Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stealth Micro Grow Box DIY - Συρταριέρα
Γεια σας μπραδιέρια ή κοινώς συμφορουμίτες/συνκαλλιεργητές και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το φόρουμ μιας και έχω στο μυαλό μου να μπω στον χώρο του growing οπότε πάνω κάτω έχω μια μικρή ιδέα. 
 Τώρα ήρθε η ώρα λοιπόν να μπω και εγώ στην παρεούλα με μια κατασκευή που σκέφτηκα να ξεκινήσω και αυτή τη στιγμή βρίσκεται υπο κατασκευή. 
 Ας ξεκινήσω:
Κατ'αρχάς είμαι φοιτητής και δυστυχώς δεν μένω μόνος μου, αλλά με τους γονείς μου. Οπότε χρειάζομαι μια stealth λύση. 
Αρχικά σκέφτηκα να φτιάξω ένα PC Grow Box, όμως επειδή δεν είχα το budget και ήμουν ψιλο-ανυπόμονος σκέφτηκα να πειράξω την συρταριέρα που κάνει παρέα δίπλα στο γραφείο.
Η συρταριέρα είναι αυτή και οι διαστάσεις της στο περίπου είναι 0,4x0,4x0χ4:
[Εικόνα: 8riQD20m.jpg]
και την άφησα με όλα τα ψιλολόγια πάνω της για να δείτε πως θα φαίνεται σαν τελικό αποτέλεσμα αν κρίνετε και εσείς ότι έχει μέλλον μια τέτοια κατεσκευή.

Σκέφτηκα λοιπόν, να αφαιρέσω τους δύο πάτους από το 1ο και το 2ο συρτάρι, έπειτα να ενώσω με κάποιον τρόπο όλα τα συρτάρια μαζί ώστε να έχω όσο το δυνατόν λιγότερη διαρροή φωτός κσι επίσης να μπορεί να ανοίξει πιο δύσκολα όταν είναι κλειδωμένη. (Σε αρκετές κλειδωμένες συρταριέρες αν σηκώσεις το 1ο συρτάρι μπορείς να το βγάλεις... και αν βγάλεις το 1ο τα άλλα δύο είναι παιχνδάκι). Οπότε, πήρα, τους πάτους από τα δύο συρτάρια και τους βίδωσα δεξιά και αριστερά και στα 3 ράφια.
[Εικόνα: AKamumHm.jpg]
Ξέρω ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν αντίρρηση για το αλουμινόχαρτο ως ανακλαστικό, αλλά όπως είπα ήμουν και είμαι ανυπόνος (εντός ορίων) και το επέλεξα ως λύση, διότι και στο φόρουμ που διάβασα το αλουμινόχαρτο το αποκλείουμε για να μη θερμαίνουμε τα φυτά μας από την ανάκλαση του φωτός πάνω στο μέταλο(αλουμινόχαρτο), αλλά εγώ θα χρησιμοποιήσω LED Panel με λάμπες. Οπότε θαρρώ ότι αν βάλω 1-2 ανεμιστηράκια να χτυπάνε πάνω στο πάνελ δε θα έχω πρόβλημα με την θερμότητα. Ωστόσο, θα το αφήσω έτσι δοκιμαστικά.
[Εικόνα: u4xzwWem.jpg]
[Εικόνα: RIN2noxm.jpg]
[Εικόνα: 3hvAxAHm.jpg]
Το πρόβλημα μου είναι η διαρροή φωτός και ο λιγοστός χώρος μέσα αφού μπούν φανάκια, λάμπες, γλαστρες, φιλτρα κ.ο.κ.
[Εικόνα: my8ocYrm.jpg]
[Εικόνα: q98zftqm.jpg]
[Εικόνα: stjZnNjm.jpg]
Το τελικό ύψος  που μπορεί να φτάσει ένα φυτό ώστε να κρατήσει μια απόσταση 10πόντων από το πάνελ είναι δυστυχώς 20πόντοι. Ετοίμασα ήδη τις γλαστρούλες για LST και ελπίζω να γίνεται να τα κρατήσω χαμηλά... θα δούμε όμως. Εσείς τι πιστεύετε;
[Εικόνα: x7xA4lRm.jpg]

