμα το χώμα να μην στεγνώνει εύκολα και έπειτα αν συνεχίσεις έρχονται και πιο άσχημα προβλήματα. 

Το ότι τα έχεις στις τελικές δεν είναι και τόσο κακο αν είσαι προσεγμένος στην δοσολογία νερού αλλά εσένα έδω το πρόβλημα είναι ότι έχεις πετάξει μωρά σε χώμα μπαρούτι για σποροφυτα
Απάντηση
Ημέρα 10 σημερινή 

Βγήκανε οι cfl και άναψε η 400 MH 
Εξαερισμός και ένα ανεμηστηρι βαράει το τοίχο αναμμένα συνεχώς

[Εικόνα: ZVjX0k3m.jpg]

Έβαλα την 400αρα γιατί πέσανε οι θερμοκρασίες τώρα έχω 20 min 23 top 
Και 60-70 υγρασία 
Με την λάμπα στους 60 πόντους ( με το μάτι)

Το νερό το κατεβάζω στο 7 ph και βάζω τα λιπάσματα μετά έτσι λένε οι οδηγίες στην biobizz

Καλές σοδειές σε όλους  Shy

Λάθος έγραψα σορρυ σε light mix είναι τώρα που το είπες είδα τι έχω γράψει
Πώς έχω στρώσει τις γλάστρες κάτω για αποστράγγιση έχω χαλίκια αργυλου μετά μια στρώση all mix που με είχε περισσέψει από το πρωτο και μετά light mix ως πάνω
Το σκεπτικό είναι όταν φτάσει κάτω να βρει ένα πλούσιο χωμα
Απάντηση
Τότε καλαα το έχεις φτιάξει
Απάντηση
Γεια σας 
Τα κορίτσια ήπιανε το νεράκι τους χτες με 2 ml biogrow 
Θερμοκρασία 23 μέρα 19 νύχτα 
Υγρασία 60 με 70 
Φως 20/4 

[Εικόνα: IDeESVzm.jpg]

[Εικόνα: nNbCYHjm.jpg]

Σήμερα πέρασα και πήρα και το activera τις biobizz
Και ένα ανακλαστήρα χωρίς cooltube γιατί σκέφτομαι να το βγάλω να ανεβάσω λίγο θερμοκρασία
Απάντηση
(10-10-2019, 01:00 PM)mpleninja Έγραψε: Γεια σας 
Τα κορίτσια ήπιανε το νεράκι τους χτες με 2 ml biogrow 
Θερμοκρασία 23 μέρα 19 νύχτα 
Υγρασία 60 με 70 
Φως 20/4 

[Εικόνα: IDeESVzm.jpg]

[Εικόνα: nNbCYHjm.jpg]

Σήμερα πέρασα και πήρα και το activera τις biobizz
Και ένα ανακλαστήρα χωρίς cooltube γιατί σκέφτομαι να το βγάλω να ανεβάσω λίγο θερμοκρασία

Το ph να το ελεγχεις οπωσδήποτε στο τελος .Το 7 μου φαινεται καπως υψηλο ,θα ειχα το νου μου να το εριχνα λιγο .
Απάντηση
Έτσι λένε εκεί στην biobizz ότι με τα λιπάσματα τους πέφτει από το 7 στο 6.6 εγώ το κατεβάζω από 7.8 στο 7 μετά ρίχνω το λίπασμα και το δίνω
Λένε ότι στο χώμα μέσα μετά πέφτει λίγο ακόμα αλλά πρέπει να το φέρνουμε στο 7 ακόμα είναι μικρά και δεν ρίχνω πολύ νερό να έχω απόνερα για τα μετρησω
Απάντηση
(10-10-2019, 04:06 PM)mpleninja Έγραψε: Έτσι λένε εκεί στην biobizz ότι με τα λιπάσματα τους πέφτει από το 7 στο 6.6  εγώ το κατεβάζω από 7.8 στο 7 μετά ρίχνω το λίπασμα και το δίνω
Λένε ότι στο χώμα μέσα μετά πέφτει λίγο ακόμα αλλά πρέπει να το φέρνουμε στο 7  ακόμα είναι μικρά και δεν ρίχνω πολύ νερό να έχω απόνερα για τα μετρησω

