Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εργασια σε αδειοδοτημενες εγκαταστασεις κάνναβης
Καλησπέρα στα αλάνια και στους πιο κυριλε του φόρουμ .

Μου εχει γίνει πρόταση απο εταιρία η οποία ήδη δραστηριοποιείται σε hemp και εχει άδεια και για καλλιέργεια φαρμακευτική κάνναβης (thc +cbd) 
για να απασχοληθώ στις νεες τους εγκαταστάσεις ,ως καλλιεργητής ,οχι εργάτης ,διευκρινίζω .
Για ευνόητους λογους δε θα αναφερω το όνομα της εταιρίας .
Εχουμε βρεθει 2-3 φορές, δεν μιλήσαμε για οικονομικά ακόμα και θα ήθελα να ειμαι οσο πιο προετοιμασμένος γίνεται για αυτή τη συζήτηση .
Η συζήτηση που θα ήθελα να ξεκινήσω αφορά τα οικονομικά ,ως προς τον καλλιεργητή ,οχι την καλλιέργεια .
Εψαχνα να βρώ μισθοδοσίες στην ευρώπη ,χωρις αποτέλεσμα .Γνωριζω πως στις ΗΠΑ υπαρχει μια κλιμακα στη μισθοδοσία των καλλιεργητών
που ξεκινά απο τα 25.000 $ το χρόνο (ωρομίσθια) και ταβανι δεν εχει  ,αν εισαι υέπυθυνος ολης της εγκατάστασης .
Οι ίδιες οι εταιρίες και οι επενδυτες του εξωτερικου στους οποίους βασιζονται ,αναφερονται σε "καλους μισθούς" .
Υπολογίζοντας με τιμες αμερικής ,τα 5000 φυτά μιας πετυχημένης μέτριας συγκομιδής hemp cbd 10-15% σε θερμκήπιο ,μπορούν να αποδώσουν στο ελάχιστο 3.500.000 ευρώ .
Με ποια λογική λοιπον διαπραγματεύεται ο καλλιεργητής ,ιδίως αν χρειαστεί να μετακομίσει στην επαρχία απο αστικό κέντρο για αυτή την εργασία ;
Χωρις να το εχω ψάξει περισσότερο ,σκεφτόμουν να ζητήσω σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου ,ετήσια ,ωστε να αναπροσαρμοστεί τον επομενο χρόνο ,
με μισθό 1500 ευρώ καθαρά για τον πρώτο χρόνο .

Θα ήθελα τις γνώμες σας ,
Ευχαριστώ και να προσεχετε την υγεία σας .
Απάντηση

ads by gr420info

@pitch grow,

Αν και οικιακός ερασιτέχνης να ρωτήσω το job description της δουλειάς μιας και αυτό θα καθορίσει το ύψος της αμοιβής που θα διεκδικήσεις.
Λόγου χάρη, είναι διαφορετικό να επιλέγει κάποιος γεωπόνος και χημικός, το μέσο, την μέθοδο, τα κάθε είδους σκευάσματα τροφής η καταπολέμησης ασθενειών, κάποιος άλλος την άρδευση κλπ.. και εσύ ως "καλλιεργητής" να φροντίζεις με συγκεκριμένα δεδομένα την καλή υγεία και εντελώς διαφορετικό να έχεις εσύ αποφασίσει από το α έως και το ω την καλλιέργεια και πάνω από εσένα βρίσκεται μόνο ο επενδυτής.
Αν συμβαίνει το δεύτερο , τότε όπως κάθε άλλη επιχείρηση , δεν έχεις μόνο μισθό, αλλά και ποσοστά επί των πωλήσεων.