Το post θα συνεχιστεί μέσα στις επόμενες μέρες βρίσκοντας μια λύση για τη διαρρόή φωτός. Θα βάλω ίσως κάποια ταινία θα δω.
Παρόλα αυτά θέλω να ακούσω κάθε άποψη.
Απάντηση

ads by gr420info

Αυτό ειναι ηρωικό stelth grow κυριες και κύριοι ,απο μενα εχεις ηδη τα συγχαρητήρια μου και ενα τεραστιο ΝΑΙ .
Κλεισε τις τρύπες με κατι πολυ σκουρο ,εγω ειχα βαλει σκουρο πλαστικο απο την πλάτη ενος σπιραλ τετραδίου καποτε ,
και μετα βαλε αλουμινοχαρτο η τι αλλο ανακλαστικό ,δε θα διαφωνήσω σε τίποτα σε αυτό το γκροου .
Μονο μη παει η μαμα σου και πεταξει τίποτα πλυμμενες καλτσες στο συρτάρι .
Πες μας και τι πρόκειται να σπειρεις στο χωραφι σου όμως ,
Για τοσο μικρή φαση θα πας σε καλασνικοβες ,AK 47 κλπ ή για γοριλες που ειναι χαμηλοι ,λιγοτερα λουλουδια και περισσότερους κρυσταλλους ;
Απάντηση
(10-25-2019, 11:10 PM)pitch grow Έγραψε: Αυτό ειναι ηρωικό stelth grow ,απο μενα συγχαρητήρια και ενα τεραστιο ΝΑΙ .
Μονο μη παει η μαμα σου και πεταξει τίποτα πλυμμενες καλτσες στο συρτάρι
Χαχα καταρχάς καλησπέρα. Κοίτα πάρα πολύ σπάνια ανοίγουν τη συρταριέρα όταν ψάχνουν για κάποιο εργαλείο για κάτι τέτοιο, αλλά θεωρώ ότι αν την βρουν κλειδωμένη δε θα καθίσουν να το πολυσκεφτούν. Και θέλω να πιστευω ότι θα είναι τόσο απλή η αντίδραση, γιατί διαφορετικά τη βάψαμε  Big Grin .
Αν καθίσουν και το πολυσκεφτούν και την κουνήσουν θα δουν να βγαίνουν καλώδια από μέσα, αλλά εγώ μένω γενναίος στη θέση μου και συνεχίζω ακάθεκτος  Angel

edit: προς το παρόν θα δοκιμάσω άκυρα σπόρια για να δω τι θα γίνει με μυρωδιές κτλ. Αν όλα πάνε καλά θα το ψάξω για το ποιο σπόρι θα επίλέξω
edit 2: θέλω τη γνώμη σας στο πόσα watt θα χρειαστώ. Από μια μικρή μελέτη εδώ μέσα πιστεύω ότι γύρω στα 80watt πρέπει να είναι το minimum
Απάντηση
Ολα καλα θα σου πανε γιατι σε βλεπω ετοιμο για ακαδημαικό στελθ γκροου ,nasa style .
Ειναι πολυ μικρή η φαση για να εχεις πολλες μυρουδιές .Με ενα "ona" σίγουρα θα τα καλύψεις όλα ,
αλλα μετα θα σε ρωτησουν για ποιο λογο μυριζει ομορφα και οχι φοιτητική μποχίλα
Απάντηση
(10-25-2019, 11:20 PM)pitch grow Έγραψε: Ολα καλα θα σου πανε γιατι σε βλεπω ετοιμο για  ακαδημαικό στελθ γκροου ,nasa style .
Ειναι πολυ μικρή η φαση για να εχεις πολλες μυρουδιές .Με ενα "ona" σίγουρα θα τα καλύψεις όλα ,
what is ona?  Huh 
Σκεφτόμουν να βάλω φίλτρα ενεργού άνθρακα στο φανάκι που θα βγάζει τον αερά, γιατί μέχρι τώρα δεν είχα δει κάποια άλλη λύση. Είναι κάτι διαφορετικό το ona?
Απάντηση
(10-25-2019, 11:22 PM)professorX Έγραψε:
(10-25-2019, 11:20 PM)pitch grow Έγραψε: Ολα καλα θα σου πανε γιατι σε βλεπω ετοιμο για  ακαδημαικό στελθ γκροου ,nasa style .
what is ona?  Huh 
Σκεφτόμουν να βάλω φίλτρα ενεργού άνθρακα στο φανάκι που θα βγάζει τον αερά, γιατί μέχρι τώρα δεν είχα δει κάποια άλλη λύση. Είναι κάτι διαφορετικό το ona?

