Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα Στίγματα
Το θέμα του ημερολογίου είναι σε αυτό το λινκ. Μου έδωσαν στο ημερολόγιο κάποιες απαντήσεις Αλλά είπα να ποστάρω και εδώ που ειναι ποιο σχετική κατηγορία.

Με το 1 Lemon παίζει πρόβλημα . Είναι 11 ημερών, το βλέπω δεν ψηλωνει, το ένα φύλλο του έδειξε στις άκρες σαν κάψιμο και το άλλο φύλλο του είναι σαν μαραμενο να το πω; δεν ξέρω.  Ποτιστικε 3 φορές σύνολο 300 ml την κάθε φορά με 2ml RootIt. Θερμοκρασία 26-29 βαθμούς και υγρασία 65-70% . 
Λάμπες 300Watt led και απόσταση 40cm.

Τα φώτα σας τι πρόβλημα παιζει;

[Εικόνα: 20191010-202644.jpg]

[Εικόνα: 20191010-203820.jpg]

[Εικόνα: 20191010-203757.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Αρχικα θα το σκέπαζα .Οταν το φυτο δυσκολευεται το να τα πουσάρουμε με τοσα βατ σίγουρα δε βοηθάει να επανελθει .
Η παραμορφωση τύπου "μωσαικό" και το χρώμα καθώς και τα στίγματα ίσως ειναι καποιο απλο πρόβλημα στην κατανομή της χλωροφύλης στους χλωροπλάστες που οφείλεται σε καποιο deficiency ,θα μπορούσε να ειναι καποιας μορφής μυκητας η ακόμα και καποιας μορφής mite px russet που εκφράζεται ετσι .Θα μπορουσε να ειναι και γενετικό .
Δε γνωρίζω με σιγουριά την απαντηση .
Προσωπικά θα το απομονωνα με καποιον τρόπο για την περιπτωση μυκητα και τα δυνατα φωτα ,θα ψεκαζα με κελπ και καλμαγκ μιας και δεν τρώει απο τη ριζα ,αναφερεται περιορισμένη αναπτυξη ,και θα παρακολουθούσα το θρεντ μηπως καποιος εχει να πει κατι περισσότερο
Καλη τύχη
https://geaseeds.com/blog/en/types-of-fu...reatments/
Απάντηση
Μπορεί να είναι και γενετικό γιατί και το άλλο Lemon βλέπω κάποια άσπρα σημεία ενώ το NL δείχνει τέρμα υγιές
Απάντηση
(10-11-2019, 07:13 PM)Helloween Έγραψε: Μπορεί να είναι και γενετικό γιατί και το άλλο Lemon βλέπω κάποια άσπρα σημεία ενώ το NL δείχνει τέρμα υγιές

Aν ειναι μυκητας που εξαπλώνεται και στα υπολοιπα ?
Κλεισε και τα ανεμιστήρια καλου κακου για λιγο
Απάντηση
Το NL έχει μόνο τις άκρες από τα φύλλα του γυρισμενες φαντάζομαι λίγο ζέστης και μείωσε φωτισμό στα 180watt και έβγαλα το φίλτρο τελείως προς το παρών μιας και δεν χρειάζεται. Και το 2ο lemon εμφανίζει τα άσπρα στίγματα και αυτό αλλά όχι τόσο έντονα όσο το άλλο.

NL
[Εικόνα: 20191011-195946.jpg]

