Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
40Χ100 για τρείς
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ
Μετα από καλοκαιρινη αποπειρα με 2 αυτόματα στο μπαλκονι ολη την μερα-νυχτα για  12 εβδομαδες  τεζα ήλιο με αποτελέσματα πενιχρά και χωρίς να την ακούσω,αποφάσισα να παιξω με φωτοπεριόδου εσωτερικά.Αφού διάβασα όλο το καλοκαίρι το site αποφάσισα και θέλω τη βοήθεια σας την εμπειρία σας τη γνώμη σας :
Διαστάσεις 60Πχ100Μχ180Υ μακρόστενο σε αποθηκάκι βαμμένο άσπρο (θα χρειαστώ ανακλαστικό στον τοίχο?)
Χώμα Lightmix σε τεσσερις  14λτ γλάστρες
Ανακλαστικό-ανεμιστηρακια εισαγωγης-εξαγωγης,υγραντήρα κ.τ.λ.
3 LED SIRIUS για αρχή ή Ace Cob LED 100W απο allegre
Για σπορο feminized λέω Kalashnikova ή Jack Herer ή White Widow (Greenhouse Seeds)

Η ερώτηση είναι αν ο συνδιασμός 4 γλάστρες με 3led35watt στο συγκεκριμένο χώρο θα βγάλει 200-300gr;;;
Είναι λίγα τα watt, αλλά δεν εχω καταλάβει ποιά η αναλογία watt/γλάστρα χοντρικά δηλαδή LED40watt 
απότι έχω καταλάβει.Στο 1Χ1 θες 600wattHPS ενω σε LED 250 νομίζω.ΒΟΗΘΗΣΤΕ.....

Δώστε τα φώτα σας
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπέρα θα χρειαστείς παραπάνω από 3 Sirius
Δεν είναι αναλογία φως/γλάστρα αλλά φως/χώρος
Στα led παίζουν άλλη λόγοι για να καταλάβεις ποσά watt χρειάζεται ο χώρος σού
Κράτα της ερωτήσεις σου σε ένα θέμα για περισσότερη ευκολία
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
θειο καλημέρα . γνώμη μου ειναι χρειάζεσαι τουλάχιστον 300βατ ποιοτικού φωτός για το χώρο σου.

https://invisiblesunled.co.uk/collection...ung-lm301b ένα τέτοιο κιτακι για αρχή θα ήταν καλα και πιάνεις και το στόχο σου με λίγη τύχη. πέρνεις και δεύτερο στο μέλλον και είσαι σχεδόν οβερκιλλ
Απάντηση
Το πάνελ που προτείνει ο μπαφομέτ (ή παρόμοιας τεχνολογίας-ανάλογης ισχύος) είναι ένα κι ένα για το χώρο σου. Δεύτερο τέτοιο δεν χωράει, ούτε σαν ποσότητα φωτός ούτε σε μηχανικές διαστάσεις. Σίριους θες 5-6 για αρχή και μετά 5-6 γκρόου βλέπεις. Παραπάνω μπορείς πάντα να βάζεις.

Η ποσότητα που αναφέρθηκε βγαίνει με αυτά τα φώτα, από το 200 όμως μέχρι το 300 είναι μεγάλη διαφορά και δεν εξαρτάται από τα φώτα.
Απάντηση
20χ65 το κάθε σετ είναι.για το 60×100 του φίλου δύο τέτοια σετ θα κάνουν γαμω τα απλωματα και το 300αρι είναι εφικτό. εδώ ο Τζορτζ τα έχωσε στο 80χ80 :p τσιρς κροκοδειλαρα
Απάντηση
Θα πρέπει σίγουρα να ντιμάρει με 2 κιτ.
τρια πάνελ λέω μινιμουμ, 4 για να σαι αρχοντάς.
60x100=6000 cm2
80x80=6400 cm2
Απάντηση
Φίλε ο tzorge έχει και Χ χρόνια στην πλάτη του. Κάνει κάτι ασυνήθιστο, ξέρει όμως τι κάνει και γιατί.
Δεν ισχύει αυτό για έναν πρωτάρη.
Το πόιντ μου είναι πως το 300αρι είναι εφικτό και με το ένα πάνελ. Δε λείπει φως σε έναν αρχάριο, άλλα πράγματα πρέπει να βελτιώσουμε πρώτα.
Απάντηση
Συγνώμη ρε παιδιά που άργησα δουλειά μετά αρρώστια....
Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας τις διαβασα προσεκτικά αυτό ειναι 300Watt equal 500hid
Παιδιά συγνώμη δεν τοπα αλλά προς το παρών δεν μπορώ να βάλω πάνω από 200w λογω ρολογιού.
Sativaas άμα μικρύνω το χώρο 30χ90 για τρεις γλάστρες και βαλω 3 Sirius και Ε27+100w θα γινει τίποτα;;;;;;
σορυ παιδιά δεν το ανάφερα καμμια λύση μέχρι 200Watt

