Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γκροου ΙΙ
Γεια σας παίδες 

7 εβδομάδα μπαίνουν τα κορίτσια 
Νερό 1.5 λίτρο το καθένα 
Ph 6.8
Λιπάσματα
3 ml biobloom
4ml bioheaven 
3 ml alg a mic 

Το πιο ψηλό έπιασε τους 75 πόντους  Tongue

[Εικόνα: Zytq6pdm.jpg]

[Εικόνα: jnwbm5qm.jpg]

Tο μόνο θέμα που έχω είναι λίγο γύρισαν τα φύλλα στις άκρες στο πιο ψηλό πάνω και δεν ξέρω γιατί 

[Εικόνα: 4U7sydGm.jpg]

Η hps έχει 30 πόντους διαφορά από αυτό 

Θερμοκρασία φύλλων 25 και χώμα 21
Ας προλάβω την ημέρα που θα ναι ελεύθερη η φούντα  Confused
Απάντηση

ads by gr420info

ανεβασε τη λαμπα στους 40 ποντους... γιαυτο ειναι τα γυρισματα..
Μπορεις να κανεις και soupercrop στη συγκεκριμενη κορυφη ωστε να ερθει στο ιδιο υψος με τα υπολοιπα!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Ανέβασα την λάμπα τελικά στους 40 πόντους δεν μπόρεσα να το τσακίσω είναι αρκετά σκληρο το κλωνάρι 
Ευχαριστώ yeslcan 

Πότισμα σήμερα 1.5 λίτρο νερό το καθένα 
Ph 6.8 
Λιπάσματα 
4ml biogrow 
1.5 ml topmax 

[Εικόνα: cVo4hsxm.jpg]
Απάντηση
Συγχαρητήρια για τα φυτά σου μαν. 
Πίεσε με τα δάχτυλα σου περιμετρικά το σημείο που θέλεις να λυγίσει έτσι ώστε να μαλακώσει και να λυγίσει χωρίς να σπάσει. 
(αυτό που είπε ο YesIcan)
Προσεκτικά και λίγο λίγο κάθε φορά... 
Καλή συνέχεια.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(11-08-2019, 03:04 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Συγχαρητήρια για τα φυτά σου μαν. 
Πίεσε με τα δάχτυλα σου περιμετρικά το σημείο που θέλεις να λυγίσει έτσι ώστε να μαλακώσει και να λυγίσει χωρίς να σπάσει. 
(αυτό που είπε ο YesIcan)
Προσεκτικά και λίγο λίγο κάθε φορά... 
Καλή συνέχεια.

Σε ευχαριστώ φίλε μου να είναι καλά εδώ το φόρουμ και όλοι οι φίλοι που βοηθάνε είτε με απάντηση είτε προσφέροντας έτοιμη γνώση 
Μακάρι να μπορούσαμε να κάναμε μια μεγάλη κυκλα να σας κερνουσα όλους  Rolleyes

Προς το παρόν είχα χώρο από πάνω να ψηλώσω την λάμπα αν δώσει και άλλο ύψος θα αναγκαστώ να το κάνω το φοβάμαι μην το στρεσαρω είναι και αυτόματα
Καλή συνέχεια και σενα φιλε
Απάντηση
Η αλήθεια είναι ότι ένας κύκλος με όλο το φόρουμ πρέπει να οργανωθεί κάποτε...
Όπως και να χει να σαι καλά,
να χρησιμοποιήσεις τα κορίτσια σου όπως εσύ κρινεις καλύτερα. Smile
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Μπλε νιντζα,

Τσεκαρε τι κανω εγω...αυτο το τσακισα χθες...
[Εικόνα: sHKwrcYm.jpg]
δεν πολυ ασχολουμε να μαλακωσω τον εξωτερικο ιστο... απλα το τσακιζω στο υψος που θελω...

