Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nothern light απο RQS
Heart 
καλημερα σε ολη την ομαδα, σκευτηκα να ανοιξω ημερολογιο μπας και με βοηθησετε ωστε να πανε καλα οι κοπελες μου και να μαθαινουν και οι ποιο νεοι.
πρωτη φορα σε coco

εξοπλισμος
hps -250w
τεντα 60x60x140
χωματακι-canna coco
εξαερισμος-td silent
νερο-αντ.οσμοσης
γλαστρουλες -3.8 λιτρα

Πεταχτηκε της 9 του μηνα και σημερα ειναι 11 ημερων και ειναι ετσι τα κοριτισια

1[Εικόνα: mWmSOrJm.jpg]

2[Εικόνα: FcJXRVnm.jpg]

3[Εικόνα: tNy3ghVm.jpg]

τελευτεο ποτισμα που εγινε ηταν χθες με 1λιτρο δια τα 3 φυτακια στο 1 λιτρο ειχα ριξι 1 μλ a+B canna και 1 μλ cal mag της an
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημερα και καλη αρχη φιλε μου. Το 2 και 3 μοιζουν καμενα απο 8ερμοκρασια. Αποσταση απο λαμπες? Περνας το 28-29?
Απο υγρασια πως εισαι. 8ελουν 80-90 σε αυτη τη φαση.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλημερα ,ειχα θεματα με της θερμοκρασιες αλλα τωρα ολα καλα το δευτερο κατι αλλο το πειραξε γιατι απο χθες ψιλοανοιξε λιγο το χρωματακι του
εντομεταξη ολα ποτιστικαν εχθες οπως λεω παραπανω και μου φανικε πολυ παραξενο που το παραμενο ιπιε ολο το νερο ξερει κανενας να πει τι φαση πεχτικε εκει? ολα εφαγαν το ιδιο νερο την ιδια ωρα
Απάντηση
τοσα ατομα μεσα και δε λεει κανενας τιποτα στο νημα μου ευχαριστω!
Απάντηση
Αν μπορεις απαντησε μου με αρι8μους και χρονους σε αυτα που ρωτησα παραπανω για να καταλαβω.
Επισης απ οτι βλεπω ριχνεις το διπλασιο νερο απο οτι χρειαζονται αναλογικα των ημερων.
Εγω με το μισο σε αυτες τις μερες ημουν υπερκαλυμενος.
Απάντηση
(10-20-2019, 03:16 PM)godfather Έγραψε: Αν μπορεις απαντησε μου με αρι8μους και χρονους σε αυτα που ρωτησα παραπανω για να καταλαβω.
Επισης απ οτι βλεπω ριχνεις το διπλασιο νερο απο οτι χρειαζονται αναλογικα των ημερων.
Εγω με το μισο σε αυτες τις μερες ημουν υπερκαλυμενος.
Σωστα σε λεει ο @νονοσ πολυ νερο στην φαση που ειναι
η hps ειναι υπερβολικη σε αυτην την φαση σε σχεση καταναλωση και τι χρεαζεται το φυτο,ανεβαζει και θερμοκρασια επισησ
το 3 ειναι ζητημα αν επιβιωσει 50-50
επισησ οπωσ σε λεει ο @νονοσ σε τι αποσταση εχεισ hps
To νερο αμτ.οσμ. κοβει χρησιμα συστατικα που χρειαζεται το φυτο και ισωσ θελει τιποτα συμπληρωματα
Αν και τα δικα σου πιο πολυ φενεται να εχουν προβλημα απο φωσ
Πεσ σε τι αποσταση εχεισ hps για να ξεκαθαριζει σιγα-σιγα το θεμα δια τησ ατοπου
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Πως να σχολιάσουμε αν δε δινεις πληροφορίες .
Mε οσμωση χρειάζεσαι calmag 300 ppm μαζι με ενισχυτικά ριζας ,
το νερο σου δεν εχει τίποτα μεσα για φαι, δεν αναφερεις καν τι ακριβως ποτίζεις.
300 ppm νερο μαζι με ενισχυτικά ριζας και ποτισμα περιμετρικά απο το πλατος των φυλλων .
Απάντηση
εχω πει τι ταιζω .. cal mag 1 ml a+b 1 ml καπου στα 90 ppm μου βγαζει το μηχανιμα μου με αυτα που ειπα οτι ριχνω.. αποσταση απο hps αυτες της μερες την ειχα 60 εκ

και οσο για το νερο που εριξα και ειπε καποιος οτι ειναι πολυ το coco ξεραθηκε σε μια μερα..

