Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προσπάθεια 3η (κι ένα 3ο) - Amnesia Haze RQS
Ίσως έπρεπε να κάνω αυτό το θέμα από την αρχή, θα χρησίμευε για τη γνωριμία,  τώρα είμαι όμως έτοιμος. Θα δημοσιεύσω την πορεία της καλλιέργειας σαν μίνι ημερολόγιο, αποσκοπώντας α) να βελτιώσω τις ικανότητες μου μέσω των σχολίων σας και β) να ευχαριστήσω τα μέλη, να δουν πως η προσπάθεια και η επιμονή τους να απαντούν ξανά και ξανά πιάνει τόπο, καθώς το 90% των γνώσεων μου για την καλλιέργεια έρχονται από αυτό το φόρουμ.

Σύντομο ιστορικό: 
ξεκίνησα αρχές του χρόνου παραλαμβάνοντας τον εξοπλισμό. 60αρα, hlg135, 11λιτρες, lightmix, roote juice, 1st feed και τριπλέτα βιοβιζζ. Τα πρώτα φυτά ήταν random σπόρια που βρήκα στο μαύρο του δρόμου, για την εμπειρία. Υγιής και επιθετική ανάπτυξη παρά το ότι μου έλειπε εξαερισμός κλιπ φαν και υγρασιοθερμόμετρο (λόγο του Πολωνού του έμπορα του πούστη). Πίστευα πως έχω κλείσει καλά τις τρύπες για το φως και μεταφύτευσα χωρίς προβλήματα στις 3 βδομάδες, ενώ την 4η τα γύρισα σε 12/12. Και εκεί που πότιζα με ζουμιά ανθοφορίας πλέον, τα είδα..
Είχαν βγάλει κάτι αρχίδια ΝΑ. Με το συμπάθειο.
Έβαλα επιτόπου νέα σπόρια στο χαρτί και άφησα τα φυτά 3 ακόμα μέρες να πιούν τα νερά από τις γλάστρες.

Επόμενη προσπάθεια, όλα ίδια ακριβώς, μόνο που πλέον είχα παραλάβει και τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Τα φυτά άνθισαν, ξεπέρασαν μόνα τους μια έλλειψη καλ-μαγκ (διάγνωση χάρη σε φωτό παλιού νήματος στο "προβλήματα"), αλλά δεν τέντωσαν ποτέ. Έκαναν σε όλα τα κλαριά παπάδες, γύρω στα 7-8 εκατοστά, τους έθρεψαν, αλλά αρνήθηκαν να ψηλώσουν. Το απέδωσα στα γενετικά, τρύγισα καμμιά 40αρια τζιά τα οποία και κάπνισα μάλλον πρόωρα. 
Γεύση πολύ άγρια, δε μπορώ να βρω άλλη λέξη και άκουσμα δυνατό, για 20 λεπτά και τέλος όμως.
Ήταν ώρα για τα σωστά τα σπόρια.
Απάντηση

ads by gr420info

(10-05-2019, 08:29 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Ίσως έπρεπε να κάνω αυτό το θέμα από την αρχή, θα χρησίμευε για τη γνωριμία,  τώρα είμαι όμως έτοιμος. Θα δημοσιεύσω την πορεία της καλλιέργειας σαν μίνι ημερολόγιο, αποσκοπώντας α) να βελτιώσω τις ικανότητες μου μέσω των σχολίων σας και β) να ευχαριστήσω τα μέλη, να δουν πως η προσπάθεια και η επιμονή τους να απαντούν ξανά και ξανά πιάνει τόπο, καθώς το 90% των γνώσεων μου για την καλλιέργεια έρχονται από αυτό το φόρουμ.