Αρωματικό απο ελαια που "επισκιάζει" την κανναβίλα ,βαλε το φίλτρο σου αλλα θα μη σου  κόβει πολυ  χώρο
Απάντηση
Πριν προβώ σε κανονικό grow θέλω να τα έχω 1000σκεφτεί τα περισσότερα, να έχω ακούσει και τις απόψεις σας και έπειτα να φτιάξω ένα καλό αποτέλεσμα. Οπότε θα γίνονται σίγουρα αλλαγές εις βάθος χρόνου. Αλλά αν όπως λες με το ona οτι θα μυρίζει ωραία το δωμάτιο εγώ τι κάνω;
Έχω την λύση να πάω να αγοράσω ένα αρωματικό χώρου και να πω ότι η ωραία μυρωδιά είναι από το αρωματικό που αγόρασα, αλλά το θέμα είναι να μην παρατηρηθεί κάποια αλλαγή στο δωμάτιο, ώστε να αποφύγω πιθανούς αδιάκριτους ελέγχους Big Grin
Απάντηση
προφεσορα δινω οτι θες να δω τη φατσα της μαμας οταν δει τη συρταριερα με το φυτο μεσα.καταρχας θες ανεμιστηρια για να ανανεώνουν τον αερα μεσα.αυτα θα κανουν θορυβο.λιγο μεν αλλα θα κανουν.τι  θα πει η μανα αν η συρταριερα βουιζει;;δευτερον και 10 γρ να εχει πανω του ΜΥΡΙΖΕΙΙΙ.εδω 1 γραμαριο ξερο χορτο εχεις και αν ειναι καλο η μυρωδιά δεν μαζευεται,ποσο ενα ζωντανο φυτο.αν μπαινει στο δωματιο αργα η γρηγορα θα το καταλαβει.πιο πολυ λογω θορυβου που προερχεται απο κατι που δεν κανει θορυβο.αν το κανεις να εχεις και τις απαιτουμενες απαντησης να δωσεις.καλη τυχη
Απάντηση
Προς το παρόν δεν έχω το απαιτούμενο budget για εξαρτήματα όπως τα φανάκια, επομένως δεν μπορώ να βγάλω κάποιο πόρισμα για το πόσο θόρυβο θα κάνει η "συρταρίερα" Big Grin
Παρόλα αυτά σκέφτομαι να αγοράσω λίγο καλύτερα (και κατά συνέπεια πιο ακριβά) φανάκια ώστε να καταφέρω να φτάσω πιο κοντά στην ησυχία που τώρα υπάρχει. (Θα υπάρχει ένα ανεμιστήρι σίγουρα για το πάνελ, ένα για την είσοδο αέρα και ένα για την έξοδο)
Το ιδανικό για μένα θα ήταν να βγάλω τουλάχιστον 10γρ τα οποία προφανώς και θα μυρίζουν απλά ελπίζω ότι αν βάλω φίλτρα άνθρακα στην εισαγωγή και στην εξαγωγή και καταφέρω να μονώσω αρκετά καλα τη συρταριέρα ότι δε θα υπάρξει κάποια μυρωδιά. Αν η μυρωδία δεν εξαφανιστεί, τότε δυστυχώς το build αυτό δε θα έχει μέλλον
Απάντηση
(10-26-2019, 12:01 AM)professorX Έγραψε: Προς το παρόν δεν έχω το απαιτούμενο budget για εξαρτήματα όπως τα φανάκια, επομένως δεν μπορώ να βγάλω κάποιο πόρισμα για το πόσο θόρυβο θα κάνει η "συρταρίερα" Big Grin
Παρόλα αυτά σκέφτομαι να αγοράσω λίγο καλύτερα (και κατά συνέπεια πιο ακριβά) φανάκια ώστε να καταφέρω να φτάσω πιο κοντά στην ησυχία που τώρα υπάρχει. (Θα υπάρχει ένα ανεμιστήρι σίγουρα για το πάνελ, ένα για την είσοδο αέρα και ένα για την έξοδο)
Το ιδανικό για μένα θα ήταν να βγάλω τουλάχιστον 10γρ τα οποία προφανώς και θα μυρίζουν απλά ελπίζω ότι αν βάλω φίλτρα άνθρακα στην εισαγωγή και στην εξαγωγή και καταφέρω να μονώσω αρκετά καλα τη συρταριέρα ότι δε θα υπάρξει κάποια μυρωδιά. Αν η μυρωδία δεν εξαφανιστεί, τότε δυστυχώς το build αυτό δε θα έχει μέλλον