Lemon
[Εικόνα: 20191011-195934.jpg]
Απάντηση
To φίλτρο καθαριζει τον αερα και απο μικρόβια μυκητες κλπ μη το κλεινεις ,τα ανεμιστήρια κλεισε και αν εχεις φως τοσο χαμηλα ριξτο κατω απο 100w
Βγάλε μια φωτο κοντινη στο κατω φυλλο απο την τελευταια φωτο που ανεβασες ,και γυρισε τα κατω φυλλα αναποδα οπως ρολαρεις το χαρτακι στο στριψιμο ,
και δες κατα μηκος των φλεβων με οσο πιο μεγαλο φακό εχεις προσεκτικα ,ψαχνεις για πρασινα σχεδον αορατα "σκουλικια" ,λαβρες .Πρωτο σταδιο των russet mites.
Αν ειναι ενηλικα φαινονται οπως η ινα του κοκο που εχει στο δεξι φυλλο στην τελευταια φωτο
Ψαχνεις γιανα βρεις ,οχι να καθυσηχαστεις, ναξερεις!
Απάντηση
Ο αποχρωματισμός και το κατσάρωμα στις κορυφές φαίνεται για Light bleach, τα LED επάνω στο πάνελ έχουν φακούς εστίασης δέσμης;
Σε πρώτη φάση πρέπει να σηκώσεις πιο ψηλά το Panel (60εκ) μέχρι να στανιάρουν και αργότερα το κατεβάζεις και στα 40εκ (στην άνθιση).
Απάντηση
(10-11-2019, 09:11 PM)NLfanatic Έγραψε: Ο αποχρωματισμός και το κατσάρωμα στις κορυφές φαίνεται για Light bleach, τα LED επάνω στο πάνελ έχουν φακούς εστίασης δέσμης;
Σε πρώτη φάση πρέπει να σηκώσεις πιο ψηλά το Panel (60εκ) μέχρι να στανιάρουν και αργότερα το κατεβάζεις και στα 40εκ (στην άνθιση).

NL έχω πάρει αυτές τις λάμπες και τους έχω βγάλει τα καπάκια. Θα τις ανεβάσω στα 60
Απάντηση
Αυτά τα μικρά στρόγγυλα λευκά μοιάζουν για αυγά  Dodgy
Απάντηση
Νομιζω οτι ετσι κι αλλιως στα πλαισια της προληψης, οι νεαρες σου ειναι αρκετα νεαρες για να αρχισεις τα προληπτικα ψεκασματα
Ορμα, μην καθεσαι,
Απάντηση
Τα έψαξα από το κάτω μέρος των φύλλων τους και δεν είδα κάτι ύποπτο. Αρχαίος να ορμίσω καλά τα λες αλλά αν δεν μάθω ποιο είναι το πρόβλημα να το ξεκάνω για να μην εξαπλωθεί πως θα γίνει?

PS. Από την κάτω πλευρά όλα δείχνουν κομπλέ σε φάση δεν βλέπω στίγματα κτλπ.

[Εικόνα: 20191011-204452.jpg]
[Εικόνα: 20191011-204458.jpg]
[Εικόνα: 20191011-205139.jpg]
[Εικόνα: 20191011-205231.jpg]
[Εικόνα: 20191011-205234.jpg]
[Εικόνα: 20191011-205250.jpg]

Και το NL παρατήρησα μόνο σε ένα φύλλο εμφάνισε στίγμα σαν χρυσόσκονη πφφφφ Sad
[Εικόνα: 20191011-205308.jpg]
[Εικόνα: 20191011-205332.jpg]
Απάντηση
Eδω μοιαζει να σχηματιζει White Powdery Mildew ,αν ειναι ετσι, εξηγουνται και τα στίγματα .
Ας το δουνε και αλλοι ,αντιμετωπιζεται σχετικα εύκολα καθαριζεις τα φυλλα με νερο και μαλακια πετσετα ,ψεκαζεις με νιμ λαδι 4 σουπας /γαλονι η και γαλα/νερο 1/10 μιας και το επιασες νωρις και ανοιγεις ολα τα ανεμιστήρια
Απάντηση
πυρεριθρινες βαλε
Neem azal
Tec fort
spider killer
εγω και τα μαυραδακια μου κανουν για αυγα, οχι μονο τα ασπραδακια

Παρεπιπτοντως, για πες με τι βγαζεις τοσο ζουμαριστες φωτο ρε φιλε

και κατι ακομη σημαντικο, τι χωματα χρησιμοποιεις?
Απάντηση
Αρχαίε samsung αδερφέ έχουν καλή cam. Όσο για όλα αυτά που πρότεινες χρειάζομαι περισσότερο καθοδήγηση σαν αρχάριος. Τις λάμπες από αρχή τις είχα 25cm απόσταση. Χώμα Light Mix Biobizz.
Τα μαυράκια είναι χώμα γιατί πριν τα ψέκασα για spider mites ένα σκεύασμα οπότε κόλλησαν χώμα όπως τα γυρνούσα από το χέρι μου.