Σύντομο ιστορικό: 
ξεκίνησα αρχές του χρόνου παραλαμβάνοντας τον εξοπλισμό. 60αρα, hlg135, 11λιτρες, lightmix, roote juice, 1st feed και τριπλέτα βιοβιζζ. Τα πρώτα φυτά ήταν random σπόρια που βρήκα στο μαύρο του δρόμου, για την εμπειρία. Υγιής και επιθετική ανάπτυξη παρά το ότι μου έλειπε εξαερισμός κλιπ φαν και υγρασιοθερμόμετρο (λόγο του Πολωνού του έμπορα του πούστη). Πίστευα πως έχω κλείσει καλά τις τρύπες για το φως και μεταφύτευσα χωρίς προβλήματα στις 3 βδομάδες, ενώ την 4η τα γύρισα σε 12/12. Και εκεί που πότιζα με ζουμιά ανθοφορίας πλέον, τα είδα..
Είχαν βγάλει κάτι αρχίδια ΝΑ. Με το συμπάθειο.
Έβαλα επιτόπου νέα σπόρια στο χαρτί και άφησα τα φυτά 3 ακόμα μέρες να πιούν τα νερά από τις γλάστρες.

Επόμενη προσπάθεια, όλα ίδια ακριβώς, μόνο που πλέον είχα παραλάβει και τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Τα φυτά άνθισαν, ξεπέρασαν μόνα τους μια έλλειψη καλ-μαγκ (διάγνωση χάρη σε φωτό παλιού νήματος στο "προβλήματα"), αλλά δεν τέντωσαν ποτέ. Έκαναν σε όλα τα κλαριά παπάδες, γύρω στα 7-8 εκατοστά, τους έθρεψαν, αλλά αρνήθηκαν να ψηλώσουν. Το απέδωσα στα γενετικά, τρύγισα καμμιά 40αρια τζιά τα οποία και κάπνισα μάλλον πρόωρα. 
Γεύση πολύ άγρια, δε μπορώ να βρω άλλη λέξη και άκουσμα δυνατό, για 20 λεπτά και τέλος όμως.
Ήταν ώρα για τα σωστά τα σπόρια.
 Mην τον βρίζεις τον Πολωνό μπορεί να έχει ωραία κορη
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Rqs δλδ (τρομάρα μου) και critical kush συγκεκριμένα. Στη διατροφή τους πρόσθεσα bio heaven, rhino skin και big bud (στις περιόδους που προτείνονται και σε δόση 60% της προτεινόμενης χοντρικα), ενώ το nirvana που θα τους το ψέκαζα 2 φορές μόνο (για την τριακοντανόλη) τους το έδωσα ΚΑΙ στο πότισμα τελικά.
Την έλλειψη καλ-μαγκ την αντιμετώπισα προληπτικά, τους έδωσα στην 4η ανάπτυξης και ξανά στην 3η ανθοφορίας, είχαν δεν είχαν. Τα φυτά πήγαιναν περίφημα, συχνα ήταν χαρούμενα, ανταποκρίθηκαν άμεσα στο λύγισμα-δέσιμο και έφτιαξαν κρυστάλλους. Το ένα βασικά. Το άλλο ακόμα τέντωνε και έφτιαχνε τεράστιες τρίχες. Και κάπου εκεί ήρθε ο καύσωνας.
Να μη τα πολυλογώ, έφτασα 34 στο δωμάτιο κατά τη διάρκεια της μέρας (νύχτας στην τέντα). 38 μέσα στην τέντα μέχρι 3 το πρωί που δροσίζει. Όταν άνοιξα, δάκρυσα. Όλος ο κρύσταλος είχε γίνει ένα ασημί μπλιαχ, σαν αυτό που αφήνουν πίσω τους τα σαλιγκάρια.
10 μέρες μετά, επανάληψη. Πάει και ο καινούργιος κρύσταλλος.
Ότι βγήκε μετά, τη γλύτωσε. Το ένα φυτό κόπηκε ξεράθηκε καπνίζετε, όλα καλά. Είναι εννοείτε χαρακτηριστικά αδύναμο αφού του λοιπόν πάνω από τα μισά κρύσταλλα. Το άλλο έγινε 3 βδομάδες μετά, σαφώς μεγαλύτερο και σατιβοδείχνει. Μπήκε στα βάζα πριν 3 μέρες, δεν έχω καπνίσει ακόμα.

