Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μια επανάληψη θά'θελα
καλησπέρα στους συντρόφους-ισες...εύχομαι να είστε καλά όλοι,παλιοί και νέοι...λοιπόν,λίγο τα προβλήματα με τους browser...λίγο οι οικογ.υποχρεώσεις...λίγο το ότι καλοκαίρι δεν πετυχαίνω grow για κανέναν λόγο(ζέστες)....έχω κανά χρόνο να επικοινωνήσω...μετά από πολύ ξαναδιάβασμα,δεν κατάφερα να βρώ απαντήσεις σε όλες τις απορίες μου και γι'αυτό ξεκινάω αυτό το νήμα...να τα ρωτήσω όλα μαζεμένα...anyway...
το box είναι 45-55-150 DIY φάση....έχω πατεντάρει όχι ακριβώς πάνελ,ας πούμε μια 'θήκη' για 8 λάμπες led ε27....και ρωτώ....
-πόσα watt θα ήταν καλά-ιδανικά να έχω?
-πόσα lumens ή k πρέπει να έχω και
-πως πρέπει να μοιραστούν αυτά στις λάμπες?(αυτόματο σπόρι-20/4 ωράριο σε όλο το grow)
-από τις λάμπες,είναι καλύτερα να βγάλω τους γλόμπους και αν ΝΑΙ
-ποιος είναι καλύτερος τρόπος να το κάνω?
-σε αυτές τις  διαστάσεις να βάλω ένα ή δύο φυτά?

ευχαριστώ εκ των προτέρων γνωρίζοντας ότι θα υπερκαλύψετε τα θέματα μου με την γνώση και την σοφία που διέπει το φόρουμ...
γεια χαρά...
Απάντηση

ads by gr420info

(10-08-2019, 08:53 PM)Rolling W Lord Έγραψε: καλησπέρα στους συντρόφους-ισες...εύχομαι να είστε καλά όλοι,παλιοί και νέοι...λοιπόν,λίγο τα προβλήματα με τους browser...λίγο οι οικογ.υποχρεώσεις...λίγο το ότι καλοκαίρι δεν πετυχαίνω grow για κανέναν λόγο(ζέστες)....έχω κανά χρόνο να επικοινωνήσω...μετά από πολύ ξαναδιάβασμα,δεν κατάφερα να βρώ απαντήσεις σε όλες τις απορίες μου και γι'αυτό ξεκινάω αυτό το νήμα...να τα ρωτήσω όλα μαζεμένα...anyway...
το box είναι 45-55-150 DIY φάση....έχω πατεντάρει όχι ακριβώς πάνελ,ας πούμε μια 'θήκη' για 8 λάμπες led ε27....και ρωτώ....
-πως πρέπει να μοιραστούν αυτά στις λάμπες?(αυτόματο σπόρι-20/4 ωράριο σε όλο το grow)

ευχαριστώ εκ των προτέρων γνωρίζοντας ότι θα υπερκαλύψετε τα θέματα μου με την γνώση και την σοφία που διέπει το φόρουμ...
γεια χαρά...

Aν ειναι αυτόματα ,τα κρατας υγειή και κανεις topping και defoliation βαλε και 4 ,και θα εχεις εναν τεραστιο παπα μιση τεντα .
Aν και μετράμε σε par ,αν μετρήσεις σε lumen στην επιφάνεια του canopy και ειναι πραγματικά ,απο 20.000 κάνεις σχετικα flower .
Οσο εδιώχνα τον ζεστό αερα γρηγορα απο το canopy ,κατεβαζα τη λαμπα πιο χαμηλα και μετρησα πανω απο 60.000 σε καποια σημεια
Σε τετοιο χώρο λοιπον , με 100w cobled εβγαλα 120 γρ στεγνα αμνησια ,αλλα με αρκετη δουλεια ,defoliation κλπ .
Μια uv reptile 10w απο το εβαυ θα σου συμπληρώσει αψογα τον χώρο ,καλύπτει ακριβώς για να εχεις full potency στα φυτά σου ,θα δεις διαφορά .
Παρε μια cobled 100w με παθητική ψύξη που ντιμαρεται και ΄ολας  ,ασε τα λαμπιόνια
https://www.todogrowled.com/gb/tgl-led-g...tizen.html
Απάντηση
"Aν ειναι αυτόματα ,τα κρατας υγειή και κανεις topping και defoliation βαλε και 4 ,και θα εχεις εναν τεραστιο παπα μιση τεντα"

παλίκαρε pich μόνο αυτό κατάλαβα απ'ότι μού'γραψες...όλο το υπόλοιπο συνδιασμός αρχαίων και λατινικών...δεν κατάλαβα χριστό..
σόρυ για την άγνοιά μου.....ίσως έπρεπε να βάλω το νήμα στους αρχάριους κι όχι εδώ...
ευχαριστώ anyway...η γνώση πάντα μένει ειδικότερα αν είναι και σε γραπτό..
απ'την άλλη εγώ θέλω να σενιάρω το φιατάκι μου να κάνω καμιά βολτούλα....κι εσύ μου λες να πάρω φερράρι...αν είχα λεφτά για φερράρι δεν θα έπαιζα με λαμπιόνια.. Smile
Απάντηση
(10-08-2019, 09:43 PM)Rolling W Lord Έγραψε: "Aν ειναι αυτόματα ,τα κρατας υγειή και κανεις topping και defoliation βαλε και 4 ,και θα εχεις εναν τεραστιο παπα μιση τεντα"

