Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τέντα 1*1*2
Καλησπέρα φίλες και φίλοι.
Ετοιμάζω ένα συνεταιριστικο γκρου στην τετνουλα που προαναφερα στον τίτλο. 
Ο φωτισμός που θα βάλω μέσα θα είναι 400w hps με cooltube 1 panel με cob που είχα φτιάξει 185w και ένα αυτοσχέδιο με ε27 200w. Συνολο 785w νομίζω ότι είμαστε καλά με φωτισμό τι λέτε?
Οι απορίες μου όμως είναι οι εξής.
1η πόσα δέντρα χωράει και πόσα λίτρα να είναι η γλάστρα??
2η ο td160/100 βγάζει την θερμότητα από την 400αρα??
Η σύνδεση θα γίνει φίλτρο/td/cootube/εξω
Απάντηση

ads by gr420info

(10-21-2019, 02:49 PM)Skunky88 Έγραψε: Καλησπέρα φίλες και φίλοι.
Ετοιμάζω ένα συνεταιριστικο γκρου στην τετνουλα που προαναφερα στον τίτλο. 
Ο φωτισμός που θα βάλω μέσα θα είναι 400w hps με cooltube 1 panel με cob που είχα φτιάξει 185w και ένα αυτοσχέδιο με ε27 200w. Συνολο 785w νομίζω ότι είμαστε καλά με φωτισμό τι λέτε?
Οι απορίες μου όμως είναι οι εξής.
1η πόσα δέντρα χωράει και πόσα λίτρα να είναι η γλάστρα??
2η ο td160/100 βγάζει την θερμότητα από την 400αρα??
Η σύνδεση θα γίνει φίλτρο/td/cootube/εξω
Καλησπερα κατα την γνωμη μου
1) 4 γλαστρεσ 20λιτρεσ για να εχω ανεση για ποτισματα κλπ
2) θεσ τουλαχιστον τον td350/125 (εγω θα εβαζα τον td500/150)
Αν τον εχεισ ειδη τον td160/100 βαλτον για εισαγωγη
Παντα κατα την γνωμη μου
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Η απορία μου είναι άμα μπορεί να διαχειριστεί η ζέστη με τον 160/100. Θα βγάζει την ζέστη έξω? Επίσης δεν έχω σοβαρό θέμα με τις μυρωδιές απλά το φίλτρο το βάζω για να κόψει μερικές. Μήπως γλιτώσουμε τον εξαερισμό
Απάντηση
Καλησπέρα σκανκυ μετά από καιρό έκανες επιτέλους την εμφάνιση σου...για αρχή πρέπει να σκεφτείς πόσο καιρό θέλεις να τραβήξει η ανάπτυξη
Των td μπορείς να τν χρησιμοποιήσεις μόνο για την hps η για εισαγωγή
Από βαττ πρέπει να είσαι καλυμμένος
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Η ανάπτυξη σκέφτομαι να πάει και με τι επιλογές γλαστρών να βάλω. Αν βάλω 4 που λέει ο ρουκ θα θέλω πάνω από 2 μήνες ανάπτυξη για να καλύψω τον χώρο. Τώρα αν βάλω 6 η 8 σε 11 λιτρες θα θέλω 4 με 5 βδομαδες
Απάντηση
Ναι για αυτό σου λέω με βάσει τη ανάπτυξη βάζεις και της αντίστοιχες γλάστρες...
Πχ αν θες να ψαλιδισεις γρήγορα βάλε σε 6.5 αρες 9-10 φυτά άστα ελάχιστα σε veg και μετά μετράς αντίστροφα
Από την άλλη όπως λέει και ο Ρουκουνας βάζεις 4 φυτά σε 10-15 λίτρα και τραβάς ανάπτυξη γάματα
Νομίζω τα ξέρεις καλύτερα με βάσει αυτά τα Γκροου που έκανες σε μικρό χώρο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Άλλος τα φώτα κάνεις?
Απάντηση
Για σου σύντροφε που χαθηκες? Τι υπόστρωμα θα παίξεις. Σε χώμα με λίγο κοκο θα έβαζα 4 φυτά σε 25αρες..Για το ν εξαερισμό δε γνωρίζω. Το μετασχηματιστή της 400αρας βαλτον έξω.
Καλή αρχή μαν.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(10-21-2019, 04:33 PM)Skunky88 Έγραψε: Η απορία μου είναι άμα μπορεί να διαχειριστεί η ζέστη με τον 160/100. Θα βγάζει την ζέστη έξω? Επίσης δεν έχω σοβαρό θέμα με τις μυρωδιές απλά το φίλτρο το βάζω για να κόψει μερικές. Μήπως γλιτώσουμε τον εξαερισμό