μετα απο 2-3 μερες γινεται ετσι...
[Εικόνα: JzxyUoim.jpg]

Και τα δυο τσακισματα ειναι σε αυτοματα ww xxl...
μακαρι να σκαλωνανε λιγο γιατι εχω θεμα με το υψος αλλα.....
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Καλημέρα 
Yeslcan απλά το τσακίζεις έτσι στην ψύχρα βλέπω δεν το δένεις την πληγή με κάτι ?
Έχει ανοίξει τρύπα στο κορμό στην 1 φώτο βλέπω και μετά κλείνει είναι πιο ανθεκτικά από όσο φαντάζομαι εγώ 
Στην 2 φωτό έχει ενα κλωνάρι κομμένο τι ήταν φύλλο ? 
Κόβεις να πάρουν και πιο κάτω φως ?
Απάντηση
Και να ξερεις το εξης ...
επειδη στο σημειο που τσακιζουμε δημιουργηται ενας ''κομπος''... ο παπας ο συγκεκριμενος εχω παρατηρησει οτι μεγαλωνει περισσοτερο απο τους αλλους που δεν εχουν τσακιστει...(ο κομπος κανει τη δουλεια!)

Εσυ παρολα αυτα μπορεις για αρχη να δοκιμασεις να τσακισεις ενα δευτερευον ''μικρο'' κλαρι και να δεις την αντιδραση του φυτου...
στη συνεχεια αφου συνειδητοποιησεις οτι ειναι απλα ενα αγριοχορτο που και να το πατησεις κατω ... αυτο παλι θα σηκωθει...
θα κανεις αυτο που θα κρινεις εσυ απαραιτητο!

Αν αποφασισεις να τσακισεις κατι να θυμασαι οτι πρεπει να το δεσεις καπου γιατι θα ξανα σηκωθει!

Δεν χρειαζεται να το κανεις οπως εγω αν νοιωθεις ανασφαλεια...

Πιεσε το... μαλακωσε το οσο μπορεις ...θελει υπομονη για να μην σχιστει ο κορμος...(και να σχιστει δεν υπαρχει προβλημα)

αν σχιστει πρεπει να το δεσεις... ετσι λενε... εγω δεν!(τις πρωτες φορες το εδενα κι εγω απο φοβο)

Ναι κομμενο φυλλο ηταν εκει...κοβω γιατι εχει γινει ζουγκλα και δεν περνα ευκολα φως χαμηλα...
Απάντηση
Φίλε μου σε ευχαριστώ που με εξηγείς είμαι νουμπας και το φοβήθηκα  αλλά τα εξηγείς τόσο καλά που μου δίνεις θάρρος 

θα δοκιμάσω και εγώ να κάνω ένα τσάκισμα γιατί παρατήρησα όσο ψηλωνω την λάμπα ψηλώνει και αυτό μάλλον παίζει που είναι και σατιβα δεν θα ήταν καλό να έχω μια ψηλή κορυφή και στα άλλα να είναι πιο κάτω βλέπω όλοι προσπαθούν τα κάνουν μια ίσια επιφάνεια κορυφών 

Πραγματικά τόσο τρυφερά που τα φέρομαι ούτε την γυναίκα μου έτσι ( ευτυχώς δεν με βλέπει)  Dodgy

Καλοπιοτα φίλε μου και καλή συνέχεια να έχεις
Απάντηση
Καλημέρα 
Έγινε τελικά το πρώτο μου supercrop με το που ανέβασα την λάμπα ψήλωσε και άλλο έφτασε τους
90 πόντους οπότε το τσακισα την κορυφή και το έφερα ίδιο με τα άλλα το έδεσα εκεί και βλέπουμε 
Πώς θα πάει 

[Εικόνα: vGJxanqm.jpg]

[Εικόνα: QxrXx1vm.jpg]

[Εικόνα: JNawdzmm.jpg]
Απάντηση
Μπραβο χαιρομαι που δεν ''κολωσες''.
Θα σε βοηθησει πολυ στη συνεχεια αυτο που ''εμαθες''να κανεις!
Απάντηση
Γεια σε όλους 
Yeslcan σε ευχαριστώ  Big Grin
Ήδη σήμερα σηκώθηκε πάλι η κορυφή εννοείται την είχα δέσει 