Ποιά απόνερα βρε ,το νερο που ριχνεις στη γλαστρα λεμε ,πριν το ριξεις ΠΑΝΤΑ το ελεγχεις με phμετρο ,
απλη λογική ειναι ,οχι αποψαρα μου . Αν σε κουράζει μη το κανεις ,παω πασο .
Απάντηση
(10-10-2019, 04:41 PM)pitch grow Έγραψε:
(10-10-2019, 04:06 PM)mpleninja Έγραψε: Έτσι λένε εκεί στην biobizz ότι με τα λιπάσματα τους πέφτει από το 7 στο 6.6  εγώ το κατεβάζω από 7.8 στο 7 μετά ρίχνω το λίπασμα και το δίνω
Λένε ότι στο χώμα μέσα μετά πέφτει λίγο ακόμα αλλά πρέπει να το φέρνουμε στο 7  ακόμα είναι μικρά και δεν ρίχνω πολύ νερό να έχω απόνερα για τα μετρησω

Ποιά απόνερα βρε ,το νερο που ριχνεις στη γλαστρα λεμε ,πριν το ριξεις ΠΑΝΤΑ το ελεγχεις με phμετρο ,

:) πάντα το έλεγχο αλλά το βάζω στα 7 για τα απόνερα το λέω να δω τι ph βγαίνει από κάτω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι τα βακτήρια -λίπασμα χώμα το ρίχνουν λίγο ακόμα Και έτσι το αφήνω στο 7 
Δηλαδή λες μαλάκια κάνω σίγουρα ????
Απάντηση
(10-10-2019, 06:29 PM)mpleninja Έγραψε:
(10-10-2019, 04:41 PM)pitch grow Έγραψε: Ποιά απόνερα βρε ,το νερο που ριχνεις στη γλαστρα λεμε ,πριν το ριξεις ΠΑΝΤΑ το ελεγχεις με phμετρο ,

Smile πάντα το έλεγχο αλλά το βάζω στα 7 για τα απόνερα το λέω να δω τι ph βγαίνει από κάτω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι τα βακτήρια -λίπασμα χώμα το ρίχνουν λίγο ακόμα Και έτσι το αφήνω στο 7 
Δηλαδή λες μαλάκια κάνω σίγουρα ????

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι το ph το ελέγχεις στο τελος ,και αναμεσα αν θες ,αλλα παντα στο τέλος .
Το που ακριβως θα κατσει η μπιλια του ph , θα κανει 'buffer" το ph στο έδαφος εξαρτάται απο τι το τι βαζεις μεσα στο χώμα ,
αν ειναι βασισμένο σε τυρφες ή κοκο ,η χώμα κανονικό ,αν βαζεις δολομίτες τσοφλια η οτιδήποτε αλλο το αλλάζει .
Oπως επισης καποια λιπασματα, ph down/up προιόντα ειναι ασταθή .
Στη δική μου συνταγη ,την πρώτη φορα που την εφτιαξα με βαση το κοκο και κουνελοκακά (ο περλίτης ειναι ας πουμε 0 δεν επιρρεάζει)
 τα σκότωσα 2 φορες μεχρι να το μαθω ποιο ειναι .
Αν εχεις οργανική ύλη ,πχ κοπριά ανεβαινει το buffer .Τελικά υγειή φυτα έχω με ph 6.8 .
Τα μικρόβια ναι μεν βοηθανε στο να ειναι πιο acidic ,χαμηλο το ph αλλα οχι τοσο οσο για να το ανεβαζεις για αυτό το λογο ,
γιατι απο μονο του το νερό ωρα με την ωρα ανεβαίνει απο το οξυγόνο του αερα .
Νομίζω πως λιγο κατω στο 6.8 θα ήταν πιο ασφαλες ,βαλεις δε βαλεις κοπριά .
Αν phρεις στο 7 και μετρήσεις απονερα ,θα μετρήσεις περιπου στο 7.5 ,και αυτό δεν ειναι καλό
ειναι οριακα για κλειδωματα τα οποία δε θα στα βγάλουν την πρώτη βδομάδα βεβαια ,εκτός αν κανεις τραγικά λαθη ,
αλλα οταν αρχίσουν να εχουν απαιτήσεις ,και πολλες φορες ειναι αργά .
Παρε ενα σπρεη να εχεις για διαφυλλικό ψεκασμό calmag εκτάκτου ανάγκης ,πιο εύκολα τρώνε απο τα φύλλα οταν εχεις πρόβλημα .
Απάντηση
Γιατρέ μου σε ευχαριστώ που έκατσες και έγραψες όλο αυτό να μου εξηγήσεις τι παίζει με τα ph
Θα το πάω 6.8 σήμερα που θα ποτίσω
Μια ερώτηση ακόμη
Υπάρχει πρόβλημα αν βάζω χημικό ph down με οργανικά λιπάσματα ???
Απάντηση
(10-11-2019, 03:48 PM)mpleninja Έγραψε: Γιατρέ μου σε ευχαριστώ που έκατσες και έγραψες όλο αυτό να μου εξηγήσεις τι παίζει με τα ph
Θα το πάω 6.8 σήμερα που θα ποτίσω
Μια ερώτηση ακόμη
Υπάρχει πρόβλημα αν βάζω χημικό ph down με οργανικά λιπάσματα ???