παλι σημερα πρεπει να ξαναποτισω?

???
Απάντηση
Το νερο σου ,επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΧΕΙ CAL MAG ,μεχρι να αγορασεις ,ασε την οσμωση και βαζε βρυσης οσο προλαβαίνεις πριν ψοφήσουν .
Αυτα που ριχνεις δεν εχουν CAL-MAG .
Aν στεγνώνει τοσο γρήγορα το υποστρωμα ,ειναι απο θερμοκρασίες πιθανοτατα .
Απάντηση
ρε μαν θα με τρελανεις τελειως? βαζω cal mag σου λεω της AN

τι αλλο να κανω για της θερμοκρασιες.. εχω το αιρκοντισιον να ανοιχτο ολη μερα με ανοιχτη τη τεντα και οταν παω να κλεισω της 12 τα φοτα βαραω τα φυτα με το λεισερ και δειχνουν κατι 28 ρια ενταξει.. δε ξερω και εγω τι αλλο να κανω..

δεν εχει κανενας να πει κατι .. οκευ.. Huh
Απάντηση
(10-20-2019, 05:40 PM)Οπαπάς Έγραψε: ρε μαν θα με τρελανεις τελειως? βαζω cal mag σου λεω της AN

τι αλλο να κανω για της θερμοκρασιες.. εχω το αιρκοντισιον να ανοιχτο ολη μερα με ανοιχτη τη τεντα και οταν παω να κλεισω της 12 τα φοτα βαραω τα φυτα με το λεισερ και δειχνουν κατι 28 ρια ενταξει.. δε ξερω και εγω τι αλλο να κανω..

δεν εχει κανενας να πει κατι .. οκευ.. Huh

Δε διαβασα σωστα,90 ειναι πολυ λιγα ,250 εχει μονο το νερο βρυσης .Και διαφυλλικά θα ριχνεις 10μλ το λιτρο σε σπρει πανω και κατω απο τα φυλλαρακια
Αν δεν μπαινει μεσα κρύος αερας απο χαμηλη είσοδο ,υπαρχει ζητημα με την ανακύκλωση του αερα ,
μετρησε θερμοκρασια εχεις στην εισοδο ,μεσα και εξω απο την τεντα ,χαμηλα εκει που ειναι οι γλαστρες
και η λαμπα σου οσο πιο ψηλα γινεται ,60 εκατοστα βαρας στο φλοουερ οχι σε βεγκ ,τα καις , δε ξερω τι αλλο να σου πω .
Απάντηση
Δε διαβασα σωστα,90 ειναι πολυ λιγα ,250 εχει μονο το νερο βρυσης .Και διαφυλλικά θα ριχνεις 10μλ το λιτρο σε σπρει πανω και κατω απο τα φυλλαρακια
Αν δεν μπαινει μεσα κρύος αερας απο χαμηλη είσοδο ,υπαρχει ζητημα με την ανακύκλωση του αερα ,
μετρησε θερμοκρασια εχεις στην εισοδο ,μεσα και εξω απο την τεντα ,χαμηλα εκει που ειναι οι γλαστρες
και η λαμπα σου οσο πιο ψηλα γινεται ,60 εκατοστα βαρας στο φλοουερ οχι σε βεγκ ,τα καις , δε ξερω τι αλλο να σου πω .
[/quote]

λοιπον εχω θεμα με της εισαγωγες αυτο το γνωριζω πρεπει να το φτιαξω το συντομοτερο.. λοιπων εχω το ec-3 hm .. μου εχουν πει εδω τα παιδια του φορουμ αυτο που μου δειχνει να το βαζω εδω https://www.lenntech.com/calculators/con...engels.htm και να παταω στη πετατροπη microS/cm με αυτον τον τροπο τοσο μου βγαζει τι να σου πω εγω τωρα και εγω εχω χασει τον μπουσουλα.. οσο για την λαμπα που λες ο yesican εφτανε 12-18 ποντους ανθοφορια και δεν ειχε θεμα.. δεν εχει να λεει η λαμπα απλα οτι δεν εχει καλη  ανακυκλοση αερα η τεντα νομιζω.. τωρα για το ec τι αλλο να πω δε ξερω