Μην έχοντας προβλέψει αυτήν την καθυστέρηση όμως, βρέθηκα με ένα φυτό (το amnesia) 4 εβδομάδων, μεταφυτευμένο σε 5λιτρη από λίτρου και αποκεφαλισμένου να αναζητεί χώρο. Το φυτό μεγάλωσε στριμωγμένο στην τέντα στις σκιές, στο μπάνιο με 4Χ9watt λεντ, στον ήλιο, όπου γινόταν.

Το φυτό πρέπει να φυτευτηκε αρχές Αυγούστου, λόγο των συνθηκών όμως δεν μπορώ να πω πως έχει 2 μήνες ανάπτυξη. Εδώ στο γλαστράκι του λίτρου ακόμα, 18 Αυγούστου στριμωγμένο από τις θείες.
https://m.imgur.com/7KEtPk0

Για 10 μέρες περίπου του έδινα νερό με ρουτ τζους κάθε μέρα, από λίγο. Μετά 50-100ml με 1st feed κάθε 3 μέρες περίπου. Αυτό 3-4 φορές, μετά του έδωσα 200μλ με λίγο bioheaven και grow και το αποκεφάλισα. Κράτησα 2ο, 3ο, 4ο γόνατο.
Μόλις στέγνωσε το έβαλα σε 5λιτρη και πότισα 0,5λ με ρουτ τζους. Στο επόμενο πότισμα, 1λ με καλ-μαγκ, χεβεν, γκρόου, όλα από 1μλ. Ήρθε και πρασίνισε το φυτό, γιατί είχε χλομιάσει. Ταυτόχρονα έκοψα και τα κάτω φαν λιβς που μάλλον έπρεπε να αφαιρέσω από την αρχή, μαζί με το κεφάλι. Αμέσως πέταξε φύλα στα κλαριά, τα οποία ξανατοπαρίστηκαν. Συνέχισα σταθερά να δίνω 1λ με 1μλ γκρόου και χεβεν κάθε 3 μέρες περίπου και κάπου εκεί έχασα την μπάλα. Από τις κορυφές ξεπηδάνε νέες κορυφές, δεν ξέρω πλέον πόσες έχω και που θα βγουν οι επόμενες και δεν μπορώ να το δέσω γιατί πρέπει να δεθεί στην τελική 25αρα, η οποία δεν χωράει ακόμα στην τέντα.
Πήρα ψαλίδι και αφαίρεσα ότι δεν έβλεπε καλό φως ή είχε μείνει πολύ πίσω. Από τα κάτω κατω κλαδιά άφησα μόνο τις κορυφές, το ένα μάλιστα την έκανε 3πλη και έσπρωξα τα κλαδιά να κατεβούνε.
Εκεί άκουσα το χρατσ και ο κορμός άνοιξε στα δύο. Τον έπιασα με 2 δεματικά και κάναμε πως δε συμβαίνει τίποτα. Κατσούφιασε λίγο, 3 μέρες έμεινε σταθερό και μετά ξαναπήρε μπρος.
Πριν μία εβδομάδα μπήκε στην 25αρα και δέθηκε. Στην μεταφύτευση έριξα 2λ νερό με ρουτ τζους. 4 μέρες μετά, 3λ με καλ-μαγκ, χεβεν, γκρόου, όλα από 2μλ στο λίτρο. Σήμερα επανέλαβα το πότισμα, χωρίς το καλ-μαγκ. Έβαλα επίσης διχτάκι, μιας και κάποιες κορυφές ξεφεύγουν έντονα.
[Εικόνα: e6Xxr6Om.jpg]
[Εικόνα: jZt7ufdm.jpg]
[Εικόνα: pLdVMHIm.jpg]