Εννοείται ότι δεν θέλω το job description , απλά εξέφρασα μια γνώμη καφενείου.
Απάντηση
Καλησπέρα φίλε μου....έχεις κάποιες σπουδές στο αντικείμενο η είσαι Εμπειρίκος γνωστης;Σε ρωτάω γιατί θα παίξει ρόλο στην μισθοδοσία σου.... Έχω εμπειρία από ολλανδια...Ρότερνταμ...
Απάντηση
(10-06-2019, 08:14 PM)Dacapo Έγραψε:
@pitch grow,

Αν και οικιακός ερασιτέχνης να ρωτήσω το job description της δουλειάς μιας και αυτό θα καθορίσει το ύψος της αμοιβής που θα διεκδικήσεις.
Λόγου χάρη, είναι διαφορετικό να επιλέγει κάποιος γεωπόνος και χημικός, το μέσο, την μέθοδο, τα κάθε είδους σκευάσματα τροφής η καταπολέμησης ασθενειών, κάποιος άλλος την άρδευση κλπ.. και εσύ ως "καλλιεργητής" να φροντίζεις με συγκεκριμένα δεδομένα την καλή υγεία και εντελώς διαφορετικό να έχεις εσύ αποφασίσει από το α έως και το ω την καλλιέργεια και πάνω από εσένα βρίσκεται μόνο ο επενδυτής.
Αν συμβαίνει το δεύτερο , τότε όπως κάθε άλλη επιχείρηση , δεν έχεις μόνο μισθό, αλλά και ποσοστά επί των πωλήσεων.

Εννοείται ότι δεν θέλω το job description , απλά εξέφρασα μια γνώμη καφενείου.

Kαλα το θέτεις ,δεν υπαρχει όμως καθώς δε δημοσιεύτηκε καποια θεση εργασίας.Εψαχναν μη γεωπονους ,ανθρώπους που σχετίζονται με το φυτό
και οι περισσότεροι απο ότι ειδα σε μια λιστα τυχαία , είχαν καποια σεμινάρια ή καποιον τίτλο σπουδών σχετιζόμενο με το φυτο ,οχι γεωπόνοι .
Ισως η επιλογή τους εχει να κανει με το οτι οι γεωπόνοι δε γνωρίζουν καθώς δεν υπαρχει εκπαιδευση στο ιδιαίτερο αντικειμενο ,εκτός απο τα τει λαρισσας νομίζω ,τελευταία .

Θα ερθουν κάποιοι για να εκπαιδεύσουν σχετικα με την "γραμμη" παραγωγής που θα ακολουθηθεί ,οι οποίοι θα μεινουν καποιο διάστημα ,
οι υπολοιποι δε νομίζω να εχουν πτυχίο γεωπονίας ή ακόμα έστω και  φυτικής παραγωγής ,όπως και εγω άλλωστε .Κακώς ,αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα .
Δε θα έλεγα οτι ειναι εντελως ενημερωμενοι καθώς στη προηγούμενη συνάντηση μας εγω ενημερωνα τον director σχετικα με τα russet mites και την αυστηρότητα στο Intergrated Pest Managment που πρεπει να ακολουθηθεί απο την αρχή της δημιουργίας της εγκατάστασης (όποιος τα γνώρισε τα russet καταλαβαίνει τι εννοώ) .
Προσωπικά υπολογίζω σε εναν καλό μισθό που θα εξασφαλίζει την επιβίωση μου για τις συνθήκες και ανανεωση της σύμβασης τον επομενο χρόνο με μεγαλύτερες απολαβες .
Ευχαριστώ για την απαντηση σου

(10-06-2019, 08:26 PM)kostas nexus 21 Έγραψε: Καλησπέρα φίλε μου....έχεις κάποιες σπουδές στο αντικείμενο η είσαι Εμπειρίκος γνωστης;Σε ρωτάω γιατί θα παίξει ρόλο στην μισθοδοσία σου.... Έχω εμπειρία από ολλανδια...Ρότερνταμ...