το νερο αντ οσμοσης μ εχει 6 ππμ νομιζω καλα τα ελεγαν τα παιδια με το προγραμματακι αυτο βγαινουν σωστα οι υπολογισμοι μου αλλα και παλι μου φαινονται λιγα τα ppm με 1ml cal mag και αβ canna 1μλ να βγαζω μονο 100 .. αλλα αμα το αφεισω μια μερα φτανει πολυ ψυλα Ppm

λοιπων στην ιδια τεντα ειναι ολα το ιδιο νερο τρονε το ιδιο λιπασμα τρονε το 1 μονο παει καλα  .. και εχθες ξανα λεω τα ποτισα ολα το ιδιο.. και το καλο το πρασινο δεν εχει στεγνωση καθολου η επιφανια του .. τα αλλα 2 που ειναι κακομιρικα εχουν στεγνωσει οι επιφανιες τους πως το εξειγουμε τωρα αυτο?   [Εικόνα: TuMrzZfm.jpg]
Απάντηση
Φίλε χωρις να θελω να σε προσβαλλω λεμε διαρκώς τα ιδια και τα ιδια και στα 200 μηνυματα μας και εδω και σε αλλο θρεντ .
Σου εστειλα λινκ 5-6 φορες για να αγορασεις μετρητή με 6 ευρω ωστε να μη χανεις το μπουσουλα ,
σου βρηκα το λινκ για τις μετατροπες ,σου ειπα για τις λαμπες να τις εχεις οσο πιο ψηλα αλλα εσυ συνεχιζεις τα δικα σου ,
σου ειπα να βγαλεις το μοτορι εξω απο τη τεντα και μου ζητουσες να σου σχεδιάσω ζωγραφιές ,γιατι δε καταλαβαινες τι ειναι το "εξω απο τηντεντα" ,
σου ειπα να ανοιξεις την τεντα και μου λες δεν ανοιγει .
Σου ειπα να βαλεις ανεμιστήρια ,για τηνα ανακυκλωση δε το εκανες .
Ο λογος λοιπον που δεν απαντανε αλλοι και γκρινιάζεις , εισαι εσυ και μονο εσυ και προσωπικά μου καις τον εγκέφαλο ,ενω ειμαι νηφαλιος μαλιστα και δεν αντεχω αλλο .
Αν δε προσπαθήσεις να καταλαβεις ακόμα σε ενα χρονο μετα θα συνεχίζει το ιδιο θρεντ αλλα οχι με εμένα ,δεν αντεχω αλλο .
Απάντηση
(10-20-2019, 07:12 PM)pitch grow Έγραψε: Φίλε χωρις να θελω να σε προσβαλλω λεμε διαρκώς τα ιδια και τα ιδια και στα 200 μηνυματα μας και εδω και σε αλλο θρεντ .
Σου εστειλα λινκ 5-6 φορες για να αγορασεις μετρητή με 6 ευρω ωστε να μη χανεις το μπουσουλα ,
σου βρηκα το λινκ για τις μετατροπες ,σου ειπα για τις λαμπες να τις εχεις οσο πιο ψηλα αλλα εσυ συνεχιζεις τα δικα σου ,
σου ειπα να βγαλεις το μοτορι εξω απο τη τεντα και μου ζητουσες να σου σχεδιάσω ζωγραφιές ,γιατι δε καταλαβαινες τι ειναι το "εξω απο τηντεντα" ,
σου ειπα να ανοιξεις την τεντα και μου λες δεν ανοιγει .
Σου ειπα να βαλεις ανεμιστήρια ,για τηνα ανακυκλωση δε το εκανες .
Ο λογος λοιπον που δεν απαντανε αλλοι και γκρινιάζεις , εισαι εσυ και μονο εσυ και προσωπικά μου καις τον εγκέφαλο ,ενω ειμαι νηφαλιος μαλιστα και δεν αντεχω αλλο .
Αν δε προσπαθήσεις να καταλαβεις ακόμα σε ενα χρονο μετα θα συνεχίζει το ιδιο θρεντ αλλα οχι με εμένα ,δεν αντεχω αλλο .

