Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτο γκρόου
Heart 
Καλησπέρα σε όλους παιδιά και καλός σας βρήκα. Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστίσω εκ των πρωτέρων για την βοίθεια που προσφέρετε και τις γνώσεις που μοιράζεστε .
Μετα απο αρκετό διάβασμα θέλεισα και εγώ να ξεκηνήσω ενα εσωτερικό γκροου , απλα πριν παραγκήλω οτιδίποτε θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα που με προβλίματιζουν.
Λεω να κανω αυτο το σετ απ : 
  • τεντα: 120χ120χ200 
  • φωτισμός: Led panel meihzi 600w απο το ebay (Θα είναι αρκετό? Να το βάλω σε χρήση αμέσος ή κατι πιο μικρό για αρχή ?)
  • εξαερισμός: ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ INLINE ΜΙΚΤΗΣ ΡΟΗΣ – Φ125 284M³H – 2 ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ . Φιλτρο ανθρ.:Φ125 480M³/H  Ανακυκλοση αερα : 1 με 2 ανεμιστιράκια 15 ιντσα τυπου που πιάνοντε στις μπαρες στιριξης 
  • εισαγωγή αερα : Λεω να την κάνω παθητική και να βάλω εναν σολίνα φ150 (ώστε να μήν περνάει φως )
  • Χώμα : all mix(bio bizz) στον πάτο της γλαστρας και light mix επανω 
  • λοιπάσματα: bio bizz starter pack ( θα μου φτάσουνε για πέντε με τέσσερα φυτάκια φοτοπεριόδου? ήσος να συμπλιροσω κατι ακομα? μηπος ειναι εληπεις? 
  • γλαστρες : 2 17 lt airpot και 2 11 lt fabric pot ( εδώ έχω μπερδευτεί λιγάκι  με το πόσα λτ γλάστρες πρέπει να βάλω και μπορώ βαίβεα και αν θα ηταν καλυτερο να βάλω πχ 5 *11λτ υφασμάτινες κτλπ)
  • ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥ CO2 ΒΡΑΔΕΙΑΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ( θα μου χρησημεύσουν?)
  • Ενα δύχτι SrOG ( θα μπορεσω να το αξιοποιήσω στον χόρο μου ?)
  • Σπορακια : 2 super skunk , 2 jack herer , 1 big bud auto ( θα ταιριαξει με τα φοτοπεριόδου ?2 NL( εφεδρικά Big Grin(Ειναι καλο το ταιριασμα μου ?)
(Μήπος ξεχνάω κατι?)
Και τελος για το seedling μου προτήναν να χρησιμοποιήσω easy plugs : (Ειναι απαρέτιτο να πάρω και σπορίο ? Υπάρχει  κάποιο τόπικ σχετικα με το πως χρεισιμοποιουμε κατι τέτιο ? ή να προτιμήσω την πατροπαράδοτη μέθοδο που αναφερει και Xasiklis?)
Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη εαν κουρασα με την δομή του κείμενου μου και τις πολλες ερωτήσεις.
Yheaa men Big Grin
Απάντηση

ads by gr420info

(10-06-2019, 06:56 PM)CincoMayo Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους παιδιά και καλός σας βρήκα. Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστίσω εκ των πρωτέρων για την βοίθεια που προσφέρετε και τις γνώσεις που μοιράζεστε .
Μετα απο αρκετό διάβασμα θέλεισα και εγώ να ξεκηνήσω ενα εσωτερικό γκροου , απλα πριν παραγκήλω οτιδίποτε θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα που με προβλίματιζουν.
Λεω να κανω αυτο το σετ απ : 
  • τεντα: 120χ120χ200 
  • φωτισμός: Led panel meihzi 600w απο το ebay (Θα είναι αρκετό? Να το βάλω σε χρήση αμέσος ή κατι πιο μικρό για αρχή ?)
  • εξαερισμός: ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ INLINE ΜΙΚΤΗΣ ΡΟΗΣ – Φ125 284M³H – 2 ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ . Φιλτρο ανθρ.:Φ125 480M³/H  Ανακυκλοση αερα : 1 με 2 ανεμιστιράκια 15 ιντσα τυπου που πιάνοντε στις μπαρες στιριξης 
  • εισαγωγή αερα : Λεω να την κάνω παθητική και να βάλω εναν σολίνα φ150 (ώστε να μήν περνάει φως )
  • Χώμα : all mix(bio bizz) στον πάτο της γλαστρας και light mix επανω 
  • λοιπάσματα: bio bizz starter pack ( θα μου φτάσουνε για πέντε με τέσσερα φυτάκια φοτοπεριόδου? ήσος να συμπλιροσω κατι ακομα? μηπος ειναι εληπεις? 
  • γλαστρες : 2 17 lt airpot και 2 11 lt fabric pot ( εδώ έχω μπερδευτεί λιγάκι  με το πόσα λτ γλάστρες πρέπει να βάλω και μπορώ βαίβεα και αν θα ηταν καλυτερο να βάλω πχ 5 *11λτ υφασμάτινες κτλπ)
  • ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥ CO2 ΒΡΑΔΕΙΑΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ( θα μου χρησημεύσουν?)
  • Ενα δύχτι SrOG ( θα μπορεσω να το αξιοποιήσω στον χόρο μου ?)
  • Σπορακια : 2 super skunk , 2 jack herer , 1 big bud auto ( θα ταιριαξει με τα φοτοπεριόδου ?2 NL( εφεδρικά Big Grin(Ειναι καλο το ταιριασμα μου ?)
(Μήπος ξεχνάω κατι?)
Και τελος για το seedling μου προτήναν να χρησιμοποιήσω easy plugs : (Ειναι απαρέτιτο να πάρω και σπορίο ? Υπάρχει  κάποιο τόπικ σχετικα με το πως χρεισιμοποιουμε κατι τέτιο ? ή να προτιμήσω την πατροπαράδοτη μέθοδο που αναφερει και Xasiklis?)
Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη εαν κουρασα με την δομή του κείμενου μου και τις πολλες ερωτήσεις.