Ούτε τα "οργανικά λιπασματα" ειναι τοσο οργανικά όσο νομίζουμε μιας και δε γνωρίζουμε τον τρόπο επεξεργασίας τους,
Απο την αλλη κυριαρχει η αποψη πως όλα ειναι  χημεία απλα επιλεγουμε οσο τον δυνατον πιο οργανική χημεια αντι για συνθετική .
Εγω πχ για καποιο διάστημα εριχνα το ph me "ξύδι" που προερχοταν απο την ζυμωση του μυκητα κομπουχα τον οποιο καλλιεργώ και πινω το "τσαι ¨" που παραγει ,
και εμπεριεχει και αερόβια μικροβια για το εδαφος ,απλα ειναι πιο ασταθες .
Με την ελάχιστη ποσοτητα που απαιτειται για τη ρυθμιση του ph ,1-2 σταγόνες το λιτρο ,δε νομίζω να δολοφονούνται μαζικα τα μικρόβια του εδαφους .
Μια χαρα εισαι
Απάντηση
Καλημέρα 
Πότισα χτες με 250 μλ νερό το καθένα με 2 ml bioheven στο λιτρο νερού
Θερμοκρασία 25 μέρα 22 νύχτα 
Ph νερού 6.8 
Υγρασία 70 -65 

[Εικόνα: kIMgh77m.jpg]

[Εικόνα: Kft6RXWm.jpg]

[Εικόνα: 1WI0ABqm.jpg]

[Εικόνα: GJDaA1rm.jpg]
Απάντηση
Γεια σας ας κάνω ένα update το ημερολόγιο

Ποτισμα με 300 ml νερού το καθένα 
Ph 6.8 
Λίπασμα 2 ml fish mix στο λίτρο 
Θερμοκρασία μέρα 25 νύχτα 21 
Υγρασία   75 μερα 61  νύχτα

[Εικόνα: QfH2VD1m.jpg]

[Εικόνα: E3kw9psm.jpg]

White widow 21 ημερών 
[Εικόνα: QILsmQlm.jpg]

Sour diesel 22 ημερών 
[Εικόνα: yZYsNVJm.jpg]

Purple kush 20 ημερών 
[Εικόνα: Y4Y4mzBm.jpg]

Gelato 21 ημερών 
[Εικόνα: OEpO9oxm.jpg]
Απάντηση
Γεια σας 
Σήμερα βγήκε το cooltube και εβαλα ανακλαστήρα σκέτο η θερμοκρασία πήγε στα 27.5 με την μια από 25 που είχα υγρασία 70 με 75 
Πότισμα με 500 ml νερό το καθένα
Λίπασμα στο ένα λίτρο νερού 
2 ml bioheaven
1 ml biobloom
1 ml alg-a-mig
Ph νερού 6.8
Θερμοκρασία νερού 25

[Εικόνα: fVh2rjfm.jpg]

[Εικόνα: 4saQRCem.jpg]

Καλή συνέχεια
Απάντηση
bloom δεν χρειαζεσαι τωρα..μηπως εννοεις grow?
Απάντηση
Όχι bloom έβαλα το grow έφαγε στο προηγούμενο πότισμα έτσι λένε στο πρόγραμμα τις biobizz
Απάντηση
οχι οχι κανεις λαθος νιντζα

bloom θα αρχισεις να χρησιμοποιεις οταν το φυτο σου αρχισει να μπαινει ανθοφορια

εισαι σε φαση βλαστησης ακομα. οποτε μενεις στο προγραμμα για βλαστηση σιγουρα κανα 10 ημερο