Τα πότισα και με 3 ml activera στο λίτρο 

[Εικόνα: Jpkthyxm.jpg]

Πάει πολύ καλά

Το διπλανό μου έχει βγάλει κάτι καφέ στίγματα στα μεσαία fan όχι στην κορυφή μόνο στη μέση 
Σε κάνα 2 φύλλα σκέφτομαι να ρίξω κάνα 2ml cal/mag 

[Εικόνα: n1tIgdVm.jpg]
Απάντηση
Τα ποτίσματα λίγο ιδιότροπα μου φαίνονται... έχεις κάποιο πλάνο και τα πας έτσι;
Το φυτό είναι στην κορύφωση της ανθοφορίας του και λίπασμα ανθοφορίας δεν έχει δει εδώ και 10 μέρες..
Απάντηση
Αν ειναι μονο ενα φυλλο ετσι η δυο ... μην ασχολεισαι δεν εχει ελειψη καλμαγκ...
Απάντηση
(11-12-2019, 05:42 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Τα ποτίσματα λίγο ιδιότροπα μου φαίνονται... έχεις κάποιο πλάνο και τα πας έτσι;
Το φυτό είναι στην κορύφωση της ανθοφορίας του και λίπασμα ανθοφορίας δεν έχει δει εδώ και 10 μέρες..

Μαλλον  ειναι ο λόγος που κρατανε τοσο πράσινα ,
και βρηκε μονο ενα φυλλο χαλασμενο ισως το μόνο που δε κανει φωτοσυνθεση και αυτό λογω θεσης .

Το εξηγεί με απλα λογια ο  Kyle Kushman στο 9 λεπτο

Απάντηση
Γεια σε όλους 
Από πότισμα τα ρίχνω 2 φορές την εβδομάδα 
1.5 λίτρο κάθε φορά την μια φορά βάζω 
Biobloom 4 ml στο 1.5 λίτρο νερο
Bioheaven 4 ml 
Alg a mic 3ml 

Στην επόμενη βάζω 
Biogrow 4 ml στο 1.5 λιτρο
Topmax 1.5 ml 
Actovera 3 ml

Ότι λέει το πρόγραμμα τις biobizz για την 7εμβομαδα που βρίσκονται τώρα 
Αυτά τα ml που λέει κάθε εβδομάδα τα πίνουν 

Ποτίζω έτσι να στεγνώνει το χώμα από πάνω πρώτα το τσεκαρω βάζοντας το δάχτυλο κανενα πόντο στο χώμα

Είναι λίγο 3 λίτρα την εβδομάδα ??
Απάντηση
Δε το ξέρω, αν το πίνουν είναι οκ.
Τα μλ δεν είναι εβδομαδιαία, σε κάθε πότισμα εννοούν. Και με τα μισά γίνεται η δουλειά βέβαια, αλλά είναι νομίζω πολύ καλύτερα να βάζεις απ' όλα σε κάθε πότισμα. Ειδικά μπλουμ και χέβεν από εδώ και πέρα.
Απάντηση
(11-12-2019, 10:28 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Δε το ξέρω, αν το πίνουν είναι οκ.
Τα μλ δεν είναι εβδομαδιαία,  σε κάθε πότισμα εννοούν. Και με τα μισά γίνεται η δουλειά βέβαια, αλλά είναι νομίζω πολύ καλύτερα να βάζεις απ' όλα σε κάθε πότισμα. Ειδικά μπλουμ και χέβεν από εδώ και πέρα.

Πω αδερφέ μου με έκανες την καρδιά περιβόλι
Αν είναι έτσι πως τα λες το πάω λάθος από την αρχή ......
Αύριο που θα ποτίσω θα τα βάλω από όλα θα μαυρίσουν τα νερά αυτό ήταν 
Σε ευχαριστώ

(11-12-2019, 07:57 PM)pitch grow Έγραψε:
(11-12-2019, 05:42 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Τα ποτίσματα λίγο ιδιότροπα μου φαίνονται... έχεις κάποιο πλάνο και τα πας έτσι;

Μαλλον  ειναι ο λόγος που κρατανε τοσο πράσινα ,
και βρηκε μονο ενα φυλλο χαλασμενο ισως το μόνο που δε κανει φωτοσυνθεση και αυτό λογω θεσης .