30% περλίτη τουλάχιστον αν ειναι πρώτο grow ,διαφορετικά ειναι πολυ πιθανο ίσως το πιο πιθανό να τα πνίξεις λογω ελλειψης οξυγόνου η να εχεις lockout στα nutrient ,η και μουχλες  ή όλα μαζι .
Ο κύκλος dry-wet ειναι απο τα πιο σημαντικά στην καλλιέργεια της κάνναβης .
Τα ετοιμα χώματα δεν εχουν τόσο περλίτη . Να παρεις σπορειο οπωσδήποτε ,ασφαλιζεις τα μικρά σου και εξασφαλιζεις max υγρασία .
Εγω τα ξεκινάω σε coco pellets ,με το που εμφανίσουν ρίζα τα τοποθετώ σε μια τρυπα στο κεντρο της γλάστρας οπου εχει mycos για να αποφύγουμε το στρες και να δημιουργήσει εστω και μια μικρή μυκόσφαιρα για να τροφοδοτείται η ρίζα απο τα τριχίδια ,ειναι συνεργατική σχέση .
Τα co2 αστα για αρχή ,μεινε στα βασικα του περιβαλλοντος , καλύτερα παρε ενα πιστόλι για να ελεγχεις θερμοκρασιες φύλου ,και λιγους ανεμιστήρες παραπανω να τα χτυπανε και να διώχνουν τη θερμοκρασία απο το canopy .Η 600 w θα βγάζει πολυ ζεστη .
Τα sunon ειναι σουπερ μικρά blowers με 4000 στροφές και παρα πολυ οικονομικά ,εχε τα στο νου .
Μιας και εχεις οργανικό προσανατολισμό ,τα μικρόβια εχουν σημασία .Τα beneficial μικρόβια ΕΜ1  είναι μια απο τις καλες αγορες που θα σε βαλουν στον ισιο δρόμο Wink
Kαλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια .
Απάντηση
Σε ευχαριστώ για την βοίθια φιλε pitch grow όταν λές πιστόλι τι εννοεις αυτό για τα μαλιά ή κάτι άλλο ? Το σπορειο πως λειτουργέι?, κατευθειαν βαζω τα σπορεια στο easy plug, μεσα στο σπορείο και κατω απο την λαμπα ? και μια τελευτέα ερώτιση πωσες γλαστρες θα ήταν καλό να βάλω μέσα ? Συγνόμη για το πρήξημο :p και ευχαριστώ και πάλι
Yheaa men Big Grin
Απάντηση
(10-06-2019, 09:45 PM)CincoMayo Έγραψε: Σε ευχαριστώ για την βοίθια φιλε pitch grow  όταν λές πιστόλι τι εννοεις αυτό για τα μαλιά ή κάτι άλλο ? Το σπορειο πως λειτουργέι?, κατευθειαν βαζω τα σπορεια στο easy plug, μεσα στο σπορείο και κατω απο την λαμπα  ? και μια τελευτέα ερώτιση πωσες γλαστρες θα ήταν καλό να βάλω μέσα ? Συγνόμη για το πρήξημο :p και ευχαριστώ και πάλι

Καλώς ήρθες στο team αν έχεις 23-24 βαθμούς και 60-70 υγρασία δεν χρειάζεται να καις καμία λάμπα άσκοπα εφόσον δεν θα υπάρχουν φυτά.! 