οταν δεις το φυτο σου να στρετσαρει κ να παιρνει υψος κ σε καποια φαση σταθεροποιηθει κ αρχισει να κανει την κορονιτσα πανω , τοτε μπαινεις ανθοφορια κ ξεκινας το bloom
Απάντηση
(10-20-2019, 02:45 AM)prasinos Έγραψε: οχι οχι κανεις λαθος νιντζα

bloom θα αρχισεις να χρησιμοποιεις οταν το φυτο σου αρχισει να μπαινει ανθοφορια

εισαι σε φαση βλαστησης ακομα. οποτε μενεις στο προγραμμα για βλαστηση  σιγουρα κανα 10 ημερο

οταν δεις το φυτο σου να στρετσαρει κ να παιρνει υψος κ σε καποια φαση  σταθεροποιηθει κ αρχισει να κανει την κορονιτσα πανω ,  τοτε μπαινεις ανθοφορια κ ξεκινας το bloom

Καλημέρα πρασινε να σου πω την αλήθεια είχα αμφιβολία πριν το ρίξω αλλά είπα μήπως το έχουν να συμπληρώσει το καρέ των λιπασμάτων 
Ελπίζω να μην έγινε τίποτα  Confused
Ευχαριστώ φίλε
Απάντηση
καλημερες νιντζα!

τσεκαρε το πινακακι που σου στελνω.

θα ποτιζεις συμφωνα με τη δευτερη βδομαδα vegetative phase εως οτου αρχισεις να μπαινεις ανθοφορια..

κ αναλογα με τις αναγκες του φυτου για grow..

οταν μπεις ανθοφορια τοτε θα περασεις στη flowering phase και θα αρχισεις να μετρας περιπου 8 βδομαδες

δηλαδη εκει που ο πινακας λεει week 3 εσυ θα εισαι week 1 σε flowering Cool

[Εικόνα: lsUw3ivm.jpg]
Απάντηση
Ok φίλε μου το είδα κατάλαβα τώρα
Θα το πάω για γκροου μέχρι να βγάλει την κορώνα που λες
Τα αυτόματα δηλαδή έχουν 5 εβδομάδες ανάπτυξη και 8 ανθοφορία πάνω κάτω ?
Ευχαριστώ είχα μπερδευτεί με αυτά
Απάντηση
Εξαρτάται από πολλά,
circa
Από 20 ημερών κάλλιστα είναι σε προάνθηση, όπου το φυτό αρχίζει και σκληραίνει
συγκομιδή 75 80 μέρες από σπορά .
Απάντηση
Καλημέρα καταρχήν να ευχαριστήσω για την βοήθεια παίδες 

Tzorge και εμένα μάλλον σε προανθηση είναι βλέπω τα κορμάκια τους άρχισαν σκληραίνουν 

Πρέπει να πηγαίνω ανάλογα με τα φυτά μου και σε τι στάδιο είναι όπως λες μπορεί να κάνω κάτι λάθος να σκαλωσει
Απλά όταν λέει ο σποράς κάνει 90 είναι ιδανικες συνθήκες αν κάνω κάτι λάθος θα κάνει πιο πολλές μέρες να τελειώσει ?? Η θα χάσω κάπου εγώ 
Σε ανάπτυξη ανθοφορία

Καλή συνέχεια παίδες
Απάντηση
Εαν σκαλώσει το αυτόματο συνήθως δεν πάει μέχρι εκεί που μπορούσε.

Απ την άλλη ένα τσουρουτικο ακ47 τσάμπα από σποραδικό μου βγήκε δικέφαλο.

Θα έλεγα ότι τα αυτόματα έχουν περιορισμένο χρόνο ότι πάθουν αφαιρει από την αναπτυξη δεδομένου του περιορισμένου χρόνου.

Τώρα αν θα τραβήξει λίγο παραπάνω μάλλον ναι, αλλά όχι τόσο ώστε να ρεφάρει από μια καλή μαγάρα στην λάθος περίοδο.
εβίβα!
Απάντηση
Βιβα φίλε μου
Για αυτό όλοι λένε τα φωτοπεριοδου είναι πιο εύκολα
Αλλά το αυτόματο με βοηθάει στη θερμοκρασία ανεβάζω πιο εύκολα με την λάμπα και αν δω τα δύσκολα το βάζω 24 ώρες φως και τέλος αλλιώς θέλουμε και θερμαντικό δεν έχω θέρμανση εκεί που είναι τα κορίτσια
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)