Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dim quantum board
καλημερα σε 60χ60χ170, εχω μια απορια σχετικα με την ISH150-Type R - Horticultural Lighting kit Powered by Samsung LM301 series

https://invisiblesunled.co.uk/collection...01h-lh351h

me οδηγο meanwell HLG-120H-54A .. η ερωτιση μου ειναι  αν μπορο να τρεχω τον οδηγο φουλ η αν πρεπει να ντιμαρο..
Απάντηση

ads by gr420info

Θα μπορείς (ανάλογα το ύψος) ναι.

Καλύτερα πιο κοντά στο φυτό με λιγότερα w
Απάντηση
(10-19-2019, 02:30 PM)tzorge Έγραψε: Θα μπορείς (ανάλογα το ύψος) ναι.

Καλησπέρα, ευχαριστώ.
Μήπως ξέρεις πως θα ρυθμίσω το Vo kai και Ιο ? Πωσα βατ?αμπερ? Και σε τι Ύψος μου προτείνετε?έχω πολύμετρο (δεν ξερω να το χρησιμοποιώ) και έναν μετριτι μπριζας
Απάντηση
(10-20-2019, 02:52 PM)FTPAG Έγραψε: [quote="tzorge" pid='143763' dateline='1571484605']
Θα μπορείς (ανάλογα το ύψος) ναι.

Καλημερα,

προσπάθησα να κάνω tune το driver και έκανα το εξής: γύρισα το Vo και Io στο full όπου μου έδειξε 182watt στην συνέχεια γύρισα το Vo σιγά σιγά αριστερά μέχρι να πέσουν τα watt στα 175, έπειτα γύρισα αριστερά το Io μέχρι να φτάσω τα 120watt και την έβαλα σε απόσταση 50cm-55cm.

θα έχω κάποιο πρόβλημα; είναι σωστό αυτό που έκανα;
Απάντηση
Τώρα είδα και την προηγούμενη ερώτηση.
Io είναι για τα Amper to Vo ειναι για τα Volt.

Κανονικά θες να μετρήσεις τα αμπερ που δίνεις να ειναι σύμφωνα με τα φώτα και μετά να ντιμάρεις μόνο τα volt.

σημείωσε ότι δεν το χω πολύ με ηλεκτρονικά,

Αυτήν την στιγμή έχω μόνο 60w στην μικρή σκηνή,
Το έχω 10-15 εκατοστά,
Δες τι αντίδρασή θα έχουν τα φυτά.
Απάντηση
Δες κανένα βιντεάκι για πολυμετρα καλύτερα
Τα βολτ τουλάχιστον ειναι ευκολο
Με τα αμπερ εκαψα το πρωτο,δε βαριέσαι φτηνό ηταν
Απάντηση
(10-23-2019, 09:56 AM)tzorge Έγραψε: Τώρα είδα και την προηγούμενη ερώτηση.
Io είναι για τα Amper to Vo ειναι για τα Volt.

Κανονικά θες να μετρήσεις τα αμπερ που δίνεις να ειναι σύμφωνα με τα φώτα και μετά να ντιμάρεις μόνο τα volt.

σημείωσε ότι δεν το χω πολύ με ηλεκτρονικά,

Αυτήν την στιγμή έχω μόνο 60w στην μικρή σκηνή,
Το έχω 10-15 εκατοστά,
Δες τι αντίδρασή θα έχουν τα φυτά.
Σε ευχαριστώ , ο κατασκευαστής μου είπε ότι είναι 56V 2800mA για αυτό το πάνελ πόσα πρέπει να τρέχω? Έως 2,8Α ?

(10-23-2019, 10:18 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Δες κανένα βιντεάκι για πολυμετρα καλύτερα
Τα βολτ τουλάχιστον ειναι ευκολο
Με τα αμπερ εκαψα το πρωτο,δε βαριέσαι φτηνό ηταν

Σε ευχαριστώ
Απάντηση
Γεια σου FTPAG,

Επειδή δεν είμαι λάτρης της εσωτερικής καλλιέργειας και από ηλετρικά δεν κατέχω γενικά, θα σχολιάσω απλά την απόσταση μεταξύ φωτός και φυτού μιάς και απ' ότι κατάλαβα τα φώτα μου μοιάζουν με τα δικά σου.

Σε τέντα 60*60*170 λοιπόν, έχω αυτά τα φώτα (https://www.todogrowled.com/gb/hlg-quant...w-kit.html) σε 3000K και δεν τα έχω ντιμάρει. Από τις παρατηρήσεις μου διαπίστωσα ότι με ωράριο 18/6 και με σχετ. υγρασία 40%-55% η καλύτερη απόσταση για να ξεκινήσεις είναι τα 60 εκατοστά. Για να το διαπιστώσω δοκίμασα με τη σειρά τα 70 εκ., τα 45 εκ., τα 53.5 εκ., τα 57.5 εκ., και τα 60 εκ. Όσο μεγαλώνει το φυτό μικραίνεις την απόσταση. Στο τέλος έφτασα γύρω στα 15 εκ. απόσταση. Αν έχεις περισσότερη υγρασία μέσα στην τέντα μπορείς να δουλέψεις με λίγο μικρότερες αποστάσεις από ότι αν έχεις πιο ξηρές συνθήκες.

Καλό ντιμάρισμα και καλές συγκομιδές!
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
Όπως σου λέει ο Αλαφροϊσκιωτος, δες κάνα βίντεο για να μην κάνεις καμιά ταρζανία, με αυτα που είπε ο κατασκευαστής σημαίνει ότι max Αο είσαι 2100 όποτε το βάζεις στο τέρμα το αφήνεις και παίζεις με Vo. Αμά γουστάρεις πιο πολύ απόδοση ασχολείσαι και με το Αο.
Απάντηση
(10-23-2019, 09:03 PM)NLfanatic Έγραψε: Σωστά το έκανες, πρώτα κατεβάζεις τα Volt και μετά τα Ampere.

γύρισα το Vo και Io στο full όπου μου έδειξε 182watt στην συνέχεια γύρισα το Vo σιγά σιγά αριστερά μέχρι να πέσουν τα watt στα 175, έπειτα γύρισα αριστερά το Io μέχρι να φτάσω τα 90watt και την έβαλα σε απόσταση 30cm.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)