δυστιχως και μηδεν ντεσιμπελ να ειναι τα φανακια θορυβο θα εχεις απο τον αερα που περναει. 2 80cm θα κανουν δουλεια για το χορο αλλα και θορυβο.δεν ξερω αν βαλεις περισοτερα ανεμιστηρια με αρκετα χαμηλες στροφες.θα ειναι πιο ήσυχο.υπολογισε επισεις οτι οι εισοδοι απο τα ανεμιστηρια θα πρεπει να καλυφθουν ςστε να μην  περναει φως μεσα.χωρο μεσα πολυ δεν εχεις και αν τα βαλεις εξω θα φαίνονται περιεργα.αλλο επιπλο δεν παιζει?γενικα δυσκολο με γονεις.
Απάντηση
Όταν ανοίξω τις τρύπες για τα φανάκια πιστεύω θα βρω τη λύση για να καλύψω τη διαρροή φωτός. Επίσης, να τα βάλω εξωτερικά δε νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα, πράγματι. Με τον θόυρβο κάτι θα βρω να κάνω. Άλλο έπιπλο δυστυχώς δεν παίζει. Ειδικά τόσο stealth στο μάτι.
Είναι δύσκολο με γονείς πράγματι, αλλά αν δεν πετύχει δε σκάω... θα έρθει η ώρα.
Απάντηση
(10-26-2019, 12:01 AM)professorX Έγραψε: Προς το παρόν δεν έχω το απαιτούμενο budget για εξαρτήματα όπως τα φανάκια, επομένως δεν μπορώ να βγάλω κάποιο πόρισμα για το πόσο θόρυβο θα κάνει η "συρταρίερα" Big Grin

Ψτ αγόρι ,θα παρεις αυτά που δινω στο λινκ .3000 + στροφες με ελαχιστο θόρυβο και καταναλωση και θα παιζουν για παντα .
Eναι οτι πρεπει για να περνας απο το φίλτρο ανθρακα τον αερα .Ειναι σφιχτά τα φίλτρα .
Μην αγορασεις κατι αλλο και ακριβο ειναι απατεώνες .Αυτό ειναι ακριβως για τη φαση σου ,blower 12 βολτ και θα τα συνδέσεις πανω σσε ενα τροφοδοτικό απο παλιο κινητο ,θα βαλεις και το pc ακριβως διπλα και όλα ρολοι
Εχουν πλουτισει οι κινεζοι μόνο απο μενα και τις συστασεις που  κανω ;p
https://www.stathisnet.gr/anemistiras-12...51s1-sunon
Απάντηση
η λύση για τον θόυρυβο που είπα είναι να εγκαταστήσω κάποιον πύργο πάνω στην συρταριέρα, ώστε να δικαιολογείται ο θόρυβος χαχα Big Grin
Για το φως, τελικά, μου αρκουν 80w; Ποια είναι η άποψη σας;