Το πλάνο από εδώ και πέρα λέει:
πότισμα όποτε ζητήσει, πάντα με φαΐ ποτέ μόνο νερό. Δόση λίγο πάνω από το μισό που προτείνουν οι εταιρείες.
Αντικατάσταση του γκρόου με φιςμιξ μέχρι να σταματήσει να τεντώνει, μετά πάλι γκρόου.
Προσθήκη Atami biobloombastic στην προχωρημένη ανθοφορία.
Αφαίρεση συνεχώς όσο ψηλώνει των σημείων που δεν βλέπουν φως.

Αυτά για την ώρα, θα ενημερώνω με φωτό.
Ότι παρατηρήσεις υπάρχουν που αφορούν πότισμα, διατροφή, διαχείριση του φυτού ή οτιδήποτε τέλοςπάντων, είναι καλοδεχούμενες.
Θα με ενδιέφερε επίσης μια έμπειρη γνώμη για την αλλαγή σε 12/12. Να το αφήσω ακόμα ή πρέπει να το γυρίζω σιγά σιγά;

(10-05-2019, 08:34 PM)Roukounas Έγραψε:  Mην τον βρίζεις τον Πολωνό μπορεί να έχει ωραία κορη

Ρε να του καεί το ρούτερ του μπαγλαμά.
Αφού δε το χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς.  Angry
Απάντηση
Να συμπληρώσω που ξέχασα, στα 3 ποτίσματα από σπάσιμο κορμού μέχρι χτες, έβαλα και 1μλ/Λ rhino skin. Υποτίθεται χοντραίνει το τοίχωμα των κυττάρων, φαντάστηκα θα βοηθούσε στη συγκόλληση.

Κάποιος που γνωρίζει τη σειρά της βιοβιζζ, πόσο απαραίτητα ή χρήσιμα είναι τα αλκ-α-μικ και ακτιβερα;
Απάντηση
Εχτές ποτίστηκαν με 2Λ νερό μέσα στο οποίο έριξα 4μλ χέβεν και 5μλ φιςμιξ. Επίσης έκλεισε ο εξαερισμός, γιατί η υγρασία είχε κολλήσει στο 40%. Έφτανε 44% με πετσέτα, αλλά μέχρι εκεί και η ανάπτυξη είχε ρυθμό χελώνας.
Άφησα το φερμουάρ ανοιχτό 1,2μ περίπου, στο κάθετο, εν είδη εξαερισμού και πέτυχα 28 βαθμούς με αναμμένα φώτα και υγρασία 70 με 80%.
[Εικόνα: OK1H86hm.jpg][Εικόνα: WfZw4tgm.jpg]
[Εικόνα: 5Tf1SAom.jpg]

Δε ξέρω αν είναι το φαΐ, η υγρασία ή συνδυασμός, πάντως σήμερα η διαφορά είναι εμφανής, έχουν πάρει πολύ τα πάνω τους. Συνεχίζω λοιπόν με κλειστό φουρφούρι.
[Εικόνα: p3XmwyFm.jpg][Εικόνα: X4nwrzJm.jpg]

Ο κορμός έχει αρχίσει να καλύπτει και το 2ο δεματικό, θα αφαιρεθεί κι αυτό οσονούπω.
[Εικόνα: V9ZiS5Vm.jpg]