Αναφερεσαι σε σπουδες περι τις κάνναβης όπως πως το "cannabis university" με ονλαην μαθήματα που δεν ειναι αναγνωρισμενα πουθενα ,ή φυτικής παραγωγής και γεωπονίας ;
Δεν εχω τίτλο σπουδών ,(δε)δηλωνω (αλλα ειμαι )γκουρου ?‍♀️ ,"εμπειροτεχνίτης" που λενε και οι λαικοί .
Πες μας την εμπειρία σου ,νομίζω θα φανει χρήσιμη και σε μενα ,και στο μελλον Wink
Απάντηση
Να γράφεις πιο συχνά τότε, η κοινότητα έχει ανάγκη από ανθρώπους σαν κι εσενα.
Για πρόταση παρόμοιας θέσης που μου έτυχε στο παρελθόν η συζήτηση ξεκίνησε απο τα 2 χιλιαρικα.
Από προσωπική εμπειρία -και κάποιων άλλων επίσης, επειδή το τοπίο ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο, να έχεις στο νου σου ότι κάποιες εταιρείες είναι αναξιόπιστες.
SkullnBones
Απάντηση
(10-06-2019, 08:46 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Να γράφεις πιο συχνά τότε, η κοινότητα έχει ανάγκη από ανθρώπους σαν κι εσενα.
Για πρόταση παρόμοιας θέσης που μου έτυχε στο παρελθόν η συζήτηση ξεκίνησε απο τα 2 χιλιαρικα.
Από προσωπική εμπειρία -και κάποιων άλλων επίσης, επειδή το τοπίο ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο, να έχεις στο νου σου ότι κάποιες εταιρείες είναι αναξιόπιστες.

Aστειευόμενος το εγραψα το "guru" απλα διαβαζω και παρακολουθώ διαρκώς απο τις καλύτερες πηγές που βρίσκω  ,guru ειναι ο δρόμος προς την ουτοπία Wink
Κρατάω τεράστια πισινή ,ισχύει αυτό που λες ,το εζησα ήδη σχετικα με την αξιοπιστία και συνεχίζω επιφυλακτικά .

Αφήνεις να εννοηθεί οτι η συζητηση σας ξεκινησε απο τα 2 χιλ. χωρις να εχεις τιτλο σπουδών , αλλα τελικά δεν προεκυψε συνεργασία γιατι τρεις λαλουν και δυο χορεύουν ;
Οπότε τα 1500 που αναφερω ειναι εντελως λογικό νουμερο προς τα κατω βεβαια .
Η επένδυση στην οποία αναφερομαι προχωράει παντως ,δημοσιεύονται φώτο ,δε ξέρω λεπτομέρειες ,δε μιλανε συνήθως αν δεν εχεις συμβόλαιο εμπιστευτικότητας απο οτι καταλαβα ,
αλλα μεσα στο μήνα (ετσι μου δήλωσε το μπος) ίσως να ξεκινήσει το indoor . Αυτές τις μερες ερχονται οι λαμπες και μου εδωσε το στρεην που θα καλλιεργηθεί και ισως μεσα στη βδομάδα να βρεθω στις εγκαταστάσεις
Απάντηση
Είναι συναρπαστικό και ελπίζω να ρολλάρει παρόλη την κωλυσιεργία.
Να υπογράψεις και το συμφωνο εχεμύθειας, είναι σημαντικό.
Στη μια περίπτωση για THC εκτιμηθηκαν τα ύψη των αμοιβών και έγινε ο σχεδιασμός(εδώ χρειάστηκε να υπογράψω), αλλά ακόμα σε επίπεδο εκτέλεσης της άδειας, έχουμε δρόμο ακόμα -και την άλλη πολύ αποτρεπτικά σχόλια από συγκαλλιεργητές για  εταιρεία CBD και δεν το προχώρησα.

Καλά τα λες, να γράφεις όπως και να έχει..
Αν θέλεις κράτα μας ενήμερους
SkullnBones
Απάντηση
(10-06-2019, 09:34 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Είναι συναρπαστικό και ελπίζω να ρολλάρει παρόλη την κωλυσιεργία.
Να υπογράψεις και το συμφωνο εχεμύθειας, είναι σημαντικό.
Στη μια περίπτωση για THC εκτιμηθηκαν τα ύψη των αμοιβών και έγινε ο σχεδιασμός(εδώ χρειάστηκε να υπογράψω), αλλά ακόμα σε επίπεδο εκτέλεσης της άδειας, έχουμε δρόμο ακόμα -και την άλλη πολύ αποτρεπτικά σχόλια από συγκαλλιεργητές για  εταιρεία CBD και δεν το προχώρησα.