παλίκαρε pich μόνο αυτό κατάλαβα απ'ότι μού'γραψες...όλο το υπόλοιπο συνδιασμός αρχαίων και λατινικών...δεν κατάλαβα χριστό..
σόρυ για την άγνοιά μου.....ίσως έπρεπε να βάλω το νήμα στους αρχάριους κι όχι εδώ...
ευχαριστώ anyway...η γνώση πάντα μένει ειδικότερα αν είναι και σε γραπτό..
απ'την άλλη εγώ θέλω να σενιάρω το φιατάκι μου να κάνω καμιά βολτούλα....κι εσύ μου λες να πάρω φερράρι...αν είχα λεφτά για φερράρι δεν θα έπαιζα με λαμπιόνια.. Smile

Δες το σαν ευκαιρία να αρχισεις να χρησιμοποιείς το google ,δε γινεται να το μεταφράσω το defoliation και το topping ,
στο google translate μπορεις να κανεις γρηγορα μεταφραση 
η στο youtube απευθείας πως εφαρμόζονται οι τεχνικες .
Απάντηση
Πετσοκοπα και ξεπουπουλιασμα στα ελληνικά
Απάντηση
(10-08-2019, 09:53 PM)PkTsu Έγραψε: Πετσοκοπα και ξεπουπουλιασμα στα ελληνικά

Φίλε θα πνιγώ με τη μπουκια στο λαιμο εμειναχαχαχχαα
Απάντηση
Ε κάπως έπρεπε να το πω... Τι μόνο ο αλαφρο θα πετάει τέτοια!! Χαχαχα
Απάντηση
Δώσε 2 κατοστάρικα παρε τη λαμπα που σου δίνω στο λινκ και εισαι κομπλε ,ειναι ακριβως οτι πρεπει για τη τεντα σου ,δοκιμασμένο για όλες τις δουλειες και συνθήκες ποιοτική λαμπα και θα σου μεινει για χρόνια.
Απάντηση
ρε αλάνια διαβάζετε τι γράφω ή όχι Smile ?
topping & defolation είναι τα μόνα που κατάλαβα,από'κει και κάτω ντεν γκανταλαβαίνει!!!!
btw λύση δεν μου δώσατε...το grow θα γίνει anyway και θα γίνει με 8 led ε27...
πως μπορώ να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα με αυτές τις συνθήκες?
ζήτησα απαντήσεις σε συγκεκριμένα θέματα,όχι ιδεατές προτάσεις για growers pro level και πάνω...
Απάντηση
(10-08-2019, 11:21 PM)Rolling W Lord Έγραψε: ρε αλάνια διαβάζετε τι γράφω ή όχι Smile ?
topping & defolation είναι τα μόνα που κατάλαβα,από'κει και κάτω ντεν γκανταλαβαίνει!!!!
btw λύση δεν μου δώσατε...το grow θα γίνει anyway και θα γίνει με 8 led ε27...
πως μπορώ να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα με αυτές τις συνθήκες?
ζήτησα απαντήσεις σε συγκεκριμένα θέματα,όχι ιδεατές προτάσεις για growers pro level και πάνω...

Εσυ νομίζω οτι ανεφερες τα λουμενς ,και σου εξηγησα ποσα θα βγάλεις με 100w που επισης εσυ ανεφερες "-πόσα watt θα ήταν καλά-ιδανικά να έχω?"
αν και δεν ειναι ο βασικος τροπος μετρησης .Δεν ειπες οτι τις εχεις ήδη τις λαμπες ,και μια λαμπα πληρους φασματος led ειναι για αυτή τη δουλεια για όλους ,αρχάριους και μή .
Δεν εκανες καν συγκεκριμενη ερωτηση παρα μια γενική "ποιος είναι καλύτερος τρόπος να το κάνο" 
Τεσπα αυτά
Απάντηση
δλδ να πάρω λάμπες που να φτάνουν τα 100w +- όλες μαζί??
3000k 4000k 6000k δεν παίζει ρόλο,να πάρω όποιες νά'ναι? thanks
Απάντηση
Ελα ντάξει ,πισ,150 βατακια βάλε
Αποψη μου,βαλτα ολα 4000Κ για πρωτη φορά και στην επόμενη παίζεις με τα φωτα