ρε παιδιά είμαι αρχάριος εντελώς Baphomet άμα λύσω το θέμα μου αυτό πόσο θα κάνει να έρθει άν το παραγγείλω και πόσο 229λίρες σε ευρώ(1,5 αναλογία);
tzorge Να βαλω 2-3 από 300watt.Δεν το αντέχω ρε φίλε.Αν μικρύνω το χώρο όπως προανέφερα θα πλησιάσω τά 200γρ;
Κροκόδειλας συγνώμη τι άλλα πράγματα να βελτιώσω με ενδιαφέρει αυτό πολύ.Γίνε πιο σαφής άμα θες.
Απότι καταλάβατε ψ΄χνω κάτι ποιό νορμάλ προς το παρών.
Ποιά η γνώμη σας για την Ace Cob LED 100W απο allegre αξίζει τα λεφτά τις ή να προσανατολιστώ σε σιρους.
Ευχαριστώ παιδιά για την υπομονή σας.
Απάντηση
Πάρε ένα κιτ τώρα κι ένα όταν ξανά μπορείς.
κι εγώ ένα ένα τα πήρα.
Απάντηση
Οταν λες μέχρι 200βατ λογω ρολογιού?
Κατανάλωση στο τέλος ή τίποτα αλλο?
Και οι οδηγοί κατι καινε,βαλε εξαερισμού ανεμιστήρες παει 50_100βατ
200γρ οπωσδήποτε?
Ο Κροκο για πειρα μιλάει
Αν κατάλαβα καλα μέχρι 250 αντέχεις
Λο άγγλος έχει ενα μπλιμπλικι που τα αλλάζει σε ευρω
Εχει και πίνακες χύμα
Απάντηση
καλημερα παιδιά

Το προβλημα που εχω στο ρολοι είναι ότι χρησιμοποιείται εκεί που μένω αλλά και σε αποθηκη που θα κανω grow.
Εχει ασφαλεια 65αρα αλλά δεν μπορω να ζω με το αν θα πεσει και πότε.Γιαυτο ανάφερα στην αρχή για 3led35w και στο επόμενο βάζω περισσότερα,θαμουν ευτυχισμένος αν βγάλει 1-2gr/watt όπως λέει.

Αυτό το kit tzorge ειναι 265watt καλά κατάλαβα;;Εσυ που έχεις πάρει πόσα είναι τα μεταφορικά,θυμάσαι περίπου;
Αυτό χρειάζεται εξαερισμό κανονικό ή 2-3 ανεμιστηράκια αφού δεν βγάζει ζέστη πολύ;;;;;;

Αλαφροΐσκιωτε ευχαριστώ είναι 265ευρώ και όσο γιά εμπειρία κατάλαβα καταχτιέται με τα grow.
όχι ωποσδήποτε 200gr όσο βγάλει τελικά

Για τα συγκεκριμένα ελληνικά πανελ γιατί δεν απαντάει κανείς επειδή είναι πολύ ακριβά συγκριτικά με αυτό;Από ποιότητα,απόδοση,φάσματα κ.τ.λ (το ποιοτικό που λέει ο Baphomet) τι λένε συγκριτικά,μέρα-νύχτα;;;;;

Τέλος αν μικρύνω το χώρο 40Χ90 με τρείς γλάστρες και το kit του tzorge (Λέει απόδοση 1-2g) Θα βγάλει 200g.
Δεν ισχύει αυτό που αναφέρουν 1-2gr/watt δηλαδή 265-530gr,εντάξει μιλάνε για το τέλειο αλλά ούτε 0,8 δεν θα φτάσω;;;;;;;;;;

Χίλια ευχαριστώ προσπαθώ να καταλήξω σε κάτι για να ψωνίσω και να αρχισω..........
Απάντηση
Μου θυμιζεις καποιον που ξεκινα το τεννις... ακομα δεν εχει πιασει Ρακετα (τεννις βλεπει μονο στην τιβι)
αλλα σκεφτεται πως θα νικησει τον Φεντερερ!!!