Καλά τα λες, να γράφεις όπως και να έχει..
Αν θέλεις κράτα μας ενήμερους

Εγινε φίλε καναβρικόλακα !
Θα ερχομαι πιο τακτικά και θα ενημερωνω και το θρεντ ,ευχαριστω για το χρόνο σου
Απάντηση
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν σχολεία στην Ευρώπη (όχι ονλινε) που μπορείς να πας ώστε να πάρεις την εξειδίκευση του καλλιεργητή? γιατί εδώ και Κανά χρόνο που ψάχνω δεν έχω βρει κάτι πέρα από ονλινε ...
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(10-09-2019, 07:59 PM)Sativaas Έγραψε: Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν σχολεία στην Ευρώπη (όχι ονλινε) που μπορείς να πας ώστε να πάρεις την εξειδίκευση  του καλλιεργητή? γιατί εδώ και Κανά χρόνο που ψάχνω δεν έχω βρει κάτι πέρα από ονλινε ...

E ποσο εψαξες και δε βρήκες αυτό ;
https://oaksterdamuniversity.com/academi...ticulture/  Στην πηγή!

Δε ξέρω τι ακριβως ισχύ έχουν αυτά και τι γνωσεις προσφέρουν ,σε μια λιστα με καλλιεργητες που ετυχε να δω παντως ,όλοι τετοια χαρτιά είχαν .
Απάντηση
Καλημέρα ευχαριστώ για το ψάξιμο αλά αυτό είναι Αμερική... Χεχε
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Στην Αμερική αλλά αν σε ενδιαφέρει, κάνουν και ονλινε μαθηματα
Απάντηση
(10-10-2019, 07:35 AM)Sativaas Έγραψε: Καλημέρα ευχαριστώ για το ψάξιμο αλά αυτό είναι Αμερική... Χεχε

Μου αρεσει που τα ειχα ψαξει και εγω και ξαναεπεσα στην παγιδα τους ;p
Η πιο σοβαρη απαντηση που μπορω να σου δωσω ειναι οτι στο τει Λαρισσας λογω της αναγκης που δημιουργείται
το τμήμα γεωπονίας ασχολειται εντατικά .
Αν την ψάχνεις μονος σου ,αυτα που  γνωριζει καποιος που προερχεται απο τη "μαύρη αγορα" ,
διαβαζω πως ειναι ζητουμενο για τις εταιρίες (ασχετα αν πουλας η οχι)
Ισως ,τοτε με την πιστοποιηση της "Φυτικής παραγωγής" ακόμα και απο νυχτερινό τεχνικό λυκειο να ειναι αρκετό .
Απάντηση
Pitch ευχαριστώ μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξανά δώσω πανελλήνιες για να περάσω ΤΕΙ και να φύγω από το νησί για να πάω στη Λάρισα αχαχχα...τέλος πάντων θα συνεχίσω το ψάξιμο ευχαριστώ
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(10-10-2019, 11:46 AM)Sativaas Έγραψε: Pitch ευχαριστώ μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξανά δώσω πανελλήνιες για να περάσω ΤΕΙ και να φύγω από το νησί για να πάω στη Λάρισα αχαχχα...τέλος πάντων θα συνεχίσω το ψάξιμο ευχαριστώ

Στα τεχνικά λυκεια /νυχτερινα που πιθανοτατα εχει στο νησι σου εχει φυτικής παραγωγής και με την πιστοποιηση θεωρείσαι αγρότης ,δικαιουσαι οτι προσφερει το κράτος πχ αδεια για hemp cbd σε δικο σου/νοικιασμενο χωράφι , και το ωραριο ειναι 6.30 -9.30 για δυο χρόνια ,το oak που ειπαμε ειναι ελαχιστες ώρες τη βδομάδα και σίγουρα δε θα εχει τα βασικα της αγροτικής παραγωγής ,ουτε το πτυχίο θα ειναι αναγνωρισμένο βεβαια . θα πηγαινα παρα τα γηρατιά μου αλλα εχασα την προθεσμία εγγραφής .
Επισης υπαρχουν κρατικα ιεκ γεωπονίας ,με ελαχιστο κόστος και υποτροφίες ,περισσοτερες ώρες .Καλο ψάξιμο !
Απάντηση
Ευχαριστώ pitch για τν χρόνο σου
μέτρον ἄριστον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)