edit: σκέφτηκα να πάω σε 120 φανακια.. υπερβολή είναι λέτε; Να πάω σε 80;
Απάντηση
(10-26-2019, 01:13 AM)professorX Έγραψε: η λύση για τον θόυρυβο που είπα είναι να εγκαταστήσω κάποιον πύργο πάνω στην συρταριέρα, ώστε να δικαιολογείται ο θόρυβος χαχα Big Grin
Για το φως, τελικά, μου αρκουν 80w; Ποια είναι η άποψη σας;

edit: σκέφτηκα να πάω σε 120 φανακια.. υπερβολή είναι λέτε; Να πάω σε 80;

Τα sunon ειναι κατηγορία blowers οχι "φανακια για pc " που κανουν μονο καταναλωση .
Παρε 3 των 8 cm ,αλλα sunon ,οχι αλλη μαρκα η κατηγορία .τα 12 cm ειναι λιιιιγο πιο αθορυβα .Παντα για sunon λεω.
Αν μπει το δαχτυλο σου θα σε τραυματίσει ,δε θα το σπασει ,αλλα ειναι σουπερ εφισιεντ οι 3.300 στροφες .
Τα μοτορια που βάζουν στους εξαερισμους εχουν τοσες στροφες και αυτά ειναι πιο αθορυβα
Ναι ,με το pc επανω ,θα το παιξεις πιο ομορφα στα ανοιγοκλεισιματα κλπ
80w ειναι σουπερ αρκετα για τον χώρο και θα βγάλεις πολλα λουλουδια και λιγοτερο διαχειρισιμη μυρωδιά λολ
Απάντηση
Αα ωραία δεν το ήξερα για τα blowers, σωραίος!!
Χαχα όντως τώρα; Και νόμιζα ότι δεν είναι τόσα πολλά τα 80watt. Σκοπός μου και ιδανικός μου στόχος, λοιπόν, είναι να βγάλω παραπάνω απο 20γρ. Δε ξέρω, όμως, αν αυτό είναι εφικτό, και εδώ καλώ εσάς να εκφέρετε τις γνώσεις σας και τι πιθανότητες που υπάρχουν να βγουν 20γρ αν ο φωτισμος είναι στα 80w.
Αν οι πιθανότητες είναι αρκετές τότε μάλλον θα πάω σε λιγότερα watt...
Απάντηση
(10-26-2019, 01:32 AM)professorX Έγραψε: Αα ωραία δεν το ήξερα για τα blowers, σωραίος!!
Χαχα όντως τώρα; Και νόμιζα ότι δεν είναι τόσα πολλά τα 80watt. Σκοπός μου και ιδανικός μου στόχος, λοιπόν, είναι να βγάλω παραπάνω απο 20γρ. Δε ξέρω, όμως, αν αυτό είναι εφικτό, και εδώ καλώ εσάς να εκφέρετε τις γνώσεις σας και τι πιθανότητες που υπάρχουν να βγουν 20γρ αν ο φωτισμος είναι στα 80w.
Αν οι πιθανότητες είναι αρκετές τότε μάλλον θα πάω σε λιγότερα watt...