Νομίζω ήρθε η ώρα για 12/12, αφού γίνει πρώτα ένα ψέκασμα. Κάποιες κορυφές που φτάνουν στον προορισμό νωρίτερα αποκεφαλίζονται για να πάρουν πλάτος. Από κάτω αφαιρέθηκαν 3-4 ζευγάρια φύλα με το νεογέννητο κλαράκι τους, γιατί δεν είχαν ελπίδα να δουν φως.
Απάντηση
(10-11-2019, 09:33 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Εχτές ποτίστηκαν με 2Λ νερό μέσα στο οποίο έριξα 4μλ χέβεν και 5μλ φιςμιξ.  Επίσης έκλεισε ο εξαερισμός, γιατί η υγρασία είχε κολλήσει στο 40%. Έφτανε 44% με πετσέτα, αλλά μέχρι εκεί και η ανάπτυξη είχε ρυθμό χελώνας.
Άφησα το φερμουάρ ανοιχτό 1,2μ περίπου, στο κάθετο, εν είδη εξαερισμού και πέτυχα 28 βαθμούς με αναμμένα φώτα και υγρασία 70 με 80%.
[Εικόνα: OK1H86hm.jpg][Εικόνα: WfZw4tgm.jpg]
[Εικόνα: 5Tf1SAom.jpg]

Δε ξέρω αν είναι το φαΐ, η υγρασία ή συνδυασμός, πάντως σήμερα η διαφορά είναι εμφανής, έχουν πάρει πολύ τα πάνω τους. Συνεχίζω λοιπόν με κλειστό φουρφούρι.
[Εικόνα: p3XmwyFm.jpg][Εικόνα: X4nwrzJm.jpg]

Ο κορμός έχει αρχίσει να καλύπτει και το 2ο δεματικό, θα αφαιρεθεί κι αυτό οσονούπω.
[Εικόνα: V9ZiS5Vm.jpg]

Νομίζω ήρθε η ώρα για 12/12, αφού γίνει πρώτα ένα ψέκασμα. Κάποιες κορυφές που φτάνουν στον προορισμό νωρίτερα αποκεφαλίζονται για να πάρουν πλάτος. Από κάτω αφαιρέθηκαν 3-4 ζευγάρια φύλα με το νεογέννητο κλαράκι τους, γιατί δεν είχαν ελπίδα να δουν φως.

Η πάρε έναν οικονομικό εξαερισμό η ασε την τέντα μισοκλειστη να ανανεώνεται το οξυγόνο μέσα γιατί δεν θα φουσκώσουν οι παπάδες σου στην 2-3 εβδομάδα ανθοφορίας!καλη τύχη και καλη σοδειά εύχομαι
Απάντηση
Υγραντήρα πρέπει να πάρω. Η τέντα μισόκλειστα είναι, τη φωτεινή περίοδο τουλάχιστον.
Απάντηση
(10-12-2019, 04:00 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Υγραντήρα πρέπει να πάρω. Η τέντα μισόκλειστα είναι, τη φωτεινή περίοδο τουλάχιστον.
https://www.growit.gr/προιον/cornwall-υγ...ωσ-380mlh/
Πολυ καλοσ και με μεγαλη αυτονομια
Τον εχω δουλεψει 4μηνεσ 24/24ωρο
Τουσ 2 πρωτουσ μηνεσ με νερο βρυσησ τον καθαρισα 2 φορεσ με μηλοξυδο
Του 2επομενουσ μηνεσ με νερο αντ.ωσμ. δεν επιασε ιχνοσ απο αλατα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Για φέτος τέλος οι αγορές, εκτός κι αν παίξει έκτακτο εισόδημα.
Χτύπησα καλά νούμερα και χωρίς πάντως, άφησα τον εξαερισμό κλειστό όταν κοιμήθηκα και πήγε 29 βαθμούς με 90% υγρασία. Το γουστάρισαν και η χαρά τους είναι μετρήσιμη σε σχέση με χτες.
[Εικόνα: c7lpJL2m.jpg][Εικόνα: i6Ivl66m.jpg]