Καταρχήν λέμε τα ίδια εφόσον δε γίνεσαι κατανοητός όταν λες να ανοίξω από πάνω την τέντα τι να καλαβω δλδ  από που πάνω; μετρητή δε χρειάζομαι εφόσον είναξ καινούργιος ο δικός μου. Για τον εξαερισμό που μου είπες να τον βάλω απ έξω υπάρχουν τόσα σχέδια απλά εσύ τώρα θες να το παίξεις τρελιτσα λες και γεννηθήκαμε όλη να ξέρουμε τι εννοεί ο καθένας ... Δε σου ζήτησα κάτι παράλογο ούτε για σκίτσο ούτε για τπτ άμα σου φαίνετε εσένα παράξενο τι να σου πω  Μετά για τις λάμπες που λες 60 εκ τα έχω τα 2 έχουν θέμα και δεν είναι από το φως άμα είχα θέμα από το φως θα είχαν όλα θέμα.... Και έχω 2 ανεμηστηρες μέσα στην τέντα από την πρώτη μέρα.. Τώρα τι μαλακιες μου λες εσύ δε ξέρω.. Και για τον με Τρίτη πάλι που μου είπες τα 6 ευρώ δε με νοιάζει να τα δώσω έδωσα πάνω 1 χιλιάρικο για να φτιάξω το σεταπ μ
Απάντηση
Μαζεψε το στόμα σου,και το πληκτρολογιο σου ,τοσες μερες μαζι σου ασχολουμαι ,πρεπει να ντρεπεσαι  
[Εικόνα: 4m1yORqm.png] ,
Απάντηση
Οπαπας πραγματικά θα έπρεπε να συμπεριφέρεσαι ποίο όμορφα..δεν φτάνει που ασχολούνται μαζί σου ..τέλος πάντων βρες την άκρη μόνος σου
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Πραγματικά δεν ασχολουμε γιατί μου φαίνετε δεν έχετε δει τι γίνετε ο τύπος βγάζει συμπεράσματα μόνος του

Εγώ έχω μιλήσει πολύ όμορφα σε όλους αλλα όταν δε μου συμπεριφερονται καλά δε συμπεριφερονται και εγώ καλά όχι να λέει ο καθένας τα δικά του.ετσι;

[την λύση θα την βρω από κάποιον που να θέλει να βοηθήσει και όχι από κάποιον που να πουλάει τρελά τέλος  Εσύ μια φορά sativa δεν είδα να θες να βοηθήσεις οπότε ότι και να πεις περιττό μου ειναι
Απάντηση
Καλά εννοείται πως είμαι περιττό...καλή συνέχεια
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Βρε συ εγω μπορει να επαιζα στα 15 εκ την 250αρα hps ΑΛΛΑ!!!
Πρωτον ηταν χειμωνας και ειχα χαμηλες θερμοκρασιες...
Δευτερον εγω εχω μαθει τις αντιδρασεις του φυτου στους εξωγενεις παραγοντες και ξερω να το διαχειριζομαι!
Επισης αν ξαναδεις το ημερολογιο μου προς το τελος αναφερω οτι αρπαξαν λιγο οι παπαδες στις κορυφες κατσαρωσαν τα φυλλα
κτλπ...και τονιζω να μην κατεβαζουμε κατω απο 25εκ τις hps...

Eπισης αλλο προχωρημενη ανθοφορια και αλλο οταν ειναι νεουδια!!!
Στα 60 εκ που εχεις τη λαμπα ειναι χαμηλα για την ηλικια τους... Σηκωσε τη τερμα πανω!
Το προβλημα σου ειναι καθαρα η θερμοκρασιες...(Αν ειχες τερμα πανω την hps θα ηταν πιο χαμηλες)
Αρπαξαν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν σωζωνται!

Εισαι στη δευτερη εβδομαδα πρεπει να ανεβασεις στο 1.5μλ στο λιτρο!

Οι γλαστρες που στεγνωσαν πρωτα... 90% ειναι κοντα στην εισαγωγη ...τις χτυπα αερας γιαυτο στεγνωνουν πιο γρηγορα!

Αν ανεφερες εξαρχης οτι ειχες 32 βαθμους πανω στα φυλλα(μετρηση με πιστολι λειζερ)
κανεις δεν θα ψαχνοταν για το τι εχουν τα κοριτσια!