Δυσκολο μου ακούγεται,εγω εχω τον 350/125 σε 0.8x0.8x1.6, απο φωτα 3 tgl100, ενεργητικη εισαγωγη στα 180m3 και παλι βαραω 29αρια με αυτον τον καιρο...
Στην τζιβάνα δώσε βάση, το τσιγάρο μην χαλάσει. 
Απάντηση
Γεια σου ρε νονε. Υποχρεώσεις ρε φιλαράκι σπίτι παιδιά δουλειά σπίτι παιδιά, τελικά αγοράστηκε τέντα 80*80*180 και λέω να μην βάλω την hps και να κάνω ένα αυτοσχέδιο γύρω στα 100 με 150w με ε37. Σύνολο 480 με 530w. Είναι καλά τα φώτα σε αυτήν?
Απάντηση
Τα φωτα καλα ειναι...και η τεντα σουπερ....με τα 160 m³/h του td ομως ...και φιλτρο πανω... δεν κανεις δουλεια.....ειναι λιγα
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Γεια σου ρε σιγκαρε άρχοντα, μην νομίζεις ότι δεν βλέπω τι αταξίες κάνεις πάλι. Έχεις να μου στείλεις ένα Λίνκ να με κατατοπισεις?
Απάντηση
Έτσι πάει μας ρουφάει για λίγο η ζωή και ξανά μανά. Τι ετοιμάζεις από στρειν έχεις ψωνίσει?
Τα φώτα γαμω. Εξαερισμό θες πάνω από 400μ3 . Κάπου έχω λινκ, σε στέλνω.
Απάντηση
(10-22-2019, 11:48 PM)Skunky88 Έγραψε: Γεια σου ρε σιγκαρε άρχοντα, μην νομίζεις ότι δεν βλέπω τι αταξίες κάνεις πάλι. Έχεις να μου στείλεις ένα Λίνκ να με κατατοπισεις?
Εδω νομιζω εισαι καλα
https://www.aenaos-sa.gr/sp-td-500150-inline-mixing-fan
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=39039

Και σε πιο φθηνό..αλλά καμιά σχέση με την ποιότητα του TD.....

Εγώ έχω τον 125 / 218m³/h στην 60αρα και εχω ίδια θερμοκρασία μέσα έξω με φίλτρο 350αρι (αλλα τα cob δεν βγάζουν ζέστη...εχω καλή ψήκτρα)
Απάντηση
Εδω παιδες και με θερμοστατη εως 500μ3 οικονομικοτατος, https://www.organic-growshop.gr/product/...%84%ce%b7/
Ντιμαρει κι ολας!
Απάντηση
(10-21-2019, 04:33 PM)Skunky88 Έγραψε: Η απορία μου είναι άμα μπορεί να διαχειριστεί η ζέστη με τον 160/100. Θα βγάζει την ζέστη έξω? Επίσης δεν έχω σοβαρό θέμα με τις μυρωδιές απλά το φίλτρο το βάζω για να κόψει μερικές. Μήπως γλιτώσουμε τον εξαερισμό

To κύριο ειναι να φεύγει γρήγορα ο ζεστός αερας πανω απο το canopy ,με τα 12βολτα sunon μπορεις να σμπρώχνεις με 3.000 rpm τον αερα μακρυα
και αν η τέντα σου εχει 1-2 πλευρικές εξόδους να βαλεις και απο ενα εκει (θέλουν τροφοδοτικό) .
Τα πιο γρήγορα (το td160 είναι πιο αργό λολ ) ,αξιόπιστα και πολυ φθηνα , θα παιζουν για χρόνια και εχει μόνο 2 βατ καταναλωση το ενα 

Αυτό ειναι 2w και 12v ,9 εκατοστά και τρεχει 3,000 στροφες https://www.stathisnet.gr/anemistiras-12...51s1-sunon
και τα ρυθμίζεις όπως θέλεις εσυ .
Απάντηση
Ευχαριστώ πολυ για τα λινκς. Νονε από σπόρια ακόμα τίποτα γιατί όποτε μπαίνω να κοιτάξω στο σποραδικο όλο αλλάζω γνώμη δεν ξέρω τι να πρώτο βάλω
Απάντηση
[Εικόνα: rK8WZkBm.jpg]

Λίγα πράγματα μείνανε ακόμα και έτοιμοι για σκάσιμο
Απάντηση
Από σπόρια θα μπούνε 4.
2 purple punch barney farm
2 strawberry lemonade barney farm
Απάντηση
Καλή αρχή Skunky....άντε να πάρουν μπροστά τα μηχανήματα Tongue
Απάντηση
Ευχαριστώ Sig. Άντε γιατί αράχνες πιάσανε...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)