Το εξηγεί με απλα λογια ο  Kyle Kushman στο 9 λεπτο

Καλά ο παίκτης είναι επαγγελματίας 
Θα το ακούσω και άλλες φορές αλλά από ότι κατάλαβα λέει όλα πρέπει να μένουν πράσινα μέχρι το τέλος γιατί πράσινα κάνουν φωτοσύνθεση 
Αν δεν είναι πράσινα παίζουν ελλείψεις
Απάντηση
[/quote]

Καλά ο παίκτης είναι επαγγελματίας 
Θα το ακούσω και άλλες φορές αλλά από ότι κατάλαβα λέει όλα πρέπει να μένουν πράσινα μέχρι το τέλος γιατί πράσινα κάνουν φωτοσύνθεση 
Αν δεν είναι πράσινα παίζουν ελλείψεις
[/quote]

Ναι ,μπορει και βρισκει το λιγο φωσφωρο χρειάζεται αρχικα στο φυτο στις πρώτες βδομάδες 
και συνεχίζει το λιπασμα αναπτυξης ακόμα και την 4η εβδομάδα ανθοφορίας ωστε να μην αρχισει να τρωει και απο τα φυλλα .
Απάντηση
Ετσι καταπρασινα μεχρι τελους!!!
Ενας βασικος λογος που επελεξα να δουλευω τα λιπασματα της canna ...
το α+β ειναι κοινο και για την ανθοφορια και για την αναπτυξη,
ετσι δεν μπαινω σε διλλημα πότε να αλλαξω λιπασμα απο αναπτυξης σε ανθοφορια...
Το φυτο αποφασιζει μονο του τι θα φαει!
Παντα εχω καταπρασινα φυλλα μεχρι το τελος...
Δουλευω καθαρο κοκο και ποτιζω με νερο 10+ μερες στο τελος...παρολα αυτα κιτρινα φυλλα δεν βλεπω!
Απάντηση
Έμενα (surprise surprise) δεν μου τα λέει τόσο καλά ο παίκτης,

14:00 πάει να μας πείσει ότι δεν υπάρχει ζωική αποσύνθεση μέσα στο δάσος....

οκ....

Plants are cannibals....
χμ... έπρεπε να δει τι επίπτωση έχουν τα φράγματα στον σολομό και κατά συνέπεια στα δάση που χάνουν γονιμότητα επειδη ο σολομός δεν τα φτάνει εξ αιτίας των φραγμάτων.

Καλός πωλητής δεν λέω.
Απάντηση
Το ανεβασα κυρίως για την πρασιναδα στο φλοουερ .
Σίγουρα γίνεται και μεσα στο δασος ζωική αποσύνθεση αλλα η μεγαλυτερη συμβαίνει στα ποτάμια
οπου πηγαινουν να πιουν νερο τα ανεμελα ζωακια .
Για αυτό οι παλαιοντολόγοι κανουν εκει τις τομες στη γή και βρισκουν ευρήματα .
Πιθανοτατα να περνάνε και στον υδροφορο ορίζοντα αλλα η φυτική αποσυνθεση γινεται σίγουρα σε όλο το δασος και διαρκώς .
Απάντηση
Το ίδιο και η ζωική πιτς...
Απάντηση
Εγώ νομίζω αυτό τον ρόλο τον έχουν τα σκουλήκια είτε ζωική είτε φυτική αποσύνθεση
Και τα biobizz που ρίχνω εγώ μέχρι το flush ρίχνουμε biogrow έτσι δείχνει στο πρόγραμμα τους

Ο τύπος αν άκουσα καλά το καλλιεργεί 21 χρόνια και έχει πάρει πόσα κύπελλα σε διαγωνισμούς
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)