Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συνδεσμολογία λάμπας LED
Hello ! Τι λέει;  Cool Cool Cool
Σκέφτομαι να βάλω ενα CBD στη ντουλάπα στο δωμάτιο μου και έχω μια αποριά όσον αφορά την συνδεσμολογία αυτής εδώ της λάμπας.
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_ph...stprice.gr

Ξέρω πως ίσως θα ήταν καλύτερο να βάλω αρκετές των λίγων watt και αυτές σε διαφορετικά φάσματα.
Αλλά δεν το χω και πολυ με το DIY panel και θα ήθελα να μάθω ποιός θα ηταν ο πιο ευκολος για να μπορέσω να συνδέσω αυτην  την λάμπα ώστε να έχω φως μέσα στην ντουλάπα.
Η συγκεκριμένη είναι 6500 Lumen. Για να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω και στις 2 φάσεις θα είναι κομπλέ;
Η να βρώ μια στα 4000-5000 ;
Ευχαριστώ
Απάντηση

ads by gr420info

(10-18-2019, 07:18 PM)PapDem Έγραψε: Hello ! Τι λέει;  Cool Cool Cool
Σκέφτομαι να βάλω ενα CBD στη ντουλάπα στο δωμάτιο μου και έχω μια αποριά όσον αφορά την συνδεσμολογία αυτής εδώ της λάμπας.

Ξέρω πως ίσως θα ήταν καλύτερο να βάλω αρκετές των λίγων watt και αυτές σε διαφορετικά φάσματα.
Αλλά δεν το χω και πολυ με το DIY panel και θα ήθελα να μάθω ποιός θα ηταν ο πιο ευκολος για να μπορέσω να συνδέσω αυτην  την λάμπα ώστε να έχω φως μέσα στην ντουλάπα.
Ευχαριστώ

Τα 6.500 που διαβαζεις ειναι Κελβιν ,το ποσο "ζεστό" ειναι το φως
Δεν ειμαι "ειδικός" σε φωτισμό,αλλα απο τα λιγα που ξέρω  ειναι πως τα 1521 lumen αυτής της λαμπας ,δεν εχουν καθόλου ενταση ,ουτε καν για κλωνους ,seedlings κλπ
Μια cob led των 50w παραγει υπερπολλαπλασια lumens ,μια των 100w στα 20 εκατοστά αποδιδει 60-70.000 lumens (μετρημενα απο εμενα)
Ποσο δε αν ειναι και 100 w ,απορω που παει η υπολοιπη καταναλωση .
Δεν ειναι για αυτή τη δουλεια (ομως απορω για ποια δουλεια ειναι λολ)  .
Απάντηση
13 βατ είναι
Απλά το ξεφτιλισαν στην συσκευασία
Πρέπει να βγάλεις τα μάτια σου να καταλάβεις
13€ ?
Σιγά

Συνδεσμολογία τι,ενα ντουι ήθελε
Απάντηση
(10-18-2019, 07:25 PM)pitch grow Έγραψε:
(10-18-2019, 07:18 PM)PapDem Έγραψε: Hello ! Τι λέει;  Cool Cool Cool

Ευχαριστώ

Τα 6.500 που διαβαζεις ειναι Κελβιν ,το ποσο "ζεστό" ειναι το φως
Δεν ειμαι "ειδικός" σε φωτισμό,αλλα απο τα λιγα που ξέρω  ειναι πως τα 1521 lumen αυτής της λαμπας ,δεν εχουν καθόλου ενταση ,ουτε καν για κλωνους ,seedlings κλπ
Μια cob led των 50w παραγει υπερπολλαπλασια lumens ,μια των 100w στα 20 εκατοστά αποδιδει 60-70.000 lumens (μετρημενα απο εμενα)
Ποσο δε αν ειναι και 100 w ,απορω που παει η υπολοιπη καταναλωση .
Δεν ειναι για αυτή τη δουλεια (ομως απορω για ποια δουλεια ειναι λολ)  .