Σταματα να ασχολησε με τα τζι, ακου τα παιδια τι σου προτεινουν και διαβασε ημερολογια για να καταλαβεις τι παιζει με τα τζι...

Στην πρωτη σου προσπαθεια αντε να παρεις κανα 40αρι τζι απο καθε φυτο...ας εχεις και 1000 βατ απο πανω τους!!!

Μπορει να σου ακουστει χαζο αλλα το βαμμενο ασπρο εσωτερικο που σκοπευεις να βαλεις
σε σχεση με το mylar ειναι μερα με τη νυχτα σε αποδοση!
Θα παρεις κορυφαιο φως, ειναι κριμα να μην υπαρχει ανακλαστικο υλικο μιλαρ στα τοιχωματα!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Λάθος δικό μου YesIcan το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα βγάλω 200γ ή 300γ δεν ξεκινώ από εκεί.

Ψάχνω κάτω από 200watt led λόγω ρολογιού για αρχή και 2-3 γλάστρες αν γίνεται να βάλω.
θαμαι υπερευτυχής αν πάρω 40γ όπως λες μια χαρά για αρχή δε τρελλένομαι.
Οσο για το ασπρο χρώμα καπου το διάβασα αλλά ρώτησα και σευχαριστω εννοείται θα βάλω ανακλαστικό.

Υστερα απο τις αποψεις των φιλων που απάντησαν ,ευχαριστώ ξαστραβωθηκα λίγο, είμαι μεταξύ τριων λύσεων
1η λύση) Baphomet 265w (μετρητα 300) και βλέπω αργότερα
2η λύση) 3 σιρους 105w και 10ε27 (μετρητα 240)
3η λύση) led100w allegre (πολλες ατοκες δοσεις 350) και 10ε27

Αν ειχα το μετρητο θα παιρνα τη 1η δε το συζηταω αλλά προσανατολιζομαι στη 3η λογω 20ατοκων δοσεων

Το σκέφτομαι.........................
Σας ευχαριστω όλους και περιμένω αξιολογήσεις για σιρους ή αλλεγρε...... δεν ειναι καλές ή είναι ακριβές
Απάντηση
Εγώ τα πήρα αμερικη και ισπανια. O ισπανος για ένα πάνελ 15 ευρω ήθελε.
Απάντηση
Το αλεγρε στον κάδο κατευθείαν
Τα σιριους ειναι επενδυση αλλα θες πολλα
Το πρώτο ειναι καλη ευκαιρία
Δεν καταλαβα ποιούς οδηγους βάζει
Συνήθως ρυθμίζονται αυτοί,μπορείς να τον βάλεις στα 150 πχ
Συμπληρωσες παραγγελία και σου έβγαλε 300? ,αστους να ψηθούν 3 μέρες,σε αλλο μελος του εκοψε τα μεταφορικα
Αν δεν βγαίνεις καθολου παρε 4 πανελ των 32€ απο τον ίδιο και οδηγούς βρισκεις εδω
Θα σου παει λιγότερο απο 200 με οδηγο_ους για δυο πανελ και ο άλλος αργότερα

Ακου 350 ο αλεγρος
Δώστα μενα,θα ερχομαι με το δυναμο να φωτιζω να δεις φυταρες

Επίσης το θεμα των γραμμαρίων σχετικο με τον χρόνο είναι
Θα μπορουσες να συντηρείς ηδη 3_4 φπ σε λαμπιτσες
Οργανωση θέλει

Πόσο θα καπνίσεις?
Δεν εισαι και ο Ρούκουνας
Σε βλέπω ρουκυ
Απάντηση
(09-25-2019, 10:44 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Το αλεγρε στον κάδο κατευθείαν
Τα σιριους ειναι επενδυση αλλα θες πολλα
Το πρώτο ειναι καλη ευκαιρία
Δεν καταλαβα ποιούς οδηγους βάζει
Συνήθως ρυθμίζονται αυτοί,μπορείς να τον βάλεις στα 150 πχ
Συμπληρωσες παραγγελία και σου έβγαλε 300? ,αστους να ψηθούν 3 μέρες,σε αλλο μελος του εκοψε τα μεταφορικα
Αν δεν βγαίνεις καθολου παρε 4 πανελ των 32€ απο τον ίδιο και οδηγούς βρισκεις εδω
Θα σου παει λιγότερο απο 200 με οδηγο_ους για δυο πανελ και ο άλλος αργότερα