Pitch νιμ λάδι που βρίσκω ;
Απάντηση
Για ποιο λογο ψεκασες για μαητς?Τι ψεκασες ακριβως?
Δε ριχνεις τίποτα προληπτικα ούτε καν νιμ ,εγω χρησιμοποιώ αυτό
https://www.ecosupplies.gr/diafora/1016-...1688-.html
Απάντηση
Αυτό το σκεύασμα έριξα
Απάντηση
Φυσικά και ρίχνεις προληπτικά neem λέγεται Ολοκληρωμένη Διαχείριση Παρασίτων. Integrated Pest Management.
Απάντηση
Αυτό που έριξα έχει καμία σχέση με αυτό που ανέφερες tzortze?
Απάντηση
Αυτό που έριξες είναι

Canola oil (plant extract) 38.89%
Geraniol (plant extract) 30.00%
Peppermint oil 1.00%
Cottonseed oil 0.10%
Rosemary oil 0.01%
Polyoxyethylene lauryl ether 30.00%  (γαλακτοποιητης)

Εφόσον ακολούθησες την δοσολογία.
Απάντηση
Νομίζω πως εχεις όλα τα συμπτώματα για Mildew ,αποχρωματισμό,στιγματα ,ασπραδια ,φυλλαρακια προς τα κατω .
Κακώς το εριξες χωρις λογο φαντάζομαι,μιας και δεν αναφερεις προβλημα ,δε νομίζω ναπηγαζει το προβλημα εκει.
Δεν ειμαι σίγουρος αν θα εριχνα κατι σήμερα στη θεση σου ,γιατι ο πανικος ειναι κακος συμβουλος .
ισως να σκουπιζα τα φυλλα με καθαρο πανι και νερο και οσο αερα γινεται στη τεντα και το μοτερι του φιλτρου τερμα ανοιχτο καιαυριο που θα το επιβεβαιωνα τι ειναι ,νιμ
Χλωρινες για καθαριοτητα μεσα και εξω απο τεντα ,σημερα .
Το νιμ ενδεικνυται ως μερος της προληπτικής στρατηγικής για ipm σε veg με συναιση πχ 1/15 μερες αναλογα με τηνξ εκταση του προβληματος
,θεωρειται η πιο λαητ εκδοχη της δραστικής ουσίας αζαδιραχτινη ,
υπόψιν οτι εχει απαγορευτει στην καναδική βιομηχανία κανναβης και σε veg
[Εικόνα: gBoWFkkm.png]
Απάντηση
Tzortze thx για την ακρίβεια. Αλλά με απλά λόγια γκουρού μου με καλύπτει προληπτικά για mites?
Απάντηση
Δεν απαγορεύεται συγκεκριμένα στην κάνναβη, όπως λες, αλλά εν γένει, από το 2012, μιας και κάνεις δεν το εισήγαγε ως εντομοκτόνο.

Αν θες την δραστική ουσία που είναι υποδεέστερη μονή της τότε αν ήσουν στον Καναδά θα έπαιζες με treeazin.

Ναι από τετράνυχο ότι ακουμπήσει θα πεθάνει.

Το καλό με το neem είναι ότι σκοτώνει μόνο ότι το φάει αφήνοντας τους καλούς.

Για πρόληψη θα πηγαινα στο neem.
To SMC μου κάνει πιο μπαζούκας περιπτωση, το neem θα ξεπαστρευε όλα τα νεογνά και μικρές εστίες ενηλίκων σχετικά εύκολα.

Κι αν είναι PM τότε πάλι neem θες. και λίγο LAB αν την γουστάρεις.
Απάντηση
Ωραία Θεσσαλονίκη λάδι neem που βρίσκω και τι δοσολογίες παίζω;
Απάντηση
Λάδι Νιμ (Neem Oil) και αιθέρια ελαία.
Απάντηση
Thx tzortze κανα μαγαζί να προτείνεις; γιατί ότι βρίσκω είναι τσουχτερό
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)