Αν το κανεις ΄οπως πρεπει ,με αρκετο περλιτη να παιρνουν αερα οι ριζες ,lst  με τα 80 θα παρεις αρκετα περισσότερο .
Γλαστρες παρε πανινες να περνάει αερας ,η αν δε σπανε , γεμισε αυτές που εχεις , με πολλες μικρές τρύπες .ΠΟΛΛΕΣ ομως και παντου ,Απο μεσα προς τα εξω οι τρυπες να μη τραυματιζονται οι ριζες .
Απάντηση
Όλα αυτά θα αρχίσουν με τα κανονικά φυτά. Και σκεφτόμουν σαν πρώτο φυτό για NL που έχω διαβάσει ότι δεν έχει και πολλές-πολλές μυρωδίες. Αλλά όταν είχα κάνει μια μελέτη για grow σε μεγαλύτερο χώρο είχα καταλήξει σε Gorilla για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ.
Σαν λιπάσματα και σαν φτωχαδάκι λέω να πάρω αυτό το pack: https://www.growmarket.gr/threptika-dial...oor-detail
Τις γλάστρες μπορώ να τις γεμίσω με επιπρόσθες τρύπες πέρα από τις αυτές που φιλοξενούν τις βίδες για μελλοντικό LST, αλλά κατά τη διάρκεια του ποτίσματος δε θα έχω διαρροές νερού; Δε μας πειράζει αυτό; Λογικά απλά σε αυτήν την περίπτωση θα αυξήσω τη συχνότητα ποτίσματος..

edit: Επίσης για εξοικονόμηση χώρου σκέφτομαι τις λάμπες να τις βάλω οριζόντια, ενώ ξέρω ότι δίνουν το μέγιστο σε κλίση 90μοιρών. Χάνω αρκετά αν το κάνω αυτο;
Απάντηση
(10-26-2019, 01:44 AM)professorX Έγραψε: Όλα αυτά θα αρχίσουν με τα κανονικά φυτά. Και σκεφτόμουν σαν πρώτο φυτό για NL που έχω διαβάσει ότι δεν έχει και πολλές-πολλές μυρωδίες. Αλλά όταν είχα κάνει μια μελέτη για grow σε μεγαλύτερο χώρο είχα καταλήξει σε Gorilla για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ.
Σαν λιπάσματα και σαν φτωχαδάκι λέω να πάρω αυτό το pack: https://www.growmarket.gr/threptika-dial...oor-detail
Τις γλάστρες μπορώ να τις γεμίσω με επιπρόσθες τρύπες πέρα από τις αυτές που φιλοξενούν τις βίδες για μελλοντικό LST, αλλά κατά τη διάρκεια του ποτίσματος δε θα έχω διαρροές νερού; Δε μας πειράζει αυτό; Λογικά απλά σε αυτήν την περίπτωση θα αυξήσω τη συχνότητα ποτίσματος..

edit: Επίσης για εξοικονόμηση χώρου σκέφτομαι τις λάμπες να τις βάλω οριζόντια, ενώ ξέρω ότι δίνουν το μέγιστο σε κλίση 90μοιρών. Χάνω αρκετά αν το κάνω αυτο;

Ειναι πιο σημαντικό να μη χασεις φυτό απο overwatering που ειναι συχνό ακόμα και σε εμπειρους .
Θα το γεμίσεις τρύπες με φορα προς τα εξω .
Θα βαλεις βασεις να κρατανε το νερο αν πεφτει .Σημασια εχει να καταλαβεις οτι το φαι χωριζεται σε 
1 )νερο-λιπασμα και 2) οξυγόνο.
Το dry wet ειναι το πιοοοοοο σημαντικο απο όλα σε αυτό το φυτουλι .
Περλίτη 30% να στεγνωνει γρήγορα και τρύπες που ειπαμε ,θα χρειαστεις ενα ph meter και ενα calmag και εισαι κομπλε
Απάντηση
(10-26-2019, 01:13 AM)professorX Έγραψε: η λύση για τον θόυρυβο που είπα είναι να εγκαταστήσω κάποιον πύργο πάνω στην συρταριέρα, ώστε να δικαιολογείται ο θόρυβος χαχα Big Grin 