Σωστά ναι απέχω απο την φαση εδω και κάποιο καιρό και έχω ξεχάσει αρκετά.
Κατάλαβα.
Οπότε αυτη δεν κάνει.
Έχεις να προτείνεις κάποια για όλο το grow?
Σχετικά οικονομική;
Ευχαριστώ

(10-18-2019, 07:46 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: 13 βατ είναι
Απλά το ξεφτιλισαν στην συσκευασία
Πρέπει να βγάλεις τα μάτια σου να καταλάβεις
13€ ?
Σιγά

Συνδεσμολογία τι,ενα ντουι ήθελε

Άρα μας δουλευουνε κανονικά αυτοί.
Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποια για όλη την φάση;
Κάπως οικονομική;
Οκ ναι. Ντουί.
Όμως δεν κατέχω μια απο ηλεκτρολογικά.
Τη λάμπα θα τη συνδέσω στο ντουί.
Μετά όμως πως θα της δώσω ρεύμα;
Δεν πρέπει να ναι στη πρίζα η κάπως;
Απάντηση
[Εικόνα: WCFap4dm.jpg]
Τίποτε απλούστερο δεν μπορω να σκεφτω τωρα
Αυτα στα 50βατ κανουν οσο η λάμπα που έβαλες περίπου
Υποψιάζομαι ομως ότι σου λείπουν και άλλα βασικά
Οταν λες ντουλάπα?
Την έχεις φτιάξει?

Α,πριν μου την πει ο Αργύρης,το πάνελ θα ηταν οντως καλύτερο
Απάντηση
Αυτό ακριβώς.
Η λάμπα είναι πολύ λίγη. Το προβολάκι του φίλου μας είναι ότι πρέπει για ένα φυτό σε 40Χ40 χώρο και πάρτο-βάλτο. Ούτε κατσαβίδι δε θες.
Απάντηση
(10-18-2019, 09:07 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: [Εικόνα: WCFap4dm.jpg]
Τίποτε απλούστερο δεν μπορω να σκεφτω τωρα
Αυτα στα 50βατ κανουν οσο η λάμπα που έβαλες περίπου
Υποψιάζομαι ομως ότι σου λείπουν και άλλα βασικά
Οταν λες ντουλάπα?
Την έχεις φτιάξει?

Α,πριν μου την πει ο Αργύρης,το πάνελ θα ηταν οντως καλύτερο

Η φάση θα γινει στην ντουλάπα που χω στο υπνοδωματιό μου και αρκετά πρόχειρα θα έλεγα
Δυνατότητα για τρύπες δεν υπάρχει οπότε απλά θα βάλω ενα φυτό χωρίς εξαερισμό μέσα, θα ανοίγω όσο γίνεται, θα έχω 2 ανεμιστηράκια που μου χαν μείνει απο προηγούμενο grow και ό,τι γίνει
Ελπίζω να μην έχω θέμα με την θερμοκρασία αλλα για αυτό και θα περιμένω λίγο να πιάσουν τα κρυα
Ξερω πως χωρίς εξαερισμό δεν μπορώ να περιμένω και πολλά, αν και εχω δει καποια επιτυχημενα grow ανα καιρούς. δεν παίζουν φράγκα και επίσης ψιλοβαριέμαι λίγο τελευταία οπότε θα βάλω κάτι να χω να ασχολούμαι
Απάντηση
Δεν βγάζει λινκ η συσκευή
Κοιτα στο Σκρουτζ,προβολεας globostar 50w
Αυτον κοιταγα και μου φανηκε αξιοπρεπης
Χωρις φραγκα και βαριέσαι?
Δικος μας είσαι
Απάντηση
(10-19-2019, 12:42 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Δεν βγάζει λινκ η συσκευή
Κοιτα στο Σκρουτζ,προβολεας  globostar 50w
Αυτον κοιταγα και μου φανηκε αξιοπρεπης
Χωρις φραγκα και βαριέσαι?
Δικος μας είσαι