(10-08-2019, 09:53 PM)PkTsu Έγραψε: Πετσοκοπα και ξεπουπουλιασμα στα ελληνικά

Αποφυλλωση,κορφολογημα
Τσ τσ τσ ,μα τι λέξεις χρησιμοποιειτε
Παρεμπιπτόντως,σορυ αλλά μου φαίνεται λιγο εξτριμ για αυτόματα
Καλα εγω ολα τα τοπαρω αλλά θα εχω χαλάσει καμια 30αρια
Απάντηση
Καλημέρα. Σε βλέπω ότι παιδεύεσαι, μην τρελενεσαι με τον φωτισμό εσύ αυτή την στιγμή. Κάνε το πιο απλό που υπάρχει, αν πιάνουν τα χέρια σου ξεκινά με ένα κομμάτι ξύλο 5χ10χ40cm βίδωσε γύρω γύρω ντουι e27. Και μετά το μόνο που έχεις είναι να βιδώσεις τις λάμπες και να το κρεμάσεις. Όσο αφορά τις λάμπες είτε βάλεις 3000κ είτε βάλεις 3500κ είτε 4000κ από την στιγμή που τώρα μαθενεις είναι το ίδιο. Φούντα θα πιεις και στις 3 περιπτώσεις. Όσο καλλιεργεις την πρώτη φορά κάνεις σκέψεις και θα σου έρχονται ιδέες για την δεύτερη φορά που θα βάλεις. Και πάντα η 2η είναι καλύτερη από την πρώτη. Πάλι θα βρεις κάτι να αλλάξεις κάτι θα μάθεις κάτι θα κάνεις λάθος. Πρέπει να καταλάβουν τα νέοι μελοι και νέοι καλλιέργητες ότι και στο πιάτο να τους τα φέρουμε πάλι λάθος θα τα κάνουν. Καλός γίνεσαι πάντα με την επόμενη και με την επόμενη και με την επόμενη και δεν σταμαει ποτέ. Πότε δεν θα σταθεροποιηθεις σε ένα μοτίβο γτ πάντα κάτι θα βγαίνει που θα στο χαλάει είτε είναι αρρώστια είτε είναι κάτι άλλο. Και εγώ δεν είμαι ο τοπ καλλιεργητης αλλά έμαθα καλά τα βασικά τις καλλιέργειας. Για τα υπόλοιπα να είναι καλά το σιτε και τα άτομα που καλλιεργούν περισσότερο καιρό από εμάς και να μαθαίνουμε κάθε μέρα νέα πράγματα. Πότε δεν πειραματιστηκα με φώτο ωράρια να κάνω αλλά Ντι άλλον αλλά από τεχνικές κάθε γκρου και διαφορετικό. Μην περιμένεις από την πρώτη καλλιέργεια να πάρεις 100g λιβανη λες και ειναι από την Ολλανδία γτ θα σε στεναχωρήσω.
Απάντηση
(10-08-2019, 08:53 PM)Rolling W Lord Έγραψε: καλησπέρα στους συντρόφους-ισες...εύχομαι να είστε καλά όλοι,παλιοί και νέοι...λοιπόν,λίγο τα προβλήματα με τους browser...λίγο οι οικογ.υποχρεώσεις...λίγο το ότι καλοκαίρι δεν πετυχαίνω grow για κανέναν λόγο(ζέστες)....έχω κανά χρόνο να επικοινωνήσω...μετά από πολύ ξαναδιάβασμα,δεν κατάφερα να βρώ απαντήσεις σε όλες τις απορίες μου και γι'αυτό ξεκινάω αυτό το νήμα...να τα ρωτήσω όλα μαζεμένα...anyway...

γεια χαρά...

ο χωρος σου να εχει εξαερισμο βασικο.
παρε τις μισες λαμπες 4000κ και τις αλλες 3.000 η 2.700 οτι βρεις. 
θα το ξεκινησεις με μια 4.000 κ σιγα σιγα θα προσθετεις λαμπες
αν θες βαλε κ 2 φυτα βαζει ενα παιδι εδω σε 40χ40 μπορεις να δεις το νιμα του.
αν βαλεις 8χ15w einai 120.
ξεκινα το κ ο θεος βοηθος, θα μαθεις απο τα λαθη σου για το επομενο κ θα διορθωσεις οτι χρειαζεται
Απάντηση
ευχαριστώ πολύ συντρόφια που μου λύσατε τις απορίες και που μου δημιουργήσατε κανά δυό ακόμα...σύντροφε pktsou η κατασκευή υπάρχει και είναι για 8 Ε27....σύντροφε Αrgy κι ο εξαερισμός πατέντα είναι και είναι "συνδεδεμένος" με τον ανεμιστήρα γι'αυτό φυσάει 24/0...θα ήθελα το νήμα του φίλου που έχει παρόμοιο box σε διαστάσεις...για πες μου τώρα,λες να ξεκινήσω με μία λάμπα και μετά να προσθέτω σιγά-σιγά κι άλλες...με πια πρόοδο προσθέτω λάμπες?με τον χρόνο(π.χ.ανά 2 μέρες) ή με την ανάπτυξη του φυτού(π.χ.κάθε νέο σετ φύλλων)?και πάλι ευχαριστώ προκαταβολικά...

υ.γ. εδώ βλέπετε από τα πρώτα grow με clf ακόμα τo 2015.... Smile Smile Smile τόσο "νέος" Smile Smile Smile
https://ibb.co/bRvtwF
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)