Άντε γεια το γκροου!! 'αντίχειρες πάνω'
Φίλε για το θόρυβο θα έβαζα ένα ηχειακι κοντά στη συρταριέρα να παίζει ambient/ white noise κετσ! Και καλά ζεν  Big Grin ίδια φάση οι ήχοι με της εξαγωγής οπότε θα περάσει η κατάσταση ΠΙΟ στελθ..
Απάντηση
Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ μου για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σου. Θα ενημερώσω και από εβδομάδα για τυχόν αλλαγές στο Grow Box, ωστόσο περιμένω και τις απόψεις όλων. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα(Wink... και ό,τι άλλη παρατήρηση έχετε να κάνετε.

(10-26-2019, 01:59 AM)jiblinski Έγραψε:

Φίλε για το θόρυβο θα έβαζα ένα ηχειακι κοντά στη συρταριέρα να παίζει ambient/ white noise κετσ! Και καλά ζεν  Big Grin ίδια φάση οι ήχοι με της εξαγωγής οπότε θα περάσει η κατάσταση ΠΙΟ στελθ..

χαχαχαχαχα νομίζω ότι αν έβαζα κάποιο ηχειάκι να παίζει 24/7 στο σημείο που είναι η συρταρίερα θα είχα πρόβλημα γιατι στο δίπλα δωμάτιο είναι οι γονείς μου (ουπς Big Grin έτσι να σας βάλω στο κλίμα και στην αγωνία που χρήζει η φάση χαχα). Οπότε προς το παρόν θα παραμείνω στη λύση να βάλω κάποιον πύργο να κάνει παρέα στην όμροφη συρταριέρα. Ωστόσο, αν δεν έχω άλλη λύση θα βάλω ηχειάκι να βαράει elevator music 24/7 :Big Grin :Big Grin  Big Grin
Απάντηση
(10-26-2019, 01:59 AM)jiblinski Έγραψε:

Εγω εβαλα ηχειο να παιζει κατι ειδικα ινδικά παραδοσιακά τσιλ που ανταποκρινονται τα φυτούλια υποτιθεται .
Οι γορίλες μου και ζιγκα τραηκομς και δεν εβγαζαν μυρωδιές γιατι εχουν πολυ λιγα τερπένια και πολυ thc ,αυτα προκαλουν μυρωδιές .
Κρατησε το αυτό αν εισαι τοσο στελθ
Τα καλασνικοφ και τα ak47 ειναι κοντά φυτά με καλο yield αλλα το ακ μυριζει φρουτα και θα χαρει η μαμα οτι τρως και φρουτακια
Eπισης θα μπορουσε να πας κατευθείαν στα αυθεντικά της φασης και να αποφυγεις διασταυρωσεις και τετεοια
Μια χαρα θα μεγαλωναν αυτά στο λινκ στο σεταπ σου ,θα εμεναν κοντά και θα γουσταραν ,η διαφορα με τα "landraces" δλδ της περιοχης τους ,χωρις διασταυρώσεις ειναι οτι δεν ειναι θηλυκοποιημενοι οι σποροι ,δηλαδη θα βαλεις 2-3 αλλα θα πεταξεις καποιο/α γιατι δε βγάζουν παπαδες ειναι για γονιμοποιηση μόνο
δες αυτό ,60 εκατοστά .Ποσο γαματο ειναι να μεγαλωνεις landrace στελθ με τη μαμα να ετοιμαζει φαγητο στην κουζίνα .
Ηδη περιμενω να μου ερθουν , και αυτό θα ειναι το επομενο .
https://therealseedcompany.com/product/l...bis-seeds/
Απάντηση
(10-26-2019, 02:11 AM)pitch grow Έγραψε: Εγω εβαλα ηχειο να παιζει κατι ειδικα ινδικά παραδοσιακά τσιλ που ανταποκρινονται τα φυτούλια υποτιθεται .
Οι γορίλες μου και ζιγκα τραηκομς και δεν εβγαζαν μυρωδιές γιατι εχουν πολυ λιγα τερπένια και πολυ thc ,αυτα προκαλουν μυρωδιές .
Κρατησε το αυτό αν εισαι τοσο στελθ
Τα καλασνικοφ και τα ak47 ειναι κοντά φυτά με καλο yield αλλα το ακ μυριζει φρουτα και θα χαρει η μαμα οτι τρως και φρουτακια
Eπισης θα μπορουσε να πας κατευθείαν στα αυθεντικά της φασης και να αποφυγεις διασταυρωσεις και τετεοια
Μια χαρα θα μεγαλωναν αυτά στο λινκ στο σεταπ σου ,θα εμεναν κοντά και θα γουσταραν ,η διαφορα με τα "landraces" δλδ της περιοχης τους ,χωρις διασταυρώσεις ειναι οτι δεν ειναι θηλυκοποιημενοι οι σποροι ,δηλαδη θα βαλεις 2-3 αλλα θα πεταξεις καποιο/α γιατι δε βγάζουν παπαδες ειναι για γονιμοποιηση μόνο
δες αυτό ,60 εκατοστά .Ποσο γαματο ειναι να μεγαλωνεις landrace στελθ με τη μαμα να ετοιμαζει φαγητο στην κουζίνα .
Ηδη περιμενω να μου ερθουν , και αυτό θα ειναι το επομενο .
https://therealseedcompany.com/product/l...bis-seeds/