Εγώ θα πηγενα με 4 φυτά στο χώρο σου άντε 5 αν εσκαγαν όλα τα σπόρια γτ μετά και να θέλω 4 θα κρατήσω και το 5ο γτ λυπάμαι να το πετάξω . 

Αν είσαι πολύ αρχάρια και δεν έχει διαβάσει πολλα ξεκινά με 8 φυτά (φ.π) σε 11ρες γλαστρες 

Τώρα αν εχεις διαβάσει αρκετά και σου μένει μόνο να τα κανεις πράξη ξεκινά με 4-5 και ο χώρος θα παραγεμισει κιόλας με 30 μερες ανάπτυξη εδώ θα μάστε να τα δούμε όλα

Καλή αρχή
Απάντηση
(10-06-2019, 09:45 PM)CincoMayo Έγραψε: Σε ευχαριστώ για την βοίθια φιλε pitch grow  όταν λές πιστόλι τι εννοεις αυτό για τα μαλιά ή κάτι άλλο ? Το σπορειο πως λειτουργέι?, κατευθειαν βαζω τα σπορεια στο easy plug, μεσα στο σπορείο και κατω απο την λαμπα  ? και μια τελευτέα ερώτιση πωσες γλαστρες θα ήταν καλό να βάλω μέσα ? Συγνόμη για το πρήξημο :p και ευχαριστώ και πάλι

Θερμόμετρο ειναι ,οχι πολυ ακριβα ,αλλα απαραίτητα .Επισης θερμοκρασία περιβαλλοντος και υγρασιόμετρο ειναι απαραίτητα . 
https://www.amazon.co.uk/prettygood7-Non...971&sr=8-4
Με αυτό ελεγχεις τη θερμοκρασία του φύλλου οχι του πέριβαλλοντος .
Στο σπορειο  βάζεις μεσα για να μπορει να εχουν υγρασία ,οταν ειναι μικρούλια ,κυρίως για τις πρώτες μερες .Και μετα σιγα σιγα το ανοιγεις .
Τον αριθμό τον αποφασιζεις εσυ ,αν γινουν λαθη ,τα ιδια θα γίνουν σε όλα οπότε μη τα βαλεις όλα ,βαλε 3-4 θα τον γεμίσεις τον χώρο αν τα αφήσεις να μεγαλωσουν 2 μήνες όμορφα ,δε χρειάζονται περισσότερα
Τον περλίτη μη ξεχάσεις ,χωρις περλίτη δε παμε πουθενα ,τα περισσότερα προβληματα που διαβαζεις με φυτα εδω μεσα ειναι επειδη δε βαζουν περλιτη στα μιξ .
Απάντηση
Καλός σας βρήκα doc . ΟΚ υγρασιοθερμομετρα πηρα, περλιτη θα παρω, απλα εχω μια απορια πως λειτουργει το σπορειο με το easy plug , βαζεις κατευθιαν τους σπορους μεσα η πρωτα σε βρεγμενη πετσετα και μετα στο σκοταδη η στο φως ? αυτο δεν καταλαβενω. Το ΕΜ1 μπορω να το βρω στο φυτοριο της γειτονιας η πρεπει να το κανω παραγκελια ?
Yheaa men Big Grin
Απάντηση
με αυτο το πανελ τα αποτελεσματα θα ειναι κλαφτα χαραλαμπε, για μια ακομα φορα θυμα του ebay
και ποσο ειχε παρακαλω?
Με λιγο διαβασα θα ειχες κανει ποιο σωστη κινηση και θα ειχες ενα πανελ με e27 λαμπες λεντ , και το συνολικο αποτελεσμα θα ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο τωρα.
πραγματικα φιλε ,κανε κατι αλλο οσο προλαβαινεις και μην ασχοληθεις καν με αυτο το πανελ που πηρες!
Leaf Leaf
Απάντηση
(10-07-2019, 05:11 AM)NeronaS Έγραψε: με αυτο το πανελ τα αποτελεσματα θα ειναι κλαφτα χαραλαμπε, για μια ακομα φορα θυμα του  ebay
και ποσο ειχε παρακαλω?
Με λιγο διαβασα θα ειχες κανει ποιο σωστη κινηση και θα ειχες ενα πανελ με e27 λαμπες λεντ , και το συνολικο αποτελεσμα θα ηταν πολυ καλυτερο απο αυτο τωρα.
πραγματικα φιλε ,κανε κατι αλλο οσο προλαβαινεις και μην ασχοληθεις καν με αυτο το πανελ που πηρες!

