Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY Σταθερή εισαγωγή ή εξαγωγή σε τέντα
Καλησπερίζω την κοινότητα και παραθέτω την κατασκευή μου.
Καθ΄ότι κομματάκι ψυχαναγκαστικός κι επειδή μου την έσπαγε καιρό αυτό το σακούλιασμα στην τέντα 
όποτε συνέδεα την εισαγωγή είπα να κάνω μια πατέντα για να το λύσω.
Έτσι λοιπόν έφτιαξα αυτή την κατασκευή η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί 
είτε στην εισαγωγή είτε στην εξαγωγή και σε οποιοδήποτε σημείο της τέντας.

[Εικόνα: h1pM08Rm.jpg]

Στην εισαγωγή δε, μπορεί να συνδεθεί άμεσα και το inline fan.
Βέβαια, η δική μου κατασκευή αφορά σε τέντες το πολύ 80cm άντε και του 1m αλλά με επιφύλαξη.
Η δική μου τέντα είναι 40χ40χ160και την έφτιαξα στα Φ/100mm, 
σε περίπτωση που κάποιος χρειάζεται μεγαλύτερη εισαγωγή ή εξαγωγή
παραθέτω παρακάτω στα υλικά και εναλλακτικά προϊόντα.

Κόστος κατασκευής 7-10 ευρώ (ανάλογα τις διαστάσεις)

Υλικά:

1. Ντίζα με το μέτρο, ένα τεμάχιο  του 1m στα 1,30 ευρώ
https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/...-62292503/

2. Μια συστολή PVC απο 100mm σε 125mm στα 1,19 ευρώ
https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/...-62250342/

*** Σε περίπτωση που κάποιος θέλει μεγαλύτερη διάμετρο και επειδή δεν βρήκα μεγαλύτερη συστολή σε PVC προτείνω 
τη χρήση μιας μεταλλικής θηλυκής μούφας ή κάτι αντίστοιχο.
https://www.growit.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF...%B7-125mm/

3. Ένα μεταλλικό σφιγκτήρα στα 1-1.20 ευρώ
https://www.growit.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF...%83-125mm/

4. Παξιμάδια 6mm 4-8 τεμάχια (ανάλογα την σύνδεση) στα 1,09 ευρώ τα 20 τεμάχια
https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/...-61402656/

5. Δεματικά (tie wraps) 2-4 τεμάχια

Εργαλεία:

Δραπανοκατσάβιδο με τρυπάνια μετάλλου 2/6mm 
Πιστόλι θερμοκόλλησης σιλικόνης
Γωνιακό τροχό ή σιδεροπρίονο
Κατσαβίδι για τον σφιγκτήρα
Μαρκαδόρο για σημάδεμα
Μετροταινία
Πένσα και Πλαγιοκόφτη

Οδηγίες στο περίπου

Μετράμε την τέντα μας εξωτερικά από σωλήνα σε σωλήνα και κόβουμε 2 κομμάτια ντίζα 
κατά 0,5cm κοντύτερα.  (Αν δηλαδή η τέντα μας είναι 50 cm κόβουμε 2 τεμάχια από 49,5cm).
Βιδώνουμε απο 2 παξιμάδια στο κάθε κομμάτι έτσι ώστε να φτάσουν στις 2 άκρες.
Περνάμε τον σφιγκτήρα στην PVC συστολή και τον βιδώνουμε αλλά όχι τελείως έτσι ούτως ώστε 
να μπορούμε να περάσουμε απο κάτω από τον σφιγκτήρα από ένα tie wrap πάνω κάτω 
(διαμετρικά και κάθετα ακριβώς). Μοστράρουμε την κατασκευή στο σημείο που βρίσκεται η έξοδος 
της τέντας και την μετακινούμε δεξιά-αριστερά μέχρι να κάτσει ακριβώς η τρύπα με την συστολή.  
Σφίγγουμε τα tie wraps καλά και κόβουμε ότι εξέχει.
Αλφαδιάζουμε την πάνω πλευρά και σημαδεύουμε στον σκελετό την πάνω ντίζα με τον μαρκαδόρο.
Μετράμε το συνολικό ύψος της κατασκευής και με το μέτρο σημαδεύουμε αντίστοιχα και κάτω απ το 
κάθε προηγούμενο σημάδι. 
Τρυπάμε με το τρυπάνι των 2 mm χωρίς να διαπεράσουμε τον σωλήνα του σκελετού, δηλαδή μόνο 
εσωτερικά και κατόπιν με των 6mm κατά τον ίδιο τρόπο. 
Περνάμε τις ντίζες στις τρύπες και βιδώνουμε τα παξιμάδια μέχρι το τέλος αλλά χαλαρά μη μας ανοίξει η τέντα. 
Με την θερμοκόλληση κολλάμε τα παξιμάδια (ή τα δένουμε κιόλας με tie waraps αν θέλουμε) και τα tie wraps 
στον σφιγκτήρα (έτσι για περισσότερη ασφάλεια) κρατώντας σταθερά την κατασκευή μέχρι να στεγνώσει η κόλλα.
Έχουμε τελειώσει και είμαστε έτοιμοι να συνδέσουμε τους σωλήνες μας σταθερά και χωρίς γαμημένα σακουλιάσματα.