χαχαχα θα μπαίνει στο δωμάτιο και θα λέει που τα έχεις κρυμμένα τα φρούτα και μας έχουν σπάσει τη μύτη. "Μόλις τα έφαγα ρε μάνα, είχα πεταχτεί πριν στη λαϊκή" Big Grin
Μια απορία έχω, ωστόσο, που δεν έχω αναζητήσει κάτι περί αυτού. Αν κρατήσω ένα αρσενικό φυτό, αυτό θα παράγει σπόρους. Δεν μπορώ να κρατήσω τους σπόρους από εκεί και μετά να έχω περισσότερους θυληκούς σπόρους του εκάστοτε strain;
Απάντηση
Δεν παραγει μόνος του ο αρσενικός ,βγάζει λουλουδια με γυρη τα οποία γονιμοποιούν τα θηλυκα που ειναι διπλα .
Υπαρχει τρόπος να βγάλεις σπορο απο θηλυκό όμως αλλα δε μπορεις να το καταναλωσεις αυτό το ιδιο το φυτό όμως ,γιατι πρεπει να ψεκασεις .
Τα σπορια όμως θα ειναι κομπλε .Ψεκαζεις ενα κλαδι ,και απο θηλυκό γινεται ερμαφρόδιτο απο το στρες ,δλδ αρσενικοθηλυκό ,και βγάζει σακους με γυρη .
Με αυτό γονιμοποιείς τα υπολοιπα κλαδιά Wink
Απάντηση
Μάλιστα εξού και ο λόγος γιατί κανένας δεν κρατάει τα αρσενικά χεχε.. δε μας φτάνε ολόκληρη η ιστορία του θυληκού θέλουμε να κρατάμε και αρσενικά Big Grin
Απάντηση
(10-26-2019, 02:35 AM)professorX Έγραψε: Μάλιστα εξού και ο λόγος γιατί κανένας δεν κρατάει τα αρσενικά χεχε.. δε μας φτάνε ολόκληρη η ιστορία του θυληκού θέλουμε να κρατάμε και αρσενικά Big Grin

Oταν περνάνε τα χρόνια όμως και βαρεθεις γοριλες που δεν εχουν πολλα τερπένια  ,κλπ,  και θέλεις να το βαθύνεις λιγο σα προφεσορας που εγινες ,
θα καταλαβεις ποσο χρήσιμο ειναι ενα γαμάτο αρσενικό 
γιατι μπορει να κανει ερωτα στα κορίτσια σου και να βγάζεις απογόνους με τα χαρακτηριστικά που εσυ επιδιώκεις .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)