Smile Smile
Αυτός εδώ πως σου φαίνεται; 
https://www.e-photoshop.gr/proboleas-led...11118.html
Απάντηση
Μμ,τους ειχα δει αρκετά φτηνότερα και τωρα προσεξα 4500Κ,τι φασμα και τουτο παλι
Κοιτα και τον αντίστοιχο V_tac ,εχουν και σαμσουνγκ τσιπ
λέει
Αλλη μαρκα ψιλοκαλη οικονομικη δεν ξέρω
Ενας στα 4Κ τώρα,ενας στα 3Κ τον άλλο μήνα στην ανθιση,βολευεσαι πιστεύω
Για τριτο δεν λεω,καλύτερα να φτιάξεις καπως τον εξαερισμό
Απάντηση
Αν θες για ένα φυτό σε 40χ40 χώρο με δύο τέτοιους προβολείς είσαι μια χαρά!!Έχω 40ρα τέντα κ με αυτούς δουλεύω γύρω στα 13-14€ κάνουν οι απλοί 50ρηδες από magonisled η ergotel..Πάρε έναν 6500κ η 4000κ για αρχή κ όταν αρχίσει η ανθοφορία άναψε κ τον δεύτερο στα 3000κ οι δικοί μου πχ είναι 2800κ δν υπάρχει διαφορα..Αν δν έχεις εξαερισμό φρόντισε να έχεις 1-2 ανεμηστηρακια μέσα δυνατά γιατί θα έχεις θέματα με υγρασία κ τετρανυχο εκ πείρας μιλάω..
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
Οι ψύκτρες λένε τίποτε?
Για καμια πατέντα αργότερα
Απάντηση
(10-19-2019, 02:46 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Οι ψύκτρες λένε τίποτε?

Tι αποψη εχεις για αυτό ; Μου αρεσει η διάταξη της ψυκτρας ,σχετικα με τα κελβιν ?
https://ledmagonisstore.gr/LED-LIGHTING/...-50w-5000L
Απάντηση
Α ναι,το ειχα δει στο ledking νομίζω και το λιγουρευομουν
Δεν θυμάμαι γιατί δεν το πηρα
Νομίζω ηταν μονο στα 6Κ και ακριβοτερο
Ετσι που το βλεπω τώρα και μονο για την ψυκτρα αξίζει
Και το πορτοκαλι πολυ ενδιαφέρον
Δεν ξέρω για τα φυτα αλλά τουλάχιστον είναι το χρωμα μου
Πορτοκαλί ,το χρωμα που μ αρέσει πιο πολυ

Με μια δεύτερη σκεψη,δεν γράφει τι μαρκα ειναι τα κομπ
Ειναι ενα πλην αυτό
Απάντηση
εμένα μάπα μου μοιάζει
Απάντηση
(10-19-2019, 09:43 PM)Baphomet Έγραψε: εμένα  μάπα  μου μοιάζει

Ειναι πορτοκαλί όμως Weee
Η ψυκτρα βαριά φαίνεται

Να σηκώνει κανένα καλο κομπ σε λιγα βατ άραγε?
Απάντηση
(10-19-2019, 09:04 PM)pitch grow Έγραψε:
(10-19-2019, 02:46 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Οι ψύκτρες λένε τίποτε?

Tι αποψη εχεις για αυτό ; Μου αρεσει η διάταξη της ψυκτρας ,σχετικα με τα κελβιν ?

Τον είχε παραγγείλει ο κολλητός αυτόν,τους πήραμε μαζί από εκεί..Η αλήθεια από τους απλούς των 13€ τους 50ρηδες είναι λίγο πιο δυνατός..
Απάντηση
(10-20-2019, 02:16 PM)AEGEANGROWER-6- Έγραψε:
(10-19-2019, 09:04 PM)pitch grow Έγραψε: Tι αποψη εχεις για αυτό ; Μου αρεσει η διάταξη της ψυκτρας ,σχετικα με τα κελβιν ?

Τον είχε παραγγείλει ο κολλητός αυτόν,τους πήραμε μαζί από εκεί..Η αλήθεια από τους απλούς των 13€ τους 50ρηδες είναι λίγο πιο δυνατός..

Και πως πηγε ,τον έβαλε σε βεγκ ;
Απάντηση
Ναι βασικά κ οι δυο μας πήραμε αυτούς τους κλασικούς 50ρηδες με 13€ π έχει κ πήρε το παιδί κ αυτόν για δοκιμή,τους είχε μαζί σε όλο τον κύκλο του φυτού προβολείς σε διάφορα φάσματα..Πιο δυνατός από τους διπλανούς του 50ρηδες πάντως είχε μια διαφορά ορατή..Τώρα εδώ κ δύο χρόνια που τους έχουμε δν μας έχει καεί κανένας κ περνάνε κ χορικά με ζεστές υγρασία κτλ
Απάντηση
(10-20-2019, 03:44 PM)AEGEANGROWER-6- Έγραψε: Ναι βασικά κ οι δυο μας πήραμε αυτούς τους κλασικούς 50ρηδες με 13€ π έχει κ πήρε το παιδί κ αυτόν για δοκιμή,τους είχε μαζί σε όλο τον κύκλο του φυτού προβολείς σε διάφορα φάσματα..Πιο δυνατός από τους διπλανούς του 50ρηδες πάντως είχε μια διαφορά ορατή..Τώρα εδώ κ δύο χρόνια που τους έχουμε δν μας έχει καεί κανένας κ περνάνε κ χορικά με ζεστές υγρασία κτλ