Ακου 350 ο αλεγρος
Δώστα μενα,θα ερχομαι με το δυναμο να φωτιζω να δεις φυταρες

Επίσης το θεμα των γραμμαρίων σχετικο με τον χρόνο είναι
Θα μπορουσες να συντηρείς ηδη 3_4 φπ σε λαμπιτσες
Οργανωση θέλει

Πόσο θα καπνίσεις?
Δεν εισαι και ο Ρούκουνας
Σε βλέπω ρουκυ
Σορυ ρε theios για το νήμα,αλλα μιασ και με αναφερέ ο αλαφρο μπορει να μου πει με ποσα και αν μπορεί να φυσάει  γιατί έχω πρόβλημα στο αρκοντισιον
Κάτι σαν ροζ φαν
Και γω ψηφίζω σιριουσ
Απάντηση
Θείο, ο έμπορας που έχει το πάνελ που προτείνει ο μπαφομέτ, έχει και μικρότερα. Το θέμα είναι ΕΣΥ τι θες να κάνεις.
Το θέτω έτσι γιατί μπερδεύτηκα.
Με τη σειρά λοιπόν:
65Α που έχεις ασφάλεια, είναι πολύ ρεύμα. 230VX65A=15 κιλοβάτ. Ίσαμε 5 θερμοσίφωνες σηκώνει η ασφάλεια, δεν έχεις θέμα από κει.
Μετά, όσο αφορά το χώρο. Ένα τετραγωνικό μέτρο χωράει χοντρικά 600 τζι. Αν θες να πέρνεις 200, σου φτάνει το 1/3 του τετραγωνικού, δλδ 60Χ60 τέντα.
Αλλά δε φτάνει μόνο αυτό. Όταν λέω άλλα πράγματα, εννοώ πως ένας ικανός και έμπειρος καλλιεργητής θα πάρει τα 200 από αυτό το χώρο και με 150 βάτ φως. Ο αρχάριος και 300 να δώσει, δεν θα πάρει αυτά τα τζι. Θα τον περιορίσουν τα λάθη και οι αβλεψίες.
Και επειδή το φως είναι 50% του μπάτζετ, η λογική λέει πως ξεκινάς με τα λίγα και προσθέτεις όταν νιώσεις πως έγινες αρκετά καλός ώστε να μη σου φτάνει το φως.

Στα κόστη: το 1/3 τετραγωνικό το φωτίζεις με 215€ αξιοπρεπέστατα. Τα πάνελ μπαφομέτ στα 135βατ σε καλύπτει. Αν θες το κάτι παραπάνω, 4Χσίριους έχουν την ίδια -ονομαστική- ισχύ, καλύτερη απόδοση, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Εγώ τα απέρριψα, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάτι που θα είναι ξεπερασμένο νομοτελειακά πολύ πριν φτάσει στο όριο ηλικίας.
Δε φταίει το -εξαιρετικο- πάνελ, φταίει που η τεχνολογία αυτή εξελίσσεται γρήγορα.

Γνώμη μου λοιπόν, ξεκίνα με ένα χώρο 0,3 έως 0,5 τετραγωνικά. Φώτισε το με 100 (3Χσίριους) έως το πολύ 150 βάτ. Βάλε μέσα 1 έως 4 φυτά, όπως σε βολεύει εσένα. Κάνε 4-5 γκρόου, πιές το μαύρο ΣΟΥ. Έχουν περάσει κιόλας σχεδόν 2 χρόνια, θα ξέρεις σίγουρα αν και πόσο χώρο επιπλέον χρειάζεσαι (αν είναι αποκλειστικά για πάρτυ σου μάλλον δε χρειάζεσαι). Και θα ξέρεις επίσης αν σε καλύπτει το φως ή αν θες κι άλλο.

Οπότε απομένει να αποφασίσεις. Με πόσο χώρο θες να ξεκινήσεις, πόσα χρήματα θες να δώσεις. Αν τα αποφασίσεις αυτά, υπάρχουν άνθρωποι εδώ πέρα να σου δώσουν πολύ συγκεκριμένες επιλογές.