Α και να ξερεις ... οταν μπαινει καποιος στον κοπο να σου πει 2-3 πραγματα και να σε βοηθησει... απλα πες ευχαριστω!
Εισαι αδικος με τον Pitch... αυτα που σου εχει γραψει εχει δικιο αλλα εξαρχης Εσυ δεν εχεις ενημερωσει πληρως...
Τον Σατιβα τι τον κραζεις?
τι γνωμη του λεει και εχει δικιο ρε μαν!...κανεις δεν εχει υποχρεωση να σε βοηθησει μαν... και αν κρατας τετοια σταση καποιος που θελει να σε βοηθησει απλα δεν θα το κανει...

Καλη συνεχεια παντος!

Δεν πολυ μπαινω τελευταια...
ξενερωμενος ειμαι...μονο διαβαζω να περνα η ωρα...

Ωπ ... τωρα ειδα το μπαν...μαλλον θα ξεφυγε η κατασταση...κριμα!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
κ εγω τσαμπα αρχισα να γραφω
Απάντηση
Καλησπέρα στο τεαμ του γρ420 αυτό είναι deficiensy cal mag? [Εικόνα: yejYyl3m.jpg]
[Εικόνα: yKuAqgom.jpg]
Μοιάζει με αυτό εδώ [Εικόνα: 6Cv8fTOm.png]

[Εικόνα: y1K4s1Jm.jpg]

Τροφή που δείνω είναι 1 λτ νερό cal mag 1μλ και canna a+B2 ml
Απάντηση
(11-06-2019, 10:23 PM)Οπαπάς Έγραψε: Καλησπέρα στο τεαμ του γρ420 αυτό είναι deficiensy cal mag? [Εικόνα: yejYyl3m.jpg]
[Εικόνα: yKuAqgom.jpg]
Μοιάζει με αυτό εδώ [Εικόνα: 6Cv8fTOm.png]

[Εικόνα: y1K4s1Jm.jpg]

Τροφή που δείνω είναι 1 λτ νερό cal mag 1μλ και canna a+B2 ml

καποιος να απαντησει δεν υπαρχει? εχουν κλειδωσει η deficiency τι πρεπει να κανω ωστε να φυγει το προβλημα εχει μεγαλοσει αρκετα και στο 1 απο τα 3 εχουν δημιουργηδει τριπουλες απο το προβλημα δεν εχω pests
Απάντηση
βάλε νερό ,μισό βρύσης μισό , αντ.όσμωσης
ανέβασε την υγρασία μέσα στον χώρο ( βάλε τον εξαερισμό στον χρονοδιακόπτη να δουλεύει με το φως αναμμένο)
κατέβασε την ποσότητα του νερού που ποτίζεις και κρίνε πότε θα ξαναποτίσεις , με το βάρος της γλάστρας και όχι με το μάτι .
ασβεστομαγνήσιο χρειάζονται κυρίως στην 2η-3η εβδομάδα ανθοφορίας και στην ανάπτυξη εφόσον έχουμε πολύ φως και το φυτό τρέχει γρήγορα . προτείνω να το σταματήσεις προς το παρόν .
εάν διορθώσεις και το ph του νερού πιθανών να σταματήσουν οι ελλείψεις και τα κλειδώματα .
Απάντηση
(11-08-2019, 01:47 PM)xasikliks Έγραψε: βάλε νερό  ,μισό βρύσης μισό , αντ.όσμωσης
ανέβασε την υγρασία μέσα στον χώρο ( βάλε τον εξαερισμό στον χρονοδιακόπτη να δουλεύει με το φως αναμμένο)
κατέβασε την ποσότητα του νερού που ποτίζεις και κρίνε πότε θα ξαναποτίσεις , με το βάρος της γλάστρας και όχι με το μάτι .
ασβεστομαγνήσιο χρειάζονται κυρίως στην 2η-3η εβδομάδα ανθοφορίας και στην ανάπτυξη εφόσον έχουμε πολύ φως και το φυτό τρέχει γρήγορα . προτείνω να το σταματήσεις προς το παρόν .
εάν διορθώσεις και το ph του νερού πιθανών να σταματήσουν οι ελλείψεις και τα κλειδώματα .

ειχα υγρασια 65-70 και την εριξα μπας και φτιαξουν 55-60. σε κοκο δουλευω καλ μαγ χρειαζομαι σε καθε ποτισμα και ph ριχνω παντα 5,8
Απάντηση
Εχει γεμισει το ινμποξ σου!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)