Γι αυτό τα πλάκωσα ψέκασμα σήμερα, 1λ νερό με 2μλ νιρβάνα της ΑΝ και σε ένα 3ήμερο θα γυρίσω σε 12/12.
Απάντηση
Το συγκεκριμενο γενετικό με 100ρα cob led πολυ κοντα στο φυτο,defoliation ,πλαγιασμενα κλαδια και CO2 σταθερα 1500 ppm μου εδωσε 120 γρ στεγνα .
Aνταποκρίθηκε στο co2 περισσοτερο απο τα όλα τα υπολοιπα που εχω δοκιμασει .Yπ'όψιν.
Απάντηση
Δεν έχω διοξείδιο, εδώ δεν έχω υγραντήρα Big Grin
Τις αποφυλώσεις πως τις διαχειρίστηκες;
Αφαιρούσες τακτικά ότι δεν έπαιρνε φως ή είχες άλλο σχέδιο;
Απάντηση
(10-13-2019, 12:54 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Δεν έχω διοξείδιο, εδώ δεν έχω υγραντήρα Big Grin
Τις αποφυλώσεις πως τις διαχειρίστηκες;
Αφαιρούσες τακτικά ότι δεν έπαιρνε φως ή είχες άλλο σχέδιο;

Αρχικα ,τα κλαδιά ηταν πλαγιασμενα ,οριζόντια παραλληλα ,κατω απο το scrog ,για να παιρνουν φως κατα μηκος και οτι εκρυβε μπουμπουκι ,η εφευγε ή "επλεκα" τα φυλλα μεταξύ τους για να περνάει φως .
Με το που σκληραινε το φυτο και εχανε ελαστικότητα ,τη 2η βδομάδα φλοουριν πχ ,εβγαλα και το σκρογκ
Κανε λιγο lst στα μπουμπουκια πανω στη γλαστρα με λαστιχακια να παιρνουν θεση και περισσότερο φως , δεν ειναι κακό!
Απάντηση
15η του μήνα το φυτό ποτίστηκε με 2,5λ νερό, 5μλ χέβεν και 6 φιςμιξ.
16η γύρισαν τα φώτα σε 12/12.
Ο κορμός άρχισε να χοντραίνει, αφαίρεσα και το τελευταίο δεματικό χωρίς προβλήματα. Πάει αυτό.
Έπαιξε πλέξιμο κλαδιών όπου γινόταν και αφαίρεσα ότι φανλιβ έκρυβε βλαστό.
[Εικόνα: uAf2VK7m.jpg][Εικόνα: p4Aymehm.jpg][Εικόνα: noEOhcOm.jpg]

19η ποτίστηκανμε 3λ και 6μλ χέβεν - 8μλ φιςμιξ. Υγιές μοιάζει το φυτό, παντού φύτρες έχει πετάξει, η ανάπτυξη μου φαίνεται αργή πάντως. Ντάξει, πετσέτα αντί υγραντηρας και εξαερισμός αυτοσχέδιος. Την αποφύλλωση την ευχαριστήθηκε νομίζω και έχει ξαναγεμίσει πρασινάδα, αλλά ψηλότερα.
Σήμερα τελειώνω και τα ψεκάσματα με νιρβάνα της ΑΝ. Λογικά τώρα θα φύγει προς τα πάνω και θα πάρει τον δρόμο του.
[Εικόνα: lDvmeGgm.jpg] [Εικόνα: d8hB5kTm.jpg][Εικόνα: AQZLOnKm.jpg]

Σήμερα άνοιξα καμμία ώρα μετά το άναμμα της λάμπας. Χαρούμενο ήταν.
[Εικόνα: OV0TwEMm.jpg]
Δε μπορώ όμως να διατηρήσω αυτή τη χαρά του για πολύ. Εκτιμώ πως το φυτό τελείωσε με την ανάπτυξη της ρίζας του πλέον και ασχολείται περισσότερο με το πάνω. Καθυστερεί όμως όταν πέφτει η υγρασία.

@pitch grow ή οποιοσδήποτε έχει βάλει το φυτό.
Πόσες βδομάδες κράτησε τελικά η ανθοφορία; κάθε που κοιτάω βλέπω άλλο νούμερο εβδομάδων στο σάιτ τους...

Και αν θυμάστε... Μέχρι ποιά βδομάδα θα τεντώνει;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)