Να πω μία εμπειρία μου περί ανακλαστικού. ΔΕΝ το έχω χρησιμοποιήσει για καλλιέργεια, δεν έχω δει καν. Έχω δει όμως ανακλαστική μπογιά (άσπρη, ειδικής κατασκευής) για φωτοβολταϊκά. 97% ανάκλαση ισχυρίζονταν.
Παιδιά το συνεργείο δε μπορούσε να σταθεί να δουλέψει (Κρήτη, ντάλα καλοκαίρι). Από μακρυά (60μ) φαινόταν σαν να ακτινοβολεί, σαν τεράστιο μονόπετρο. Πλάκα μπετόν 60 τετραγωνικά...
Δυστυχώς δε θυμάμαι πως το λένε..
Απάντηση
(09-26-2019, 06:46 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Θείο, ο έμπορας που έχει το πάνελ που προτείνει ο μπαφομέτ, έχει και μικρότερα. Το θέμα είναι ΕΣΥ τι θες να κάνεις.
Το θέτω έτσι γιατί μπερδεύτηκα.
Με τη σειρά λοιπόν:
65Α που έχεις ασφάλεια, είναι πολύ ρεύμα. 230VX65A=15 κιλοβάτ. Ίσαμε 5 θερμοσίφωνες σηκώνει η ασφάλεια, δεν έχεις θέμα από κει.
Μετά, όσο αφορά το χώρο. Ένα τετραγωνικό μέτρο χωράει χοντρικά 600 τζι. Αν θες να πέρνεις 200, σου φτάνει το 1/3 του τετραγωνικού, δλδ 60Χ60 τέντα.
Αλλά δε φτάνει μόνο αυτό. Όταν λέω άλλα πράγματα, εννοώ πως ένας ικανός και έμπειρος καλλιεργητής θα πάρει τα 200 από αυτό το χώρο και με 150 βάτ φως. Ο αρχάριος και 300 να δώσει, δεν θα πάρει αυτά τα τζι. Θα τον περιορίσουν τα λάθη και οι αβλεψίες.
Και επειδή το φως είναι 50% του μπάτζετ, η λογική λέει πως ξεκινάς με τα λίγα και προσθέτεις όταν νιώσεις πως έγινες αρκετά καλός ώστε να μη σου φτάνει το φως.

Στα κόστη: το 1/3 τετραγωνικό το φωτίζεις με 215€ αξιοπρεπέστατα. Τα πάνελ μπαφομέτ στα 135βατ σε καλύπτει. Αν θες το κάτι παραπάνω, 4Χσίριους έχουν την ίδια -ονομαστική- ισχύ, καλύτερη απόδοση, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Εγώ τα απέρριψα, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάτι που θα είναι ξεπερασμένο νομοτελειακά πολύ πριν φτάσει στο όριο ηλικίας.
Δε φταίει το -εξαιρετικο- πάνελ, φταίει που η τεχνολογία αυτή εξελίσσεται γρήγορα.

Γνώμη μου λοιπόν, ξεκίνα με ένα χώρο 0,3 έως 0,5 τετραγωνικά. Φώτισε το με 100 (3Χσίριους) έως το πολύ 150 βάτ. Βάλε μέσα 1 έως 4 φυτά, όπως σε βολεύει εσένα. Κάνε 4-5 γκρόου, πιές το μαύρο ΣΟΥ. Έχουν περάσει κιόλας σχεδόν 2 χρόνια, θα ξέρεις σίγουρα αν και πόσο χώρο επιπλέον χρειάζεσαι (αν είναι αποκλειστικά για πάρτυ σου μάλλον δε χρειάζεσαι). Και θα ξέρεις επίσης αν σε καλύπτει το φως ή αν θες κι άλλο.

Οπότε απομένει να αποφασίσεις. Με πόσο χώρο θες να ξεκινήσεις, πόσα χρήματα θες να δώσεις. Αν τα αποφασίσεις αυτά, υπάρχουν άνθρωποι εδώ πέρα να σου δώσουν πολύ συγκεκριμένες επιλογές.

Να πω μία εμπειρία μου περί ανακλαστικού. ΔΕΝ το έχω χρησιμοποιήσει για καλλιέργεια, δεν έχω δει καν. Έχω δει όμως ανακλαστική μπογιά (άσπρη, ειδικής κατασκευής) για φωτοβολταϊκά. 97% ανάκλαση ισχυρίζονταν.
Παιδιά το συνεργείο δε μπορούσε να σταθεί να δουλέψει (Κρήτη, ντάλα καλοκαίρι). Από μακρυά (60μ) φαινόταν σαν να ακτινοβολεί, σαν τεράστιο μονόπετρο. Πλάκα μπετόν 60 τετραγωνικά...
Δυστυχώς δε θυμάμαι πως το λένε..