Nerona 150 ε Μ κόστισε σκευτομουμ να πάρω ένα 400 w asterix(το γνωστό) ή κάτι άλλο, αλλά φίλος φίλου που είναι παλιός στο κουρμπετι (και καλά ) μου λέει πάρε αυτό τώρα είναι πολύ αργά σε λίγες μέρες θα είναι εδώ  μπορώ να κάνω κάτι  επιπρόσθετο για καλύτερη απόδοση η μπα ?  Huh
Yheaa men Big Grin
Απάντηση
Δε ξέρω τη λεντ σου ,αλλα ακόμα και η καλύτερη του κόσμου να ήταν παρε 2 x 10w reptile uv λαμπες για να εχεις περισσότερα trichomes τουλάχιστον αυτό σίγουρα ξέρω πως δε θα το μετανοιώσεις
Απάντηση
(10-07-2019, 11:24 AM)CincoMayo Έγραψε:
(10-07-2019, 05:11 AM)NeronaS Έγραψε: με αυτο το πανελ τα αποτελεσματα θα ειναι κλαφτα χαραλαμπε, για μια ακομα φορα θυμα του  ebay
και ποσο ειχε παρακαλω?

Nerona 150 ε Μ κόστισε σκευτομουμ να πάρω ένα 400 w asterix(το γνωστό) ή κάτι άλλο, αλλά φίλος φίλου που είναι παλιός στο κουρμπετι (και καλά ) μου λέει πάρε αυτό τώρα είναι πολύ αργά σε λίγες μέρες θα είναι εδώ  μπορώ να κάνω κάτι  επιπρόσθετο για καλύτερη απόδοση η μπα ?  Huh

Δεν βαζεις καν αυτο το πανελ , ξεχνατο και αλλη φορα μαθε αν μην ακους φιλους φιλων που ειναι παλιοι στο κουρμπετι γιατι ιδου τα αποτελεσματα.
εχει απειρους οδηγους στο φορουμ για κατασκευη πανελ με λαμπες e27.

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3370

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3418

Για το καλο σου στο λεω , το ξερω ειμαι καπως καθετος ,αλλα αν ψαξεις αρκετα στο φορουμ θα βρεις διαφορα ποστ απο μελη που ειχαν αντιστηχα πανελ απο εβαυ , και οταν εβαλα πανελ με e27 , ειδαν την μερα με την νυχτα στην αποδοση , στους κρυσταλλους και ποσο μαλλον στον λογαριασμο του ρευματος.
Leaf Leaf
Απάντηση
(10-07-2019, 11:43 PM)NeronaS Έγραψε:
(10-07-2019, 11:24 AM)CincoMayo Έγραψε: Nerona 150 ε Μ κόστισε σκευτομουμ να πάρω ένα 400 w asterix(το γνωστό) ή κάτι άλλο, αλλά φίλος φίλου που είναι παλιός στο κουρμπετι (και καλά ) μου λέει πάρε αυτό τώρα είναι πολύ αργά σε λίγες μέρες θα είναι εδώ  μπορώ να κάνω κάτι  επιπρόσθετο για καλύτερη απόδοση η μπα ?  Huh

Δεν βαζεις καν αυτο το πανελ , ξεχνατο και αλλη φορα μαθε αν μην ακους φιλους φιλων που ειναι παλιοι στο κουρμπετι γιατι ιδου τα αποτελεσματα.
εχει απειρους οδηγους στο φορουμ για κατασκευη πανελ με λαμπες e27.

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3370

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3418

Για το καλο σου στο λεω , το ξερω ειμαι καπως καθετος ,αλλα αν ψαξεις αρκετα στο φορουμ θα βρεις διαφορα ποστ απο μελη που ειχαν αντιστηχα πανελ απο εβαυ , και οταν εβαλα πανελ με e27 , ειδαν την μερα με την νυχτα στην αποδοση , στους κρυσταλλους και ποσο μαλλον στον λογαριασμο του ρευματος.
 Σε ευχαριστώ για την βοίθεια θα δω τι θα κανω  ενα πανελ σαν το δικο σου θα μου κανει για την 120*120 με 4-5 φυτα? ευχαριστω και παλι
Yheaa men Big Grin
Απάντηση
Καλημέρα και καλή αρχή να'χεις! Άκου το Νέρωνα τα κινέζικα πάνελ είναι σαν φωτοριθμικα ντίσκο ο φωτισμός και το φάσμα τους είναι ψεύτικο. Με ε27 καλλιεργω κ εγώ 2 χρόνια +.
Δε θα σου κοστίσει ακριβά.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)