[Εικόνα: VAYRVJim.jpg]

[Εικόνα: jBSBWmMm.jpg]
Χρόνια προσπαθώ να κόψω τα ναρκωτικά αλλά .......το τσιγάρο δεν κόβεται με τίποτα Smoke20
Απάντηση

ads by gr420info

Θείε εισαι μερακλης αλλά τον σκελετό τον γ..σες..
Πολυεστερα έχεις δοκιμάσει?
Μου φαίνεσαι πολυεστερικος τύπος
Θα κολλήσεις
Απάντηση
Θείε είσαι αποφασιστικός! Μ' αρέσεις  Smoke31
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
Στιβαρό φαίνεται .Στη θέση σου μιας και εισαι μερακλής ,θα εβαζα και ενα φίλτρο άνθρακα απο ebay ,αν οχι hepa filter ,
και ενα sunon ανεμιστήρι τυπου blower 10cm ,μεχρι 4000 στροφες το λεπτο βγάζουν , και τα πιο μικρά 8 cm 2500 στροφές θα ειναι αρκετά για να περναει το φίλτρο,
12βολτα μεχρι 5 w ,τα 220 κάνουν μεγάλη καταναλωση με μικρότερη ισχύ.το φίλτρο θα θέλει αρκετή ενέργεια για να περασει αερας ,12 ευρώ το ενα εχει και με σωστη τροφοδοσία ειναι αθανατα .
Απάντηση
λατρευω της πατεντες σου μπρο μου.
Leaf Leaf
Απάντηση
(10-06-2019, 09:39 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Θείε εισαι μερακλης αλλά τον σκελετό τον γ..σες..
Πολυεστερα έχεις δοκιμάσει?
Μου φαίνεσαι πολυεστερικος τύπος
Θα κολλήσεις

Ο σκελετός καλά κρατεί πασάκα μου κι οσον αφορά στον πολυεστέρα όταν χρειαστεί 
θα τον χρησιμοποιήσω κι αυτόν "έχουσι την γνώσιν οι φύλακες" Smile

(10-07-2019, 10:49 PM)pitch grow Έγραψε: Στιβαρό φαίνεται .Στη θέση σου μιας και εισαι μερακλής ,θα εβαζα και ενα φίλτρο άνθρακα απο ebay ,αν οχι hepa filter ,
και ενα sunon ανεμιστήρι τυπου blower 10cm ,μεχρι 4000 στροφες το λεπτο βγάζουν , και τα πιο μικρά 8 cm 2500 στροφές θα ειναι αρκετά για να περναει το φίλτρο,
12βολτα μεχρι 5 w ,τα 220 κάνουν μεγάλη καταναλωση με μικρότερη ισχύ.το φίλτρο θα θέλει αρκετή ενέργεια  για να περασει αερας ,12 ευρώ το ενα εχει και με σωστη τροφοδοσία ειναι αθανατα .

Δε θα ΄ταν άσχημο ένα φιλτράκι στην εισαγωγή, κρατάει τα καπνά απ τα τσιγάρα, θα το κοιτάξω να σαι καλά Smile

(10-07-2019, 11:45 PM)NeronaS Έγραψε: λατρευω της πατεντες σου μπρο μου.

Αδερφός Smile
Χρόνια προσπαθώ να κόψω τα ναρκωτικά αλλά .......το τσιγάρο δεν κόβεται με τίποτα Smoke20
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)