Επειδη κι εγω περναω φωτοβολταικα Solindra, ειν αυτα που λες οτι θελουν αντανακλαση και απο το πατωμα εκει οπου τοποθετουνται, σας πληροφορω και το εχω ξαναγραψει αρκετες φορες, οτι αυτο το χρωμα ειναι χρωμα διαγραμμισης εθνικων οδων. Εχω βαψει το δικο μου γκροου, πανω κατω δεξια αριστερα. Αρκετα τσιμπημενο, αν θυμαμαι 35 γιουρια το 3κιλο το οποιο εφτασε και περισεψε για ενα χωρο 80Χ145Χ200. Επισημενω οτι την δουλεια του την κανει πολυ καλυτερα απο καθε αντανακλαστικο απ αυτα που πουλανε τα γκροουμαγαζα. Το συστηνω ανεπιφυλακτα
Απάντηση
παιδες σας χιλιοευχαριστω όλους γιατι σιγα-σιγα βγαζω ακρη.
Καταρχιν αυτο εχει 265+15μεταφ.=280ευρω.Και αν σπασει ή καεί ή οτιδήποτε.Καλύτερα 2 μικρότερες για αρχή νομίζω. Έψαξα για μικρότερο που λες, δυσκολεύτηκα.
Κροκόδειλα (πάνελ μπαφομέτ στα 135βατ) μπορεις να βάλεις το link γιατι με ενδιαφέρει;Δεν τη βρισκω.
Σε ευχαριστώ και εσενα Αλαφροΐσκιωτε γιατί με κατατοπίσατε για να καταλήξω.

Ο χώρος θαναι το 1/3 2-3 γλάστρες με 2-3σιριους και 6LEDΕ27Χ15WATT ή το πάνελ μπαφομέτ στα 135watt για αρχή και βλέπω οπως σοφά είπε ο Κροκόδειλας και όσο πάρω..........feminized θα βάλω λέω Kalashnikova ή Jack Herer ή White Widow (Greenhouse Seeds).
Τι λέτε;;;;;

ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με τη πάρτυ μου
Απάντηση
Βάζω το λινκ, ελπίζω πως δεν παραβιάζω κάποιον κανόνα του φόρουμ..
https://www.todogrowled.com/es/hlg-quant...w-kit.html

ΜΗΝ το παραγγείλεις όπως είναι, έχει κάτι επιλογές που δεν έχω τσεκάρει. Ψάξτο γενικότερα, έχουν βγει νέα πάνελ, ένα έχει και λίγα κόκκινα μονοχρωματικά (τα παιδιά εδώ έχουν περιγράψει αυτό το πάνελ 6 χρόνια πριν υπάρξει..).
199+16€ μεταφορικά.

Ωστόσο και η άλλη επιλογή είναι δυνατή λύση.. σε απόδοση μικρή διαφορά, ότι κερδίζεις από τα σίριους το χάνεις από τους γλόμπους. Σου δίνει όμως ευελιξία στην ισχύ και στο φάσμα.
Το ερώτημα είναι ίδιο πάλι, ΕΣΥ τι θες;
Είσαι πατεντιάρης; ψήνεσαι να συνδέεις καλώδια; θα κάτσεις να διαβάσεις τι πλεονέκτημα σου δίνει το κάθε φάσμα και πότε; θα αλλάζεις λάμπες όταν πρέπει, ώστε να έχει νόημα αυτό το σετ απ φωτός;
Ή μήπως θες ένα πάρτο-βάλτο και τελείωσε;

Για τα σπόρια ε ξέρω, νέοπας είμαι. Άμα τα βάλεις πες τι βγάλανε Big Grin

(09-27-2019, 08:34 PM)Theios Έγραψε: Καταρχιν αυτο εχει 265+15μεταφ.=280ευρω.Και αν σπασει ή καεί ή οτιδήποτε.Καλύτερα 2 μικρότερες για αρχή 