Για veg ,σε 50χ90 cm τη θέλω κυρίως αλλα πλησιάζει και στο κόκκινο φασμα ,με μια μικρή συμπλήρωση κοκκινου .
Σκεφτόμουν για μια cobled με οδηγό αλλα βγαίνει πολύ φθηνότερα μια τετοια λυση .
Επισης προσπαθώ να καταλαβω αν ειναι ο ίδιος με αυτόν η μετράνε τις διαστάσεις λαθος
https://www.ideahellas.gr/product/provol...near-pf40/
Απάντηση
Δν μου άνοιγε την φωτό αλλά από το όνομα που είδα πρέπει να είναι ο ίδιος..Πάντως με τους προβολείς αυτούς σε 1χ1 τέντα με 400 βατ είχαν βγει 3 θηρία αυτόματα αλλά οκ γενικά το πρόσεχε το γκροου όχι μόνο τα φώτα..Θέλω να πω αν το προσεχεις το γκροου τα φώτα αυτά κάνουν δουλειά
Απάντηση
Γεια σας.
Τον αγόρασα τον προβολέα.
Θα με βοηθήσετε να τον συνδέσω;

https://imgur.com/a/wtdwTyC
https://imgur.com/a/Hhh1ZAp

Που μπαίνουν αυτά;
Απάντηση
το πρασινο κιτρινο ειναι η γειωση (αν υπαρχει διαρροη να οδηγηθει στο εδαφος -εξου και το γειωση- και να μην χτυπησει το ρευμα οποιον ακουμπησει κατι με διαρροη ηλεκτρικου ρευματος ) , το μπλε συνδεεται με το ουδετερο και το καφε ειναι η φαση (εκει που εχει το ρευμα )
αν το βαλεις σε μπριζα , δεν εχει σημασια αν θα ειναι το μπλε στο ουδετερο και το καφε στην φαση.  αυτα μετρανε κυριως για τις καλωδιωσεις του σπιτιου .

σπασικλας βερζιον :
[Εικόνα: dB5oKvbm.jpg]
Απάντηση
Μεγεια
Καλο φαίνεται
Το μέταλλο πισω έχει πάχος,λέει τίποτε?
Το τζάμι βγαίνει?
Απάντηση
(10-25-2019, 07:02 AM)badweed Έγραψε: το πρασινο κιτρινο ειναι η γειωση (αν υπαρχει διαρροη να οδηγηθει στο εδαφος -εξου και το γειωση- και να μην χτυπησει το ρευμα οποιον ακουμπησει κατι με διαρροη ηλεκτρικου ρευματος ) , το μπλε συνδεεται με το ουδετερο και το καφε ειναι η φαση (εκει που εχει το ρευμα )
αν το βαλεις σε μπριζα , δεν εχει σημασια αν θα ειναι το μπλε στο ουδετερο και το καφε στην φαση.  αυτα μετρανε κυριως για τις καλωδιωσεις του σπιτιου .

σπασικλας βερζιον :
[Εικόνα: dB5oKvbm.jpg]

Ωραία όλα αυτά αλλα τωρα μπερδεύτηκα περισσότερο χαχαχα  Big Grin Big Grin
Ενιγουέις θα έρθει φιλαράκι που πιανουν τα χερια του να με βοηθήσει, θένξ!  Smile Smile

(10-25-2019, 11:14 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Μεγεια
Καλο φαίνεται
Το μέταλλο πισω έχει πάχος,λέει τίποτε?
Το τζάμι βγαίνει?

Γερή κατασκευή φαίνεται. Σε ευχαριστώ
Το τζάμι δεν εχω τσεκάρει ακομα να βγαίνει.
Να το βγάλω αμα γίνεται ε;...

---EDIT----

Τελικά δεν έβγαινε το τζαμάκι.
Έτοιμο.
Μήπως να τον κατεβάσω λίγο ακόμα;

https://gifyu.com/image/ktvX
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)