Για να σπάσει δε σπάει. Ούτε να καεί παίζει με τους οδηγούς που έχει το πακέτο. Ίσως, αν βάλεις το + στο -, οπότε είσαι για Επίδαυρο.
Γενικά, τα μπαφομέτ απαιτούν για τη συναρμολόγηση να μπορείς να ξεγυμνώσεις καλώδιο και να το συνδέσεις σε τύπου κλέμενς κονέκτορα. Και σε κάτι άλλα κονεκτοράκια στην DC μεριά, αλλά αυτά είναι μονόκλωνα και εύκολα. Έχει βιντεάκι στο συσωλήν πολύ αναλυτικό. Αν μπορείς να φτιάξεις πάνελ με ε27 αυτό θα είναι παιχνιδάκι.
Απάντηση
Κροκόδειλα thanks για τη βοήθεια

παρατηρώ ότι όσο πέφτουν τα watt τόσο ακριβαίνουν τα πανελ (η αναλογια watt/ευρώ). Δηλαδή το 265w
έχει 280ευρώ ενώ το 135w αντί ναχει τα μισά λεφτά έχει 215ευρώ.Λογικό κατά κάποιο τρόπο.
Δεν τρελαίνομαι προς το παρών για 200w300w HLG-ISE-MARS-CULTILITE και είναι και πανάκριβα,μπορεί αργότερα να φτιάξω κάτι αφού γουστάρω να κατασκευάζω έτσι και αλλιώς φτάνουν 30γ/φυτό,από Απρίλη έξω grow ντάλα ήλιο....

Προσανατολίζομαι σε χώρο 0,4Χ1,00 για 3 γλάστρες με 2σιριους το πολύ και ledΕ27 για αρχή.
Να δώ πώς θα φτιάξω το πάνελ,κάτι έχω διαβάσει,θα τα ξεσκονίσω,αν ξέρει κάποιος link.
Αν βάλω μόνο LEDE27 κάπου είχα διαβάσει 15Ε27Χ15w αλλά για μεγαλύτερο χώρο.
Εγώ με 2σειρές των 5LED15w για το παραπάνω χώρο δηλαδή 150w θα μου βγάλει 30γρ/φυτό;;;
Και το τεράστιο ερώτημα που απασχολεί πολλούς ποιά η διάταξη;;; Να βάλω πρώτα 4000k και την 4-5ΕΒΔ.
στην ανθοφορία να τις αλλάξω με 3000Κ;;;;;;;;;; Μεγάλη κουβέντα

Πάω για εξερευνήσω κάποια link που εχω αποθηκεύσει μέχρι να απαντήσει κάποιος..

χιλια ευχαριστώ και πάλι........
Απάντηση
Theio αν δεν εχεις αγορασει ηδη σπορους, θα σου προτηνα να αποφυγεις την Greenhouse γιατι εχει μεγαλο ποσοστο αποτυχειας.
30γρ ευκολα με 150βατ πανω απο 3 φυτα. Θα εβαζα αλλα 100βατ. τουλαχιστον.
Το φασμα που δουλευω εγω ειναι 40-45%6200κ 40-45%4000κ 10-20%3000κ για αναπτυξη.
Για ανθοφορεια 40-45%2700κ 40-45%3000κ 10-20%4000κ
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
ευχαριστώ godfather

έχω φυτεύσει 2 Royal Dwarf (Royal Queen) και 1 MALANA BOMB AUTO (BARNEYS FARM) και κανένα φ.π. (εχω καψει 3φ.π.)
τι να βάλω ρε φίλε αντε να ξαναψαξω και ειμαι και αρχάριος προτεινε μου κανα εύκολο;;;;;;;

νασαι καλά
Απάντηση
Φίλε μου οι ιντικες είναι πιο εύκολα δέντρα κατά την γνώμη μου και με πιο σύντομη ανθοφορία.
Critical δυνατό και εύκολο. Τα notherlight είναι επίσης εύκολα δέντρα.
Κάτι θα βρεις. Να σου πάνε καλά τα αυτόματα μαν.!!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
godfather ευχαριστώ ψάχνω για αυτα που λες , ανάφερα Greenhouse λόγω μεγαλύτερης απόδοσης και γιατί διάβασα καλά λόγια. Εννοείς αποτυχία στο να περάσουν τη 3ήΕΒΔ. γιατί εμένα το πρόβλημα είναι στην 2-3ΕΒΔ εκεί κατσουφιάζουν και πεθαίνουν ή από θερμοπληξία (καλοκαίρι νταλα ήλιο) ή από πολύ νερό.Μετά την 3ηΕΒΔ. δύσκολα παιθαίνουν.

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)